Šta je novo?

Anketa: Da li vam je potreban ozbiljniji upload?

Da se vratim konkretno na temu, pitanje, anketu (btw, kliknuo sam na "da..." sledeci dati link). Naravno da i meni i svakome treba veci UL jer je to danas neophodno. Ali dok se ne opamete neke velike firme kojima ce posao biti u zavisnosti od toga nema sanse da se po tom pitanju bilo sta promeni jer je, proverena cinjenica, vrlo mali procenat privatnih/kucnih korisnika kojima je po bilo kom osnovu potreban veci UL, nedovoljan razlog bilo kom provajderu.

Са овом "подебљаном" констатацијом се потпуно слажем. Јако је мали проценат али стварно мали да уопште има неке сврхе нудити као стандардну услугу. Данас је много јефтиније узети сервер и подићи РДП и нема бриге око конекције, за мали новац можете чак и радити и пребацивати велике податке и слично...
 
Meni bi valjalo jedno 10ak zbog strimovanja.. I brzeg backup-a..
Sa trenutnih 60/3 nema sanse..
 
Jos od pre 10 godina . Uvek mi je upload bio bitnini od downloada
 
@weasel

zbog hdbits-a? :d
 
Potreban mi je malo veći, recimo 50/5 bih smatrao korektnim odnosom za naše uslove, 50/3 je jadno...
 
Poslednja izmena:
Ne moze da se nadje u istoj recenici "monopolisti" i tri firme koje nude odredjenu/istu uslugu. Koliko to "monopolista" brojcano treba da bude da postanje "normalno"? (moderno, u trendu... koriscenje nekog izraza ne znaci da je to tacno)

Pozdrav!

Malo je već matoro, ali sve lepo objašnjeno:



Uskoro ću raskinuti ugovor sa Targom i biće mi jako žao da trenutnih 24/12 menjam za 100/5.

Poprilično koristim OneDrive, navikao sam da mi se sinhronizuje za tren, mislim da će se pad UL od 2,5x prilično osetiti, više nego 4x povećanje DL-a.
 
Rangirano je po downloadu, da je po uploadu - bili bi u donjoj cetvrtini.
 
Ne vise..usrali su mi prilike koliko su mogli tako da ono..kapiram sada i drugu stranu koja nije zainteresovana za veci upload.
 
kod mene je trenutno 50/2 i nema tehnickih mogucnosti za veci dl (pored dva hd iptva). up bi mi odgovarao kad bi bio 10 mbps ali steta sto su izbacili upload buster, drugih provajdera u okolini nemam tako da sam osudjen na ovo.

Послато са SM-N7505 уз помоћ Тапатока
 
Naravno da treba veci upload, imam kod matoraca adsl 10/1 a u stanu fiber 60/30. Upload leti, sinhronizacije sa drop box, one drive, google drive. Upload na YT za tili cas bez cekanja. Strimovanje odlicno, ne zagusuje se download. Ovo sto nudi 95% isp je zalosno.
 
Тешко да ће неко негде да понуди 100/100 осим у рекламама које још нису потврђене а поменуто је и то да се нуди оно што се више тражи. Осим практично небитног броја оних којима је потребно, већина би изабрала ово како је. Шта мислите, ако би неки провајдер понудио рецимо 100/3, 50/8 и 20/20, какав би био избор корисника? Наравно, не рачуна се и 100/100 у овој причи.
Мени у принципу није потребан већи upload, немам потребе за неким синхронизацијама, не играм се, ово што шерујем на торентима нема проблема са /7 па ми не значи, мада ми не би сметало.
 
Тешко да ће неко негде да понуди 100/100 осим у рекламама које још нису потврђене а поменуто је и то да се нуди оно што се више тражи. Осим практично небитног броја оних којима је потребно, већина би изабрала ово како је. Шта мислите, ако би неки провајдер понудио рецимо 100/3, 50/8 и 20/20, какав би био избор корисника? Наравно, не рачуна се и 100/100 у овој причи.
Мени у принципу није потребан већи upload, немам потребе за неким синхронизацијама, не играм се, ово што шерујем на торентима нема проблема са /7 па ми не значи, мада ми не би сметало.


Te brzine koje si naveo vec postoje. Koja valjda onda i unapredjivati mrezu i nuditi vise. Nikakav izbor korisnika, sve ispod 10 mpbs ul je bedno. Opet navodim, do sada ni jedna mreza (osim wireless) ne moze da izdrzi odnos 1:1 zbog zasicenja iste. Ako budu unapredjivali mrezu na optiku, lepo bi bilo da daju znacajniji upload. Download sada svi mogu da uzmu minimum 30 mbps +.
 
Naravno da nam je potreban veći upload! Meni je oko 10Mbit-a dovoljno za kućnu upotrebu. Za profesionalne korisnike svakako i to je malo. Imam upload 3Mbit-a kod SBB-a i to je često premalo! Nemam mogućnosti da pređem na fiber-optički Internet jer to niko ne nudi na Vračaru. Simetrični link je verovatno daleka budućnost, ali prilično je sumorno što je trenutni standard 2-6Mbit-a, osim ako imate sreće pa se nalazite na nekoj određenoj lokaciji gde ima bolja ponuda. Cena tih "najjačih" paketa Interneta je apsurdno visoka, npr. SBB-ov Turbo Internet od 6Mbit-a upload-a košto "samo" 5000rsd. mesečno! Ponekad pogledam DIGI fiberlink ponudu od 1Gbit/500Mbit-a za oko 10€/mes. i poželim da i mi u Srbiji jednog dana dobijemo barem nešto slično. Pozdrav svima
 
uživalac sam simetričnog neta preko BEOGRID-a i bilo bi mi veoma teško da ga se odreknem. Nemam potrebu da šaljem velike stvari (mada pomogne kad kačimo neki video na YT za babe) al' dosta pristupam kućnoj mreži sa strane. Imam QNAP NAS, koristim ga kao personal cloud, na njemu mountovani share sa drugih kućnih računara...na putu kad sam, odgledam film ili seriju iz lične kolekcije, tu mi muzika...

simetrična veza dosta pomaže i kod društveno odgovonog delovanja što se da videti i sa donje slike

Capture.PNG

tako da thumbs up za simetričnu vezu i veliki upload :wave:
 
Poslednja izmena:
Placao bi rado i 2000 za simetricnih 30/30, umesto sadasnjih 30/3 za 1400. Ali "krupni provajderi" bi crkli kad bi tako nesto ponudili, mora da bi poceo smak sveta. Sbb cak nije sramota da 5000 trazi za 6mbit upload. Pljackasi.
 
Haha 2000, pazi da i mi ne odbijemo:)
 
Placao bi rado i 2000 za simetricnih 30/30, umesto sadasnjih 30/3 za 1400. Ali "krupni provajderi" bi crkli kad bi tako nesto ponudili, mora da bi poceo smak sveta. Sbb cak nije sramota da 5000 trazi za 6mbit upload. Pljackasi.
Matematika ti nije jaca strana
30/30 je 60 mbita bandwith
30/3 je 33mbit bandwith
 
Matematika ti nije jaca strana
30/30 je 60 mbita bandwith
30/3 je 33mbit bandwith

Prvi put cujem za ovakvu matematiku da se sabira up i down :D
To bi bila opaka fora za ugovore: znas nudimo ti 50 mbps bandwith: kinder suprise upload i 49.5 download :D
 
Naravno da se sabira, up i down cini taj "bandwith"

ako nisi primetio na svakom ruteru ti pise njegov ukupan bandwith.
 
Zato se oni sire, stavljaju antene i cvorista po zgradama a ovi "gotovani" sede gde su...
 
Pa beogrid to daje za 1700...
Pa ti predji onda na beogrid :D

Salim se naravno...

Beogrid nije klasican provajder, njima su korisnici umrezeni u lokalnu mrezu i drugacija je konfiguracija mreze pa su u mogucnosti da ponude simetrican link, a to su cesto i ranije nudili wifi provajderi.

Provajderi zakupljuju simetricne linkove sa garantovanom brzinom, a internet se prodaje pod pretpostavkom da nece svi korisnici istovremeno da vuku maximalni bandwith mreze.
 
Promenjen sistem kod Beogrida. Nema više lokalne mreže

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Provajderi zakupljuju simetricne linkove sa garantovanom brzinom, a internet se prodaje pod pretpostavkom da nece svi korisnici istovremeno da vuku maximalni bandwith mreze.
Ako provajder zakupi npr. 1000/1000 Mbps, da li on prodaje 2000 Mbps i može da napravi odnos DL/UL kako mu odgovara ili prodaje 1000 Mbps DL i još toliko UL?
 
Provajder kupuje pro linkove sa garantovanom brzinom i to na pr. kupi link 1000/1000, a prodaje putem agregacije obicnim korisnicima.

i tu sad vec svako pravi strategiju za sebe, pa recimo kucnim korisnicima koji net koriste za surf njima je bitno da na njihov upit (UP) sto pre dobiju (DOWN) sadrzaj, i jos u zavisnosti od (asimetricne) tehnologije pravi se ponuda koja odgovara najsirem sloju korisnika sa nizom cenom i nizim prioritetom saobracaja.

Prosecan kucni korisnik najcesce ne iskoristi ni 10% zakupljenog kapaciteta, i tako agregacijom na jedan link moze jako veliki broj korisnika istovremeno da se zakaci bez preopterecenja mreze.
I tu sad jos postoji jos raznih bezbroj varijanti gde provajder moze da limitira korisnika ili mu da prioritet u koriscenju saobracaja, sto naravno izrazava kroz cenu usluge.

Apload link se prodaje prvenstveno pro korisnicima, kojima se posao i zarada zasniva na internet saobracaju i za to su spremni dobro da plate, oni imaju prioritet i garantovane protoke.

Znaci provajder svoj link odredjenog kapaciteta rasporedjuje tako da iz njega iscedi najvise novca, pri tom vodeci racuna da korisnici ne trpe.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno