Šta je novo?

Linux FAQ

@alex303, nasao sam paket u debianu
Kod:
sudo apt install grub-customizer
podesio preko njega ali i dalje nece. mozda nisam snimio neki paket koji je obavezan za grub

Problem je što ljudi ne znaju da svi fajlovi koji imaju bilo kakve veze sa GRUB-om, moraju bidi owned by root. Ako ti se slika nalazi na nekoj lokaciji, a owner nije root, GRUB će ignorisati.

GRUB Customizer bi prilikom pokretanja trebao da zatraži root password. Ako si pokrenuo grub customizer, a program ti nije tražio root password, onda neće raditi.

Startuj terminal, i pokreni program sa sudo grub-customizer, i onda odradi šta treba. Ne zaboravi da na kraju kliknes save kako bi program odradio promene i generisao novi grub.cfg fajl.

I ručna metoda i grub customizer provereno rade na svim distroima. Problem je verovatno u permisijama. Može biti i to da ti je taj GRUB ostao iz neke prethodne instalacije i da zapravno ničemu ne služi, i da ga tvoja postojeća debian ili mint instalacija jednostavno ne vide. GRUB nije ni potreban ako koristiš UEFI BIOS. Ako je to situacija, onda je mnogo lakše reinstalirati sve, nego brisati GRUB i menjati MBR da bi se odradila ovakva jednostavna promena.
 
@Difermo
U folderu /etc/alternatives/ napravi link pod imenom desktop-grub, ako ga nema tamo.
Linkuj ga na tvoju pozadinsku sliku, npr: /usr/share/images/desktop-base/moj_grub.png
 
prvo sto sam sad pogledao jeste dal je owned. naravno da nije bilo :) pa sam prebacio. medjutim i permissions sam stavio maksimalni moguci (ono rx blabla :) ).
grub customizer sam ranije bio pokrenuo kao sudo. I sada kada sam pokrenuo, slika je bila tu kao podesena. Opet sam podesio i kliknuo save. odradio i sudo update-grub. Ali nista. Nece i nece.

Verovatno je sjeban grub. Mada ne vidim kako. Odradio sam wipe hdda koji je trajao 10 sati. snimio windows, snimio debian (bez DE, standard system utillities). Dakle bez icega, a onda sam snimao pakete. Probao par paketa (audacious, clementine i razne druge) i kad sam video sta mi odgovara, odradio ponovo instalaciju debiana. Formatirao particiju i swap i sve redno sto ide. Tako da me pred kraj ponovo pitalo zelim li da instaliram grub loader i to sam prihvatio. Mozda je tu bila greska? Ili ima neki paket koji se snima po defaultu uz DE ili standard_system_utillities, a ja ga nisam snimio

recimo nemam sddm.conf file. Kada kucam whereis sddm.conf, on mi izbaci /etc/sddm pa /usr/bin/sddm (a taj folder i ne postoji.) i ima jos par lokacija koje je izbacio. Ali sddm.conf ne mogu da lociram
 
Poslednja izmena:
nije mi jasno oko tih paketa.. svaki paket ima neki obavezni recommended i sugested paket ili biblioteku. Pa me znaima kako funkionise hijerarhija. Ako odradim
Kod:
 sudo apt install imepaketa
on ce snimiti i recommended pakete. Da li se zaustavlja samo na toj prvoj, ne znam kako bih je nazvao, da kazem petlji (loop) ili ce instalirati sve recommend pakete, pa onda ako oni imaju i njihove, pa onda i te sledece i tako dokle god neki paket ima recommended on ce nastaviti da instalira?

A drugo pitanje bi bilo za search paketa.. Ne mogu da nadjem, a zanima me kako da vidim koji sve paketi instaliraju odredjeni paket.. Recimo powerdevil paket. On je recommended za plasma-desktop i za plasma-workspace . U oba je recommended. Mozda postoje jos neki u kojima je recommended ili obavezan. Kako ih pronaci?
 
Poslednja izmena:
Nema svaki, daleko od toga. Imaš aplikacije koje su podeljene u više delova recimo, osnovna obavlja jednu ili nekoliko funkcija, sa dodatnim, preporučenim paketima proširuješ upotrebnu vrednost. Imaš i opciju

--no-install-recommends

kojom možeš da sprečiš trenutno, prilikom instalacije nekog paketa.

Ako hoćeš da bude podrazumevano stanje, onda imaš

apt-config dump

koji ti izlista sva sistemska podešavanja vezana za pakete.

Svaku od tih linija koje su izlistane možeš da promeniš, pogledaj sadržaj direktorijuma

/etc/apt/apt.conf.d/

Možeš sva svoja podešavanja da naguraš u jedan fajl, jednu opciju po liniji, ili, napraviš novi fajl, daš mu smisleno ime, pa u njemu podesiš to što te interesuje,

Konkretno, za gore preporučene pakete

nano /etc/apt/apt.conf.d/06-no-recommends

pa u njemu napišeš

APT::Install-Recommends "0";

Ovo drugo, imaš paket

apt install apt-rdepends

pa onda

apt-rdepends powerdevil

što je isto kao i

apt depends powerdevil

odnosno, za tvoju pretragu

apt-rdepends -r powerdevil
 
hvala za rdepends.. dobra fora.. jes da ne pokazuje recommended pakete ali zaista je korisno.
 
Pa, za preporučene - recommended uradiš sa

apt install --no-install-recommends powerdevil

jer tada prikazuje. Ako uradiš obično,

apt install powerdevil

i ti preporučeni - recommended završe u listi za instaliranje, bez razdvajanja.

Ono, ima logike da i u drugom slučaju barem naglasi da su ti i ti paketi povučeni jer su bili preporučeni.
 
jasno je to.. mozda se nisam lepo izrazio..
mislio sam za ovo apt-rdepends -r powerdevil.. Da samo pakete koji su obavezni. Nece izlistati one pakete u kojima je powerdevil recommended paket. Samo one u kojima je obavezan
 
Spremio sam mašinu za Linux Mint 19.3 koja je ostala posle raznih upgrade-a: Gigabzte B75 D3V, i5-3350, grafa 7790, 8Gb RAM i novi SSD Biostar s100 240Gb.

Da li nešto treba podesiti u Bios-u pre instalacije? U Bios-u ima SATA Mede Selection, i to IDE(default) i AHCI. Pretpostavljam da treba AHCI...
Komp bi se koristio u proseku 2h dnevno max, surf, programiranje (C++), možda poneka igrica da se proba. Šta da se radi sa swap-om? Da li automatska instalacija obavezno pravi swap? Tj. ako neću swap da moram da idem na "nešto drugo"?
 
Treba da sredim neki laptop, pa bih da mu ubacim Linux Mint Mate na primer, za muziku, filmove i youtube, i da na njemu moze skype da se prati nastava online sad ova, posto je sad win10 i pun je virusa i baguje, za drugove dete, i samim tim se zale da im je win10 previse komplikovan?
Zanima me jel Skype radi ok i dal da ga instaliram preko Software Managera ili preko koda? Ako neko moze da ostavi kod?
Posto ja Skype iskreno nisam nikad ni koristio.
Ili neka druga opcija umesto Mint Mate, sta vi kazete?
 
Trebam i ja kod drugarice da uradim Dual Boot Win-a 10 i Ubuntua ali na jednom SSD-u od 240GB pa me zanima kako taj proces ide. Radio sam davno Dual Boot kod sebe, ali Linux mi je na jednom SSD-u, a Windows na drugom SSD-u. Prvo znam da se instalira Windows i to cu uraditi tako sto podelim SSD na dva jednaka dela. Na prvu particiju cu instalirati Windows 10, a druga ce mi ostati Unallocated. Kako sada dalje ide procedura instalacije Ubuntua? Da li ce on sam detektovati Unallocated space i na njega instalirati Ubuntu kada idem na opciju "Install alongside Windows" ili moram manuelno da particionisem? U slucaju manuelnog particionisanja, kako da napravim "/", "/boot" i "/home" particije s obzirom da mogu napraviti samo cetiri fizicke particije?
 
Ako je MBR boot (nije UEFI):
Na tom delu diska koji si napravio iz Win10 (smanjio particiju pa ti ostalo nedeodeljeno) napravi 3 particije (naročito ako ima manje od 8Gb RAM).
Prva je "/" odnosno root particija. Ja bi išao sa 25-30Gb.
Druga je "/home" particija ondosno ona gde će biti sva dokumenta, .config fajlovi, Downloads... Verovatno imaš neku predstavu kolika particija je potrebna za to.
Treća, poslednja - da bi mogao da joj menjaš veličinu po potrebi je "linux-swap" i tu idi sa 4-8 Gb.

U slučaju da je UEFI boot - ja to nikada nisam radio ali ovde predlažu iste korake kao gore opisane : https://www.tecmint.com/install-linux-mint-alongside-windows-dual-boot-uefi-mode/ (sa tom greškom da se prvo kreira "linux-swap")

Ako negde grešim - neka me neki ispravi.

:wave:
 
Hteo sam da podignem live verziju Manjara na Thinkpad p51 i p53, ali nije hteo da se boot-uje. Proverio sam u biosu da USB bude prva opcija za boot.
Usb sam pravio sa balenaEtcher.

Jel ima neko ideju sta moze da bude problem.
 
99% nije dobro odradjen usb . Probaj Rufus. Meni on za ubuntu uvek odradi usb odlicno.
 
Ranije je dobro radio imageusb, ali danas stvarno rufus radi bez premca.
 
Koristim SUSE Studio Imagewriter za kreiranje bootabilnih USB-ova, odličan alat.
 
Mislio sam da instaliram Linux za na pc.
Bio bi koristen za browser(dosta yt-a), online kupovinu, office i to je 90%.
Ali me brine da nije prekomplikovan za moje da shvate?
 
Nije. Moji roditelji 60/65 koriste Xubuntu već par godina. Dobar je pošto najviše podseća na XP :D. Mada je i MX Linux dobar izbor, Mint takođe, možda čak i Ubuntu sa GNOME okruženjem. Jes' da GNOME više liči na mobilni DE, ali ionako su danas svi navikli na droide pa i nije tako strašno :)
 
Za roditelje najbolji mint. Stabilan je i podseca na windows.
 
Ako ubacim flesku da prebacim nesto sa pc-a, da li se linux ponasa isto kao windows? Otvori mi flesku da prebacim?
Kakve su performanse na videu? YT i slicno?
Mislio sam da instaliram linux na mini pc: beelink x45- j4105,6gb ram
 
Nazad
Vrh Dno