Šta je novo?

.mov - seckanje - windows 10

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
Imam neke snimke sa kamere u fullhd rezoluciji i .mov formatu. Hteo bih da ih iseckam na sitnije fajlove, posto su mi neki snimljeni dogadjaji, spojeni. Ne znam kako to da odradim u windows-u 10 i sa kojim programom, a da zadrzim originalni kvalitet, rezoluciju i format. Doduse nije neophodno da format ostane isti, ali probao sam recimo preko camtastia studia da to odradim i snimim ka mp4, ali primetio sam da je doslo do degradacije kvaliteta. Ne znam da li je do samog formata, konverzije ili cega, ali se primeti razlika. Probao sam i sa windows movie maker-om, ali on nudi isto samo mp4 i wmv.
 
Nisam znao da i ovo moze tako. Sad nesto gledam. Stoji mi ova slika.

Capture.PNG

Ne razumem se u te kodeke, ali vidim da pise kodek mp4. Ako je mp4, da li onda to znaci da se konvertuje u mp4, pa u taj mkv ili sta mu to znaci? I zasto mi stoji kao tip fajla quicktime/mp4?
 
Codec je mpeg4/avc/h264. Mp4 je kontejner. Da pojasnim... mp4, mov, avi, mkv su kao folderi, a audio i video tracks/streams su fajlovi unutar foldera. Player čita malo audio, malo video file iz foldera, dekompresuje i prikazuje na ekranu odnosno pušta zvuk.
h264 pakuje frejmove u grupama koje se nazivaju GOP. Na početku GOP-a se nalazi kompletan frejm (tzv I-frame), dok svi ostali frejmovi u GOP-u zavise od tog prvog frejma (P-frame, B-frame).
Da bi isekao h264 video bez gubitaka, treba ga iseći na početku GOP-a odnosno na I-frame.
Ukoliko sečeš negde unutar GOP-a, program bi trebalo da prekompresuje samo taj GOP, a da ostale GOP-ove koji slede samo kopira.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nisam znao da i ovo moze tako. Sad nesto gledam. Stoji mi ova slika.

Pogledajte prilog 213655

Ne razumem se u te kodeke, ali vidim da pise kodek mp4. Ako je mp4, da li onda to znaci da se konvertuje u mp4, pa u taj mkv ili sta mu to znaci? I zasto mi stoji kao tip fajla quicktime/mp4?

Nije to konvertovanje, MKVToolNix samo ga prepakuje u .mkv bez diranja izvornog fajla.

Znaci, da bi iseckao fajl odradis samo Output > split mode > by parts based on timecodes, pa stavljas i razdvajas zarezom npr. ovako 00:02:33-00:12:37,00:12:38-00:25:20 i tako ces dobiti dva ili koliko vec fajlova ti treba, od tog jednog .mov fajla.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno