Šta je novo?

Linux FAQ

Pošto mi na proleće ističe Linux Mint 18.1 LTS ,kako da ga prebacim na Linux Mint 20.1 LTS ?
 
Ili je najlakse da promenis bese tricia u ulyana u svim fajlovima /etc/apt , pa onda apt update && apt dist-upgrade -y
 
Pozdrav

Zamolio bih nekog za pomoć. Ovo mi se dešava sa instalacijom Manjaro KDE plasma.
Kada prođe otpakivanje, pojavi se početni ekran bez panela i dektop ikonica, i samo ovaj instaler luncher (sličicu skinuo sa neta). Pri kliku na instal, ne reaguje instalacija.

Koristio razne programe (Unetbootin sa Ubuntu-a, Rufus iz Win-a), razne USB memorije, guglao, tražio rešenja, ali bezuspešno. :(

Unapred zahvalan.
Pogledajte prilog 288090Pogledajte prilog 288089
 
Zna li neko kako mogu da vratim global menu na status traku od prozora?

Naime pre par updejtova mi je standardna traka File/Edit/Bla bla nestala na svim prozorima (aplikacijama) i privremeno sam to resio tako sto sam ukljucio global menu na panelu, ali kako se stvar ocigledno nece sama popraviti, resih da pitam da li je nako imao slican problem ili ima ideju kako bih mogao da resim?

U pitanju je Manjaro sa KDE Plasma.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200907_001508.png
    Screenshot_20200907_001508.png
    6.3 KB · Pregleda: 54
  • Screenshot_20200907_001437.png
    Screenshot_20200907_001437.png
    21 KB · Pregleda: 66
  • Screenshot_20200907_001900.png
    Screenshot_20200907_001900.png
    34.4 KB · Pregleda: 56
Meni nije jasno sta ti fali, imma Manjaro plasma, evo moj desktop i office pa nekako oznaci sta ti fali ili ce neko shvatiti sa ti fali

Desktop 1_012.png
 
sorry ako nisam dobro objasnio.

Evo na tvom screenshotu sam oznacio strelicom opcije/meni koje kod mene fale. Takodje u attachmentu imas Writer kako kod mene trenutno izgleda (nema File, Edit...), i Dolphin takodje.

Na oba screenshota mozes da primetis da kod mene na samom prozoru od Writera/Dolphin nema menija koji je kod tebe pristutan, vec se kod mene taj meni (File, Edit, Insert, Format...) (trenutno) nalazi na panelu, sto sam dodao kao prvu pomoc jer je sa samih prozora nestao i ne znam kako da ga vratim na prozor.
 

Prilozi

  • Desktop 1_012.jpg
    Desktop 1_012.jpg
    93.5 KB · Pregleda: 48
  • Screenshot_20200907_231924.png
    Screenshot_20200907_231924.png
    77.7 KB · Pregleda: 42
  • Screenshot_20200907_232113.png
    Screenshot_20200907_232113.png
    156.3 KB · Pregleda: 45
@Masinac Ako si nešto slučajno promenio u podešavanjima, možda ti ovo pomogne:

Prvo obriši taj global menu iz panela.

Onda idi u Settings -> Application Style -> Windows Decorations -> Klikni na Titlebar Buttons jezičak. Zatim proveri da li je prva ikonca s leva, Menu sa KDE logom ili Application menu (Ikonica tri horizontalne crtice). Application menu obriši prevlačenjem ikonice u donje polje. Idi log out i probaj da se prijaviš.

Hint: Ikonice se ne vide dobro u Libreoffice-u sa dark temom na Plazmi. Idi u Tools -> Options -> View -> Icon Styles pa promeni na neku (dark) temu.
 

Prilozi

  • Remove App menu.png
    Remove App menu.png
    353.3 KB · Pregleda: 50
  • App menu.png
    App menu.png
    274.2 KB · Pregleda: 44
  • Screenshot_20200908_001743.png
    Screenshot_20200908_001743.png
    73 KB · Pregleda: 42
  • remove.png
    remove.png
    45.5 KB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
@Zile995 Ne secam se da sam ista menjao, ako me pamcenje sluzi bio je update, i kad sam restartovao komp, nakon ponovnog logovanja menu na svim prozorima je nestao.

Pokusao sam sve sto si napisao, ali i dalje nema menija iako je KDE prvi.
Hvala za Libre dark temu, mnogo je bolje sad.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200908_005818.png
    Screenshot_20200908_005818.png
    31.2 KB · Pregleda: 52
@Masinac,
LibreOffice fali mu slovni toolbar, dolazi po defaultu a moze se postaviti vrati iz podesavanja za libreoffoce. Slika koji si okaci Dolphin, toolbar slovni ne dolazi po defaultu a postavlja se tako sto kliknes na one horizonralne tarabe i nadjes stavku show toolbar i oznacis.
Windows dekoracija kod mene postojijos jedan red tesksta koji je cekiran.
Koliko vidim na trecoj slici prva je moj libree ti uopste nemas panel, to sto si napravio po meni teba obrisati taj panel i kliknuti desno ili levo desnim klikom misa na desktop i izabrati da ti kreira default panel koji bi trebao da sadrzi sa leve starne pokretac programa a desno osnovno sat , kalendar . Ja posle default panel punim po volji, ili pinujem desno do pokretaca programa najbitnije programe ili ih stavljam kao widgete, desnu strani filijem a ako pocinju da se spajaju onda klikom na panel ugradim razmaknicu. Mnogo je tu menjano u plazmi tako da se ja drzim onog sto mije poznato, jednostavno zbog neke gluposti koju bi slucajno probao da radim reinstalaciju to mo se bas ne radi..
 
Poslednja izmena od urednika:
Sad mi pade na pamet, setio sam se, u nekoj verziji i na nekoj diskusiji neko je forsirao stednju prostora. To je radio upravo tako kao sto se tebi dogadja, da makne naslov programa, toolbar slovni u programu, to je vazilo samo za KDE-plasma programa. Raznim setovanjima se to postizalo ali seuopste ne secam sta je radjeno, jedino sam upamtio da GTK programi to nisu konstatovali.
 
Resio sam problem, pored uklanjanja "global menu" sa svih panela, potrebno je ukloniti i "application menu" sa title bar-a. Tek nakon uklanjanja oba, pojavljuje se menu koji je falio.

@lega99: bio si u pravu, na Dolphin nema tog menija.
 
Pozdrav ljudi. Kako da podesim emulatore androida multiple-instance na Lubuntu-u?

Kontam da Lubuntu najmanje memorije zauzima, najbrži je, a to mi je potrebno za emulatore. Fora je što Memu Player Emulator nema verziju za Linux. I svi ti glavni. I onda šta ja da radim?
Imaju neki levi verzije za Linux, ali ne znam da podesim android na njima nikako.
 
  1. Šta bi tačno radio na tim instancama?
  2. Zašto ne podigneš VM sa instaliranim Androidom?
 
Pozdrav. Hvala!
1. Instalirao aplikaciju koja ne trosi ni RAM ni memoriju posebno i držao je uključenu celodnevno, mogao da je podešavam u podešavanjima oko interneta - zato su mi potrebne instance. Potreban mi je emulator ili VM za to.
2. Dobro rešenje, znači da će android x86 hteti da radi na VM-u Oraclebox u Linuxu ili bilo koji drugi Android Emulatori? Oko VM-a je problem što nemam virtualisation enabled na procesoru. Rade emulatori. Čak i stariji VM kao Oraclebox, ali emulatori su isto problem, jer npr. iTOOls mi sada neće da radi, on ima svoj VM već instaliran kada se iTOOls emulator instalira. Ovaj emulator je najbolji do sad, ali ima neku grešku koju sam pokušao da popravim kako je rečeno u upustvu na netu, ali neće. Pa ću sad da pišem na tom forumu da mi objasne, jer se ista greška pojavljuje i nakon upustva za otklanjanje.

Probao sam Memu, on ima isto svoj multi instance manager, ali je zahtevniji sa RAM-om, pa manje instanci mogu da instaliram.
Treba mi neki najjednostavniji android emulator, što manje RAM-a da koristi i da imam opciju da ga kloniram u VMu. Youwave sam skinuo, nije hteo da radi, a posle sam ponovo probao, Avast ne dozvoljava i označava ga kao virus.
Andy emulator sam skinuo, Avast pronašao virus u toj verziji 43. nešto.
LDplayer i Nox su dosta zahtevni sa RAMom.
Bluestack neću da komentarišem oko zahtevnosti. Ali bih možda mogao prvu verziju da instaliram na VMu Oraclebox, pa ako bude uspelo.
Momu emulator ili tako nešto sam isto probao, zaboravio sam šta je bilo.
Ima još i Anbox emulator.
Qemu je super, pokušao sam da instaliram android x86 na to, ali čekam da vidim sutra da ubacim prave instrukcije. Qemu je u principu VM, kako sam skontao.

Phoenix OS sam instalirao, ali to je OS i najgore od svega, odgovara mi baš taj OS koji podržava više instanci što Phoenix ne radi. Mogu da probam u Oracle VM ako bude hteo Oracle da podrži više instanci.
Remix OS i Bliss OS nisam probao. Android x86 je takođe OS, probao sam, ali su mi izlazile neke greške prilikom butovanja. Problem sa OS mi je što ako ih instaliram kao OS bez VMa, plašim se da će mi biti kao sa Androidom x86.
Android Studio je možda najbolje rešenje, ali najstarije verzije, tipa android 3 ili 4. Probao sam najnoviju, nije htelo puno instanci.

Gledao sam za Linux emulatore i sve nešto čudno tipa RetroArch, Dolphin, M64 Py. Ništa ne razumem, jer je sve to namenjeno kako piše za samo igrice ili nintendo ili to retro, a meni treba android emulator.

Imam skinuto svašta još, Leapdroid, Koplayer, Droid4X. Instalirao sam i WindroyE, naglašavam E, jer se radi o kopiji i nečemu što ima virus, jer nije htelo da mi se obriše sa kompa neki .sys file njegov, ali nisam upućen sad u virusologiju.
Instalirao sam i Windroy koji je emulator za Windows i čega je ovaj prethodno spomenuti kopija, ali Windroy jako slabo radi samo jedna instanca plus nemam opciju da sa Windowsa prebacim aplikaciju i instaliram direktno na Windroy.

Raspberry PI izgleda da ima gotova instalacija na Windowsu, ja sam pokušao neko kodiranje da to instaliram na Qemu i uspeo sam sve, stiglo mi je do logina i passworda gde je on default Pi i raspberry, ali je stvar u tome što dalje nisam znao kako da idem, ušao sam u neki interfejs na Qemuu gde sam kucao neke komande, ali ništa nije uspelo da se aktivirao interfejs Raspberry PI-a. Neki poznanik mi je preporučio da kupim Rasberry Pi kad sam mu rekao da su mi potrebne ove instance, ali nisam ulazio u to kako da kreiram instance na Raspberry PI-u. A bitno za Raspberry PI je da napravim svoju šifru i pasvord kako ne bi mogao svako da udje sa default šifrom i pasvordom. Bar kad se instalira preko Qemu-a, ovako nisam ni probao, ali ista stvar.
Praktično treba da nadjem neki ROM androida sirov i jednostavan, verzija 4 na primer, i da to instaliram u Oraclebox-u ili Qemuu. A gde to naći nemam pojma.

Izvini, imam bogatu istoriju sa pokušavanjem instaliranja ovih emulatora, pa i VM-a od kojih nijedan nije radio zbog tog nedostatka podrške procesora za instalaciju. I vreme je da to privedem kraju. Najbolje se pokazao taj iTOOls emulator za android (jer ima program za drugu svrhu sa istim imenom) i tu sam uspeo normalno i opušteno 5 instanci da instaliram. Treba mi još toliko.

Pa je razlog za prelazak na Lubuntu upravo to, jer će mi Win10 trošiti manje RAM memorije, a biće je više za androide. U teoriji. Moći ću da koristim Libreoffice na Lubuntuu, nisam siguran za programe poput Photoshopa i npr. 3Ds Maxa, Chrome cu valjda moci i sve to.
Pozdrav još jednom. Sutra ću se pozabaviti svim tim stvarima i pokušajima. Našao sam nešto da Oraclebox starije verzije 32bit ili 86bit, kako se uzme, rade normalno na procesoru bez podrške za virtualizaciju.
Vmware stare verzije nisu besplatne. Ima tu dosta posla dok podesim sve te emulatore, korak po korak od čega da počnem, jer ih ima milion. Imaju još i neki emulatori za windows, a android emulatori koje sam našao na Redditu od nekih Kineza, nisam probao.
I ti što nemaju multiple instance najjednostavniji poput YouWawe bi mi bili ok, da radi to, i da mogu da instaliram u OracleBox-u na Win-u ili na ovom drugom Lubuntuu, a sve da radi normalno, jer treba na duži period aplikacija na android emulatoru da radi.
I tako, videću sutra sve detaljno to, toliko je puno opcija.

Mogu ja i da instaliram i Windows i Lubuntu, ali se ne razumem u to da li će Lubuntu raditi isto dovoljno u smislu RAM-a ako je na kompu instaliran i Windows. Trebalo bi da hoće pošto se radi o tome da Windows i Lubuntu koriste harddisk, ali ne znam? To bi bilai najbolja opcija, da koristim, Lubuntu za androide, a Windows za stvari koje su mi potrebne. Ili ovaj Bliss OS i Remix OS android emulatore da probam. Uf, mnogo toga. Pitaj ako hoćeš ako nešto nije jasno. :D

Edit: za iTOOls sam saznao preko mybot platforme koja je neka light verzija VM-a koliko se razumem. Ali veoma komplikovana za mene, zato je i light. Jedino ako možda probam da nađem nešto slično sa zatvorenim kodom, a ne ja da kodiram, jer mi odoše svi živci na kodiranje. :)
 
Poslednja izmena:
Oko VM-a je problem što nemam virtualisation enabled na procesoru.

Ako je taj QuadCore u pitanju, onda bi trebalo da ima "VT-x" (x86 virtualization). Proveri da li je pomenuto omogućeno u CPU-Z programu (u Win10). Ili u nekom programu tipa AIDA64.
Ukoliko nema to omogućeno, proveri u BIOS-u, negde pod "CPU settings" kako to da omogućiš.
Ako i dalje nema takve opcije, nadogradi BIOS na poslednju verziju.
Ukoliko imaš S771 (Xeon) procesor na S775 ploči - moraćeš da modifikuješ BIOS da bi mogao da omogućiš tu opciju.

Vmware stare verzije nisu besplatne.

Najsvežiji VMWare koji će raditi sa tvojim procesorom je 12.5.9 verzija.

Mogu ja i da instaliram i Windows i Lubuntu, ali se ne razumem u to...

Poslušaj jedan savet: kupi SSD koji će biti posebno za eksperimentisanje dok ne nađeš šta ti najviše godi.
Ako ne znaš kako da "ugasiš" / onemogućiš (disable) taj hard koji imaš i na kome je Win10, isčupaj SATA kabal iz ploče dok se igraš sa instaliranjem Linux-a.

2. Dobro rešenje, znači da će android x86 hteti da radi na VM-u Oraclebox u Linuxu ili bilo koji drugi Android Emulatori?

https://www.youtube.com/watch?v=o6bIoGR8cVw
^ Ovoliko znam da radi, dalje nisam ništa eksperimentisao. :)
Nadam se da je od pomoći!
:wave:
 
Poslednja izmena:
Hvala puno. :)
Za mene je hardver komplikovan previse, vise se snalazim u softveru - iako je to za sve profesionalce jako povezano, ali kao prosecan korisnik pisem. q8200 ima socket 775, a to ima i maticna ploca koju imam. A i onaj link za flesovanje u toj temi ne radi (a to sam hteo i pre da radim da bih mogao da ubrzam komp), a i flesovao sam BIOS, tj. maticnu plocu (ili i jedno i drugo nadogradio, ne pamtim detalje) pre oko godinu dana na najnovije verzije moguce, a sa obzirom da je jako star komp, nisu izasle neke novije verzije.
CPU-Z sam skinuo, ne pise nigde vTX, ali emulatori kada se skinu automatski detektuju da nije ukljucen. I u BIOS-u nije, nema tih podesavanja u njemu, videcu za BIOS eventualno ponovo novi da flesujem i to.
Uglavnom, ne razumem se. :D
Podseca me na situaciju kad sam kupovao kuler, i pitao jednog decka da li ima one pinove u prodavnici u gradu, a on krenuo da spominje to, a ja skontao da je decko pametan i da zna o cemu prica, ali mi bilo kao naucna fantastika, i samo klimao glavom, a on nije imao pinove. :D

Hvala i za VMware, ali sam odlucio prvo da idem po emulatorima sta ce da radi, pa onda da isprobavam virtuelne masine ili Qemu. Oraclebox ce raditi mislim. Ili VMWare. Hvala na preciznosti, ali treba mi i emulator pored njega valjda. Sve sam zaboravio kako ide sta, par meseci se mucim sa ovim, vreme je da zavrsavam ako ne ide, i to je to.

Hvala na savetu. Ne eksperimentisem iz samovolje ili igre, bas njie povezano sa igrom, ko bi rekao da treba toliko muke oko kreiranja 10 instanci androida cak i 2, ili 3 na racunaru.
Nego za savet, da, odlicna je ideja, ali ima tu puno stvari koje su mi potrebne i odluka koje cu morati da donesem i sa kompom veoma brzo, jer imam problema sa tom maticnom plocom oko 2.0 USB portova, itd. Lubuntu mogu i na USB da prebacim cini mi se, nisam proveravao ili mogu da naucim kako da onemogucim hard, tj. particiju na kome je Win10 posto je jedan HDD podeljen.

Hvala i za decka sto instalira androidx86, ja sam tu negde se zablokirao na pocetku, pa posle sam morao da reinstaliram Windows, jer se pojavljivala neka greska. :D

Uglavnom, otisao sam u off dosta. Nasao sam i neke dobre, cini mi se, nisam probao, emulatore koji su napravljeni samo za Linux. :) Antbox i neki Shashik (slicno je ime, na pocetnoj strani je rostilj, verovatno startup iz Jermenije ili Izraela ili Gruzije, Libana, tako nesto sudeci prema imenu i rostilju Bliski istok ili Centralna Azija verovatno), tako da valjda ce se nesto naci. :)
Hvala jos jednom, jeste od pomoci veoma uvek svaki savet.
 
CPU-Z sam skinuo, ne pise nigde vTX, ali emulatori kada se skinu automatski detektuju da nije ukljucen. I u BIOS-u nije, nema tih podesavanja u njemu, videcu za BIOS eventualno ponovo novi da flesujem i to...

Nema potrebe. Čovek svaki dan nešto nauči, eto ja nisam znao da jeftiniji Quad-ovi nemaju omogućene te instrukcije, sad proverio na intelovom sajtu. EDIT: iz tog razloga i nema opcija u BIOS-u jer ploče uglavnom ne nude opcije koje procesori ne podržavaju.
Vidi, tebi bi najjednostavnije bilo da nađeš neki "jači" Quad model S775 procesora, i da zameniš taj tvoj postojeći, usput i pastu novu da staviš.
Link ka onoj gore temi je ako hoćeš da u novčaniku prođeš (ne znatno) jeftinije i da se igraš sa modifikovanjem BIOS-a...

Dakle, pojuri po ogasima neki procesor tipa Q9550 ili Q9650 i rešio si probleme sa virtuelizacijom.
Kada bude mogao VBox ili VMWare da ti radi na Win-u, sve će ti biti mnogo lakše i uopšte nećeš morati da se "cimaš" sa tim emulatorima.
Uz to, dobićeš i mogućnost da pokreneš Gnome Boxes na Linuxu, izuzetno je jednostavan a otvoriće ti se opcija i za Qemu!
:wave:
 
Poslednja izmena:
@superstar

Hvala puno. Da, uči se. :)
Ali ću da pokušam sa Lubuntuom pre toga, jer mi Win10 realno ne treba čak kao što rekoh ni za te druge stvari.
Vbox i Vmware rade valjda po istom principu kao i Emulatori? Moram da imam određeni RAM da bih mogao da imam određeni broj mašina ili instanci, stoga opet mi dođe na isto, zar ne?
Pronašao sam rešenje za Win10 i to je prva verzija emulatora Memu Player i još bolja je od iTOOls.

Ipak, 7 instanci mi je maksimalno što mogu da koristim.
Meni je na Winu10 problem što mi svaka instanca koristi posebno svoj neki VM "box" koji ide uz Memu emulator (svaki emulator ima neki svoj box koliko sam video u Task Manageru), pa mi to oduzima memoriju. Idealno bi bilo kada bih instalirao te instance, na jednom box-u kao što je VM neki, npr. Oracle Box, ali sad ne razumem se ni da li to može ni kako to da se uradi?
https://prnt.sc/v0vnbn
Evo slike, sve instance koriste taj Memuheadless.exe što je kontam od neke VM. I što verovatno mora tako, a ne da je samo jedna pa da se smanji RAM?
... Na stranu moj Chrome koji ne mogu da koristim kada imam tih 7 instanci androida i koji bi trebalo da zamenim za nešto više lagano kao što je Opera možda.

Zbog toga bih probao sa Lubuntuom.
E sad tu imam pitanje, kako da koristim na Lubuntuu ovaj program, jer nije dostupan za Linux? Da li ima neki add-on u Linuxu tipa "kako instalirati programe za Win10 bez podrške za Linux - na Linux-u", neki Linux "most" program na kom se mogu instalirati programi sa Win10?


Ne znam na šta si mislio sa Qemu-om? Imam i njega sad, spominjao sam ga negde, prema meni on je neka vrsta VM, ali sam noob. Realno ne znam ni šta će mi Qemu ako VM nudi sve umesto njega?
Raspberry Pi je dostupan na Linuxu i to ne preko Qemu-a čak, nego ovako sam video na nekoj zvaničnoj stranici, ali ja ne znam ni kako da kreiram multiple instance androida na Raspberry Pi-u? Ni da li je to moguće, jer je to samo mali komp koliko sam procitao. Jeste mi neki decko kog sam upoznao rekao da se ne mucim sa Win10 i emulatorima i kupim Raspberry za 30 evra, i tu kreiram multiple instance, i još je on ETF-ovac kao i 90% ovog foruma. :) I još je programer, ali na stranu to, ja ne znam kako kreirati emulatore na Raspberry PI-u i već ako je Raspberry Pi neka vrsta i operativnog sistema pošto je to i hardver i softver, ne znam na šta je mislio taj dečko, onda što jednostavno ne bih instalirao OS Raspberry PI kao OS na svoj komp i kreirao te instance, ako to može?

Puno pitanja, izvinjavam se, znam da je sve dobrovoljno. :)


Pozdrav. :)
 
Meni je na Winu10 problem što mi svaka instanca koristi posebno svoj neki VM "box" koji ide uz Memu emulator (svaki emulator ima neki svoj box koliko sam video u Task Manageru), pa mi to oduzima memoriju. Idealno bi bilo kada bih instalirao te instance, na jednom box-u kao što je VM neki, npr. Oracle Box, ali sad ne razumem se ni da li to može ni kako to da se uradi?

To što tražiš je nemoguće. Svakoj instanci je potrebna svoja dedicated memorija koja se uzima od totalno available sistemskog rama.

... Na stranu moj Chrome koji ne mogu da koristim kada imam tih 7 instanci androida i koji bi trebalo da zamenim za nešto više lagano kao što je Opera možda.

Opera je bazirana na Chrome-u, tako da ništa nećeš dobiti.

Zbog toga bih probao sa Lubuntuom.

Tebi je potreban neki minimalistički distro kao što je Puppy Linux. Na njima je memorijsko zauzeće jako malo, pa ostaje više sistemskog rama za emulaciju.

E sad tu imam pitanje, kako da koristim na Lubuntuu ovaj program, jer nije dostupan za Linux?

Ako ne postoji GNU/Linux native verzija, ona ti preostaje samo Wine.

Da li ima neki add-on u Linuxu tipa "kako instalirati programe za Win10 bez podrške za Linux - na Linux-u",

Kao što rekoh gore. Postoji Wine, ali on nije efikasan. Jer će ti pojesti ram za "emulaciju" Windows okruženja, a koliko sam skontao, kuburiš sa memorijom. Wine ne garantuje da će svaki program raditi kako treba. Pogotovo ako je potrebna komunikacija sa eksternim portovima kao što su RS232 i USB.

Linux "most" program na kom se mogu instalirati programi sa Win10?

Postoji ReactOS koji je binarno kompatibilan sa Windows aplikacijama. Ali je ceo projekat još uvek u alfa fazi. Nešto radi, nešto ne. Ali to je sve krpačina koja može, ali i ne mora da radi.

Raspberry Pi je dostupan na Linuxu i to ne preko Qemu-a čak,

Pobrkao si lončiće. Raspberry PI je hardware. Mali komp kojeg pogoni ARM procesor. Njegov default operativni sistem je Raspbian, što je zapravo Debian koji radi na ARM arhitekturi.

nego ovako sam video na nekoj zvaničnoj stranici, ali ja ne znam ni kako da kreiram multiple instance androida na Raspberry Pi-u? Ni da li je to moguće, jer je to samo mali komp koliko sam procitao. Jeste mi neki decko kog sam upoznao rekao da se ne mucim sa Win10 i emulatorima i kupim Raspberry za 30 evra, i tu kreiram multiple instance, i još je on ETF-ovac kao i 90% ovog foruma. :)

Dobro ti je rekao. Ali kada se kaže multiple instances na Raspberry PI, verovatno se misli na multi boot okruženje. A to je bez problema ostvarivo na Raspbery PI. Može se napraviti tako da imaš jednu veliku SD karticu koja će imati nekoliko verzija OS-a. Ili jednostavno možeš imati 10tak različitih SD kartica, i na svakoj od njih poseban OS. Pošto se kartica na Raspberry PI brzo i lako menja. Kao na telefonu. To može da bude jako zgodno. Za Raspberry PI po netu imaš gomilu gotovih Android bootabilnih image-a, koje je samo potrebno upusati na neku SD karticu, ubaciti u Raspberry PI i to je to. Imaš fully functional Android OS.

I još je programer, ali na stranu to, ja ne znam kako kreirati emulatore na Raspberry PI-u i već ako je Raspberry Pi neka vrsta i operativnog sistema pošto je to i hardver i softver, ne znam na šta je mislio taj dečko, onda što jednostavno ne bih instalirao OS Raspberry PI kao OS na svoj komp i kreirao te instance, ako to može?

Ne možeš instalirati Raspbian na tvoj PC, jer tvoj PC nema ARM procesor već je x86. Ekvivalent Raspbian-u na PC-u bio bio Debian sa MATE okruženjem.

Puno pitanja, izvinjavam se, znam da je sve dobrovoljno. :)

Previše pitanja imaš, i meni su iskreno dosta nejasna. Ja još uvek ne razumem čime se ti baviš i šta uopšte pokušavaš. Ali moj savet ti je svakako da se malo više edukuješ oko arhitekture, instalacije, i hardware-a uopšte. To je presudno za neki iole ozbiljan development. Ili šta god već pokušavaš da uradiš.
 
Poslednja izmena:
Previše pitanja imaš, i meni su iskreno dosta nejasna. Ja još uvek ne razumem čime se ti baviš i šta uopšte pokušavaš. Ali moj savet ti je svakako da se malo više edukuješ oko arhitekture, instalacije, i hardware-a uopšte. To je presudno za neki iole ozbiljan development. Ili šta god već pokušavaš da uradiš.
Da kreiram multiple instance androida njih 10 koje mogu simultano da se koriste ili bez opterećenja RAM-a (dovoljno da upalim browser i pogledam email ili koristim Libreoffice i neki film) ili samo da je distro na kome se instaliraju za njih. Tj. Lubuntu ili Puppy su opcije.
Imam dosta pitanja naravno, početnik sam. Ali hvala na trudu i volji da pomogneš puno isto. :) I to ću sve danas pogledati. :)
Razumem da, ne radim nikakav ozbiljan development kao što vidiš, 10 instanci Memu Player-a ili nekog drugog emulatora ili VM-a, ali to ne mogu na Win10, ili na Qemuu... poenta, ništa zahtevno.

Ne možeš instalirati Raspbian na tvoj PC, jer tvoj PC nema ARM procesor već je x86. Ekvivalent Raspbian-u na PC-u bio bio Debian sa MATE okruženjem.
Na to sam mislio, nisam u ovome, Raspbian ili Raspberry Pi, meni je isto, jedno je hardver, drugo je softver, ime im pocinje isto, ali ok, programeri vole sve jasno i slabo povezuju nekad imena zbog mnogo detalja, moja greska. Debian sa MATE okruzenjem mogao bih da probam. Hvala. q8200 je x86, logično je, ali piše da je x64, ne razumem se, nije ni bitno, preskoči ovo. :)

Dobro ti je rekao. Ali kada se kaže multiple instances na Raspberry PI, verovatno se misli na multi boot okruženje. A to je bez problema ostvarivo na Raspbery PI. Može se napraviti tako da imaš jednu veliku SD karticu koja će imati nekoliko verzija OS-a. Ili jednostavno možeš imati 10tak različitih SD kartica, i na svakoj od njih poseban OS. Pošto se kartica na Raspberry PI brzo i lako menja. Kao na telefonu. To može da bude jako zgodno. Za Raspberry PI po netu imaš gomilu gotovih Android bootabilnih image-a, koje je samo potrebno upusati na neku SD karticu, ubaciti u Raspberry PI i to je to. Imaš fully functional Android OS.
Nije stvar u tome, oko Rasbiana i Raspberry Pi-a ne znam nista i nemam nikoga za pomoc ako zaskripi osim foruma sto je velika pomoc, doduse. Nego, taj mali racunar je, ne znam nista oko njega ni koliko bih multibotova, odnosno multiinstanci mogao da stavim na njega, kako kod njega ide to sa RAM-om i koliko troši RAM-a jedan multiboot ili instanca. Ima ih sa 1 GB RAM-a i sa 4 GB RAM-a. Cena ni ovom sa 1 GB RAM-a, verzija 4, nije 30 evra i ne znam gde je on našao to za 30 evra i koje godine. Možda kad se sve to sklapa i kupuju samo delovi, rekao sam već da ne volim hardver, meni treba gotovo. I još imaju verzije b i b plus i starije verzije 1, 2, 3 do 4. Pokušaj da zamisliš da uđeš u nešto novo odjednom što ne voliš i što ne znaš ništa, treba da baciš novac, a ne znaš ni da li će uspeti, jer si sam. Forum je super, ali nemam nikoga ko se razume u to uživo.

Instalirao sam na Qemu-u Raspbian, ali ne do kraja, nisam znao šta nakon unošenja lozinke default, opisao sam gore, možda je do toga što ti kažeš, pa ću pokušati Debian MATE ili šta već.
Postoji i Debian GNU, Linux distro, mogao bih to jednostavno ako je mali, videću, zanemari ovu rečenicu, molim te.

Postoji ReactOS koji je binarno kompatibilan sa Windows aplikacijama. Ali je ceo projekat još uvek u alfa fazi. Nešto radi, nešto ne. Ali to je sve krpačina koja može, ali i ne mora da radi.
Hvala i za to. Probaću ako bude bilo potrebe.

Kao što rekoh gore. Postoji Wine, ali on nije efikasan. Jer će ti pojesti ram za "emulaciju" Windows okruženja, a koliko sam skontao, kuburiš sa memorijom. Wine ne garantuje da će svaki program raditi kako treba. Pogotovo ako je potrebna komunikacija sa eksternim portovima kao što su RS232 i USB.
Hm, to možda bude bilo efikasno za 10 instanci, za početak dovoljno za moje potrebe, ali čitao sam o Winu da je kao što kažeš nja nja, nesigurno, nema veze pokušaću sa Antboxom i tim drugim emulatorom jermenskim ili libanskim koji rade samo na Linuxu, možda bude još efikasnije.

Tebi je potreban neki minimalistički distro kao što je Puppy Linux. Na njima je memorijsko zauzeće jako malo, pa ostaje više sistemskog rama za emulaciju.
Pa meni interfejs deluje ok, stvarno mi to nije bitno, ali nema dovoljno recenzija o njemu, već se taj minimalizam fokusira na Lubuntu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Light-weight_Linux_distribution

Ima ovde svašta. Lubuntu je zauzimao 128 MB prema nekim recenzijama koje sam čitao, a sad piše 1 GB, a na njihovom sajtu sad piše 256 RAM-a . Nema, veze moram da probam, bolje onda Puppy, hvala ti, pa ću javiti.

Opera je bazirana na Chrome-u, tako da ništa nećeš dobiti.
Hvala i za to. Otom potom, Linux mali distro ću koristiti samo za instance, a Win za ostalo. Puppy vs Lubuntu nema dovoljno recenzija za najnovije verzije ili bar skorije. Nema veze, ne mogu ništa da pokvarim, mana Puppy Linux-a je što kako kažu nema podršku za gledanje video zapisa ili ko zna šta, a korišćenje Lubuntu-a bi mi bilo ipak bolje. Probaću, to mora da bude gotovo danas, pa javljam. Hvala.
Ovo za korišćenje na konto browsera pišem, ne znam ni šta imaju ova dva distroa.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav, imam problem ako neko moze pomoci.
Imam Zoris os lite tj xfce i stvarno dosta jednostavan i lepo nasminkan xfce, na primer imao sam pre njega Kubuntu i tu sam imao pucanje sistema zakuca skroz kad otvorim 10tak tabova u mozili, dok ovde fino radi sve a pre toga MX linux isto xfce isto radilo lepo sve. Stariji racunar je u pitanju ali eto meni XFCE bolje radio nego KDE, i kod mene u praksi se na starijem racunaru tako pokazalo, iako sam video dosta pohvala na racun KDE.

E sad imam neki problem oko interneta i ne znam da li je do provajdera ili do nekog drajvera? Naime cekam 20tak sekundi da ucita neke stranice a na speedtest-u uvek imam 60/8 mb/s i ping 9ms, kao sto mi je i paket.
Kako da proverim da li su drajveri ok i da li je lan drajver dobar ili nesto slicno ?
Maticna je Asus M3N78-EM
 
Tako sto skines neki Live Linux (Parted Magic npr.) i testiras kako se ponasa internet u njemu.
 
Probaj Google DNS da ukucas za pocetak a posto ti je cpu slab (predpostavka jer kažeš imaš staru mašinu) ako imas graficku prebaci u FF da radi preko nje...

Change DNS:
8.8.8.8,8.8.4.4

Firefox Tweaks:
about:config
layers.acceleration.force-enabled
gfx.webrender.all
 
Poslednja izmena:
Da to je to na prvoj slici..
 
Potrebna mi je mala pomoc. Instalirao sam debian 10.6 gnome pa zatim i kde varijantu. Obe varijante su snimljene uz minimalan broj paketa.. A kasnije dodao par njih tipa vlc, keepassx itd.. Dakle prvo snimio gnome pa ima problem sa gnome-shell koji je vukao oko 35%. Sad sam formatirao particiju i snimio kde okruzenje..
Konstantno imam kworker koji vuce 15-30% cpu. Tacnije kworker/0:0-kacpi_notify ili kworker/0:0+events.
I jedan i drugi idu do 30% cpu-a naizmenicno. A kada su oba na oko 15% onda se pojavi Xorg sa 35% ili plasmashell i do 45%

Ovo se najvise oseti priliko pisanja. Evo i dok pisem ovu poruku oseti se delay u pisanju. Sto me izuzetno izludjuje. Zbog ovoga sam bio i napustio linux?

zna li ko o cemu je rec i kako resiti problem?
 
Poslednja izmena:
Potrebna mi je mala pomoc. Instalirao sam debian 10.6 gnome pa zatim i kde varijantu. Obe varijante su snimljene uz minimalan broj paketa.. A kasnije dodao par njih tipa vlc, keepassx itd.. Dakle prvo snimio gnome pa ima problem sa gnome-shell koji je vukao oko 35%. Sad sam formatirao particiju i snimio kde okruzenje..
Konstantno imam kworker koji vuce 15-30% cpu. Tacnije kworker/0:0-kacpi_notify ili kworker/0:0+events.
I jedan i drugi idu do 30% cpu-a naizmenicno. A kada su oba na oko 15% onda se pojavi Xorg sa 35% ili plasmashell i do 45%

Ovo se najvise oseti priliko pisanja. Evo i dok pisem ovu poruku oseti se delay u pisanju. Sto me izuzetno izludjuje. Zbog ovoga sam bio i napustio linux?

zna li ko o cemu je rec i kako resiti problem?

Problem nema nikakve veze sa KDE-om ili Gnome-om. Iz onoga što si napisao, problem je na relaciji ACPI <-> Kernel. Da bi bio siguran, odradi ovo:

Kod:
uname -a

To će ti reći koja je verzija kernela. Onda uradi ovo:

Kod:
sudo apt-get install linux-tools-common linux-tools-x.xx.x-xx-generic

x.xx.x-xx zameniš sa verzijom koju je pokazala uname komanda.

Zatim komandom perf, pusti da se snimi log barem 20 sec. Ovako:

Kod:
sudo perf record -g -a sleep 20

Zatim pogledaj log komandom:

Kod:
sudo perf report

Sadržaj okači ovde da bi video gde je problem. Ali 90% sam siguran da ćeš morati da dodaš NOACPI parametar u kernelu, ili da proveriš power management sekciju u BIOS-u, ali ćeš morati da okačiš sliku da bi ti rekao šta može biti problem. Ako imaš USB kameru, USB WiFi adapter, probaj da ih isključiš skroz tako što ćeš ih skloniti iz USB portova. Onda dodaj jedan po jedan i prati šta se dešava. Ponekad prosta promena USB porta može da reši ovaj problem. Ako si na nekom matorom kernelu, probaj update na neki 5.x.
 
uname -a je dalo sledece

Kod:
Linux debian 4.19.0-12-amd64 #1 SMP Debian 4.19.152-1 (2020-10-18) x86_64 GNU/Linux

sudo apt-get install linux-tools-common linux-tools-4.19.0-12-generic, nije dalo resenje jer tih paketa nema u debian buster-u. Ono sto sam pronasao (google) jeste linux-perf i linux-perf-4.19
ne znam da li je to isti paket samo za debian buster ali snimio sam ih

Kod:
sudo apt install linux-perf linux-perf-4.19

zatim pokrenuo

Kod:
sudo perf record -g -a sleep 20

i rezultat je sledeci
1.png

2.png

tih reportova ima na stotine. Odradio sam screenshot samo tih prvih koji su crveni, ako trebaju i ostali mogu da odradim..

Pokusao sam da nadjem kako da ubacim noacpi u kernel. Prva solucija je bila u grubu u boot direktorijumu ali tu ima mnogo linija kodova i nigde nema da pise striktno kernel. Pronasao sam kako bi trebalo da izgleda linija za kernel, ali takvih ima vise. Tako da tu nisam nista cackao. Tako da sam izmenio /etc/default/grub i tu dodao acpi=off. Sada izgleda ovako

Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi=off"
Zatim odradio update-grub i restartovao.. Laptop manje zuji i manje se greje, ali opet primetno. Nema vise gore pomenutih da vuku po 15-30%. Cpu load je od 0.7% do 7%, a perf report izgleda ovako
3.png

Da napomenem da nema vise tog delay-a prilikom kucanja. Ali definitivno vise greje i vise zuji sada, nego ranije kada nisu bili instalirani paketi tipa vlc, gimp, libreoffice, keepassxc, gnupg, ffmpeg, audacity i slicni

Mislio sam da je razlog svemu ovome bio eset32 antivirus for linux, ali sad nemam antivirus i eto problem se opet bio javio..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno