Šta je novo?

HDMI to VGA aktivni adapter pitanje...

Reaper89

Poštovan
Učlanjen(a)
28.12.2014
Poruke
110
Poena
70
S obzirom na to da su proizvodjaci grafickih kartica prestali da podrzavaju DVI-I, tj. mogucnost konvertovanja analognog signala, postoji opcija da se kupi aktivni HDMI to VGA adapter, gde moze da se monitor sa VGA izlazom putem adaptera poveze na karticu. Posto moj matori monitor ima samo VGA izlaz, iako ne planiram skoro da kupujem neku novu karticu, a ni monitor interesuje je me ako neko zna sledece:

Da li je kvalitet zvuka priblizno isti kada se ozvucenje putem 3.5 mm jack-a poveze na ovaj adapter umesto na obicnu integrisanu zvucnu karticu na maticnoj?

Da li bi kvalitet slike bio makar malo bolji ukoliko bi koristio ovaj adapter sada na kartici koju imam umesto DVI to VGA koji sad koristim, posto mi se narocito prilikom igranja igrica pojavljuju horizontalne linije usled smetnji, koji se manje ili vise primetne u zavisnosti od igre koju igram?

Konkretno je u pitanju ovaj adapter:


https://www.hama.com/00054569/hama-hdmi-converter-for-vga


Unapred hvala na odgovorima...
 
Smetnje ti nece nestati, jer su one posledice nesavrsenosti kablova i AD/DA konvertora zaduzenih za VGA signale. Sto se zvuka tice, koristi izlaz iz zvucne kartice, ako nista drugo softverska podrska je bolja.
 
Pa pretpostavljao sam, nema druge nego da se menja starudija od monitora, ali onda treba tu kinta i za novu karticu. Sto se tice zvuka, koliko ja razumem taj ulaz na adapteru mora da se poveze sa zvucnikom ili slusalicama da bi kartica davala zvuk valjda. U tom slucaju zvucnike ne mogu da povezem na plocu, nego na taj adapter kako bi imao zvuk. Ovo bi morao da uradim da bi kartica koja nema DVI-I, vec samo HDMI i DVI-D mogla da daje zvuk ako je povezana na monitor koji ima samo VGA.
To oko povezivanja na onaj 3.5 mm jack na adapteru me buni, da li bez toga nece biti zvuka, pa ako gresim nek me neko ispravi jer se ne razumem bas oko toga...
 
Poslednja izmena:
Prvo pitanje vezano za smetnje - probaj da razdvojiš kablove koji prenose sliku sa kablovima od napajanja. Više puta do sada sam naištao da problem kod korisnika da kabl za napajanje monitora pored VGA kabla ume da napravi "talasaste" smetnje. Eventualno zameni adapter i / ili D-Sub kabl.

Adapter i zvuk - upravo taj adapter koristim na poslu već par meseci prilikom zamene Dell radnih stanica novim modelim koje imaju samo HDMI odnosno DP izlaze a monitore sa D-Sub zadržavam.
Ne moraš da koristiš 3.5mm jer iz podešavanja za zvuk možeš da izabereš da ti se zvuk reporodukuje na zvučnoj kartici sa ploče.
 
Prvo pitanje vezano za smetnje - probaj da razdvojiš kablove koji prenose sliku sa kablovima od napajanja. Više puta do sada sam naištao da problem kod korisnika da kabl za napajanje monitora pored VGA kabla ume da napravi "talasaste" smetnje. Eventualno zameni adapter i / ili D-Sub kabl.

Adapter i zvuk - upravo taj adapter koristim na poslu već par meseci prilikom zamene Dell radnih stanica novim modelim koje imaju samo HDMI odnosno DP izlaze a monitore sa D-Sub zadržavam.
Ne moraš da koristiš 3.5mm jer iz podešavanja za zvuk možeš da izabereš da ti se zvuk reporodukuje na zvučnoj kartici sa ploče.

Hvala ti puno na odgovoru, to oko zvuka me je najvise bunilo, ali mi je opet cudno da su uopste i stavljali 3.5mm ulaz, ja sam razumeo da je taj uzlaz neophodan i da tu idu zvucnici/slusalice jer nema zvuka sa kartice bez tog adaptera.

Sto se tice slike probao sam i vec odavno s tim razdvajanjem, ono sto sam primetio da na starijoj kartici tih smetnji gotovo i da nema, jedino sto mi pada napamet je da je dvi-i ulaz na kartici ''olabavljen'' (neispravan, sta vec). Probao i sam i sa jos 2 adaptera, rezultat je isti, malo sam se ponadao da bi se mozda tim adapterom ako ima bolju izolaciju nesto popravilo.

Zadovoljan sam monitorom iako je mator i nije full HD, priortiet je kartica u nekom doglednijem vremenu, bitnije mi je da solidno moze da reprodukuje sliku.
 
Prilicno sam siguran da bi bio zadovoljniji full HD monitorom nego karticom.
 
Evo i ja da ne otvaram novu temu takodje imam stari vga monitor Samsung 2243NW rezolucije 1680x1050, e sad planirao sam novu graficku ali one ne podrzavaju vise vga izlaz i sad sam u nedoumici jer vidim da sa tim konverterom postoje smetnje u slici, ne znam da li je bolje da kupim novi full hd monitor ili konverter i graficku.
 
Evo i ja da ne otvaram novu temu takodje imam stari vga monitor Samsung 2243NW rezolucije 1680x1050, e sad planirao sam novu graficku ali one ne podrzavaju vise vga izlaz i sad sam u nedoumici jer vidim da sa tim konverterom postoje smetnje u slici, ne znam da li je bolje da kupim novi full hd monitor ili konverter i graficku.

Ne stvara taj adapter smetnje, nego sam monitor koji je analogni, jer konvertovanje slike ne daje isti kvalitet kao izvorni digitalni. E sad, ako imas samo VGA izlaz na monitoru i do sad nisi imao smetnje, a koristio si DVI to VGA adapter, cisto sumnjam da ces ih imati kad koristis HDMI to VGA adapter, a ako imas na monitoru i DVI izlaz, onda nove kartice podrzavaju i DVI, tako da za adapterom nemas potrebe. Barem ja koliko sam primetio smetnje se razlikuju od kartice do kartice ili monitora, jer ih na starijoj kartici nisam imao u tolikoj meri ko sto ih imam na ovoj koju koristim godinu dana.
Zavisi sta ti je prioritet, ja sam vise za karticu i taj adapter koji kosta 20e, nego za novi monitor koji moze da traje dok ne rikne:d

@Jericho, 1680X1050 je nativna rezolucija na mom matorcu, ali ja iskreno nisam primetio neku veliko razliku izmedju te rezolucije i 1080p.
 
@Reaper89, hvala imam samo vga izlaz koji je prikljucen na graficku, a jel moze konverter DVI-D to vga posto vidim da nove graficke podrzavaju DVI-D.
 
@Reaper89, hvala imam samo vga izlaz koji je prikljucen na graficku, a jel moze konverter DVI-D to vga posto vidim da nove graficke podrzavaju DVI-D.

Ne moze, treba da ima DVI-I, bez adaptera jedina opcija za neku jacu karticu ostaje gtx 970 koja ima DVI-I, ali je skuplja i to polovna od novih gtx 1060 ili rx470.
 
To je jedina opcija za nove kartice ako imas samo VGA monitor, ali je bitno da kupis aktivni adapter, jedini za koji znam da je takav a ima da se kupi kod nas po povoljnijoj ceni je onaj HAMA koji sam ostavio u prvom postu, ostali su oko 3.5k, a ovaj je 2.5k na sajtu WINAMP (znas na kog dobavljaca mislim, 2 reci sa 2 pocetna slova W). E sad zavisi koju bi karticu uzimao, prethodna generacija NVIDIA ima DVI-I, ali je na primer nova GTX 970 preko 300e, a polovne su od 230e, tako da se vise isplati uzeti pod garancijom na primer rx 470 +20e za aktivni adapter.
 
@Jericho, 1680X1050 je nativna rezolucija na mom matorcu, ali ja iskreno nisam primetio neku veliko razliku izmedju te rezolucije i 1080p.

Mislio sam da imas HD, i nema neke velike razlike - tvoj monitor ima 16:10 odnos stranica, zato je takva i rezolucija.
 
To je jedina opcija za nove kartice ako imas samo VGA monitor, ali je bitno da kupis aktivni adapter, jedini za koji znam da je takav a ima da se kupi kod nas po povoljnijoj ceni je onaj HAMA koji sam ostavio u prvom postu, ostali su oko 3.5k, a ovaj je 2.5k na sajtu WINAMP (znas na kog dobavljaca mislim, 2 reci sa 2 pocetna slova W). E sad zavisi koju bi karticu uzimao, prethodna generacija NVIDIA ima DVI-I, ali je na primer nova GTX 970 preko 300e, a polovne su od 230e, tako da se vise isplati uzeti pod garancijom na primer rx 470 +20e za aktivni adapter.

Taj sto si ti postavio nije aktivni,I u vecini slucajeva ne radi. Aktivni mora da ima svoje napajanje. ovako nesto..
Capture2.PNG
Capture.PNG
 
Nije to aktivni, ali ne znaci da neće raditi, ja lično imam taj.. Na Ati 6850, gtx 750 ti, ps4, resiver za tv, nije radilo. Dok na integrisanoj intel HD 4600 radi bez problema..
 
Nije to aktivni, ali ne znaci da neće raditi, ja lično imam taj.. Na Ati 6850, gtx 750 ti, ps4, resiver za tv, nije radilo. Dok na integrisanoj intel HD 4600 radi bez problema..

U pitanjima i komentarima su odgovorili nekome da ce raditi na novim rx karticama i da je aktivni, e sad jedino ako su oni pogresili...
Ipak, ako kazes da ne radi, dobro je da znamo, jer je to onda bacenih 20e, zato treba dobro proveriti.
 
Mozda ce raditi na novim. Ja dobijam rx 470 do kraja nedelje pa mogu da probam.. Aktivni nije sigurno,aktivni imaju izvor napajanja,kao sto sam postavio na slici, uostalom proguglaj malo nacices sigurno nesto vise o tome..
 
Mozda ce raditi na novim. Ja dobijam rx 470 do kraja nedelje pa mogu da probam.. Aktivni nije sigurno,aktivni imaju izvor napajanja,kao sto sam postavio na slici, uostalom proguglaj malo nacices sigurno nesto vise o tome..

Ok, mada sam citao nesto da ne moraju svi aktivni da imaju izvor napajanja...neam pojma, ima taj koji za koji sam dao link koji je 20e, a ima i neki bukvalno isto izgleda i isto HAMA proizvodjac od 15e, tako da mozda ti imas taj, jedina je razlika sto ovaj od 20e ima 3.5 mm za zvuk...
 
Poslednja izmena:
Jeste aktivni samo da li će svaka grafa da da dosta struje jer po specifikacijama stoji neki "min":+5 V (min. 0.055 A)

Možda bolja opcija DP na VGA, jer kako vidim DP ima 3.3 V 500 mA
 
Klikini na sve komentare, neko je pitao sa RX480 i dat mu je odgovor da je aktivni adapter.

Ako si Dusanka odgovorila ti ova da je aktivni...
 
Poslednja izmena:
Ako si za rizik uzmi taj adapter pa ga probaj na tu karticu koju imas :d
 
Ja imam neki noname kupljen u jednoj nekompjuterskoj radnji u NS koja prodaje razne adaptere, kablove, dodatke, sitnu elektroniku....probao sam prvo konverziju sa DVI na VGA, i dobijao ono sto ti kazes neke horizontalne linije koje se uglavnom ne vide ali se vise na crnim/sivim povrsinama. A ni boje monitora nisu bile kako treba, imao je neki ljubicasti smek. Konverter HDMI-VGA nema taj problem, ni sa bojama ni sa linijama.
 
Dobro sto ima i pozitivnih iskustava, najvise su talasi primetljivi u nekim igrama u tamnom okruzenju. Da li se secas koliko si platio adapter?
 
Nazad
Vrh Dno