Šta je novo?

Monitor ili tv za pc

amdpower

...on thin ice...
Učlanjen(a)
27.09.2010
Poruke
3,823
Poena
325
Monitor, svakako. HD ready rezolucija na dijagonali od 32" , 2,5 sekunde veće vreme odziva, neproverena marka, slabiji kontrast i osvetljenje... Da bi koristio TV kao monitor, moraš ipak da gledaš nešto kvalitetnije. Probaj da nađeš Benq GL2450. Meni bez problema već 4-5 godina radi.
 
Svi se slažu, nema drugog mišljenja.
Ako hoćeš veću dojagonalu (čitaj tv) onda moraš da si siguran da taj tv:
1. Ima 1:1 pixel mapiranje
2. Je rezolucija MINIMUM ona koja je na monitoru (ako hoćeš isti kvalitet sa monitorom trebalo bi da bude veća)
3. Koji je lag (a veći je od monitora ma kakav da uzmeš) i da si siguran da je za tebe to zadovoljavajuće.

Ako ne zadovoljava sva 3 uslova onda ili traži drugi tv ili uzmi monitor.
A ovaj tvoj 2 ima gore a za treću ne verujem da si proverio ;)
 
Evo jos jednog Benq monitora sa vecim odzivom ali bez hdmi nego sa vec zastarelim i primitivnim vga i dvi.

http://www.duocom.rs/en/proizvod/benq-gl2460-led/38918

Ako su zastareli VGA i DVI sto ih stavljaju na danasnje monitore. Vecina i novih laptopova ima VGA izlaz. Nije to nista bez razloga. Kod novijih monitora je nadjen kompromis i imaju HDMi i DVI i VGA u zavisnosti od namjene. Ko koristi monitor za prikaz slike (bez zvuka i integrisanih zvucnika) cesto se opredijeli za D-SUB izlaz, tj. ko zeli vezu monitora (video) samo sa racunarom. HDMI je vise za spoj sa TV-om, te neke konzole i tome slicno. progoogleaj malo kakva su iskustva korisnika sa hdmi vezom i monitorom, posebno na kvalitet texta, i koliko ih se vratilo na VGA...

Ja koristim D-SUB izlaz za monitor iako imam HDMI. TV mi je spojen na laptop preko HDMI, i kvalitet texta je uzas a pored toga ni ne moze da rasporedi sliku kako treba, vazda moram podesavati.Da ne bude zabune izabran je PC mode na TVu za HDMI ulaz.
 
Poslednja izmena:
Аналогни сигнал нема ни једну предност у односу на дигитални, ово што си написао нема везе са животом...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Аналогни сигнал нема ни једну предност у односу на дигитални, ово што си написао нема везе са животом...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Naravno da je bolji digitalni signal zbog prenosa, gubitaka i interferencije. Ali nekad i nije dovoljno samo to...

Pratim laptopove, zasto vecina proizvodjaca ostavlja VGA i HDMI portove, zasto ti proizvodjaci naglase da je VGA veza namjenjena za externe monitore. Zasto svi proizvodjaci monitora danas ostavljaju zastarele VGA izlaze. Zasto vecina proizvodjaca isporucuje uglavnom VGA kablove po defaultu uz svoje monitore iako imaju i HDMI izlaze. Zasto LG na nekim svojim monitorima preporucuje VGA, zbog nekompatibilnosti sa HDMI, Da li si dosao nekad u situaciju da je slika preko VGA na monitoru kvalitetnija nego preko HDMI. Jednostavno drajveri cesto brljaju...valjda si cuo i za probleme sa EDIDom.

Mislim imas o ovome da se upoznas preko neta, samo treba procitati malo vise, a samo ne izjava digitalni i analogni i vozdra.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
VGA излаз иде зато што још увек има корисника којим треба, логично.
На лаптопове иде због пројектора, на које немам појма зашто и даље стављају тај излаз.
Па шта што некоме брљаве драјвери? Шта то доказује, да је VGA бољи?

Немам више разлога да пишем овде, тема је промашај, од покретача који не слуша савете, до ове бесмислене преписке...
 
VGA излаз иде зато што још увек има корисника којим треба, логично.
На лаптопове иде због пројектора, на које немам појма зашто и даље стављају тај излаз.
Па шта што некоме брљаве драјвери? Шта то доказује, да је VGA бољи?

Немам више разлога да пишем овде, тема је промашај, од покретача који не слуша савете, до ове бесмислене преписке...

Znao sam da ces reci zbog projektora. Pa otidji na specifikaciju, nekog HP, Asus, Toshiba laptopa. HP naglasi u featuresima da ima VGA da se prikljuci externi monitor, Toshiba cak u opisu portova stavi 1x external monitor (bez tog VGA), Asus 1x VGA, D sub for external monitor. Nigdje ne spominju projectore, sto znaci da su te portove i stavljali u svrhu externih monitora za laptopove i vjerovatno 'optimizovali' za njih za tu namjenu, sto nije slucaj sa hdmi.

Vga je mozda bolji za one kojima bolje radi, ali i te kako ima prostora za napredak hdmi veze izmedju grafike i monitora, i da nije vrijeme za izbaciti vga. Tako su mnogo pametniji odlucili, nema razloga da sumnjamo.

Imam TN panel, nije los, meni odgovara za citanje, manje mi umara oci. Monitor bio 100eur asus vs228de. :D Ima i TN svoje prednosti (cijena i response time), kako kome sta lezi. Mada mislim da je VA najbolji balans, ne mora biti strogo IPS.


Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@ GiBo2pac

A za pokolenja ;-)

Dobar VGA kabl će imati-preneti bolju sliku od lošeg digitalnog. Ali biće debeo ko palac, zbog izolacije. Sam kabl može da tera "...and up to 2048×1536px (QXGA) @85 Hz (388 MHz)...."

EDID ko i svaki vrljavi komad loše zamišljenog, još gore implementiranog i konačno ko nogama ugrađenog komaTa hardvera, brljavi i na VGA, ali i na digitali. Na analogiji izgubiš komplet rezolucije, ako si srećan imaš 640x480. Na HDMI, LG televizor od 32" se predstavlja ko 52-ka, a 42" ko 72-ka. Samo fali da mi izađe poruka da zakačim i 3D cvike ;-) LG TV ima problem i sa 1:1, pa ako konkretni ulaz nazoveš "PC" onda i dobiješ mož' da prođe slika. Bez toga, suze posle pet minuta.


PS
Da, verujem da je digitalija bolja. Ali i da je slika preko BNC konektora na EIZO ili Iiyama monitoru i dalje najbolja. Naravno, samo moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Meni hdmi daje nekakvu zamarajucu za oci sliku, pogotovo fontovi kad citam, glava me zaboli. Onako djeluje sve cisto, ispeglano, ali ocigledno nije to to.

Pa fontovi i kvalitet texta je najbitniji na monitorima, jbt slika, tu se i ne primjeti neka razlika.
Vga mi daje nekako ostriju sliku na textu.
Generalno citam po netu da ne mogu ili ne znaju da srede kvalitet fontova preko hdmi na windowsu. Ili windows tu nesto brljavi...

Koristim VGA kabl koji je dosao uz asus vs228 monitor, sta znam nije debeo ko prst, ali nemam nikakvih smetnji. Vjerovatno neki prosjecni kabl, takodje i grafika na laptopu je prosjek asus x555lf.
Sa vgaom nema ni brljanja po podesavanjima i drajverima oko skaliranja, podesavanja boja i sl., samo pritisnuti auto adjust dugme na monitoru i sam prilagodi ulazni signal.

Mislim ima sve prednosti i mane. Ali u kvaliteti slike i tako to, na prosjecnom monitoru (full hd, 60hz) tesko da ce se primjetiti razlika izmedju hdmi i vga, cak ce i na vga biti bolje.
Monitori visoke rezolucije i dosta vece frekvencije osvjezavanja ekrana i nemaju vga (ne podrzava), uglavnom hdmi. Ali to je skupo dosta, i rijetko ko ga ima.


Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam nesto skeptican po pitanju tih jeftinijih ips panela.
Mislim ono, TNovci kostaju po 200-250 maraka, a vec IPS za koju desetinu vise, kao taj npr. Nekako mi logicno da je to najniza klasa IPSa. Nesto smrdi krastavac, monitor sa solidnim IPS panelom bi trebao biti duplo skuplji.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Samo da se nadovežem na raspravu oko VGA i HDMI. Nije mi jasno kako VGA konekcija može biti bolja, kada se signal iz digitalnog mora konvertovati u analogni, pa provući kroz kabl koji može da pokupi ko zna kakav signal iz okoline, pa se opet konvertovati u digitalni da se prikaže slika? Nije li bolje odmah bez dvostruke konverzije? A to što se preko HDMI konekcije povezuju krševi od televizora, to je druga stvar. Inače, što se tiče igranja na TV-u, SAMO SONY, i ništa drugo. A to već ume da bude skup sport.
 
Mislim da mnogo zavisi od konkretnog modela. Na 17" Belinei iz potpisa koja ima samo VGA ulaz slika je super. Kad Asus iz potpisa nakačim na VGA umesto na DVI slika je mutna i zamorna, pogotovo za čitanje.
 
Ja sam se grdno razočarao u sliku kada sam prešao sa 957MB na neki TFT iz tog vremena, iz razloga uštede u prostoru i pomodarstva. Vratio sam se brže-bolje CRT-u, sve dok mi nije zatrebao 22-inčni monitor.
 
Da ne otvaram novu temu, da li je bolje neki tv(32inca) ili monitor (isto do 32inca). Koristiće se i za gledanje filmova i za surfovanje i za igrice.
 
aoc q3279vwf (VA panel) ako igraš pretežno tamnije i mračnije igre i na slabijem ambijentalnom osvetljenju,a q3279vwfd8 (IPS panel) ako igraš šarenije igre i koristiš generalno najviše monitor pri velikom ambijentalnom osvetljenju.konja za 2k imaš,dobiješ i freesync.trebalo bi da se mogu obe verzije naći i kod domaćih derikoža.

nema pristojan TV u toj dijagonali.oni počinju od nekih 35k din,40'',a koji konkretan model vidi u hisense temi.
 
Dvoumim se između TV i monitora šta da uzmem. Opcija za TV kao monitor je 43" 4K(cena do 420e_KP) a opcija za monitor se kreću 32" 2K, 34" 3K.
TV ima prednost jer ima integrisane zvučnike(problem mi je prostor na radnom stolu, dodavanje zvučnika mi nije opcija), ima daljinac koji pruža konfornost u korišćenju. Na njega bih priključio PC, PS4 i IPTV SetupBox, znači treba mi TV/monitor sa 3HDMI ili 2 HDMI + DP. Opcije od TV su sledeće:
1. Samsung UE43RU7402 Uhd 4k Smart
2. Samsung UE43RU7412UXXH UHD SMART LED
3. LG 43UM7600 4K HDR smart wifi
4. LG 43UM7400 Ultra HD 4K Smart HDR
5. SAMSUNG RU7102 4K Smart UHD TV 43"
Opcije za monitor su:
1. AOC CQ32G1_2K
2. ViewSonic VX3276-2K-MHD IPS, 2560x1440 (2K QHD) 4ms
3. AOC Q3279vwf_2K
4. MSI Optix MAG341CQ(ima da kažem "manu" nema audi izlaz što bi mi napravilo problem sa prostorom)_3K
Grafička je 1070Ti Gainward, nema igranja u većoj rezoluciji od 2K, koristio bih za rad AutoCad, office te stoga želim veću radnu površinu(4K).
TV nema Freesinc, No Flinkering, monitor to sve ima.
U svakom slučaju imam puno nedomica pa bi mi svako vaše mišljenje ili sugestija dobor došla.
 
Iz 10-o godisnjeg licnog iskustva sa 32" TV-om kao monitorom: po mogucstvu gledaj IPS ekran ako ces 43" TV gledati iz bliza, primetan je color shift na VA panelima u uglovima i na 32" ako sedis na manje od metar, kamoli na vecoj dijagonali. Zavisi koliko ti je krucijalna preciznost boja , ne mora da bude velika mana ako ces vise koristiti TV/PS4 iz daljine nego PC iz blizine.
LG je nekad imao "fake" 4K panele, u temi za TV mi odgovorise da to vise nije slucaj vec 2 godine (ali proveri, posto ce ti tekst biti prilicno tesko procitati u malim fontovima ako je fake 4K).
Zvucnici na ovim jeftinijim TV su smejurija, cisto da se nesto cuje. Ali je zgodno ako ima izlaz za sluske posto ne moras da se zavlacis pod sto.

edit:
I za TV obavezno nadji kako se aktivira mod u kome nema post-procesiranja od strane TV-a (sharpening i slicne stvari). Kod Samsunga se HDMI na kome je PC nazove bukvalno "PC" i to je dovoljno, ne znam kako je kod LG...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno