Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Ja sam malopre izvadio novi sertifikat za postojeću LK izdatu 12/2014. Išli da vadimo pasoš za dete, i usput završio i ovo, službenik na NBG bio vrlo ljubazan i predusretljiv.

Sent fra min AC2003 via Tapatalk
 
Ja sam malopre izvadio novi sertifikat za postojeću LK izdatu 12/2014. Išli da vadimo pasoš za dete, i usput završio i ovo, službenik na NBG bio vrlo ljubazan i predusretljiv.

Sent fra min AC2003 via Tapatalk
Problem je sa onim LK izdatim pre avgusta 2014.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Meni je najveći problem što živim u inostranstvu, pa u principu nisam u mogućnosti da obilazim šaltere u Bg. Tako da mi je zaista drago što sam i ovo završio usput, i bez bilo kakvog cimanja.

Sent fra min AC2003 via Tapatalk
 
Mitre, jesi proverio sertifikat da li radi? Žale se ljudi na te nove koje izdaje MUP

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Nisam, nemam čitač ovde, ostao mi je kod kuće. Probaću da nađem negde da proverim da li radi, možda moji imaju u firmi.
 
Ja imam lk bez cipa, koja vazi do 12.21, sad bih izvadio sa cipom zbog sertifikata... Ako je "izgubim" vidim da se placaju jos neke dodatne naknade ili da navedem stvarni razlog...?!
Hocu da menjam, a nije jos istekla, prave li problem zbog toga?
 
Samo kaži da je služi svrsi, da su ti neophodne usluge euprave. Nisam siguran da to prolazi, ali bih ja probao

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Nisam, nemam čitač ovde, ostao mi je kod kuće. Probaću da nađem negde da proverim da li radi, možda moji imaju u firmi.
Radice ti normalno i na eupravi zato sto ti imas stari sertifikat odnosno sertifikat za te licne izdate posle 18.8.2014 a pre 18.8.2020. To imas ja mislim MUPCA Root3 MUPCA Gradjani3 sertifikate . A lk izdate posle 18.8.
2020 tj koju sam.ja dobio pre neki dan imaju MUPCA Root4 i MUPCA Gradjani4. A one lk izdate pre 18.8.2014 imaju sertifikate MUPCA Root i MUPCA Gradjani i oni se vise ne mogu ni izdati a za reizdavanje nije sigurno

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ja imam lk bez cipa, koja vazi do 12.21, sad bih izvadio sa cipom zbog sertifikata... Ako je "izgubim" vidim da se placaju jos neke dodatne naknade ili da navedem stvarni razlog...?!
Hocu da menjam, a nije jos istekla, prave li problem zbog toga?
Samo reci da hoces novu lk zbog sertifikata i euprave. Nece sigurno praviti problem a i sto bi placao nesto dodatno da bi rekao da si izgubio. A ako bas ne daju onda idi na gubljenje mada misljm da tu onda moras i da objavis u sluzbenom glasniku da je izgubljena odnosno nevazeca pa tek onda da radis novu

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da, to je važno da znamo - sertifikat ide prema tipu čipa na LK, a ne prema datumu izdavanja sertifikata.
Sačekaćemo još nekog

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
@Mapet

Mislio sam na dodatne naknade za prijavu nestanka, kao i za oglasavanje u sluzbenom glasniku u slucaju "gubljenja" lk...:) Kosta vise nego vadjenje lk, ali ako ne prihvate zbog cipa i e-uprave, to ce sigurno...:)
 
Evo i ja sam uzeo sertifikat bez problema, LK izdata krajem 2014., dakle posle avgusta 2014. Od dokumenata vam treba odštampan i popunjen ugovor (u 2 primerka, jedan se vraća vama) i zahtev (1 primerak). Ako ih nemate verovatno će vam dati tamo ali na ovaj način ubrzavate proces koji onda traje 2-3 min. Definitivno za LK izdate pre avgusta 2014. a kome treba sertifikat mora nova LK. I ne treba vam stari pin koji je došao uz LK, niko ga ne traži. Samo će vam tražiti da izaberete novi pin.
 
Poslednja izmena:
Hajde da pitam ovde, sorry za off. Treba detetu da promenim prebivaliste na bratovu adresu u Rakovici. U koji MUP idem?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Ok, hvala. Neko mi rekao da može u bilo kom MUP u u Beogradu, bilo mi sumnjivo pa hajde da pitam.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Gore na Vidikovcu je SUP, tu sam ja pre neku godinu, a i supruga moja pre neku nedelju menjala.
 
Blago tebi @boooki .. ja jos cekam da na eupravi osposobe pristup sa novim sertifikatom :( .. bitno eto da makar se mi drzimo i obavestavamo narod..kad ovi to ne rade i niko nista ne zna dok ga muka ne pritera

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Mapet ja sam isto dobio "Gradjani CA 4" i bez problema pristupam eUpravi, tako da koliko sam shvatio isti su nam sertifikati, ne znam da li verzija čipa na ličnoj karti ima veze sa bilo čime pošto sam ja 2014. Da napomenem da sam sve odradio u VM i "čistom" Windows-u za svaki slučaj. Instalirao sam i e-Uprava aplikacija za digitalni potpis i odradio onaj test potpisivanja pdf-a, prošlo bez problema. Ono od čega treba da kreneš je da ti se u Token Manager-u pod Certificates i Objects, vide sertifikati za autentifikaciju i potpis.
Šta sam sve instalirao, ovim redosledom:
1.TrustEdgeID_x64
2.Celik 1320 64-bit
3.MUPRootCA4.crt i MUPGradjaniCA4.crt (prema onom uputstvu ako nemaš opciju "Local Computer" kao što ja nemam, stavljaš ih u "Registry")
4.Java 8 (najnoviju, 32 i 64 bit)
5.EupravaRSDigitalSignature_x64 (e-Uprava aplikacija za digitalni potpis)
 

Prilozi

  • CA4.jpg
    CA4.jpg
    6.7 KB · Pregleda: 73
  • prijava.jpg
    prijava.jpg
    14.2 KB · Pregleda: 84
Poslednja izmena:
Potvrđujem, radi CA4.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
@boooki proradio na eupravi? Odlicno.. meni je radio na eporezi i radi potpisivanje ali na eupravi tad nista doduse nisam.proveravao od prosle srede.. ce proverim kasnije kad se vratim u bg..
I ovi sa eprave mi od utorka nisu odgovorili na mail kad ce da dozvole nove sertifikate.. ali ako su odradili kao sto vama radi onda cu ik zaboraviti to kuliranje

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@boooki radi i meni, usao odradio elektrobski zdravstvenu da mi stigne na kucnu adresu. Sve je ok. Hvala na obavestenju da je proradilo

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Потребно је да се пријавите са налогом који имате на портал eID.

Након тога је потребно да креирате двофакторску аутентификацију.

Детаљано упутство за креирање двофакторске аутентификације можете погледати на линку:

https://lpa.gov.rs/jisportal/assets/downloads/DvofaktorskaAutentikacija.pdf?t=200806

To su meni odgovorili i posle sam se prijavio dvofaktorskom autentikacijom a pre toga sam poslao skeniranu lk i istog dana odobrili.

Ovde iritira kad treba da im se obratite za nesto ili zalbu odgovara vam firma za odrzavanje sistema i kaze obratite se lokalnoj poreskoj samoupravi a kako da im se obratim kada oni ne rade sa strankama od marta meseca a na telefon se ne javljaju.Ko se registrovao pre 1.8 dobio je e-resenje za porez na imovinu,ko je posle tog datuma ceka papirnato resenje preko poste.
Počeo sam da se pušim zbog ovih #@.&#! Napišu uputstvo, ja ispratio to preko Skype i TeamViewera sa ćaletom od 73 godine juče. Odobre mu nalog danas, međutim dvofaktorsku ne može da kreira bez sertifikata...
Pa čemu to služi onda, a pogotovo, čemu služi uputstvo koje kaže da kreiraš user/password nalog, nakon koga ćeš dodati dvofaktorsku, kad je to nemoguće? Au, kakvi #!$&#!...
I sad on u ovom ludilu treba da ide da se vuče po šalterima jer nesposobnjakovići nisu u stanju da mu pošalju rešenje i nisu u stanju da naprave funkcionalan mehanizam identifikacije.
 
U jednom trenutku na onom EID portalu dole desno vidiš QR kod za skidanje Consent ID aplikacije i ispod je dugme za generisanje podataka da se loguješ kroz dvofaktorsku pomoću consent ID.

Danas sam uspeo da vidim poreska rešenja i uplate, bez sertifikata.
 
U uputstvu LPA piše da bi to trebalo da se pojavi, ali nema. U često postavljenim pitanjima piše da je jedini način da dođeš do dvofaktorske uz pomoć sertifikata.
 
Nakon što mi je istekao sertifikat na LK, i nisam ga obnovio, uspeo sam da omogućim dvofaktorsku autentifikaciju pomoću Consent ID aplikacije, a imao sam nalog kreiran na eUprava.
Dakle bez sertifikata.
 
Ja sam blokirao LK, jer sam zaboravio pin i danas odem da je odblokiram i to su uradili, ali pošto je stara LK, ne mogu da mi unesu novi pin, tako da sam opet bez sertifikata na LK.

Odem na sajt iz onog uputstva na LPA.
Popunio sam sve podatke, kao da nikada nisam imao nalog i kada sam kliknuo da pošaljem, dobio sam poruku da JMBG već u upotrebi ALI, veliko ALI, sada sam uspeo da se ulogujem sa mojim e-mail i novim password koji sam uneo, koji nigde nisam potvrdio ili sta god. I onda sam dobio taj QR kod, s tim što sam imao aplikaciju od ranije, samo sam generisao log-in podatke, prvo je JMBG, a ono drugo je neki alfanumericki niz. Dalje je sve nekako bilo logično.

E onda rešim da isto uradim za člana porodice, al' ne lezi vraže, nema šanse da dobijem taj prozor sa QR kodom i tasterom za generisanje podataka za consent app.

Dok mi je radio sertifikat, nikada nisam mogao da ga koristim sa svog računara, a na drugom računaru je proradilo iz prve, bez problema i sve radilo. Danas sam probao, stvarno su mi odblokirali LK, ali džaba kad ne znam pin.

Kad god radim nešto na e upravi ili sa nekim našim pametnim" sistemima, zapitam se kako se snalaze ljudi bez ikakvog tehničkog znanja. Radi sve po uputstvu, a iskaču mu neke druge stvari.
 
Svi koji su ranije imali nalog za proveru poreza (korisnicko ime i lozinku) mogu da dobiju podatke za dvofaktorsku autentifikaciju kad kreiraju nalog na eUpravi. Licno probao na dva naloga. Ja nazalost nisam imao nalog za proveru poreza i kod mene nema opcije za kreiranje.
Verovatno ce u buducnosti omoguciti negde izdavanje parametara za dvofaktorsku autentifikaciju samo sto to ide polako.
 
Ovih dana sam zamenio telefon i krenem jutros da ga konfigurišem za dvofaktorsku autentifikaciju na eid.gov.rs. (prethodni telefon je bio konfigurisan i radio uredno).
Logovanje sa sertifikatom je prošlo OK, ali dugme "Izdaj podatke" ni da mrdne. Probao sve živo na svim browserima al' džabe... Onda se setim da u ConsentID aplikaciji postoji opcija Settings->Backup. Napravim backup na starom telefonu, prebacim backup file na novi, učitam ga sa Restore i voila, radi :)
Nisam probao šta bi se desilo ako bi oba telefona bila nakačena na Internet, da li bi oba dobila Connection Request ili ne.
Pozdrav
 
Cisto sumnjam da ce nesto omoguciti u buducnosti, ocigledno je da se raspada i ono sto je radilo u proslosti, ja verujem da cemo se kad-tad vratiti na saltere.
Pogledajte samo sajt bilo koje drz. sluzbe, napravljen 2014, osvezen 2016 i to je to, uzmu se pare za sajt, objavi se dva obavestenja i kraj.
 
Samo da vam kazem da od 28.10.2020. parametri za COnsentID dvofaktorsku autentifikaciju mogu da se izdaju na salterima Poste.
Dovoljna je samo licna karta.
Znaci, ne mora da se ima sertifikat, vec vam oni izdaju.
Ja sam aktivirao tako i sve sljaka super.

https://euprava.gov.rs/postanite-egradjanin
 
Nazad
Vrh Dno