Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Zaboravih da još jednom naglasim ono što je već napisano u temi, potrebno je koristiti Internet Explorer. U mom slučaju Chrome zaista nije radio.

Da citiram i info sa sajta Euprave gde piše sledeće:
"Потребно је да користите искључиво "Internet Explorer" Browser верзије 8,9,10 или 11"
 
Ma to nikako ne radi. Na kraju sam završio iz firefoxa 49 na windowsu xp. Još poreska uprava ima samopotpisani sertifikat pa browser prijavljuje upozorenje preko cele strane.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Da, i to baš tim redosledom
Ja sam prvo upisao obrnutim redosledom, misleći da nije bitan redosled.
 
E-porezi portal ima problem sa starim mupovim sertifikatima.

Više o ovome na sledećem linku:
https://blog.goranrakic.com/2017/02/nova-java-i-stari-sertifikati-mupca.html

Nije vezano za temu, ali je korisno.

SOCOM, izvini na kašnjenju, exceptions je uglavnom rešenje, kao što si već i ustanovio.

Chrome/Opera nemaju podršku za Javu već koju godinu, nema smisla uopšte i pokušavati.
Firefox funkcioniše na starijim verzijama, najbolje je IE, svaki dan koristim e-upravu preko njega poslovno, bez greške (osim kad primi 50000 zahteva za zdravstvenu :D ).



Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
@Devix89: Nema problema, bio sam uporan, iščitao ovih par tema na Benchu i rešio :)

Kontam da je korisno što smo oživeli temu, ipak se bliži kraj roka za zamenu starih vozačkih dozvola, pretpostavljam da nisam jedini koji je čekao zadnji mesec :p
 
I ja sam mislio da ce prevaranti produziti, obzirom na to kakva je glupost u pitanju. Cak ni cip nema.

Jos moram nabavljati i raspali citac...
 
Ja moram peške, zbog naočara...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Iskustva u praksi: moraju biti instalirani obe verzije (x32 i x64) jave, inače neće raditi. Kad sam je preuzeo sa sajta, instalirana mi je samo x64 verzija, i nije se mogla pokrenuti. Nakon instalacije sa Ninite installerom, koji je ubacio obe verzije i tada je proradilo. Naravno u security exception u Javi dodati one linkove, i koristiti IE.

Ukoliko ne radi sertifikat, tj ne možete se ulogovati putem LK, obavezno mora biti instaliran ČELIK, Midlleware ili Trusted Edge (u zavisnosti od datuma izdavanja LK), VISUAL, kao i paket sertifikata, sve to preuzeti sa sajta MUP-a. Sertifikat sa LK se mora pojaviti u "Personal certificates" koji se nalazi u "Internet options, content, certificates.

Ukoliko je sve ovako podešeno, mora raditi bez greške.


Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Ali to je nenormalno da je toliko komplikovano da se obavi jednostavna stvar. Da li iko iz euprave shvata šta se napravili?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Rasulo, stvarno.

Ali, ja sam stigao do poslednjeg koraka, i uplatio. Naravno, znam s'kim imam posla, i jasno da nista nije gotovo. Cekam i da proknjize uplatu, kamoli ostalo.

Inace, verujem da je pomoglo to sto su ljudi poslednjih dana pisali za java exceptions, itd. To sam sve uradio pre nego sto sam poceo, i sa tom procedurom nije bilo znacajnih problema.

Imao sam problem sa citacem (gemalto ct40) koji iz nekog razloga nije hteo da proradi na front usb 3 portu, iako je prepoznat, ali je proradio na pozadincu usb2.

Dakle, moj postupak je bio: windows7(64bit), java32 i java64, dodata euprava u java exceptions, i koriscen internet explorer.

Pin za lk nije bio potreban, kao ni ti sertifikati.
 
Rasulo, stvarno.

Ali, ja sam stigao do poslednjeg koraka, i uplatio. Naravno, znam s'kim imam posla, i jasno da nista nije gotovo. Cekam i da proknjize uplatu, kamoli ostalo.

Inace, verujem da je pomoglo to sto su ljudi poslednjih dana pisali za java exceptions, itd. To sam sve uradio pre nego sto sam poceo, i sa tom procedurom nije bilo znacajnih problema.

Imao sam problem sa citacem (gemalto ct40) koji iz nekog razloga nije hteo da proradi na front usb 3 portu, iako je prepoznat, ali je proradio na pozadincu usb2.

Dakle, moj postupak je bio: windows7(64bit), java32 i java64, dodata euprava u java exceptions, i koriscen internet explorer.

Pin za lk nije bio potreban, kao ni ti sertifikati.
Pin za LK je potreban ukoliko neko koristi sertifikat za prijavljivanje na portal.

Nije problem kada neka organizacija, preduzece mora da koristi e-upravu za svakodnevne poslove, jednom namestis i cepaš. Za fizička lica ovo je previše cimanja. Devojka juče gleda kako se drndam s ovim, a ja je ubedio ranije da ona to može sama da podesi :D

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Gde ja grešim. Pre par meseci instaliram SL gemalto reader CT40 i radilo je sve. Baš sve. Od čitanja lične do logovanja na eupravu i...
Danas, gurnem reader u usb i hoće da očita ličnu kartu. Ali prilikom pokušaja logovanja na eupravu napsuje me da nemam driver instaliran. Probam 3 browsera i uvek me Win 10 psuje kako nemam drivere. Token vidi sve uredno, oba sertifikata. Ličnu kartu očitam normalno. Ali kada je potrebno da se logujem na e-uprava dobijam grešku da mi driveri nisu instalirani.
Pregazio sam drivere, i opet isto.
Any hint?
 
Drajveri za šta? Smart card? Ako je za smart card, to nema veze, mora da radi i bez drajvera.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Driveri za card reader. Koji su uredno instalirani.
 
Jesi siguran da je za card reader? Jer tebi card reader radi čim ti preko Čelika učitaš LK.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Zna li ko koliki je rok za ponovno zakazivanje termina? Bio sam zakazao termin detetu za pasos pre 2 nedelje, ali sam tek na dan termina video da je neophodno da OBA roditelja budu prisutna. Sistem mi jos uvek ne dozvoljava da ponovo zakazem, kada odaberem datum iskoci mi obavestenje "Prekoracili ste dozvoljni broj zakazivanja za ovaj period" (ili nesto slicno).
 
Zna li ko koliki je rok za ponovno zakazivanje termina? Bio sam zakazao termin detetu za pasos pre 2 nedelje, ali sam tek na dan termina video da je neophodno da OBA roditelja budu prisutna. Sistem mi jos uvek ne dozvoljava da ponovo zakazem, kada odaberem datum iskoci mi obavestenje "Prekoracili ste dozvoljni broj zakazivanja za ovaj period" (ili nesto slicno).
Koleginica je sinu posle nekoliko nedelja opet zakazala bez problema... Ne sećam se tačno nakon koliko. Više od mesec dana je bilo.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Zna li ko koliki je rok za ponovno zakazivanje termina? Bio sam zakazao termin detetu za pasos pre 2 nedelje, ali sam tek na dan termina video da je neophodno da OBA roditelja budu prisutna. Sistem mi jos uvek ne dozvoljava da ponovo zakazem, kada odaberem datum iskoci mi obavestenje "Prekoracili ste dozvoljni broj zakazivanja za ovaj period" (ili nesto slicno).
Zakažeš odmah preko supruge...
 
^probao sam to odmah, ali posto u prijavi zakazivanja ubacim i njegov maticni broj, sistem ga prepozna i ne dozvoljava. Hvala na odgovorima, sacekacu jos koji dan, pa cu probati da zakazem u junu.
 
^probao sam to odmah, ali posto u prijavi zakazivanja ubacim i njegov maticni broj, sistem ga prepozna i ne dozvoljava. Hvala na odgovorima, sacekacu jos koji dan, pa cu probati da zakazem u junu.
Zakazuješ termin za dete na sebe (svoj JMBG) ili suprugu svejedno, bitno da je termin zakazan.
 
Plasim se da mi ne naprave problem kad odem tamo i otkace me jer nije prijavljeno dete za termin, pa da me to na kraju ne uvede u cajtnot.
 
Moraš da zakažeš, nije to "samo dete". Ne mogu tako da gledaju jer imaju zakazane stranke na vreme, a sa decom zna da se ostane dugo ako neće da se slikaju... toliko i toliko vremena je određeno za stranku, ako ubace nešto što nije zakazano eto kašnjenja, onda se ostale stranke ljute što se kasni jer su zakazali u to i to vreme, radnici moraju da ostanu duze/prekovremeno na poslu da urade zakazane stranke, prekovremeno AV ne plaća...
 
Jesi siguran da je za card reader? Jer tebi card reader radi čim ti preko Čelika učitaš LK.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
Upravo tako. Card reader radi kada očitava l.k.
Kada probam logovanje na e-uprava dobijem win10 error da driveri nisu u redu!
 
Eventualno probaj sa drugim čitačem. Ovakvu situaciju još nisam imao.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Mogu jedino da probam na drugom racunaru, ali moram da priznam da me zbunjuje.
Otvorim celik, ocita LK najnormalnije.

Smart card LK.jpg

A onda pokusam da se prijavim na euprava.org i dobijem:
Smart card error 2.jpg


Probao tri razlicita browsera i nista. Pregazio drivere i nista.
 
Postoji driver za čitač, driver za karticu i middleware-a između drivera za karticu i aplikacije. Instalacija drivera za čitač nije dovoljna.
Čudi me da MUP ne modifikuje čelik da postane middleware za sve.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni euprava proradila ali samo iz Internet Explorer-a na Win 10. Iz Edge-a i chroma i dalje prijavljuje da smart card driver nije I redu. Naravno da čelik radi bez problema
 
Pa par postova u nazad smo forsirali priču sa IE, kao preporučenog browsera za E upravu. Može i Mozilla ali to za sobom povlači malo jeb*de oko podešavanja. Najprostija varijanta je IE i funkcioniše.

Stvarno je glupo odrađeno sve. Pohvala za poresku koja je ovih dana lansirala svoju aplikaciju za komunikaciju sa sertifikatima, nakon uspešnog logovanja otvara portal u browseru i time sav proces logovanja izmešta van browsera. E to je ono što bi i e-uprava trebala da uradi.

Ovih dana ću skrpiti neko detaljnije uputstvo sa linkovima, kombinacija prakse i njihovih uputstava pa može moderator da pinuje u prvi post.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno