Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

@Roy

najbolji PrC text processor u 80tim:

hk0ud5cnb0ax569q.png


i tekst procesori na ostalim ne-PrC računarima iz tog doba:

176.gif


aw_3.gif


macwrite.gif



----

kako bi bolje razumeo desavanja iz tog vremena, najbolje pogledaj esenciju: https://www.youtube.com/watch?v=c6SUOeAqOjU:


btw
super je dok traju linkovi (ovi koje sam ostavio u postu).
jedva čekam da postanu 404 jer "neko nema para da plaća hosting (sjajna izmišljotina modernog sistema)."
 
Poslednja izmena:
iskreno nemam pojma o čemu pričaš.
O tome da je za savršeno sklairanje potreban odnos piksela 4:1, odnosno za 2560x1440 savršeno skalirano potrebno je da monitor bude 5k (5120 × 2880). 2 x height, 2 x width. A takvog dobrog monitora danas nema.

neko može da bude hendikepiran ceo život a da toga ni ne bude svestan.
iskreno nemam pojma o čemu pričaš.

edit: Znam odlično celu priču iza implementacije fonta u MacOS i Džobsovo insistiranje na tome, ne shvatam koja je poenta tog posta.
 
Poslednja izmena:
Ma samo me zanima da li je baterija toliko "loša" koliko su pisalo po rivjuovima. Ako je recimo 10%-15% lošija od 2015, mogu da prihvatim.

Evo malo kompletniji test. Cepao sam danas ceo dan bez punjača, uglavnom Youtube, surfing (Safari, Chrome samo par puta uključio), pisanje koda u sublime-u, dosbox i Android studio. Ekran je bio na preko pola osvetljenosti.
 

Prilozi

  • Screenshot 2017-02-17 00.34.13.png
    Screenshot 2017-02-17 00.34.13.png
    143.2 KB · Pregleda: 201
Uf, to me zanima, hvala ti najlepše :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Uf, to me zanima, hvala ti najlepše :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Juce sam posle 4 i po sata korišćenja Illustratora, InDesigna, Photoshopa i Safarija (PS nije bio stalno otvoren) bio na 8% (15ica). Samo nisam siguran da li sam krenuo sa 100% ili tipa 95% baterije.
 
62000 za 2560 rezoluciju... Da je ne znam koliki gamut i koliko dobro kalibrisan ne bi mi opravdao tu cenu. Na kp 4k za 300eur i to IPS-ovi sasvim dobro kalibrisani... Ko hoce moze i do madjarske da skoci - opet dosta jeftinije od 62000 a dobijes nesto po meni bolje. Posle retine malo ko se moze vratiti na taj ppi...

Uzeo monitor, potpuno se razočarao i na kraju ga vratio.

Prvo glavna stvar, dok je monitor povezan na Mac preko USB-C kabla slika konstantno igra na tamnijim delovima slike, vide se tanke vertikalne linije koje "skroluju" levo desno. MacBook vidi monitor kao NTSC 59.X Hz. Kad povežem PC preko DP kabla nema takvih problema.

Testirao sam oba (lol) primerka koja su uvezena kod nas i oba imaju isti problem. Da li je problem USB-C kabl koji dolazi sa monitorom ili implementacija USB-C-a na monitoru, nemam pojma, jer je bilo nemoguće nabaviti USB type C Gen 2 kabl.

Druga stvar, i da je sve radilo ok, monitor ni izbliza ne vredi te pare. Najviše su me iznenadili loši uglovi vidljivosti.

Tako da sam privremeno odustao od nabavke monitora i koristim Mac već četiri meseca bez eksternog monitora i mogu reći da zadovoljavajuće radi posao. MacOS-ov skrol desktopa sa tri prsta je genijlna stvar, na Windowsu već nije toliko elegantno i česta promena prozora zna da smori kad se radi u više od jednog IDE-a i pritom koristi i browser. Inače sam se iznenadio kako windows lepo radi u bootcampu.
 
Ne znam sto ne bi windows lepo radio u bootcamp, jer windows zapravo ne radi u bootcamp :)
Bootcamp ti omogucava dual boot i up to date drivere - znaci to je kao da si podigao windows masinu sa tom konfiguracijom. :)

Za development - slazem se da je dobro reseno, ali ipak je ugodnije raditi na vise monitora (idealno 2-3) :)
Kod iMac 5k sa 27" je dovoljno full screen i 2 app-a na 2 dela podeliti i kao da imas 2 monitora, ali sa MacBook je uglavnom zgodno MB + 2 monitora (bar tako ja radim ako nisam u pokretu) :)
 
Ne znam sto ne bi windows lepo radio u bootcamp, jer windows zapravo ne radi u bootcamp :)
Njubovska terminologija :) Htedoh reći "kako windows lepo radi na Macbooku i koliko ga je lako instalirati kroz Bootcamp" :) Očekivao sam neko zezanje, ali sve je jednostavno i user friendly.

Za development - slazem se da je dobro reseno, ali ipak je ugodnije raditi na vise monitora (idealno 2-3) :)
Kod iMac 5k sa 27" je dovoljno full screen i 2 app-a na 2 dela podeliti i kao da imas 2 monitora, ali sa MacBook je uglavnom zgodno MB + 2 monitora (bar tako ja radim ako nisam u pokretu) :)

To je kul. Ja bih bio zadovoljan sa jednim 27 4k + ekran na MacBooku (mada i dalje sumnjam da bi integrisana to uspela da isprati, pogotovo kad se uključi skaliranje na 4k), ali naći takav sa USB-C ko lek za sidu da tražim.

Inače za ovo kratko vreme korišćenja HP-a preko USB-C-a, mogu da kažem da je osećaj stvarno "the future is here". Izvadim ga iz ranca priključim na monitor, dobijem odmah sliku, zvuk, punjenje, pristup eksternom hardu. Alternativa su ovi TB dokovi, ali cena im je paprena.
 
Čitam vesti sa WWDC smanjili cenu nTB Macbooku za 200 dolara, pogledam specifikacije - SSD smanjen na 128GB, upgrade na 256GB 200 dolara. Stay classy Apple, stay classy.
 
Samo da se upisem ovde, iako sam na kraju nasao early 2015 sa 30 ciklusa :)

U narednim danima - spamovanje sa pitanjima :D
 
A kakve veze ima early 2015 sa Magic Toolbarom?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Dobro je pa su nasli nacin da ga ohlade, 2016 model je konstantno vreo oko magic toolbar-a.
 
Vreo je ukoliko se radi nesto ozbiljno ili je aktivan main display + external display. Kada ga koristim kao standardan laptop bez ext display-a nije vreo. Temperatura u laptop rezimu je ispod 40 stepeni. Cim se prikljuci na struju + ext monitor, temperatura je 50-55 i onda se oseti topao toolbar.
 
Kod 13" 2017 modela nema tog problema uopste. Kada je prikljucen na monitor i napajanje, nije topliji od tela na dodir. Blago mlak.
 
Uzeh i ja 2017 model, 13", ali bez magic toolbara, jači model sa 256 ssd. On ima samo 2 usb-c porta, odmah sam uzeo uz njega u iStyle usb-c na usb-a adapter, 20 eura za parče plastike bez ikakve elektronike.

Da li ima neka preporuka za neki usb-c hub ili kako se zove, sa više usb-a 3.0 portova i obavezno sd card reader? Ali nešto što može odmah da se kupi, znam da mogu da poručim, ali mi se ne čeka.
 
Posle malo čitanja odlučio sam se za ovaj: https://www.amazon.com/Juiced-Syste...-1-spons&keywords=Juiced+Systems+BizHUB&psc=1

Nisam ništa našao drugo da ima ovde sa se kupi, a da ima i opciju punjenja kroz neki od portova + sve ostalo što mi treba.

Za neku desktop upotrebu koristiću ovaj adapter i punjenje kroz njega, a na drugi usb-c ide usb-c to hdmi 2.0 konvertor. Možda sam trebao da uzmem sa toolbarom, ne zbog njega nego 4 porta :/

usb-c hub.JPG
 
Ja bih sutra/prekosutra trebao da pokupim 15-icu 2017 i7/512/16/560 sa 4GB - javljam utiske i pridruzujem se dongle life-u...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Generalno sam zadovoljan masinom ali jedna stvar me nervira - kada je jako tiho (kao npr sad u 4am) cujem ventilatore cak i kada je komp idle (ili npr. otvoren ovaj tab u safari). Jeste da se jedva cuju, ali na MBPr 2012 13" se uopste ne cuju... Pogledao sam CPU usage ali je 1%, tako da nije do toga. Resetovao SMC (posto sam upgrade na high sierra) nije ni do toga...
 
Pitanje za korisnike MB-a sa touchbar-om. Koliko aktivno koristite isti?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Inace 2 dongle-a za hdmi - 1 no-name od 20 eur sto prodaju svi - FHD samo moze da gura. Drugi, Apple original sa hdmi, usb i usb-c zenski gura QHD na 60Hz bez problema (ako nekome znaci info).

Pitanje za korisnike MB-a sa touchbar-om. Koliko aktivno koristite isti?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Trenutno vidim gomilu prednosti i mana - nisam jos u stanju napamet da znam gde je sta i mozda sam veci fan obicnih keys za sada.
Meni bi bilo super da neki IDE-i implementiraju tb funkcionalnost i omoguce customize isto - to bi dosta unapredilo workflow u istima.
U prevodu - nit smrdi, nit mirise...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jako kratak update.
Model je i7/16GB/512/560 pro

Tastatura: trenutno mi se svidja mozda cak i vise od stare
Ventilatori: i dalje se cuje malo na idle, ali jedino ako vam je apsolutna tisina u kuci (MBPr 13 2012 i dalje tisi na idle), znaju da budu bucni kada load ode gore, ali zato bar hladi masinu kako treba (da pojasnim za load - kada nesto bas opteretite sa CPU intensive stuff)
Trackpad: palm rejection radi sjajno - do sada ni jednom nisam imao problem sa istim iako redovno naslonim dlan dok kucam :)
Touchbar: muscle memory - polako pamtim gde je sta bez gledanja i iako svaki put pogodim esc bez ikakvih problema jednostavno fali taj osecaj.
Ekran: super, mislim da kada dodje leto na max brightness nece praviti problem ni na direktnom suncu.
Magsafe: i dalje ga nema kao prvog dana :d Elem, fali magsafe nazalost...
Dongles: za sada nemam nekih posebnih problema sa istima... Videcemo dalje... :)
Baterija: ako spojite externi display ukljucuje se dedicated graphics i posrce bateriju (100%) za nekih 3.5 sata max, tako da ukoliko koristite external display obavezno na punjac. Takodje kada se upali ta grafa a nema neke CPU aktivnosti pocne da se greje gore iznad touchbar, a ventialtori se ne pale da hlade... Cini mi se da se dosta brze puni baterija nego na starijim modelima. Kada nemate externi display zavisi sta radite - npr. kada kodiram i povremeno kompile, rr servera ili slicne stvari drzi mi oko 7-10 sati.
Zvucnici: nikad bolje nisam cuo na laptopu, a moram da priznam da su cak dobri i ako se porede sa drugim (ne-laptop) zvucnicima - necete dobiti bass koji rastura (mada ima ga dovoljno), ali jednostavno ima dosta dinamike. Cak su i prilicno glasni (ja ih uglavnom drzim na oko 30-60% max)
Brzina: dovoljno je pogledati blackmagic speedtest za ove SSD-ove u 2017. generaciji i onda uzeti quad i7 i 16GB RAM u obzir - nema potrebe da se prica o istoj :)
 
Jel podrzan hardware video encode (VideoToolbox) za hevc na toj masini?
 
Ako mozes kada stignes da isprobas koliko traje hevc export u odnosu na h264. Ne mogu da pronadjem nista na google, hevc decode navodno radi alii malo je nejasno da li je uopste stigla podrska za hevc encode na macOS.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno