Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

U vezi sa el.sertifikatom:

Moja majka nema LK sa čipom, šta onda?
Hvala na prethodnom savetu.

Ostali koji imaju LK sa čipom u MUP? Šta konkretno treba zakazati, tražiti, koliko košta, uopšte nisam upućen.

Ja sam uz LK dobio nekakav PIN i spominje se elektronski potpis, bilo je davno i dokument nemam kod sebe. Ima li na njemu nečeg bitnog?

Ako ne, molim objašnjenje za MUP ili "privatnu" navedenu varijantu. Hvala! :)
 
Poslednja izmena:
U MUP ako si zaboravio pin. Citac imas na KP

Mada nisu oni skroz ugasili to logovanje preko naloga. Samo je potrebno da se posalje slika LK radi verifikacije.
 
^ imam sačuvan PIN koji sam dobio uz ličnu kartu. Gde se on zapravo unosi i čemu služi?
Šta da radi moja majka koja je uzela ličnu kartu bez čipa?

Poslao sam sliku ličnih karata svih nas još pre dva meseca kada su to odjednom najavili da mora da bude realizovano u roku od tri dana i verifikovano je.

Svi imamo pristup e-upravi ali kada odemo na LPA (lokalnu poresku administraciju), piše da od trećeg avgusta više nije moguće ulogovati se sa korisničkim mailom i lozinkom već mora dvofaktorska identifikacija ili elektronski sertifikat.

Ako znaš način kako da dođem do LPA stanja bio bih vrlo zahvalan! :)

Sent from my Z2 Plus using Tapatalk
 
Hvala veliko svima! :)

Sent from my Z2 Plus using Tapatalk
 
Uzmeš tastaturu sa čitačem smart kartica integrisanim, npr:
b1b1e5869ff8a1d63c1bfa81a0071ebd.jpg


Vrlo je praktično i korisno, ja Dell-ovu koristim na poslu, svaki dan od 10-20 LK i isto toliko SD očitam, extra radi posao.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Citac je ~1000 din na KP... A ta tastatura 50$ :)
 
Meni su nedavno ubili nalog na e upravi, jer nisam dostavio LK, a sada više ne mogu na LPA bez naloga sa uprave i onda dodatno zakomplikujem sebi život pogrešnim pinom za LK.

Nisam uspeo sertifikat da nateram da radi na mom računaru, poprilično me izbacilo iz takta. Uključim drugi računar i na njemu sve rešim za manje od 3 minuta, bez ikakve greške ili komplikacije. I valjda razmišljajuci šta je bio problem na prvom računaru, ukucam pogrešan pin. Tri puta :mad:
 
Hvala svima! Šta može da uradi moja majka koja ima ličnu kartu bez čipa?

Sent from my Z2 Plus using Tapatalk
 
Ono što radim je da proveravam za 5 osoba LPA stanje (pregled kartice) i vršim uplatu poreza (ili javim).

Dakle, vaš savet je da ne radim dvofaktorsku autentifikaciju već koristeći sertifikat za šta mora vlasnik da ide u MUP da podnese zahtev i kasnije preuzme sertifikat (vidim da je besplatno)? Koliko razumem, sertifikat se samo aktivira u sistemu (ili i na LK), a PIN je već dobijen uz LK, a ako je izgubljen može da se traži novi PIN. Korišćenje sertifikata moguće je samo kada se stavi LK u čitač?

Ako je tako, to je komplikovano (za sve), ali očito jedino rešenje.

Za dvofaktorsku autentifikaciju: ne verujem da ConsentID app (koju traže da se instalira) podržava više od jednog naloga, a ne mogu ni da kloniram ConsentID app pet puta na istom uređaju (opet komplikovanje).
 
Proveri da li neki od podržanih sertifikata može da se stavi na USB ili tako nešto - da ne moraš da imaš LK kod sebe.
PIN ako zaboraviš, moraš da ideš u MUP da ti postave novi (odnosno, ti unosiš novi, ali kod njih na šalteru).
ConsentID podržava samo jedan nalog - ne razumem zašto postoji ovo ograničenje, ali za sada je tako.
Pozdrav
 
jedna napomena:
Lična karta važi 10 godina a sertifikat 5. Da se ne pitate zašto sad ne radi a radio je :)
Mora se u SUP da bi se obnovio sertifikat za narednih 5 godina.
 
Ja sam na e-upravi registrovan sa korisničkim imenom i lozinkom ali sa tim parametrima mogu samo da se ''slikam''. Ako hoću dvofaktorsku autentikaciju na sajtu piše da mi opet treba kvalifikovani elektronski sertifikat jer samo sa njim mogu da generišem parametre putem mobilnog ili tablet uređaja, još boldovano stoji trenutno samo ako poseduje kvalifikovani elektronski sertifikat.

Ako je neko uspeo da koristi e-upravu putem dvofaktorske autentikacije a bez korišćenja ovog sertifikata neka napiše kako, hvala...
 
Pokušao sam ali ne vredi, on mi da ID broj ali ne mogu registracioni kod da dobijem, tj. piše da se on može generisati samo uz pomoć sertifikata, baš su zakomplikovali, vidim ljudi ih dobrano ''pljuju'' na recenzijama ConsentID aplikacije jer su do sada lagano proveravali poreske obaveze a to više nije slučaj.
 
Ja se logujem emailom bez duple verifikacije. Dobio sam resenje za porez. Svojevrememo sam zakazivao termine za LK. Koje su prednosti lokovanja sertifikatom? Hvala.
 
^ To sve može mejlom i lozinkom.
Probaj da vidiš obično stanje poreza (LPA), nešto što je odlično radilo do sada, i enormno je zakomplikovano dvofaktorskom autentifikacijom ili sertifikatom. Posebno za starije ljude.
A reč je samo o uvidu u stanje, ništa više od toga, nije bankovni račun.

Ima da dignem ruke od toga, zar da sve matorane u porodici šaljem u MUP po novi PIN i sertifikat, a sve to mogu da vidim kada mi je njihova LK u čitaču - kao da se mi često viđamo?!

Ali od kukanja ovde vajde nema, na žalost, to je promenjeno i tako će sada biti. :(

* * *

"Najbolje" od svega, ko je prijavio LK za E-upravu sada će mu sva dokumenta (npr. rešenje o porezu) stizati samo elektronski (niko od mojih matorana ne ume da otvori i svi me zovu), a ko se nije prijavio sa LK ugašen mu je nalog i dobijaće poštom kao i do sada.
Ali, ne može da koristi (druge) usluge E-uprave.

Tamni vilajet, drugari! [emoji36]
 
Poslednja izmena:
E vala baš, ne znam šta su hteli sa ovim izmenama naloga i prava u zavisnosti od nivoa logovanja, ali su praktično onemogućili da se išta vidi bez sertifikata.
Zakomplikovali su maksimalno: pravi odraz stanja u državi, ne postoji nikakav plan i ideja vodilja, već svako gura svoje a narod plaća i plaća...
Pozdrav
 
Supruga i ja oboje imamo sertifikate, izvadjeni isti dan, jos uvek su vazeci. Oboje imamo i naloge na e-upravi odavno.
Za sebe sam uspeo da izguram 2FA, i radi mi sve, a kod nje jednostavno ne stize e-mail verifikacije za postavljanje lozinke. Oboje Gmail.
Odem na promenu e-mail adrese, adresa uspesno promenjena, i opet nista. Katastrofa je.
Deluje mi da je komplikovanije ako vec imas nalog nego da napravis novi. Po obicaju, kao i svi nasi drzavni "portali" i aplikacije,
sve je samo nakalemljeno jedno na drugo, daj samo da se uzme kes uz minimum truda, i to se onda krpi svakih dva meseca.

Upravo sam u procesu placanja poreza za prenos aps. prava za prodaju automobila od 500 evra, i moracu 3 puta (a ustvari 4 jer FT1P) da idem
licno u poresku upravu u prepodnevnim casovima naravno.
Deluje mi verovatnije realnije da ce da se prave nove salter sale nego da se ovde nesto ikada realizuje preko interneta.
 
Najveća ''provala'' je u tome što za dvofaktorsku autentifaciju treba sertifikat, kako god okreneš. Na naslovnoj strani e-uprave piše da ne treba i da su dovoljni mobilni ili tablet, odnosno aplikacija, ali kad se uđe u podešavanja za 2FA piše da se parametri mogu generisati samo i trenutno uz pomoć digitalnog elektronskog sertifikata.
 
Upravo sam u procesu placanja poreza za prenos aps. prava za prodaju automobila od 500 evra, i moracu 3 puta (a ustvari 4 jer FT1P) da idem
licno u poresku upravu u prepodnevnim casovima naravno.
Deluje mi verovatnije realnije da ce da se prave nove salter sale nego da se ovde nesto ikada realizuje preko interneta.

A što ideš tri puta, to si ti ili kupac nešto zabrljao :) ako mora "peške" onda valjda podneseš PPi-4 prijavu, sken saobraćajne i overen ugovor o kupoprodaji na šalter ili poštom i kad stigne na adresu platiš koliko ti odrede.
A prijava može i preko eUprave, ne moraš ni da vidiš poresku..
 
Moguće je i da nešto nisam pronašao, naravno.
Ovako, ja kad se ulogujem na LPA , pod "Poreske prijave" imam samo PPI-1 i PPI-2 , nemam PPI-4 koja je potrebna za auto i još dosta toga.

Dakle, shvatio sam da moram lično na šalter.
1. put idem da bih predao papire
2. put (posle 15 dana, za NS) idem da bih podigao rešenje, odlazim da ga uplatim
3. put idem po potvrdu da sam platio porez, koja mi je potrebna da bih otišao u MUP za odjavu.

Da ne ulazimo u to da sam "nulti" put išao da proverim šta mi treba od papira, jer je teško to objaviti na nekom "portalu".
Kao i da PPI-4 sadrži 7 (sedam!) strana, a podrazumeva se na šalteru da svi znamo šta treba da se popuni, kao da prodajem auto svaki dan...

Ako nešto od ovoga može elektronski da se uradi, prihvatam da se nisam dovoljno informisao, s obzirom da je
sve oko kupoprodaje automobila obavijeno velom misterije i straha (za nas koji to radimo prvi put). Ako je previše off obrišite, izvinjavam se.
 
Poslednja izmena:
Izvini, negde sam pročitao da može bez problema a kod sebe video ali na drugom poreskom obvezniku.
A šteta, može samo PDF sa prijavom da se popuni elektronski :d, svakako treba ta tri puta da ideš u celom procesu, da, to su ta tri puta, nisam dobro razumeo "muku" iako sam je prošao već par puta pre nekoliko godina (zaboravi se valjda).
 
Drugari,
za sutra u 18h zakazao vadjenje sertifikata u Ps Vracar, ali imam jedno pitanjce, ne znam pin od licne karte, pre 6 godina vadio, ko zna gde mi je koverta sa tim. Da li hoce/mogu da mi daju novi pin i da li mi treba neki zahtev dodatni pored ova 3 standardna sa mupovog sajta

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Samo ona dva dokumenta sto sam kacio na prethodnoj strani, da imas za svaki slucaj u 2 primerka. Kazes da nemas vise pin, i da hoces nov i to je to.
 
Ne znam da li ti treba neki zahtev (mislim da ne) ali oni mogu da ti promene PIN, kad budeš išao po sertifikat.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno