»RSS Benchmark sajt

Strana 51 od 53 PrvaPrva ... 4147484950515253 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 751 do 765 od ukupno 789

Tema: Linux FAQ

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2017
        Poruka
        753
        U stvari, nisu kolači u pitanju može i bez toga sa najjednostavnimim save-position-on-quit i url-om klipa. Nešto ne štima u drag & drop mehanizmu čak i u mpv2, ali Ok, može i ovako što se mene tiče.

Member Avatar korisnika MostWanted
        Na forumu od
        Jul 2013
        Poruka
        491
      3. Moja mašina
        • LAP: Lenovo 14'' RYZEN 5 2500U, 8GB RAM, 256GB SSD
        • Ostalo: Samsung XCover 4
      4. Ovo je vise rant nego pitanje, gnome 3 je jedno izuzetno djubre, i odluka da ga takvog kakav je stave kao default u ubuntu mi dosta govori o njihovim dizajnerima/programerima... Naravno, nije samo ubuntu vec svi koji koriste gnome kao default. Besmisleno zauzimanje vertikalnog prostora nekim ogromnim duplim title i menu bar-ima koji uopste nisu integrisani u jos jedan vertikalni bar (activities bar) izgleda smesno. Na latpopu od 14'' makar 4cm od vrha ode na sve ove gluposti, odavno nisam video da neki DE ovako besmisleno jede prostor. Problem sam resio instaliranjem unity-ja koji je normalan po ovom pitanju, ali prosto ne mogu da verujem kako je ovakav propust ignorisan na gnome-u... Nepotrebni title bar moze da se integrise (skloni) samo u firefox-u gde su se programeri firefox-a potrudili da uvedu tu funkciju jer su ovi iz gnome-a nesposobni....

A problemi sa scaling-om jos uvek postoje, u 2019. godini. Samo KDE Plasma nudi neka dobra resenja, sve ostalo je izuzetno cimanje i nekada nemoguce postici, u zavisnosti od verzije i DE verzije... Linux pocinje ozbiljno da kaska za windows-om u nekim aspektima, i ovo govorim kao neko ko duboko mrzi windows. Kao da se tehnologija razvija a Linux stoji u mestu, prosto tako ga vidim.
        Menjao MostWanted : 21.08.2019. u 00:54
        The closer you look, the less you see.

Member Avatar korisnika vlado_ns
        Na forumu od
        Oct 2007
        Poruka
        398
      6. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium G2130
        • MoBo: MSI B75MA-E33
        • RAM: 2x SP DDR3 1600MhZ 4Gb
        • VGA: ASUS VW247S
        • HDD: Patriot Blast 120GB 2.5" SATA SSD Drive
        • Case: Kung fu + Chieftec 600W
        • SND: soundmax hd audio
        • TV: Toshiba Regza 32XV550P
        • INET: Kablovska
      7. Postoji ekstenzija Dash to panel koja rešava tvoj problem zauzimanja prostora na displeju za sekund. Imaćeš jedan panel u donjoj zoni, kao u Plazmi, Windowsu, Budgie itd... A sad, da li je bagovit Gnome? Pa, jeste, valjda...

Member Avatar korisnika MostWanted
        Na forumu od
        Jul 2013
        Poruka
        491
      9. Moja mašina
        • LAP: Lenovo 14'' RYZEN 5 2500U, 8GB RAM, 256GB SSD
        • Ostalo: Samsung XCover 4
      10. Citat Citiram korisnika: vlado_ns Pogledaj poruku
        Postoji ekstenzija Dash to panel koja rešava tvoj problem zauzimanja prostora na displeju za sekund. Imaćeš jedan panel u donjoj zoni, kao u Plazmi, Windowsu, Budgie itd... A sad, da li je bagovit Gnome? Pa, jeste, valjda...
        Ne, ne postoji nijedna ekstenzija koja ovo resava, 90% su discontinued i ne rade za gnome 3. Upravo sam probao ovu koju si preporucio, ne radi. Opusteno, koristim unity sad i sve je u redu.
        The closer you look, the less you see.

Member Avatar korisnika ness1602
        Na forumu od
        Aug 2009
        Poruka
        1.077
      12. Moja mašina
        • CPU: AMD Phenom II x4 B50
        • MoBo: Ga ma770-ud3 rev 2.0
        • RAM: 2x2 Geil Black Dragon 800Mhz
        • VGA: Gainward gtx460 gs -glh takt
        • MON: Samsung T220
        • HDD: Samsung 1Tb, Ocz 60gb SSD
        • OPT: Pioneer
        • Case: Thermaltake Kandalf VA9000BWS, Lc power 8650
        • SND: Microlab 6c, Asus Xonar D1
        • Ostalo: Razer Diamondback 3g
      13. Imas bas sirok izbor alternativa: Cinnamon,mate,xfce . Ok i KDE,ali recimo ova prva dva su barem dovoljno upeglanija. E sad *mjau**mjau**mjau* ako ti treba touchscreen ili neka egzotika onda je tu zeznutije.
        BENCHforum: World Community Grid tim 26290 Folding@Home tim 198696

Member Avatar korisnika Difermo
        Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.592
        postoji li nacin da se debian 10 (gnome) snimi bez ovih igrica i jos par programa..? ili je jedino resenje brisanje nakon instalacije

Member
        Na forumu od
        Aug 2010
        Poruka
        428
        @MostWanted, tako sam i ja kao i ti hejtovao kada je izasao Gnome3, kad su izbacili Mate vec me je prosla volja, uveliko sam odustao od DE, ali ponovo se vracao (da vidim sta ima novo posle par godina), zakljucak je XFCE, ili Openbox uz customizacju, vise Gnome nisam ni pogledao. Nije problem u potrebnim resursima, vec nekako sam uvek voleo da je DE laganiji i odzivniji, bez trosenja mnogo resursa, uz adekvatno lep izgled i jednostavnost. Tako da, opcija je uvek tu, pitanje je da li si rad da se cimas malo oko customizacije, ili da prihvatis stvari kakve jesu.

Komentar za ovo drugo "Linux pocinje ozbiljno da kaska za Windows-om u nekim stvarima", ne bih to nazvao kaskanje, nikad on nije kaskao, niti je imao cilj da se takmici sa istim, ja to vidim kao prosirivanje spektra mogucnosti, u skladu sa buducnoscu. Jednostavno oba OS-a imaju svoje prednosti i mane. Treba biti zahvalan za ovo sto vec postoji, a izbor je veliki. Recimo, Windows, ili ljudi koji stoje iza njega se nekako trude da onemoguce na njemu sve sto je vezano za Linux, a takodje i sa strane Linux-a, cini mi se da skoro nikom nije u interesu da prave Windows-like izgled, vec originalnost. Ko razume, shvatice
        Menjao imarkovic : 01.09.2019. u 19:09

Moderator Avatar korisnika SuperStarr
        Na forumu od
        Jul 2002
        Poruka
        8.572
      17. Moja mašina
        • CPU: PH-E0 @ 3,7 Ghz under Alpenföhn K2 feat. Delta AFB1312M
        • MoBo: GA-990FXA-UD7 @ 2500 / 2000
        • RAM: 4x 8Gb Micron @ 1866Mhz CL11 1.55V
        • VGA: GTX 1060 WindForce OC 3G
        • MON: AOC 32"
        • HDD: Samsung 850 PRO 256GB feat. TC Sunbow 480GB
        • OPT: -0.5
        • Case: Alexander Weiss Skywalker (C903) feat. ZM750-HP
        • SND: Creative CA20K1 X-Fi Xtreme 64Mb X-RAM feat. Superlux HD668B
        • LAP: HP ProBook 6555b
        • TV: Maxi
        • INET: DSL
        • Ostalo: Porsche Leasing
      18. Yo!
        Imate novog člana podforuma.

Trenutno imam instalirane Zorin OS 15, na koji sam gotovo bezbolno prešao sa Win-a, i Ubuntu Budgie 19.04 kao Dual Boot na 1 SDD-u.
        Radim već 2-3 nedelje sa Linux-a, usput je bila gomila podešavanja tako da imam opasnu "krivu učenja" u poslednjih nekoliko nedelja.
        Kako god, nailazim na probleme koje ne mogu ni uz pomoć Gugla da rešim. Evo jednog:
        Monitor mi je "2K" rezolucije tako da sve izgleda sitnije na njemu. Usled nedostatka "native" skejlinga (dajte neku našu reč za ovo) - zezam se sa raznim "workaraundima". ( )
        Ono što sam uspeo na Badži desktopu da postignem je da povećam skejling na 2:

Kod:
        $ gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.xsettings overrides "[{'Gdk/WindowScalingFactor', <2>}]"
        $ gsettings set org.gnome.desktop.interface scaling-factor 2
        $ gsettings set org.gnome.mutter experimental-features "['scale-monitor-framebuffer']"
        i onda, pošto sve izgleda preveliko, ga dodatno uštelujem sa

Kod:
        $ xrandr --output Virtual1 --scale 1.5x1.5
        Međutim, ovo poslednje se poništi pri svakom ponovnom pokretanju i moram ponovo da unesem istu komadu svaki put.
        Uspeo sam da napravim skriptu ali ona nije "ultimativno" rešenje i ako na oko dobro izgleda.
        Ona promeni sve onako kako mi godi ali ostaje mi Login u nekoj bezveze rezoluciji i trenutak posle njega, dok se skripta ne primeni i podesi displej na zadate vrednosti.
        Prilažem i skrinšot.

Ono što bi ja voleo jeste da me neko nauči kako ovo efikasnije da primenim, da to bude default podešavanje sistema a ne samo moje sesije.

Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Solus Budgie-2019-09-04-01-01-17.png‎ 
Views:	53 
Size:	227,9 KB 
ID:	274328  
        Menjao SuperStarr : 04.09.2019. u 02:19
        A GOOD friend will come bail you out of jail
        A TRUE friend will be sitting next to you saying, "Damn we fucked up!!"

Member Avatar korisnika alex303
        Na forumu od
        Apr 2005
        Poruka
        1.340
        Citat Citiram korisnika: SuperStarr Pogledaj poruku
        Yo!
        Imate novog člana podforuma.

Trenutno imam instalirane Zorin OS 15, na koji sam gotovo bezbolno prešao sa Win-a, i Ubuntu Budgie 19.04 kao Dual Boot na 1 SDD-u.
        Radim već 2-3 nedelje sa Linux-a, usput je bila gomila podešavanja tako da imam opasnu "krivu učenja" u poslednjih nekoliko nedelja.
        Kako god, nailazim na probleme koje ne mogu ni uz pomoć Gugla da rešim. Evo jednog:
        Monitor mi je "2K" rezolucije tako da sve izgleda sitnije na njemu. Usled nedostatka "native" skejlinga (dajte neku našu reč za ovo) - zezam se sa raznim "workaraundima". ( )

Kod:
        $ gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.xsettings overrides "[{'Gdk/WindowScalingFactor', <2>}]"
        $ gsettings set org.gnome.desktop.interface scaling-factor 2
        $ gsettings set org.gnome.mutter experimental-features "['scale-monitor-framebuffer']"
        i onda, pošto sve izgleda preveliko, ga dodatno uštelujem sa

Kod:
        $ xrandr --output Virtual1 --scale 1.5x1.5
        Međutim, ovo poslednje se poništi pri svakom ponovnom pokretanju i moram ponovo da unesem istu komadu svaki put.
        Uspeo sam da napravim skriptu ali ona nije "ultimativno" rešenje i ako na oko dobro izgleda.
        Ona promeni sve onako kako mi godi ali ostaje mi Login u nekoj bezveze rezoluciji i trenutak posle njega, dok se skripta ne primeni i podesi displej na zadate vrednosti.
        Prilažem i skrinšot.

Ono što bi ja voleo jeste da me neko nauči kako ovo efikasnije da primenim, da to bude default podešavanje sistema a ne samo moje sesije.

GNU/Linux još uvek nije u potpunosti sazreo za velike rezolucije/DPI. Jedino normalno rešenje koje sam video je u poslednjoj verziji Gnome-a, gde je napokon dodat native rescaling kao u Windows 10. Ne znam koj display manager koristi ZorinOS, ali Gnome 3 + GDM ima to što tražiš. Na žalost, za ovo ćeš verovatno morati da pređeš na neki drugi distro.

Member
        Na forumu od
        Oct 2013
        Poruka
        7.754
      21. Moja mašina
        • CPU: G3220
        • MoBo: Gigabyte GA-H81M-HD3
        • RAM: Corsair XMS CL9 4GB 1600MHz
        • VGA: Intel HD интегруша
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: Seagate ST3000DM008 i ST1000DM003
        • OPT: LiteOn iHAS324
        • Case: Chieftec Matrix MX-01WD-D
        • SND: Realtek ALC892 High Definition 7.1-channel интегруша
        • LAP: HP ProBook 4710s
      22. Citat Citiram korisnika: SuperStarr Pogledaj poruku
        Ма не брини се, ја сам можда и годину дана испробавао све и свашта. Мада и даље то радим.

У том испробавању сам закључио да постоје мазохистичка окружења и нека за мене ленчугу. Када сам после пар месеци пробе Цимета укапирао да за скоро све што хоћу да променим, а често је то банална ситница, морам да користим dconf и/или gconf, почео сам да тражим лакше начине. Тако сам и дошао до КДЕ (нажалост, сада је то плазма која се још пегла) где скоро све што замислим могу да подесим са клик-клик или обичним превлачењем мишем. Наравно, скалирање је део подешавања и нуде 1-3.

Member
        Na forumu od
        Aug 2010
        Poruka
        428
        @SuperStarr, vezano za pitanje za scaling. Ja u Openbox okruzenju resavam to tako sto upisem komandu "xrandr ..." u startup fajl. Upisujem u /home/user/.config/openbox/autostart.sh, tako i ti mozes za svoje okruzenje, nisam bas 100% siguran za mesto gde treba da se stavi fajl za startup na tvom distrou, to ces videti, stavi na vrh liste komandu za scaling i uvek ce ti biti tako.

Member Avatar korisnika Difermo
        Na forumu od
        May 2014
        Poruka
        1.592
        Potrebna mala pomoc. Posto koristim minimal gnome install, a probao bih sad kde minimal install, pokusavam da nadjem koji paketi ih zamenjuju u kde. Pa ako neko zna da me uputi

synaptic >> moun package manager
        network-manager >> plasma-nm
        gedit >> kwrite
        gnome-calculator >>kcalc
        evince >> okular
        brasero >>k3b
        eog >> Gwenview
        gnome-software >> apper
        nautilus >> dolphin
        gnome-terminal >> konsole

Te sam uspeo da nadjem, ali ostatak bitnih ne mogu
        gnome-session
        gnome-icon-theme
        gnome-control-center
        software-properties-gtk
        gnome-tweak
        gnome-shell
        gnome-shell-extensions
        gdm3 (za plazmu je sddm ? )

Member
        Na forumu od
        Dec 2010
        Poruka
        2.766
        Da li moze u live verziji Linuxa da se nesto zapamti, pr. radi bookmarks, neki txt, pdf file... ?

Member Avatar korisnika vlado_ns
        Na forumu od
        Oct 2007
        Poruka
        398
      27. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium G2130
        • MoBo: MSI B75MA-E33
        • RAM: 2x SP DDR3 1600MhZ 4Gb
        • VGA: ASUS VW247S
        • HDD: Patriot Blast 120GB 2.5" SATA SSD Drive
        • Case: Kung fu + Chieftec 600W
        • SND: soundmax hd audio
        • TV: Toshiba Regza 32XV550P
      28. Ako si na Windowsu, uzmi Ubuntu ili Mint iso i prebaci ga na fleš pomoću Lilo, Yumi ili Rufus programa. Unutar interfejsa svakog od njih je jasno šta treba da se uradi,
        Ako si na Linuxu, pogledaj ovde ili prosto pretrži na google.

Member
        Na forumu od
        Dec 2010
        Poruka
        2.766
        Mozda nisam lepo postavio pitanje,
        nisam pitao kako da napravim live ubuntu/mint, nego da li moze u live verz. da se nesto zapamti i da ostane na flashki u live verziji i nakon restarta racunara, a da ne mora da se instalira OS?
        Ili,
        mozda moze, ne znam da li je izvodljivo da se flash podeli na dve particije i da se sa jedne boot-uje OS a da druga bude kao skladiste?

Strana 51 od 53 PrvaPrva ... 4147484950515253 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •