Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

Evo koristim novi MBP 15 već skoro mesec dana i poprilično sam zadovoljan.

Ekran je fenomenalan, vidi se poprilična razlika iako sam prešao isto sa MBPr (2012). Tastatura mi se jako dopada, kada sam se na kratko vratio na stari nisam mogao da verujem koliko je nova lakša i udobnija za korišćenje. Jedina mana je što je malo bučnija od stare. Novi touchbar je fenomenalan, ali bio je i stari tako da nije neki veliki napredak, ali je korisno što je veći.

Što se tiče brzine nije napredak na nivou 4 godine (u odnosu na moj prošli), ali se vidi u Lightroomu, Photoshopu i Illustratoru. Pretpostavljam da je napredak posebno vidljiv kad se obrađuje 4k u Final Cutu, znam da stari nije mogao to da radi pristojno, ali nisam još imao prilike da se isprobam. Civ VI zato radi puuuno bolje :)

Touchbar je gimmick za sad, ima par korisnih stvari (photoshop i video scrubing) i vidim ogroman potencijal za Lightroom, ali nažalost nema naznake kad će biti update. Touch ID je jako korisna stvar zato, imam neke osetljive fajlove pa moram da držim macbook enkriptovan i zaključan tako da mi je ubrzao paljenje, užasno mrzim kucanje šifre.

Što se dizajna tiče izgleda stvarno fenomenalno u crnoj boji, osetno je manji i lakši od stare 15ice.

Što se tiče usb-c, ne znam šta da kažem, meni ne smeta, nabavio sam usb-c hub sa ethernetom isti kakav sam imao za usb-a, flesku sa usb-a/c i usb-c kabl za hdd. Ništa drugo mi ne treba tako da ne mogu da kažem da mi je zasmetalo puno. Jedino malo smara što nema jako brzih fleski sa usb-c, hteo bih barem 150mb/s upis, ali biće valjda uskoro.

Ima par loših stvari, kao što je nedostatak SD čitača koji ne mogu da opravdam nikako i baterija stvarno nenormalno varira i ne traje nešto preterano dugo. E sad meni generalno ne treba duže od 2,3 sata bez punjača tako da mi to nije problem, ali konkurenti su stigli i prestigli apple po ovome izgleda. Cena je takođe nenormalno visoka, ali se meni potrefilo da sam bio za Novu u Emiratima i tamo sam ga uzeo za 2400e i dobio još malo preko 200e store credit, tako da mi je faktički izašao isto kao stari 2012. Mislim da niko zdrave pameti ne treba da da 3000e u iStyleu.

Sve u svemu odličan laptop, izgleda fenomenalno, nije neki nenormalan napredak u odnosu na stari, ali mislim da je to više do toga da je prvi MBPr bio ludački napredan za svoje vreme, kao i da je napredak u procesorima mizeran u zadnjih par godina.
 
Poslednja izmena od urednika:
Tebi je normalno da baterija na novom MBP traje 2-3h? Ne to nije normlano, to je pljacka...pa na early 2015 modelu moze da traje 10 i vise sati. Touch je veci i apsolutno nista drugo, e sad da li je bolje to sto je veci, to je diskutabilno...
Dosta svetliji ekran, WHY? Prosli nije bio dovoljno svetao? Aj za kontrast i razumem, ali to sto je novi toliko svetliji, baterija je istrpela enormno.To je jako veliki fail, ipak je pre svega to prenosiva masina koja je dosta izgubila tim sto je trajanje baterije visestruko smanjeno samo zato da bi uredjaj bio tanji za par milimetara.

Sve si rekao u poslednjoj recenici. Novi mbp mora da hvali onaj ko ga ima, a u najmanju ruku mora da zmuri na kardinalne fail-ove od stane apple. Nije lako biti objektivan i iskren, kad das tesko(ili manje tesko) zaradjeni novac na neku stvar koja ni priblizno ne opravdava svoju cenu. Renomirani sajtovi i ostali kompetenti ljudi se u vecili slazu da je ovo korak u nazad za Apple. Zivi bili pa videli

Pozdrav
 
Prvo, nisam rekao da traje 2-3h, rekao sam da bi meni to bilo dovoljno pošto ga ne koristim puno bez punjača. Baterija traje čini mi se oko 6-7 sati mada nisam merio precizno. Što se tiče toucha, da si pročitao šta sam napisao video bi da ga poredim sa touchom na retini late 2012 osim po veličini različita po tome što nije force touch, dakle da nije apsolutno ništa drugo u mom slučaju.

Što se tiče ekrana da, prošli nije bio dovoljno svetao za mene. Budući da ga koristim često po dnevnom svetlu bitno mi je da je što svetliji, a uz to ja svaki TV držim na max osvetljenju tako da ne može ekran da mi bude previše svetao. Ne vidim kako je to fail ali dobro.

Što se tiče toga da ne opravdava svoju cenu to se slažem, trebalo bi da je barem 300-400e jeftiniji, ali ja mu baš i ne vidim neku konkurenciju? Dell XPS je jedino što bi mogao da uporedim sa MBPom, ali je touch dosta lošiji, dizajn je po meni neuporediv i koristi Windows, na koji ne nameravam da se vraćam. A ta teorija da moram da ga hvalim zato što sam ga kupio nije na mestu, mnoge poprilično skupe stvari koje sam kupio su bile promašaj, ali dobro neću sigurno tebi da se pravdam.
 
@Dautovic Ni jedan ekran nije dovoljno svetao dok ne moze na direktnom suncu da ima super vidljivost. Kada dodjemo do te tacke mozemo reci da nema potrebe da ekran bude svetliji. Niko te takodje ne tera da ga drzis jako posvetljenog, a i auto brightness uglavnom radi super posao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Naznake pravca u kom bi dalji razvoj MacBook računara mogao da ide:
Apple navodno planira da pored Intelovih čipova integriše ARM jezgra, koja bi bila zadužena za aktivnosti koje zahtevaju manju procesorsku snagu (low power jezgra).
Sve ovo bi moglo doneti značajno poboljšanje autonomije baterije u svakodnevnoj upotrebi i predstavlja početak tranzicije od x86 arhitekture ka ARM procesorima:

https://www.bloomberg.com/news/videos/2017-02-01/why-apple-is-designing-chips-for-future-laptops
https://www.extremetech.com/computi...arm-cores-future-macs-x86-swap-still-unlikely
 
Stigao i meni Mac, pa da napišem neke utiske posle par nedelja. Uzeo sam nTB 8GB, i pišem iz perspektive nekog ko je prešao sa Windowsa na MacOS prvi put.

PRO

1. Performanse u odnosu na hardver. Testirao sam malo kako izgleda rad u Wbindowsu na i5 6600k kad se ograniči na dva jezgra i podesi boost na 2.9GHz u kombinaciji sa 8GB DDR4 i 250GB EVO 850, najviše u Android studiju i Photoshopu, sve to u kombinaciji sa dosta otvorenih tabova u Chrome-u. Kad uporedim to sa Macom, pa skoro nebo i zemlja. Zašto, nisam siguran, da li je Android studio bolje optimizovan, ili je MacOS bolje optimizovan od W10 ili je zbog super brzog SSD-a na Macu, stvarno nemam pojma, ali razlika je baš osetna. Iznenađen sam performansama stvarno.
2. Ekran, držim ga na onom default podešavanju za skaliranje, i bolju i čistiju sliku na nekom ekranu nisam video do sad. Perfekcija.
3. Zvučnici, znam da nekome nije mnogo bitna stavka, nije ni meni, ali toliko su dobri da prosto ne poverujem kakav zvuk dolazi iz onako malog kućišta. Naravno ne može bas ni blizu da se poredi sa mojim starim VS4121, ali za jedne laptop zvučnike ovo je skoro savršenstvo.
4. Dimenzije, tražio sam nešto portabilno i ovo je baš to. Malo je veći od A4 sveske.
5. Tastatura, mada ovo bi moglo i u neutral. Meni se lično sviđa jer volim pliće tastature. Ono što mi se ne sviđa je što nekad zvuk nije jednak. Nije kao kod onih što su kačili na yt klipove, ali možda bude kasnije problema. U svakom slučaju, sviđa mi se tastatura, a apple care je tu za eventualne probleme. Napomena, ja nisam mogao da kucam normalno na 15", konstantno sam pritiskao trackpad dlanovima i palčevima, da li je neko testirao ono ozbiljno pre nego što je pušteno u prodaju, nisam siguran.
6. Kvalitet izrade, nema potrebe ništa da pričam, prfekcija.

NEUTRAL

1. Portovi, dongle life smara, ali to je više na dušu našim uvoznicima koji odbijaju da uvezu USB-C monitore. Deal with it, jer....

CONS

1. Cena, mada i ovo može u neutral. Ako pogledam apsolutno, platio bih ga 1200-1250e maks. Ali ako gledam relativno, kad ga uporedim sa cenom konkurencije na našem tržištu ili tržištima odakle mogu da nabavim laptop, cena uopšte nije velika.
2. Desio mi se jednom onaj grafički bug kad se kursori dupliraju na sve strane :D Restart je sredio stvar, ali malo neozbiljno.
3. MacOS prepoznaje DELL monitor kao TV i mora da se pokrene neka ruby scripta koja generiše override podešavanja, koja se kasnije iskopiraju u recovery-u. Nije neki problem, ali ono, wtf, šta bi sa It just works? :D
4. Defult font u MacOS-u je nekako krzav i mutan na 24" 1080p, na 25" 1440p je već, mnogo, mnogo bolje. Kao da je OS optimizovan za veći DPI. I nije zato što me razmazila Retina, poredio sam Windows i MacOS fontove na istim stranicama i Skype-u, bolje izgleda Windows. Fontovi su nekako predebeli na MacOS-u. Možda sam picajzla, ali meni je smetalo.

Sveukupno, po mom mišljenju ne postoji bolje sklopljen ultrabook. Dosta je to para, ali ja sam stvarno zadovoljan. I to ne u fazonu zadovoljan sam jer sam dao 1500 evra pa sad to pokušavam da opravdam sebi, nego kad sam ga uzeo nisam bio nešto u velikoj euforiji, uzeo sam ga jer mi je trenutno potreban ultrabook i morao sam da dam pare, ali kako vreme prolazi, sve sam zadovoljniji i zadovoljniji. Baš neki kontra efekat od onoga kad uzmem neki HW, pa budem euforičan prvih par dana i onda kao ok, normala. Ovde svaki put kad ga otvorim i radim sve mi bolje izgleda. Ne kažem da i dalje nisam razočaran Apple konferencijom, ali posle korišćenja novog MacBooka mogu da kažem da nije toliko strašno :D

Par stvari koje sam uzeo uz Mac, možda nekom pomogne.

1. Apple Multiport HDMI adapter, ok za divno čudo radi bez problema. Probao sam ga i na TV-u, DELL P2417h i DELL UP2516D, radi na sva tri bez problema. Adapter je USB-om povezan sa HUB-om na monitoru gde imam 4 USB 3.0, što je super, probao sam i eksterni HDD i fleške direkt, radi bez problema. Treći port je USB-C i to sam nakačio na punjač, puni normalnom brzinom. Posle čitanja komentara na Apple store-u, uzeo sam ga na daljinu pa da ga vratim posle 14 dana bez mučenja i objašnjavanja sa serviserima, ali eto, radi, verovali ili ne. Samo što košta je*enih 8.500 dinara. Mislio sam da uzmeme UGreen, ali kad uračunam carinu+PDV i čekanje i potencijalnu nekompatibilnost, ipak sam rešio da uzmem Apple. Ponašao se čudno u par situacija, tipa kad se izvadi kabl za napajanje iz adaptera i zatvori lid, jer bi tad trebalo da prekine signal, a on radi tipa još 10 sekundi, pa prekine i sl. ali ništa što može da stovri neke probleme. Suma sumarum, radi posao, ali skupo kao otrov.



2. Trebala mi je BT tastatura koja može da radi istovremeno na PC-u i Mac-u, pa sam uzeo K810. Odlična je stvarno, ja sam uzeo Windows verziju jer mi se slaže sa space gray Macom (za nijansu je tamnija od Maca), ali bez problema radi u MacOS-u. Prvo mi je bila bolja tastatura na Macu, ali sad posle nekog vremena, ipak preferiram K810. Ko voli minimalističke tastature ili mu je potrebno nešto za ovakav dual setup, preporuka.



3. Ranac, pretražio sam detaljno naše tržište i nije baš neki izbor, našao sam Thule Stravan u Computerlandu, malo se čekalo dok nisu dobili od dobavljača, ali odličan je ranac. Deo za laptop je prevelik za 13" MacBook, ali sam pretpostavio da može da uđe u džep za tablet i bio u pravu, leže savršeno, a taj zadnji deo ranca bi trebalo da je ok zaštićen i od kiše jer ide navlaka preko rajsfešlusa.



 
Je l bi mogao da napises malo utiske i o bateriji?

To me jos jedino kopka, ne uspevam da odlucim izmedju 2015 i 2016 modela.
 
Čestitam, uživaj! :)

Thx!

Je l bi mogao da napises malo utiske i o bateriji?

To me jos jedino kopka, ne uspevam da odlucim izmedju 2015 i 2016 modela.

Pa nisam je mnogo testirao, 80% vremena je nakačen na monitor. Mogu da ga raskačim da istestiram, nešto posebno te interesuje?

Ovo baš mnogi komentarišu, ja iskreno ne vidim. Verovatno navika. Možda i godina proizvodnje. Moja, da se razumemo ;-)

Verovatno je stvar navike i dužeg korišćenja MacOS-a, drug dugo koristi P2414H i njemu ne izgleda neobično :) Ali meni čim sam uključio nešto nije delovalo ok, onda sam uključio uporedo Windows i skapirao gde je problem.
 
Ma samo me zanima da li je baterija toliko "loša" koliko su pisalo po rivjuovima. Ako je recimo 10%-15% lošija od 2015, mogu da prihvatim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Misliš na onaj Consumer Reports izveštaj? Zar to na kraju nije bio neki softverski bag u Safariju koji je praznio bateriju? Valjda je ispravljeno to u međuvremenu, ja sam na poslednjem 10.12.3.

Nisam primetio da se baterija nešto brzo prazni kad ga skinem sa adaptera. Jedino gde sam primetio da baterija umire je gledanje YouTube-a iz Chrome-a.

Koristio sam ga sad nešto malo više od dva sata bez eksternog monitora, puštao sam malo YouTube iz Safarija, podešavao DosBox, čitao članke na netu i pisao neki asm kod, imaš rezultat u attachu.

Ja sam se lomio između 13" 2013, 15" 2015, 15" 2016 i 13" 2016 nTB.

13" 2013 je otpao zbog toga što GPU ne može da pokreće 4k i 3440x1440 u 60Hz.
15" 2016 mi je bio na prvom mestu preskup, na drugom prevelik da ga nosim negde i treće nisam mogao da kucam normalno na tastaturi.
15" 2015 je otpao jer je bučan, iako je najbolji odnos uloženog i dobijenog, za nekih 350e više se dobije 16GB RAMa i četvorojezgarni procesor. Ali ja volim potpunu tišinu tako da krastavac. Takođe i veličina.

13" TB nisam razmatrao jer ne vidim poentu touchbara, nemam gde da ga iskoristim, a ipak više volim hardverske tastere i nema velike razlike u performansama. Kad bih već davao 1800e, uzeo bih 15" 2015.
Isto tako 13" 2015 jer sam sa Thunderboltom 3 ipak obezbeđen za budućnost ako zadržim Mac duže vreme. Koliko god da je nezgodno sad, značiće kasnije i realno mnogo bolje izgleda novi, pogotovo space gray :D

To je bilo moje razmišljanje :)
 

Prilozi

  • Screenshot 2017-02-12 17.42.30.jpg
    Screenshot 2017-02-12 17.42.30.jpg
    602.3 KB · Pregleda: 122
Danas sam konacno stigao da probam MBP 2k16. Tastatura je djubre. Stvarno ne znam sta je falilo dosadasnjim tastaturama, ova koju imam na mom MBP 2k15 je bas kako treba. Ne znam stvarno ko ce da kuca duze od 20 minuta, a da pri tome ne polomi prste, na ovom plitkom i bednom izgovoru za tastaturu.

Ocekivao sam da su je unakazili, ali ovoliko - nisam ocekivao zaista. Sve ostalo je palo u vodu u momentu kada sam je probao. Kao neko ko provede 18 sati za tastaturom, apsolutno je neprihvatljivo ono sto su uradili sa poslednjom generacijom.
 
Ne znam stvarno ko ce da kuca duze od 20 minuta, a da pri tome ne polomi prste, na ovom plitkom i bednom izgovoru za tastaturu.

Ja? :D

Kad bi Logitech napravio tastaturu tačno između K810 i ove nove Macove, to bi mi bilo savršeno. Ali ozbiljno, ni sa jednom tastaturom do sad nisam tako brzo kucao kao sa novom na Mac-u. Jedine greške pri kucanju su mi zbog ovog nelogičnog rasporeda komandnih tastera u odnosu na Windows, inače mi prsti samo klize po tastaturi.

Pričam za 13". Na 15" nisam uspeo da pronađem položaj u kome mogu normalno da kucam a da me ne bole zglobovi, jesu mi velike šake, ali je i brate prevelik trackpad.
 
Ja? :D

Kad bi Logitech napravio tastaturu tačno između K810 i ove nove Macove, to bi mi bilo savršeno. Ali ozbiljno, ni sa jednom tastaturom do sad nisam tako brzo kucao kao sa novom na Mac-u. Jedine greške pri kucanju su mi zbog ovog nelogičnog rasporeda komandnih tastera u odnosu na Windows, inače mi prsti samo klize po tastaturi.

Pričam za 13". Na 15" nisam uspeo da pronađem položaj u kome mogu normalno da kucam a da me ne bole zglobovi, jesu mi velike šake, ali je i brate prevelik trackpad.

Svaka tebi cast, ali jadne tvoje ruke iskreno govoreci. Za mene je ta tastatura apsolutno neprihvatljiva za bilo kakvo kucanje, ne daj boze za neki rad koji zahteva sate i sate drzanja ruku na tastaturi.
 
Ako ćemo tako meni za udoban rad obavezno mehanička, a "u pokretu" verujem da mi ne bi bilo velike razlike između nove tastature i ovu što trenutno imam na MBPr, pogotovo što mi je ona na MB12 bila OK.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Meni isto nije odgovarala ta plitka tastatura kad sam je probao na MB12 prvoj verziji. Ova nova je navodno unapređena, malo sam probao u iStyle-u i za tih minut-dva nisam primetio neku razliku. Verujem da neko sa manjim šakama i prstima može da se navikne vremenom i da mu neće predstavljati problem.
 
Meni isto nije odgovarala ta plitka tastatura kad sam je probao na MB12 prvoj verziji. Ova nova je navodno unapređena, malo sam probao u iStyle-u i za tih minut-dva nisam primetio neku razliku. Verujem da neko sa manjim šakama i prstima može da se navikne vremenom i da mu neće predstavljati problem.

Hm, mislim da nije problem u veličini šaka, više da li ti odgovaraju plitke tastature ili ne. Veličina šaka najviše pravi problem zbog velikog trackpada, ali ako nekom smeta plitka tastatura, neće mu pomoći male šake. U poređenju sa 12" oseti se da su primetno dublji tasteri, ali su u svakom slučaju bliži njoj nego starijim macovima.

Meni se sviđa što su tasteri veliki i samo klizim prstima preko njih i brzo kucam i malo grešaka pravim. Ali razumem i kome ne odgovara. Moja zamerka je što zvuk nije jednak na svim tasterima, i što nekad imaš osećaj kao da će da riknu za par meseci, nadam se da neće :D
 
U bench shopu prvi USB-C monitor kod nas - HP S240uj.

Ali nigde nijednog review-a na netu.

 
Poslednja izmena:
isrekno nemam vremena da cita prthodnih 5 strana (od po 20 postova) ali nekoliko zapazanja u vezni novog MBP TB 2016. nakon nedelju dana:

- zvuk je neuporedivo bolji u odnosu na MBP 13" 2012.
- ekran je osetno bolji
- tastatura gotovo perfektna (najbolji svedok su greske, ili odsutvo istih :D) / tasteri su oko 10-20% VEĆI u dosnosu na MBP 13" 2012 zbog manjih aluminijumskih precaga izmedju istih
- MBP je super brz
- USB C jeste smaranje za sad
- TouchBar - imamo da se nacekamo dok i sam Apple softwerski ne "nauci" kako da ga koristi najbolje (postoji gomila ne-konzistentnosti)
 
4. Defult font u MacOS-u je nekako krzav i mutan na 24" 1080p, na 25" 1440p je već, mnogo, mnogo bolje. Kao da je OS optimizovan za veći DPI. I nije zato što me razmazila Retina, poredio sam Windows i MacOS fontove na istim stranicama i Skype-u, bolje izgleda Windows. Fontovi su nekako predebeli na MacOS-u. Možda sam picajzla, ali meni je smetalo.
Ovo baš mnogi komentarišu, ja iskreno ne vidim. Verovatno navika. Možda i godina proizvodnje. Moja, da se razumemo ;-)

Sve čestitke na kupovini.

apropo fontova na Windowsu i Mac OS Xu: razlika je u filozofiji i pristupu problemu prikazivanja fontova na ekranu (prevodjenju vektorske grafike u pixele).

Apple tezi da pravilno prikaze font (pravilno u smislu "tezine" tj debljine fonta) po cenu koriscenja dodatnih pixela te se zbog toga fontovi cine "muljavim" i "mutnim" na ekranima sa malim DPI. Obrazlozenje za ovakvu odluku u Appleu se moze naci u cinjenici da je Macintosh prvi PC sa operativnim sistemom koji je znao da radi sa neproporcionalnim fontovima. Jednostavno tipografija je deo DNKa Applea i na prvom mestu im je pravilan prikaz fonta.

Sa druge strane, Microsoft se trudi da bude pixel korekten po cenu da ne prikaze pravilno font. Prioritet mu je da pravilno smestiti pixele na ekran, bez dodatnih "brljotina" kako bi font bio prikazan u pravoj, i pravilnoj, velicini kao sto to radi Apple.


Pojavom "retina" displeja, ceo ovaj problem, i prica oko njega, pada u vodu: sada je moguce pravilno prikazati font na ekranu kao i na papiru.
 
Poslednja izmena:
U bench shopu prvi USB-C monitor kod nas - HP S240uj.

Ali nigde nijednog review-a na netu.



62000 za 2560 rezoluciju... Da je ne znam koliki gamut i koliko dobro kalibrisan ne bi mi opravdao tu cenu. Na kp 4k za 300eur i to IPS-ovi sasvim dobro kalibrisani... Ko hoce moze i do madjarske da skoci - opet dosta jeftinije od 62000 a dobijes nesto po meni bolje. Posle retine malo ko se moze vratiti na taj ppi...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
62000 za 2560 rezoluciju... Da je ne znam koliki gamut i koliko dobro kalibrisan ne bi mi opravdao tu cenu. Na kp 4k za 300eur i to IPS-ovi sasvim dobro kalibrisani... Ko hoce moze i do madjarske da skoci - opet dosta jeftinije od 62000 a dobijes nesto po meni bolje. Posle retine malo ko se moze vratiti na taj ppi...

Probao sam 27UD68, presitno je za native, a nisam baš sigurna kako bi se 13" nosio sa skaliranjem. I moraš da se zezaš sa adapterom, mislim da ovaj multiadapter ne može da baci 4K60Hz. 27UD88 koji ima USB-C je nemoguće nabaviti i kod nas i u Mađarskoj. Stoje na agrepu, ali je dobavljivost za 25 dana ili ga nema.

Iz mog ugla i ovog dosadašnjeg iskustva, 24" 1080p nema šanse da bih koristio kao default, 91.8 ppi je premalo za MacOS. 1440p na 25" je skroz upotrebljivo, trenutno mi je to default monitor, tako da mi je 117.5 ppi sasvim prihvatljivo. Na 24" 1440p bilo bi još čistije, ali bi možda moralo da radi skaliranje.

Zato bih prvo priključio Mac na neki izloženi S240 da vidim kako izgleda na 122.5 ppi i da li mora da se skalira. Njegove prednosti su što ide preko USB-C i ima ugrađene zvučnike (koje isto valja proveriti jer je moguće i da su čist krš preko kog je samo nalepljen B&O logo), tako da kad dođem kući samo uštekam jedan kabl, a punjač mogu da nosim za sobom za ne daj bože. Mane su što nije podesiv po visini i naravno cena (koju diže i bežični punjač koji nemam gde da iskoristim).

Pitao sam ove u HP da li će nabavljati S340C, voleo bih i to da probam, ali je ppi 109.7, ne znam da li bi bilo krzavo.
 

Ima smisla, nekad kad surfujem Safarijem na bateriji imam osećaj da može da izgura dva dana.

Jednostavno tipografija je deo DNKa Applea i na prvom mestu im je pravilan prikaz fonta.

[...]

Pojavom "retina" displeja, ceo ovaj problem, i prica oko njega, pada u vodu: sada je moguce pravilno prikazati font na ekranu kao i na papiru.

I sve to zato što je Džobs odslušao onaj kurs kaligrafije na Stanfordu :D

Jedini problem tu je što da bi postigli 2560x1440 retinu (neuporedivo je komfornije za programiranje od 1080p) potreban je 5K monitor koji je trenutno 1100e u Italiji na popustu, ali nema ulaz za drugi source što je meni dealbreaker jer moram negde da priključim i PC, a uz to se ne uklapa uopšte u apple dizajn, ima stand koji se klati, na poleđini samo USB-C hub i smeta mu jak 2.4GHz signal. Blizu smo tome da sve radi kako treba, ali sigurno ne još par godina.
 
I sve to zato što je Džobs odslušao onaj kurs kaligrafije na Stanfordu :D
neko može da bude hendikepiran ceo život a da toga ni ne bude svestan.

Jedini problem tu je što da bi postigli 2560x1440 retinu (neuporedivo je komfornije za programiranje od 1080p) potreban je 5K monitor koji je trenutno 1100e u Italiji na popustu, ali nema ulaz za drugi source što je meni dealbreaker jer moram negde da priključim i PC, a uz to se ne uklapa uopšte u apple dizajn, ima stand koji se klati, na poleđini samo USB-C hub i smeta mu jak 2.4GHz signal. Blizu smo tome da sve radi kako treba, ali sigurno ne još par godina.
iskreno nemam pojma o čemu pričaš.
 
Nazad
Vrh Dno