Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Pohvala za poresku koja je ovih dana lansirala svoju aplikaciju za komunikaciju sa sertifikatima, nakon uspešnog logovanja otvara portal u browseru i time sav proces logovanja izmešta van browsera. E to je ono što bi i e-uprava trebala da uradi.
Aplikacija je bila nevidjeni fail.
Prvo su ceo jedan radni dan (sreda bese cini mi se) bili zaguseni download serveri. Da bi u petak sve stalo, sva placanja ka PU, plate... u gomili firmi. Naime aplikacija nije predvidjena za rad kroz proxy, a vecina firmi koristi isti, jelte. Verovatno to "programeri" sa megadensa nisu predvideli.
Tek je negde oko 13h proradilo.
 
A dobro, sve kod nas u Srbiji ide na guranje, bar se trude :) veći je fail ona APR aplikacija za potpisivanje..

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Slazem se.
Ali da jedan drzavni organ pusti aplikaciju za vitalni servis, cije ne funkcionisanje moze da posalje ljude u zatvor i/ili ozbiljno finansijski da kosta, je jako neozbiljno. Navukli su na sebe gnev i knjigovodja i administratora :)
 
Mislim da imaju toleranciju kad se dogode ovakve stvari. Kada je u februaru trebalo predati završne izveštaje za 2016-u, masa knjigovođa je imala problem sa Halcomovim sertifikatom i NexuAPR aplikacijom. Tada im je APR izašao u susret i dopustio probijanje nekih rokova. Ali nije ovo čudno kada znaš npr. činjenicu da na nivou države u APR-u, tri osobe čine kompletnu tehničku podršku, bar što se tiče telefonske podrške.

Mada se kod nas sve te aplikacije rade bez konsultacije sa ljudima koji će je koristiti... Džaba razni seminari na relaciji knjigovođe/programeri koji se održavaju.

Edit: recimo kod jedne od knjigovođa kod kojih vršim administraciju računara ta aplikacija za logovanje na e-poreze je radila savršeno, čak su one same uspele naterati da radi na prvu loptu, jedino je na jednom računaru bio problem sa default browserom (Edge) koji iz nekog razloga ne želi da krene, pa je sama promena default browsera bila rešenje.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Možda nekome zatreba, dati primer sam probao na mom čitaču Omnikey 3121 i sve radi kako je opisano.
Hvala na ovome. Posao koji radim obavljam preko ovog portala, ako zaškripi mašina uvek je brže butovati sa fleša/diska na drugoj mašini nego podešavati neku privremenu mašinu dok podrška ne obavi svoje.

Rocketek ima dobre čitače za malo para, imam USB 3.0 SD/micro varijantu, prezadovoljan sam. Uskoro ću nabaviti i za CF, a verovatno i ovu varijantu za pametne kartice.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Evo, dižem i ja bajatu temu...

Da li neko je imao problem kao ja, da je neka X osoba, otvorila nalog na eUprava korišćenjem vašeg JMBG?
Ja jesam. Pokušaj otvaranja naloga se završavao porukom da je nalog već otvoren. Ništa drugo nisam uspeo da uradim.

Pošaljem poruku na onaj mail za podršku. Odgovore mi, i traže ime prezime i JMBG. Pošaljem (možda malo bzvz što im mailom šaljem te podatke, al' ajd' sad'), i javljaju mi da je na taj JMBG već otvoren nalog, kao i mail adresu i ime i prezime "vlasnika" naloga. Mail je neki tipa [email protected], a ime i prezime neko u Srbiji uobičajeno.

Takođe, taj nalog su ubrisali, te sam sada mogao otvoriti novi nalog sa svojim podacima. (Fala MUP-u!)

Rekoše mi iz podrške da je najčešći slučaj da agencija za registraciju vozila, dok vam registruje vozilo, otvori nalog na vaše podatke (što nikako ne smeju da rade), i da ih mogu prijaviti za namerno ili ne namerno kršenje zakona o zaštiti ličnih podataka. Iz tog njihovog maila i imena nešto ne mogu zaključiti koja agencija je u pitanju (dve sam koristio u zadnjih par godina), pa se još nešto nećkam da li da se ćeram sa time.

U celoj priči je bzvz. što svako može da otvori nalog samo ako zna vaš JMBG, ili čak može da poništi vaš nalog i otvori svoj (ako zna ime, prezime i JMBG) samo ako piše podršci. :D :D :D

Dakle, funkcioniše kao i sve u Srbiji, diletantski!

Sada ću da se posvetim da aktiviram taj el.sertifikat. Možda je to malo sigurnije.
 
Poslednja izmena:
^ Da je Šabić i dalje tu, da mu skrenemo pažnju. Sada, nema ko da čuje. :(
 
Evo, dižem i ja bajatu temu...

Da li neko je imao problem kao ja, da je neka X osoba, otvorila nalog na eUprava korišćenjem vašeg JMBG?
Ja jesam. Pokušaj otvaranja naloga se završavao porukom da je nalog već otvoren. Ništa drugo nisam uspeo da uradim.

Pošaljem poruku na onaj mail za podršku. Odgovore mi, i traže ime prezime i JMBG. Pošaljem (možda malo bzvz što im mailom šaljem te podatke, al' ajd' sad'), i javljaju mi da je na taj JMBG već otvoren nalog, kao i mail adresu i ime i prezime "vlasnika" naloga. Mail je neki tipa [email protected], a ime i prezime neko u Srbiji uobičajeno.

Takođe, taj nalog su ubrisali, te sam sada mogao otvoriti novi nalog sa svojim podacima. (Fala MUP-u!)

Rekoše mi iz podrške da je najčešći slučaj da agencija za registraciju vozila, dok vam registruje vozilo, otvori nalog na vaše podatke (što nikako ne smeju da rade), i da ih mogu prijaviti za namerno ili ne namerno kršenje zakona o zaštiti ličnih podataka. Iz tog njihovog maila i imena nešto ne mogu zaključiti koja agencija je u pitanju (dve sam koristio u zadnjih par godina), pa se još nešto nećkam da li da se ćeram sa time.

U celoj priči je bzvz. što svako može da otvori nalog samo ako zna vaš JMBG, ili čak može da poništi vaš nalog i otvori svoj (ako zna ime, prezime i JMBG) samo ako piše podršci. :D :D :D

Dakle, funkcioniše kao i sve u Srbiji, diletantski!

Sada ću da se posvetim da aktiviram taj el.sertifikat. Možda je to malo sigurnije.

Sto nisi pitao, tj. sto nisu rekli koja je bila aktivnost naloga, ako ne moze ni to barem datum kada je otvoren.
 
Pa sada, baš, nije da su toliko uslužni. A i pitanje je kolika prava pristupa ima ta podrška, i šta sve mogu da vide. A nisam se ni ja sve setio šta da ih pitam.
Za mene, ubrisali su taj nalog, ja otvorio novi, dovoljno za sada.
 
Mogao si da se uloguješ sa elektronskim sertifikatom, i tada bi ti aplikacija ponudila da te poveže na taj stari nalog.
Tako bi video prethodne aktivosti, ako ih je bilo.
Pozdrav
 
Da li neko zna u koje vreme se puštaju novi termini za zakazivanje za pasoš i ličnu kartu preko sajta E-uprava.

U Novom Sadu je opet haos oko ličnih dokumenata. Brojevi za lične karte i pasoše se podele već oko 7 sati ujutro a na brojeve se čeka još pre otvaranja šalter sala. Na eupravi se stalno dobija informacija da nema slobodnih termina u sledećih 14 dana.
 
Ako radi kao u Nisu (a trebalo bi) onda se uvece resetuje u 00:00 za 14 dan. Ranije je bilo moguce da se ulogujes i izaberes termin u kalendaru od 23.55h i onda kada bude 00:00 samo posaljes zahtev. Verovatno je i sada tako.
 
Ako radi kao u Nisu (a trebalo bi) onda se uvece resetuje u 00:00 za 14 dan. Ranije je bilo moguce da se ulogujes i izaberes termin u kalendaru od 23.55h i onda kada bude 00:00 samo posaljes zahtev. Verovatno je i sada tako.

Hvala, cekam 23.55 pa cu pokusati.
 
Juče su digli novi Portal za eUpravu. Užas je mala reč.

https://euprava.gov.rs

Na stranu to da dobar deo registrovanih korisnika ne može da se uloguje, a funkcija za registraciju vozila apsolutno ne funkcioniše.

Kao rešenje su nam iz MUP-a poslali da uradimo rollback na Javu 6v33 :D ni to naravno nije pomoglo :D

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Juče su digli novi Portal za eUpravu. Užas je mala reč.

https://euprava.gov.rs

Na stranu to da dobar deo registrovanih korisnika ne može da se uloguje, a funkcija za registraciju vozila apsolutno ne funkcioniše.

Kao rešenje su nam iz MUP-a poslali da uradimo rollback na Javu 6v33 :D ni to naravno nije pomoglo :D

To je ta digitalna Ana Brnabic :d
 
Ne slazem se, sve je vrhunski odradjeno.

Screenshot (471).png
 
Ja se još nisam puno družio sa sajtom, ono što sam video je teška nebuloza.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Al su ga opravili :d
Isprobao preko Win7 i IE11 na dva računara, rezultat isti. Može da se uloguje uz očitavanje lične karte. Kod aktivacije E-usluge neće da očita LK. Probao sam nekoliko usluga sa istim rezultatom.
Kod E-usluge jedino radi ovaj postupak na Linuksu. https://www.debian-srbija.iz.rs/2018/02/blog-post.html
 
Pokusavam preko ovog sajta eUprave da dobijem uverenje o nekaznjavanju ali stalno mi prikaze da "Stranica koju ste trazili ne moze biti prikazana..." wtf
Probao na Chrome i na Edge i isto
 
@Snake1989
Situacija je izgleda šarena, pojedine usluge rade, druge ne rade. Probao sam, uverenje o nekažnjavaju radi, bar do dela kada se učita LK.
Radi jedino preko IE, a na Chrome, Edge ili Firefox zaboravi u ovom slučaju.
 
@Snake1989
Situacija je izgleda šarena, pojedine usluge rade, druge ne rade. Probao sam, uverenje o nekažnjavaju radi, bar do dela kada se učita LK.
Radi jedino preko IE, a na Chrome, Edge ili Firefox zaboravi u ovom slučaju.

Hvala, probacu sutra na drugom kompu :D
 
I onda na ovo sve imaš sledeći tekst:

Данас је #КанцеларијаИТЕ посетила председница Владе Ана Брнабић и састала са доц. др Михаилом Јовановићем и тимом који је учествовао у изради новог Портала еУправа. Том приликом су презентоване нове функционалности Портала и представљене услуге које ће бити реализоване у наредном периоду. #ДигитализујемоСрбију

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
...novim sistemom elektronske identifikacije i tako će se konačno prevazići problem koji su korisnici imali sa različitim operativnim sistemima i instalacijom čitača ...

Taj Jovanović je prilično duhovit čoek :D Da bi na Linuksu završio posao, treba ti izdanje iz 2017, pošto ova svežija ne rade.
 
Taj Jovanović je prilično duhovit čoek :D Da bi na Linuksu završio posao, treba ti izdanje iz 2017, pošto ova svežija ne rade.
Ja da bih moj posao završio, morao sam da instaliram Javu 6v33, iz 2012. :D

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Pozdrav, imam pitanje vezano na temu Elektronskih potpisa/sertifikata.

Pošto kad istekne sertifikat ističe i potpis na nekom dokumentu, mejlu, itd. Da li ja mogu koristiti strani Vremenski žig (Time Stamp Authority) umesto našeg Poštinog u kombinaciji sa elektronskim sertifikatom privredne komore?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Uklonili su servis za vozacke dozvole... umesto da su to sada jos vise usavrsili... da se samo uploaduje slika ili da ide ta iz LK/vozacke, plati karticom i dobijes postom... oni UKINULI.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
mozda zbog vandrednog stanja?
ne izdaju se sad vozacke....
slao sam mail mupu oko registracije i dobio povratni genericki mail koji su verovatno svi dobili:

Поштовани,
У склопу мера које се предузимају ради спречавања епидемије вируса и болести COVID-19, Влада Републике Србије донела је Закључак о обустављању рада са странкама путем непосредног контакта (шалтер и сл.) Са тим у вези а поводом питања која се односе на обављање послова регистрације возила и возачких дозвола, обавештавамо вас следеће: 1. Захтеви за издавање возачке дозволе, пробне возачке дозволе, издавање возачке дозволе након истека пробне возачке дозволе и замену иностране возачке дозволе се подносе када престане важност Одлуке о проглашењу ванредног стања. Возачке дозволе које су израђене а нису уручене моћи ће да се преузму након престанка Одлуке о проглашењу ванредног стања. 2. Приликом подношења захтева за упис возила у јединствени регистар и захтев за издавање саобраћајне дозволе због промене власника потребно је да оригиналну документацију, заједно са фотокопијом личне карте и доказом о уплаћеним таксама за прву регистрацију, пошаљете поштом подручној полицијској управи на чијој територији имате пријављено пребивалиште. Такође, уз документацију доставити и контакт телефон. По приспећу пошиљке, бићете контактирани од стране полицијског службеника у циљу регистрације возила. Саобраћајне дозволе које су израђене а нису уручене моћи ће да се преузму након престанка Одлуке о проглашењу ванредног стања. 3. Регистрационе налепнице за возила која су уписана у јединствени регистар возила (продужење важности регистрације возила) за време важења Одлуке у проглашењу ванредног стања ће издавати искључиво привредна друштва која врше технички преглед возила, која су овлашћена за издавање регистрационих налепница. Изузетно, за време важења Одлуке о проглашењу ванредног стања, под одређеним условима (а у складу са техничким могућностима) омогућено је издавање регистрационих налепница код наведених привредних друштава и за возила којима се обавља такси превоз, возила ауто-школа, тегљаче, возила инвалидних лица и др.
МУП РС
 
Nazad
Vrh Dno