Šta je novo?

Period zamene računara u kompanijama u kojima radite?

Troublemaker

Čuven
Učlanjen(a)
01.02.2002
Poruke
884
Poena
620
Moja oprema  
Miš & tastatura
Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse & Logitech MX Keys Mini
Laptop
Lenovo ThinkBook 15 Gen 2
Tablet
Lenovo Yoga Pad Pro (Yoga Tab 13)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy Z Fold 5
Pametni uređaji
Mi Air Purifier 3H
Steam
https://steamcommunity.com/id/acabre
Pristup internetu
  1. Optički internet
Radim u firmi koja nema veza sa IT-jem i uveli bi pravilo zamene računara (makar za direktore i menadžere) posle nekog vremena, ali nigde ne mogu da nađem neki okvir za koji bi se uhvatio.
Finansije i nisu od neke pomoći pošto oni stavljaju period amortizacije za računare većinom 5 godina, ali nemaju objašnjenje zašto.
Cenim da je neki optimum za zamenu 4 godine, pošto bi u slučaju 3 godine verovatno neko digao frku zbog bacanja para :)

Kakva je situacija u kompanijama u kojima vi radite i šta vi smatrate za optimalno vreme korišćenja pre promene računara?
 
Period zamene opreme je u civilizaciji 2 godine, tako se i uci u knjigama. U divljinama poput nase to je kad crkne odnosno, ne obavlja vise funkciju nikako.
 
4 godine, mada sa današnjim (ne)razvojem i to mi deluje kao nepotrebno.
 
3 - 5 godina, zavisno od firme i trenutne strategije smanjenja troskova.
Cesto menjanje nema smisla jer samo povecava troskove a ne doprinosi produktivnosti.
Naravno, treba uzeti u obzir i sta se u firmi radi i da li stari racunari mogu da ispune zahteve u pogledu performansi
Pozdrav
 
U veeelikoj državnoj firmi, sa mrežom od desetak K računara, menjamo, u poslednjih 5-6 godina samo kad otkažu ili više ne podržavaju nikako ono što nam je najbitnije.

Napištena su sva pravila i svi termini i kriterijumi zastarevanja, preživljava se.
I ne menja se prvo rukovidiocima niti menadžerima, već tamo gde su najbrži računari najpotrebniji,
U "proizvodnji" prvo.
 
Nekoliko firmi sa kojima saradjujem su radili samo ssd upgrade, i svi su prezadovoljni. I to na masinama starim 5+


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dve ogromne firme vani, isto u zadnjih 5-6 godina su menjali samo ono sto otkaze, cak ni SSD nije dodavan, osim ako je dovoljan najmanji, pa moze cak ispasti bolje od zamene HDDa.

Kod mene isto, menja se samo ono sto ne moze da zadovolji nove zahteve (konkretno laptopovi stari 6+ godina nisu prenosivi, a po performansama neke malise od 200-400e polovne zadovolje odlicno sve potrebe)

Ja licno zameran "maticnoj" firmi zasto ne menja HDD u SSD za ceo dev team, to je jedina stvar koja bi ucinila veliku razliku.
 
Poenta menjanja opreme u okviru enterprise firmi napolju je u oslobadjanju od poreza za nabavku nove opreme. Staru jednostavno otpisu i rasprodaju pa su u duplom plusu. Evo upravo vidim da su cak i ameri povecali period za kompjutere na 5 godina ukoliko je ovaj izvor tacan. Cela stvar potpada pod depreciation of business assets. Link
Kod nemaca je to tri godine te odatle i ona pocetna 2 godine koriscenja zamena u toku 2. godine i na kraju otpis kada napuni trecu.
 
Poslednja izmena:
Velika firma. Racunari se menjaju na 4 godine. Imam licni utisak da je ovo previse dug period. Ja bih smanjio na 3, mozda cak i 2 godine. Samo iz razloga da se poveca zadovoljstvo zaposlenih jer ih jasno 2-3 godine star laptop nece ometati u obavljanju posla, a firma za relativno mali trosak povecava kompetativnost na trzistu rada (stare uglavnom zalosleni otkupe po nizim cenama od realnih trzisnih cime se delimicno nadoknadi trosak nabavje novih racunara). No problem je domace ekonomije sto se u cilju smanjenja troskova u sredstva za rad ulaze samo koliko mora, a u ljude skoro uopste. U proseku ljudi se menjaju cesce nego laptopovi.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Mda sekretaricama za word treba 5k monitor na laptopu pa menjaj:)
 
U svim boljim firmama u kojima sam radio, pa i u ovoj trenutnoj, je period 2.5 do 3 godine. Napomena, svi smo programeri i devops(i).
 
U državnoj firmi u kojoj radim računare smo zamjenili ove godine a prije toga vjerovali ili ne 2004 godine, nama su u it sektoru računare mjenjali više puta u tom periodu čisto da bi mogli obavljati posao. Nije da se nije moglo nego tadašnji menadžment nije bio zainteresovan za takve vrste izdataka. Sad se sve promjenilo uključujući i menadžment kupili smo svima nove brand name hp mašine konfiguracije su solidne i5, 8 gb rama, 1 tb diskovi, win 10 pro, mi u it sektoru dobili smo hp radne stanice sa xeon procesorima, nvidia quadro grafikom, kombinaciju sdd i hard diskova u raidu. Takođe smo dobili dva nova napucana servera a nova nabavka it opreme planirana je za sljedeću godinu kada nabavljamo 3 nova blade servera, nas storage, 2 in 1 laptope i mjenjamo postojeću mrežnu opremu.
Koliko znam a znam, amortizacija računarske opreme je 4-5 godina i tačno je da nema nekih pravila po tom osnovu. A u principu nije važno ni period amortizacije ni zastarjelost opreme nego da li će oni koji odlučuju imati volje i želje da prate tredove i modernizuju organizaciju.
 
I sve naravno unapred znate od koga nabavljate :)
 
U preduzeću gde sad radim (poljoprivreda), samo se kupuje nov, kad crkne stari i ako se povečava broj računara. Imamo svega od XP do Win10, kineza i brend računara. Windows je legalan samo na računarima kupljenim od kad sam ja došao, MS Office svi nelegalni - neće LibreOffice, pogotovo šefovi. Antivirus - snađi se.
U predhodnom preduzeću, kad se kupi novi računar, išao je na najzahtevnije radno mesto, a taj "stari" se pomerao za jedno mesto niže. U kancelarijama nije direktor dobijao najbolji, nego blagajna i sekretarica. U proizvodnji nadzorni računari za PLC-eove je uvek bio najbolji i najnoviji.
 
Kod mene, u firmi koja se i dalje širi, do sad nije bilo zamene, ali nasleđivanja jeste, pa je šef naravno prvi dobio ssd, a zatim i developer, dok admin (ja) još uvek nije. Pripremam menadžment na zamenu najstarijih (stari malo manje od 3 godine) ali sam gotovo ubeđen da od toga neće biti ništa, jer krastavac i ovi rade posao...barem sam uspeo da izboksujem da se ne kupuju Žito napajanja, nego LC power, i ne altos jeb**i miševi nego logitech....Ali generalno stanje je takvo, dok sam još radio u servisu računara, gde se održavalo malo više velikih firmi, otpisa bukvalno nije bilo, nege nasleđivanje, pa arčenje i krpljenje dok ne crkne sve...srbija krastavac
 
I sve naravno unapred znate od koga nabavljate :)
Pa ne znamo sve ide preko javne nabavke i najjeftiniji dobije posao, al vjeruj mi to nije najbolje rješenje, tako se desi da imaš hp desktop računare i dell servere a onda ne možeš da koristiš neke property rješenja i servise za dijagnostiku itd, a dell je tu stvarno jak.
 
Kaze se "proprietary", ne "property", ako si na to mislio :)
 
Pa ne znamo sve ide preko javne nabavke i najjeftiniji dobije posao, al vjeruj mi to nije najbolje rješenje, tako se desi da imaš hp desktop računare i dell servere a onda ne možeš da koristiš neke property rješenja i servise za dijagnostiku itd, a dell je tu stvarno jak.

Sve ja to znam, kao što znam da su tenderi uvek pisani za nekog. :) Kao nisu, ali ako nazoveš kancelariju za cene, kažu "imamo podržanog partnera", e taj baja je javio njima da će tender da izadje i pre nego je izašao i da je "gađan HP". Nema veze svakako nije tema za ovu temu, al radim tendere jedno 10 godina do sad sam video možda dva otvorena, sve drugo je na nekom nivou bilo rešeno. Ali stvarno da ne mračim, realno tu najviše ispaštaju korisnici. Recimo znam JP koja po 8-9 godina ne mogu da zamene računare, jer diša navlači tender za nekoga i onda im se obaraju postupci i tako u nedogled.

Realno kad o zameni računara ne odlučuje IT služba već neki tamo gore baja, uvek je problem, umesto da stručni ljudi procenjuju, da ne kupuješ gluposti svako godine samo "da bi potrošio bužet" već da možeš da planiraš par godina unapred bilo bi super ali ne....imamo para daj A0 ploter samo da ih potrošimo, a onda za 3 meseca nemamo para da zemenimo diskove koji su poriknjavali jer eto "nije u budžetu"...
 
Sta je to cudno - meni je covek u Engleskoj otvoreno rekao da tako pisu tendere za sebe :)
 
U prošloj firmi je menjano na recimo 3-4god... mada, firma se dosta širila, i bilo je dosta slučajeva "novim ljudima stari računari; starim zaposlenim nove mašine". Uglavnom, sve su bili i5/i7 raznih generacija sa 16/24gb rama - firma koja dosta radi CAD/Revit/Navis/BIM i sl. + programiranje (2 sektora, da kažem). I sve su bile "custom" konfe, imali smo kolegu koji je održavao i mrežu i server i sve računare; pored redovnih obaveza...

U sadašnjoj firmi se kupuju uglavnom brand name mašine (Dell, HP i sl), ali ne znam na koliko se menjaju računari; i imamo outsorce firmu koja nam odrađuje IT deo.

Mislim da mnogo zavisi od delatnosti firme, ta potreba za zamenom računara.
 
Kod svih je sareno kada se menja ma da bi trebalo staviti na jedno 4godine naravno sve zavisi sta se radi. Ima bas primera u trenutnoj firmi gde se nalazim se menja na 38 meseci ali lagano bi moglo na 5 godina jel se dobijaju samo top modeli Think pad racunara. U jedno bliskoj firmi se menja kada dodje za to potreba dok npr u jednoj Moni kao koja fino poslu je I zaradjuje se menja kad nesto crkne I tako da zena koja radi tamo obracunava plate za celu kompaniju za nekom ubogom dual core racunaru sa 2gb I na sve to instalirana win7 ono je jezivo koliok ne radi.
 
kode mene 3 godine za laptopove, 4 godine za desktopove, 3 godine za mobilne
 
Kod mene su sve HP brend mašine, menjaju se kako istekne garancija a stare mašine se doniraju (svratište za nezbrinutu decu, sirotišta, socijalno ugroženi spoljni saradnici - studenti...). Svi računari trenutno su druga generacija i5 i i3, skoro su nam stigli novi kompovi ali nisu još pušteni u rad. Laptopovi se menjaju po potrebi, ne vodi se strogo računa o garanciji nego o potrebama zaposlenih. Firma se bavi istraživanjem tržišta, imamo i data production sektor, oni imaju malo jače i5 mašine, isto HP.
 
Nazad
Vrh Dno