Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

Na osnovu nekoliko prethodnih postova, izgleda da su u stvari odradili "skoro" pa dobar posao, sa stanovišta bezbednosti (što često bude suprotstavljeno lakoći korišćenja). Oni koji su imali nalog na LPA su morali lično da odu da preuzmu lozinku (tada im je potvrđen identitet) i oni mogu da kreiraju dvofaktorsku. Super stvar, korisnik identifikovan ranije i sada mu se praktično daju mogućnosti koje je imao ranije. Osim što nisam siguran da sistem bilo gde traži da se unese ta lozinka. Ako ta lozinka nije potrebna za kreiranje eid naloga i dvofaktorske, onda ne vidim po čemu je dovoljno bezbedno tim korisnicima izdati dvofaktorsku, a drugima ne.
Ako se traže i stari kredencijali u procesu izdavanja dvofaktorske, onda sve ima nekog smisla i povlačim one izraze kojim sam ih častio :)
 
Ja sam imao nalog i na eUpravi i poreskoj, a nisam išao na šalter već online aktivirao dvofaktorsku autentifikaciju.
 
^ kad si prvi put otvarao nalog na proeskoj, bilo je neophodno da odeš u poresku, predpostavljam da je cisco na to mislio.
 
Ne, nisam odlazio u poresku.
Imao sam sertifikat dok nije istekao i nalog na eUpravi. Kapiram da su merge-ovali.
 
Kako (i kada, možda to ima veze) si dobio podatke za logovanje na LPA bez odlaska u poresku? Tamo je pre logovanje bilo JMBG + password, nije bilo logovanja sertifikatom?
Ja sam za svaku opštinu imao posebne podatke za logovanje i da bi ih dobio, morao sam u svaku PU da odem posebno. Onda su jednog trenutka sve to objedinili na jedan portal, pa sada prvo potvrdim ime, a onda bira opštinu, a mogu da vidim i sumarni saldo za sve opštine zajedno.

Uspeo sam malopre da otvorim nalog i za člana porodice. Kada sam se ulogao sa user i pass, pa ponovo se ulogovao i treći put mi se pojavio QR kod i generisanje podataka za ConsentID.
 
Nisam upoznat sa detaljima, pa molim za odgovor:
Nisam aktivirao 2FA, ni ConsentID. Imam važeći dig sertifikat na LK, da li njime mogu da radim sve, ili ima stvari za koje je neophodna 2FA? Mana posedovanja samo dig sertifikata je to što treba da imam čitač kod sebe. Ima li još koja?
Hvala
 
Sertifikat ti je ultra mega giga i ništa više i bolje ne možeš imati, uz tu manu da moraš da imaš čitač.
 
Kako (i kada, možda to ima veze) si dobio podatke za logovanje na LPA bez odlaska u poresku? Tamo je pre logovanje bilo JMBG + password, nije bilo logovanja sertifikatom?
Ja sam za svaku opštinu imao posebne podatke za logovanje i da bi ih dobio, morao sam u svaku PU da odem posebno. Onda su jednog trenutka sve to objedinili na jedan portal, pa sada prvo potvrdim ime, a onda bira opštinu, a mogu da vidim i sumarni saldo za sve opštine zajedno.

Uspeo sam malopre da otvorim nalog i za člana porodice. Kada sam se ulogao sa user i pass, pa ponovo se ulogovao i treći put mi se pojavio QR kod i generisanje podataka za ConsentID.
Sve si u pravu ali....
Znam da je ranije bilo nužno user name-om i passwordom koje su izdavale opštine.
Upravo u perodu objedinjavanja svega na jedinstveni portal, kako i sam kažeš, sam uspeo da se logujem na LPA portal sertifikatom a pre toga Nisam koristio user i pass.
Nakon logovanja serifikatom sam mogao sve da vidim na LPA. Paralelno sam na eUpravu mogao i sertifikatom a i napravio sam nalog tamo.
Sada, nakon što mi je sertifikat istekao mogu i na LPA dvofaktorskom identifikacijom koju sam odradio online na eUprava.
 
Nema na čemu, a pored navedene mane postoji i ona koja se tiče isticanja sertifikata, a taj datum nije datum isticanja lične karte.
 
ducka, to je OK, sve nakon objedinjenja. Nisam tada probao da se logujem sertifikatom, jer sam user i pass mogao da koristim i sa mobilnog telefona.
 
Nema na čemu, a pored navedene mane postoji i ona koja se tiče isticanja sertifikata, a taj datum nije datum isticanja lične karte.
Da, ovo je važno naglasiti: LK se izdaje sa rokom važnosti od 10 godina (u najvećem broju slučajeva) a certifikati koje izdaje MUP važe 5 godina.
Pozdrav
 
Vrlo jednostavno se obnovi sertifikat, jedan odlazak u MUP i nekih 10-15 minuta tamo.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Moje iskustvo juna meseca ove godine je da sam odlazio u četiri supa i nisu uspeli da mi produže sertifikat. Kako se pisalo na temi tada su imali probleme. Uticao je povećan vodostaj u Turkmenistanu na rad softvera ;-)
Drago mi je da su rešili problem.
 
I ako je LK starija od onog datuma u 2014, ne mogu ništa da urade sa sertifikatom, osim da ga odblokiraju, ali ne i da promene PIN. Moja LK važi još 4 godine, ali ću uskoro morati da je promenim, da bih mogao da uzmem sertifikat. Nekako računam da mi je bolje da zamenim LK, nego da uzmem neki drugi sertifikat.
 
A to sigurno, jer lk kosta oko 1200 na 10 godina, a PKS cert na 3 godine je 3000.
 
I ako je LK starija od onog datuma u 2014, ne mogu ništa da urade sa sertifikatom, osim da ga odblokiraju, ali ne i da promene PIN. Moja LK važi još 4 godine, ali ću uskoro morati da je promenim, da bih mogao da uzmem sertifikat. Nekako računam da mi je bolje da zamenim LK, nego da uzmem neki drugi sertifikat.
Sve je to moglo do avgusta. Meni su i produžili sertifikat i menjali PIN.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Da li vam radi LPA trenutno, mozete da se ulogujete?
Mene nakon kucanja PIN-a vraca samo na pocetnu stranicu, bez prijave.
Sad vec nisam siguran da li gresim pin ili im je pao server, posto je danas dan za placanje a verovatno su mnogi uspeli da naprave nalog od 28.10
 
Meni je blokirana LK posle 3 pogrešna PINa. Tako da je verovatno nešto drugo.
 
Juče je umro deo e-uprave, onaj što reguliše registraciju vozila i auto škole (to je ono što znam da je riknulo), i to kako navode, na komunikaciji između servera i klijenta je problem. Trebalo im je ceo jedan dan da postave obaveštenje "da deo euprave ne radi zbog u unapređenja". Nenajavljeno unapređenje? Ha ..

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Juče je umro deo e-uprave, onaj što reguliše registraciju vozila i auto škole (to je ono što znam da je riknulo), i to kako navode, na komunikaciji između servera i klijenta je problem. Trebalo im je ceo jedan dan da postave obaveštenje "da deo euprave ne radi zbog u unapređenja". Nenajavljeno unapređenje? Ha ..

Sent from my moto g(7) using Tapatalk

Kod njih stalno neka "unapredjenja".Toliko da polovinu vremena izgubim da se samo uloguje,ako uspem, da bih video jedan obican podatak...
Ima jos puno da se radi na tome...
 
Nije pomenuo Javu 6u33 za većinu usluga... stara 9 godina.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Moze li mi neko reci kako se prijavljuje na eUpravu sa kvalifikovanim sertifikatom?
Ubacim LK u citac,odem na stranicu za prijavu i izbacuje uvek ovo na slici.

TKHO3EhT.jpg
 
Ne vidi ti sertifikat. Nadji ono uputstvo, idi korak po korak, ali bukvalno. Ako neće, uzmi računar na kome nije korišćena e uprava sa sertifikatom i uputstvo korak po korak. Mučio sam se na svom računaru, da bih na fresh računaru sve napravio da radi za manje od 60 sekundi. Verovatno su kod mene ostali neki repovi, bez obzira što sam mislio da sam sve očistio.

Pred računarom sam od ranih devedesetih, nazvao bih se najmanje advanced userom, upotreba sertifikata na e upravi mi je enigma, od kad su ih uveli.
 
  • Like
Reagovanja: iOS
Ako prepoznaje čitač i karticu i krene da vrti peščani sat, obično pokušava s prvim sertifikatom koji je našao u certmgr.msc > Personal
(vidi se u c:\Users\<ime>\eporezi.log fajlu s kojim, taj mora da se izmesti bar privremeno pa da uzme MUPov ili koji ima JMBG).
 
Kod mene čitač I kartica rade, Čelik očitava LK.

Ali nema log fajl na toj lokaciji.
I Certificates/Personal nema sertifikate.
 
U Token menadžeru koji dođe sa Trusted Edge softverom treba da stoji sertifikat i označen kao "ok" da je instaliran.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno