Šta je novo?

Linux FAQ

^
Meni se to desavalo kad windows ima neki veliki update i sam opet aktivira fast boot, ntfs particije ostanu nezatvorene. Drugi slucaj kad mi se to desvalo je update plasame pa malo prolupa, onda kao root uradim to sta je predlozio na slici systemctl...
Koliko vidim buni se na plymouth, iskljuci ga totalno ima negde na arch uputstvo kako se macinje a i trebalo je da ga makne sam jer je sad tendecija da se makne plymouth,kod mene u Manjaru je maknut.

Sve zivo sam probao i nece. Na kraju sam odustao i uzeo na novo da instaliram i ni to nije pomoglo. Prvo sam instalirao Ubuntu (formatirao sve particije) i sve je proslo bez problema. Zatim instalirao Arch i opet dobio isti problem. U kompjuteru imam tri medija za cuvanje podataka (SSD, 500GB HDD i 1TB HDD) i ono sto sam do sada zakljucio jeste da se problem javlja samo kada /home particiju stavim na hard od 500GB na kom je i pre bila. Ako je stavim na ovaj hard od 1TB ili SSD onda se normalno dize sistem.
 
Sve zivo sam probao i nece. Na kraju sam odustao i uzeo na novo da instaliram i ni to nije pomoglo. Prvo sam instalirao Ubuntu (formatirao sve particije) i sve je proslo bez problema. Zatim instalirao Arch i opet dobio isti problem. U kompjuteru imam tri medija za cuvanje podataka (SSD, 500GB HDD i 1TB HDD) i ono sto sam do sada zakljucio jeste da se problem javlja samo kada /home particiju stavim na hard od 500GB na kom je i pre bila. Ako je stavim na ovaj hard od 1TB ili SSD onda se normalno dize sistem.
Sta imas na tom HDD od 500GB? Formiraj tu particiju iz Ubuntu i gparted pa vidi da li prolazi. Izdrljaj (dd if=/dev/zero of=/dev/sdXX bs=1M) tako formiranu particiju sa DD pa je obrisi i ponovo napravi. Nikad nisam instalirao Arch nego Manjaro preko GUI instalera tako da ne znam koji fajl sistem Arch stavlja ext4 ili nesto drugo.
sdXX=oznaka /home particije koju pravis za arch kako ti pokaze gparted
Drugo nista mi ne pada na pamet...
 
Poslednja izmena od urednika:
Sve zivo sam probao i nece. Na kraju sam odustao i uzeo na novo da instaliram i ni to nije pomoglo. Prvo sam instalirao Ubuntu (formatirao sve particije) i sve je proslo bez problema. Zatim instalirao Arch i opet dobio isti problem. U kompjuteru imam tri medija za cuvanje podataka (SSD, 500GB HDD i 1TB HDD) i ono sto sam do sada zakljucio jeste da se problem javlja samo kada /home particiju stavim na hard od 500GB na kom je i pre bila. Ako je stavim na ovaj hard od 1TB ili SSD onda se normalno dize sistem.

Problem je do hardware-a. Tacnije do SATA portova. Moraces da eksperimetises i da probas sve moguce kombinacije portova. Pogotovo ako imas 2 razlicita kontrolera na ploci. Disk na kojem ti je /home folder mora biti na istom kontroleru kao i disk na kojem je os koji pristupa disku na kojem je /home.

tako da ne znam koji fajl sistem Arch stavlja ext4 ili nesto drugo.
sdXX=oznaka /home particije koju pravis za arch kako ti pokaze gparted
Drugo nista mi ne pada na pamet...

Arch ne stavlja nista. Arch koristi ono sto mu se napravi tokom rucne instalacije. EXTx, F2FS, ZFS...Arch ih sve podrzava.
 
Sve zivo sam probao i nece. Na kraju sam odustao i uzeo na novo da instaliram i ni to nije pomoglo. Prvo sam instalirao Ubuntu (formatirao sve particije) i sve je proslo bez problema. Zatim instalirao Arch i opet dobio isti problem. U kompjuteru imam tri medija za cuvanje podataka (SSD, 500GB HDD i 1TB HDD) i ono sto sam do sada zakljucio jeste da se problem javlja samo kada /home particiju stavim na hard od 500GB na kom je i pre bila. Ako je stavim na ovaj hard od 1TB ili SSD onda se normalno dize sistem.

Zaboravih da napomenem. Postoji i mogucnost da ti neki od tih hardova lagano umire.
 
I manjaro ima to isto sto si nabrojao, isto sam biras koji fajl sistem. Ova zadnja teorija je najbliza mozda disk odumire 500GB Hitachi. Teorija o kontroleru bas ne pije vodu jer koliko sam ja shvatio njemu je sistem radio pa otisao, ne ide da je odjednom arch shvatio da to nije na istim kontolerima, ako je drugacije onda je sve moguce. Taj od 500GB garant je star disk jer mi je cerka to imala na staroj masini.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije do harda, proverio sam u Sentinelu i 100/100 je. Probao sam sve zivo i na kraju nista nije pomoglo. Uvek kada instaliram Arch dobijem tu gresku ako stavim /home na taj hard od 500GB. Ono sto je cudno jeste da se Manjaro (koji je Arch), Ubuntu i Linux Mint dizu sasvim normalno kada stavim /home na taj hard od 500GB. Jedino sto jos nisam probao je da taj hard od 500GB u potpunosti izbrisem, znaci da u svaki sektor upisem "0" ili "1". Ali to nema smisla raditi jer to traje 10 sati, ako ne i vise. Na kraju sam zamenuo mesta hardovima, i sada je /home na ovom od 1TB, a /data sam stavio na hard od 750GB koji je zamenuo ovaj od 500GB. Ali sada dok sve utegnem kako je i pre bilo proce vremena, jer vise ni sam ne znam sta sam pre radio. I zasto se ovaj KDE ovako vuce, svakih 5 sekundi se nesto kresuje, usporava itd..
 
Poslednja izmena:
Nije do harda, proverio sam u Sentinelu i 100/100 je. Probao sam sve zivo i na kraju nista nije pomoglo. Uvek kada instaliram Arch dobijem tu gresku ako stavim /home na taj hard od 500GB. Ono sto je cudno jeste da se Manjaro (koji je Arch), Ubuntu i Linux Mint dizu sasvim normalno kada stavim /home na taj hard od 500GB. Jedino sto jos nisam probao je da taj hard od 500GB u potpunosti izbrisem, znaci da u svaki sektor upisem "0" ili "1". Ali to nema smisla raditi jer to traje 10 sati, ako ne i vise. Na kraju sam zamenuo mesta hardovima, i sada je /home na ovom od 1TB, a /data sam stavio na hard od 750GB koji je zamenuo ovaj od 500GB. Ali sada dok sve utegnem kako je i pre bilo proce vremena, jer vise ni sam ne znam sta sam pre radio. I zasto se ovaj KDE ovako vuce, svakih 5 sekundi se nesto kresuje, usporava itd..
Ne moras da radis dd na celom disku nego samo tu particiju gde stavljas /home. Malo ne kapiram nigde u prici nema /, a sta ti je /data ne znam. Uvek mozes da otvoris particiju gde ces cuvati neke za tebe vazne podatke i da je nakdnadno definises u fstab, valjda ti je to tvoj /data. Ja koristim za cuvanje ntfs particije vise komada. Uvek pravim / na kome je root i systemske stvari i /home, swap koristim zajednicki za one linukse koji nemaju setovanu hibernaciju i swap koji je jos u startu definisan u /etc/default/grub i grub.cfg. Kod mene se plasma 5.13.2 (KDE) ne vuce radi sasvim podnosljivo sobzirom sta ja sve natrpam u svaki plasma distro koji instaliram. Ako ti sistem usporava to jedino koliko znam oce kad je ukljuceno indeksiranje baloo ali i to moze da se iskljuci.Sad na kraju malo je komfuzno da li si zamenio mesta diskovima iscupo SATA kabl i utako u drugi SATA utikac ili si stavio /home na drugi disk.
 
Imam SSD (nvme0n1), i dva harda, jedan od 500GB (sda) i jedan od 1TB (sdb). /data mi je particija za cuvanje slika, filmova i serija, a sve ostalo cuvam na /home. Pre je bilo ovako:

/boot na /dev/nvme0n1p1
/ na /dev/nvme0n1p2
/home na /devsda1 (500GB)
/data na /dev/sdb1 (1TB)
swap na /dev/sdb2

Problem je nastajao kada stavim /home na ovaj hard od 500GB. Probao sam da promenim mesto tom hardu na ploci (ubodem ga u drugi SATA konektor na ploci i onda opet po redovnoj proceduri reinstaliram Arch), ali nije pomoglo. Znaci bez obzira gde taj hard od 500GB ubo na ploci, kada god stavim /home na njega sistem nece da se butuje, tj. izbaci ono kao na slici sa prethodne strane sto sam okacio. Nakon milion pokusanih stvari video sam da ne vredi vise probavati i stavio sam /home na hard od 1TB (koji je sada sda), a umesto ovog od 500GB ubacio sam hard od 750GB (sdb) i na njega stavio /data i to sada izgleda ovako:

/boot na /dev/nvme0n1p1
/ na /dev/nvme0n1p2
/home na /devsda1 (1TB)
/data na /dev/sdb1 (750GB)
swap na /dev/sdb2

I to je sve lepo radilo dok juce nisam opet dobio isti problem, samo za /data particiju. Znaci sada izbaci Dependency failed for /data. Ali sada, nakon reseta, sistem se normalno podigne. Znaci u cemu je problem ja vise ni sam ne znam. Do hardova nije sigurno, sva tri su 100/100 u Sentinelu. Ili nesto crkava na mojoj maticnoj ploci, ili se nesto desava sa Archom.
 
Poslednja izmena:
To kod tebe je vec enigma, vidim da si stavio da imas najnoviji AMD CPU, onda bi i ploca i kontroleri trebalo da su noviji. Ja particije uved definisem u fstabu preo UUID jer je on sigurniji ako menjas mesta diskovima, ako particije definises preko sdxx onda to promenom mesta disku nije vise sdxx nego sdxy. Ako ne pravi karambol u drugm linuxu onda ti nesto nije ok oko postavki u Arch-u za diskove oko particija. Nemam boot particiju, imam SSD sa koga butujem i taj linux mi je primarni grub sa kojeg se sve bootuje, windows se totalno odvojen, disk je bio iskljucen kad sam stavljao grub na SSD. Pre sam bootovo iz Manjara ali sam prebacio glavni grub na SSD gde mi je Neon plasma i on je uvek glavni. Valjda ce neko od Arch strucnjaka razresiti tvoj problem.
 
Da to sam primetio da ne smem menjati mesta hardovima, inace dodje do greske jer particija na kojoj je bio /home vise ne bude /dev/sda nego /dev/sdb. Ali nije ni do toga. Kada sam instalirao Arch u UEFI modu tada sam particije definisao preko UUID-a i opet je bio isti problem. Inace ja mogu normlano da butujem sistem tako sto ukucam svoju sifru, udjem u Emergency Mod i ukucam exit i stisnem enter. Onda on nastavi sa normlanim dizanjem. Ali ako to budem morao svaki put raditi onda to i nije neko resenje. Nadam se da ce problem nestati sam od sebe jer mi se ne menja Arch, a pogotovo mi se ne koriste Debian bazirane distribucije. Navikao sam na sve komande u Archu, a pogotovo na AUR. Kad smo vec kod ovoga imam jos jedan problem koji ne uspevam da resim vec 2 godine, tacnije od kako sam presao na Linux. Kada kopiram ogrmonu kolicinu fajlova (50GB+) KDE postane neupotrebljiv sve dok se to kopiranje ne zavrsi. Znaci mis secka, otvorim Dolphin pa ga otvara jedno minut-dva, a nekada se desi i da mis zabode i da ne optuca sve dok kopiranje ne bude gotovo. Pre 2 godine sam citao da je to "normalna" pojava u KDE, i da leka trenutno nema. Je l ima sada neko resenje za ovo?
 
Nemam Uefi, iskljucen je odavno jer tada kad sam ja kupio masinu linux nije ni znao za Uefi, sasvim lepo zivim bez uefi, win10 i par linuxa. Sto se tice kopiranja tolike kolicine podataka ja kopiram negde 20GB velike fajlove, sistem uspori ali je upotrebljiv, iskljuci indexiranje mozda pomogne. Mislim da i ostali linuxi stucaju kad kopiraju toliku kolicinu podataka. Sve sto mogu radim sa misem i maksimalno izbegavam kucanje komandi. Koji ti je kernel jer za tvoj procesor treba najnoviji kernel a za MB ona je sprema i pravljena za win10 tako pise. Ne znam sta ti je Emergency Mod i gde je to u Biosu ili mod od Archa. Imam Neon koji je mama i tata za plasmu i baziran je na Ubuntu, imam Manjaro koji je baziran na Archu i Calculate koji je baziran na Gentoo linuxu.
 
Imao sam i ja to neko krcanje. Nisam skontao do cega je. Nekada ga ima, a nekada nema.
 
Nemam Uefi, iskljucen je odavno jer tada kad sam ja kupio masinu linux nije ni znao za Uefi, sasvim lepo zivim bez uefi, win10 i par linuxa. Sto se tice kopiranja tolike kolicine podataka ja kopiram negde 20GB velike fajlove, sistem uspori ali je upotrebljiv, iskljuci indexiranje mozda pomogne. Mislim da i ostali linuxi stucaju kad kopiraju toliku kolicinu podataka. Sve sto mogu radim sa misem i maksimalno izbegavam kucanje komandi. Koji ti je kernel jer za tvoj procesor treba najnoviji kernel a za MB ona je sprema i pravljena za win10 tako pise. Ne znam sta ti je Emergency Mod i gde je to u Biosu ili mod od Archa. Imam Neon koji je mama i tata za plasmu i baziran je na Ubuntu, imam Manjaro koji je baziran na Archu i Calculate koji je baziran na Gentoo linuxu.

Nemam ni ja UEFI, ovo sam samo probao da otklonim svaku sumnju. Dok ne nabavim hard disk od 3TB ili vise nemam potrebu za UEFI-em i GPT particionom tabelom. Kernel je poslednji koji je izasao jer Arch redovno apdejtujem. Emergency Mod je mod u Archu kom mogu da pristupim kada nesto nije kako treba. Kada mi se desi taj problem prilikom starta ukucam svoju sifru da bi usao u taj mod, a onda ukucam "systemctl default" ili "exit" i sistem nastavi sa dizanjem, zanemarujuci prijavljenu gresku. Ako nastavi zezati, onda cu morati menjati Distro, verovatno cu staviti Manjaro.
 
Ok ja imam test granu Manjara i uvek je najnoviji kernel, trenutno 4.17.6. Emergency Mod sad mi je jasno kao recovery mod u Ubuntu a Manjaro i nema on ulazi u uvek u GUI a bas ako je nesto katastrofalno onda udje u terminalski mod. Nesto nije ok sa tim Archom cim ti moras stalno tako da dizes sistem, da li je do tebe ili do nekog setovanja ili hardwer ne znam. Zato volim GUI istalere sve izdefinisem unapred sto se tice particija, i nema kucanja komadi, sve instalira sto je potrebno i predefinisan skup programa. Mozes ladno da stavis Manjaro i da se ponasas kao da si u Archu, sve komande su potpuno iste, sve je isto, ja citam help od arch-a sa neta a kucam u Manjaru, imas GUI Octopi imas AUR, sve kao i Arch.
 
Nekada se normalno dize, a nekada moram preko tog Emergency Moda ili da resetujem racunar. Videcu kako ce se odvijati stvari u narednom perijodu. Ako nastavi zezati stavicu Manjaro.
 
Nekada se normalno dize, a nekada moram preko tog Emergency Moda ili da resetujem racunar. Videcu kako ce se odvijati stvari u narednom perijodu. Ako nastavi zezati stavicu Manjaro.

Nesto mi nije jasno kave su ovo oznake
/dev/nvme0n1p2
/dev/nvme0n1p1
Kod mene su svi pa i SSD je sda, SATA su sdb,sdc,sdc...
Ima li to veze sa Uefi oznacavanjem i ako ima onda su kod tebe kruske i jabuke jer kako si napisao ne koristis Uefi a bas sam naleteo negde da se to coveku desava jer pokusava mesanu salatu sa win i arch jedno ima uefi a drugo nema.
 
Nema. To je NVME SSD, ili ti PCIe SSD.
Hvala na pojasnjenju, nisam imao pojma, ja vozim praistoriju a i gro ostalih koji "cede suvu drenovinu kao Kraljevc Marko". Citao sam o tim diskovima ovde je bio clanak ali veze nisam imao da ih tako krsti.
Ti vozis masinu ala F22-Raptor ili Sukhoi Su-57, to garant mora neki poseban stel za linux :)
 
Kako se u recovery modu u Ubuntu i slicnim distroima dize network konekcija? Od kad je uveden systemd vise ne moze u recovery modu pod root nalog start sa /sbina dhclient i gotovo. Isto tako koliko sam primetio u recovery meniju isto komada za podizanje network konekcije ne radi, krene nesto da ispisuje i na kraju ne moze da podigne konekciju
 
Kako se u recovery modu u Ubuntu i slicnim distroima dize network konekcija? Od kad je uveden systemd vise ne moze u recovery modu pod root nalog start sa /sbina dhclient i gotovo. Isto tako koliko sam primetio u recovery meniju isto komada za podizanje network konekcije ne radi, krene nesto da ispisuje i na kraju ne moze da podigne konekciju

sudo systemctl start dhcpcd
 
Nece, sudo mi ne treba kad sam u recovery jer sam root, kad startam systemctl start dhcpcd kaze ne postoji servis dhcpcd. OS je Kubuntu 18.04.1

apt-get install NetworkManager
systemctl start NetworkManager
 
Izem ti ovo sa plasmom tj. bivsi KDE, Kubuntu i Neon nemaju NetworkManager, stavili ovo: network-manager, libkf5networkmanagerqt6, plasma-nm i jos kojesta. Zadrzali recovery ekran iz Ubuntu ali tu pola stvari ne radi. Pretpostavljam posto je network-manager instaliran da taj servis starta systemctl start network-manager. Idem da probam dal je tako pa cu da napisem.

Probao ovako jer vidim da ima instaliran bas NetworkManager tako pise, startam u recovery modu systemctl start NetworkManager, nece. Kad citam sta pise i otkucam da mi pokaze, pise da je lodovan ali nista vise. Ostaje i dalje da nemam konekciju u recovery modu, kako nesto da opravljam kad nemam konekciju nije mi jasno. Sad su prekrstili etho u enp4s0 dal ne treba posle starta NetworkManagera da startam dhclient enp4s0

Podigao mora i dhclient enp4s0 ali sad nema dozvole za pisanje tako da apt pokusava na prazno da iscita i upise eventualne izmene. sad vise ne znam da li je disk zakljucan za pisanje ili apt brljavi, nekad davno je tako bilo pa je posle to ukinuto, ako jos i sa tim da se bakcem nek ide dodjavola.
 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko vidim uspeo sam da dobijem konekciju /sbin/dhclient enp4s0 i na ruteru se vidi ali apt update ne prolazi pkcon refresh ne prolazi
 
Imam problem sa Ubuntu 16.04. Prilikom bootovanja mi prvo napiše " The system is on low graphic memory " ,to mi piše u safe modu čak. A prilikom logovanja mi stalno vraća na početni ekran da se ponovo logujem i ne javlja da je password incorect. kako da rešim ovaj problem? Radio sam dpkg i sve što može,na kraju mi se pojavio crni ekran sa oznakom "X" umesto ekrana Ubuntu i strelice.
 
Само од себе или си нешто радио па је почело?
 
Samo od sebe. Bilo je tako pre mesec dana pa se normalizovalo.I evo sada opet. Nešto ima problem taj Xorg server sa drajverima. Uzgred ,to mi se čak dešava da mi vrati na početni ekran za logovanje kad hoću i preko Guest sesije da uđem.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno