Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Drugari,
za sutra u 18h zakazao vadjenje sertifikata u Ps Vracar, ali imam jedno pitanjce, ne znam pin od licne karte, pre 6 godina vadio, ko zna gde mi je koverta sa tim. Da li hoce/mogu da mi daju novi pin i da li mi treba neki zahtev dodatni pored ova 3 standardna sa mupovog sajta

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Hajde javi kako je proteklo, i ja bi trebalo da odem u narednom periodu, stalno je red ispred ne znam kako bude kada se zakaže...
 
Kada imas zakazano samo tada preskocis red i javis da imas termin. Svi ovi koji cekaju popizde, a ti zavrsis posao
 
To sam i ja mislio da ne bude sada neki problem, medjutim kada sam dosao jedini sam bio koji se pojavio za salter gde je sertifikat i licna karta. Jos sam i pitao ljude ispred ima li ko da ceka pre mene, ali ono svi za registraicju.
 
Ne znam da li ti treba neki zahtev (mislim da ne) ali oni mogu da ti promene PIN, kad budeš išao po sertifikat.
Pozdrav
Ja sam se trudio da nađem PIN pre odlaska po sertifikat, i našao sam ga. Nepotreban je, po difoltu traže da pred njima ukucaš novi. Moj je sada 6 cifara, nisam siguran da li su mi rekli da je to minimalna dužina.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Hajde javi kako je proteklo, i ja bi trebalo da odem u narednom periodu, stalno je red ispred ne znam kako bude kada se zakaže...
Evo da ti javim, imao zakazano odem tamo kazu pao sistem..tako da nista nisam uradio

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Može li i dalje da se kreira nalog sa user i pass za logovanje bez sertifikata?
 
Najveća ''provala'' je u tome što za dvofaktorsku autentifaciju treba sertifikat, kako god okreneš. Na naslovnoj strani e-uprave piše da ne treba i da su dovoljni mobilni ili tablet, odnosno aplikacija, ali kad se uđe u podešavanja za 2FA piše da se parametri mogu generisati samo i trenutno uz pomoć digitalnog elektronskog sertifikata.
2FA je samo za one koji su registrovani sa el. sertifikatom da ne moraju svaki put da stavljaju LK/token u računar.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Kao i da PPI-4 sadrži 7 (sedam!) strana, a podrazumeva se na šalteru da svi znamo šta treba da se popuni, kao da prodajem auto svaki dan...

PPI4 sadrži dve strane. Popunjavaš samo svoje osnovne podatke, podatke o vozilu u rubriku za to, podatke o ugovoru, i dole potpis. (tj podatke obveznika: prodavac po kupoprodajnom ugovoru, a poklonoprimac po ugovoru o poklonu su poreski obveznici - tu već ide PPI3 ako je poklon).

Većina poreskih uprava radi u redukovanom režimu zbog Kovids pa se prijave šalju mejlom (skenirano). Popuniš PPI 4, potpišeš, skeniraš to, očitanu saobraćajnu, sve strane overenog ugovora, ličnu kartu obveznika (očitanu ako je čip- zbog adrese prebivališta), spakuješ u jedan PDF i šalješ mejlom radniku nadležne poreske (raspitaš se telefonom za isti).

Poštom šalju rešenje, uplatiš bilo gde, i posle sami pošalju potvrdu kad vide uplatu na izvodu.



Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
jedna napomena:
Lična karta važi 10 godina a sertifikat 5. Da se ne pitate zašto sad ne radi a radio je :)
Mora se u SUP da bi se obnovio sertifikat za narednih 5 godina.

Ja taman nabavio čitač i shvatio da mogu da se slikam sa srpskom eUpravom. Ne gine mi opet šalter kad nekad dođem u Bg...
 
Kazu u ps vracar da se ne izdaje vise el potpis za licne karte izdate 2014.. bio jutros nikog nije bilo ali eto opet praznih saka.. videcu mozda izvadim novu licnu pai sertifikat jer svuda ostalo deru za el sertifikat, i posta i halcom i pks

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Samo da znaš, vadjenje LK i vadjenje sertifikata su odvojene aktivnosti, bar u MUP-u na Novom BG-u. Ne možeš da dobiješ novu LK sa sertifikatom - dobiješ je praznu pa onda opet ideš po sertifikat.
Možeš da probaš da optimizuješ: kad budeš znao kad ćeš ići da preuzmeš novu LK, onda zakažeš termin za sertifikat u isto vreme.
Nikad nije dosadno sa našom birokratijom :)
Pozdrav
 
Kazu u ps vracar da se ne izdaje vise el potpis za licne karte izdate 2014.. bio jutros nikog nije bilo ali eto opet praznih saka.. videcu mozda izvadim novu licnu pai sertifikat jer svuda ostalo deru za el sertifikat, i posta i halcom i pks

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Ne bi me čudilo da one iz Vračara izmišljaju, sada gledam nigde se ne spominje nemogućnost izdavanja za LK 2014. ? Javljaj molim te šta si uradio, i meni ovo treba, ne znam da li može lična tek tako da se vadi nova ukoliko nije istekla a nije ni izgubljena/ukradena ... Naravno da može da se kaže da je izgubljena ali pretpostavljam da je onda dodatno cimanje.

Edit: nađoh ovo - Кaкo oдaбрaти oдгoвaрajући сoфтвeр зa личну кaрту? Сoфтвeр зa личну кaрту сe бирa прeмa дaтуму издaвaњa личнe кaртe, ( нe прeмa дaтуму дoбиjaњa сeртификaтa ). Рaзликуje сe зa личнe кaртe издaтe прe 18.08.2014. гoдинe и зa личнe кaртe издaтe пoслe 18.08.2014. гoдинe .
Pretpostavljam da se gleda avgust 2014.

@Mapet koji mesec 2014. je kod tebe ?
 
Poslednja izmena:
Novu LK vadiš zato što stara nije više funkcionalna: ne možeš da dobiješ sertifikat. Valjda je to dovoljan razlog?
Pozdrav
 
Može li i dalje da se kreira nalog sa user i pass za logovanje bez sertifikata?

Потребно је да се пријавите са налогом који имате на портал eID.

Након тога је потребно да креирате двофакторску аутентификацију.

Детаљано упутство за креирање двофакторске аутентификације можете погледати на линку:

https://lpa.gov.rs/jisportal/assets/downloads/DvofaktorskaAutentikacija.pdf?t=200806

To su meni odgovorili i posle sam se prijavio dvofaktorskom autentikacijom a pre toga sam poslao skeniranu lk i istog dana odobrili.

Ovde iritira kad treba da im se obratite za nesto ili zalbu odgovara vam firma za odrzavanje sistema i kaze obratite se lokalnoj poreskoj samoupravi a kako da im se obratim kada oni ne rade sa strankama od marta meseca a na telefon se ne javljaju.Ko se registrovao pre 1.8 dobio je e-resenje za porez na imovinu,ko je posle tog datuma ceka papirnato resenje preko poste.
 
Samo da znaš, vadjenje LK i vadjenje sertifikata su odvojene aktivnosti, bar u MUP-u na Novom BG-u. Ne možeš da dobiješ novu LK sa sertifikatom - dobiješ je praznu pa onda opet ideš po sertifikat.
Možeš da probaš da optimizuješ: kad budeš znao kad ćeš ići da preuzmeš novu LK, onda zakažeš termin za sertifikat u isto vreme.
Nikad nije dosadno sa našom birokratijom :)
Pozdrav
Znam, znam. Zakazao za ujuttu opet u 9h vadjenje licne, uplatio sam vec u posti sve i imam neku urgenciju da mi urade do srede.. pa cu kad budem isao po novu licnu tad poneti zahtev za sertifikat.. a dobio sam potvrdu od te moje urgencije da od 1.8.2020 se ne daje sertifikat za licne izdate pre 2018 godine
Jer sam posle cele zbrke zadnjih dana mislio da me zajebavaju ili se neka cica u vracaru zaljubila u mene pa hoce da me vidja svaki dan :) prosto ne znam sta da mislim
Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
a dobio sam potvrdu od te moje urgencije da od 1.8.2020 se ne daje sertifikat za licne izdate pre 2018 godine

Znači ovo je u pitanju, i umesto da negde to navedu oni šetaju ljude...

@Mapet opet javljaj kako je proteklo :D, s obzirom da imaš važeću ličnu...
 
Poslednja izmena:
Radi sasvim normalno el. sertifikat za lične karte izdate pre avgusta 2014. godine, neko je već to par postova iznad okačio.

Edit: Doduše ja sam ga obnovio prošle godine kada mi je istekao.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ih @boki78 moja majka u februaru uzela, moja sestra u martu jedino ja na***o :)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da se razumemo radice normalno sertifikati to vidim na licnom primeru u porodici posti svi moji imaju stare licne no ne rade vise izdavanje novih sertfikata

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
A ko još, i na koji način izdaje te sertifikate? Pokušavam da osposobim nalog za eUpravu, ali ovo nema veze s' mozgom za sad koliko je neintuitivno i komplikovano.
 
Poslednja izmena:
Znači ovo je u pitanju, i umesto da negde to navedu oni šetaju ljude...

@Mapet opet javljaj kako je proteklo :D, s obzirom da imaš važeću ličnu...

Zasto?! Meni je izdat 2015. Odmah uz lk kada sam podizao. Nesto je 2014. prelomna/drugi je software na sajtu. Ali ne vidim razlog. Osim ako je nesto kompromitovan kljuc

@mitar

Instaliraj software sa http://ca.mup.gov.rs/softver.html

I odgovarajuce root http://ca.mup.gov.rs/CA_sertifikati.html

Reatart os... i treba da radi
 
Poslednja izmena:
Mitar nema sertifikat, pita ko sve izdaje
U MUPu je besplatan, postoje još 3 firme. Sw instaliraš prema izdavaocu.
Imam MUPov, radi bez greške na W10

P. S. Sertifikat se izdaje uz LK, neophodno je tvoje fizičko prisustvo, sa LK
 
Poslednja izmena:
.. a dobio sam potvrdu od te moje urgencije da od 1.8.2020 se ne daje sertifikat za licne izdate pre 2018 godine
Ček, ček... Imaš još detalja o ovome? Moja LK je sa kraja 2015-te, pa mi sertifikat ističe sad, krajem godine. Ako ne budu hteli da mi daju novi sertifikat, tačno ima da zadavim nekog tamo...
Mislim, u principu pozdravljam napore za digitalizacijom državne uprave i tako to. Ali nemam reči kako su uspeli da bip-bip-bip realizaciju. Mislim da su rešenja koja se koriste u USA, Rusiji i Papua Novoj Gvineji medjusobno više kompatibilna nego ovaj Frankeštajn što se kod nas pravi... Ovde su lud i zbunjen ideali elegancije :)
Pozdrav
 
Dakle, strašno je šta rade s tim sertifikatima. Umesto da su na svaku ličnu kartu po defaultu stavili sertifikat, moraš da ideš i gubiš vreme, pa ti onda još na LK od 10 godina stave sertifikat od 5 godina...

Kog alternativnog izdavaoca preporučujete, od ovih što naplaćuju, a da je najmanje zezanje izvaditi i da najmanje pravi problema u smislu potrebnog pratećeg softvera? PKS? Pošta?
 
Probacu da se raspitam podrobnije ujutru kad budem radio lk pa javljam..samo se nadam da ce sve proci kako treba. Muka mi vise od mupa

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno