Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

Dautovic, držim ga na stolu samo dok radim, a ovako surfujem na kauču, u krevetu, fotelji. Do sada nisam imao nekih situacija da mi MagSafe "spasi život" pa verovatno zato i ne gledam na njega kao na nešto što je skroz neophodno. :)

Moje mišljenje samo, normalno bih funkcionisao i bez njega. Naravno, odlična stvar je ta što ga samo prislonim blizu ulaza kad treba da punim laptop i on sve odradi bez da ja moram ubadam. :)

Olakšava korišćenje - da, neophodan - ne baš (bar meni).

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
Poslednja izmena:
Gde si uzeo 16GB verziju? Preprodavci ne donose, a iStyle ne znam da li radi BTO?

u usa :). jos je oko black friday-a bio neki mali popust (100$) tako da me izasao 1600$

Cestitao bi i ja na kupovini novog mac, ali relano gledano, totalan feil od masine. Potpuni promasaj. Usrali su portove, stavili staru generaciju intela a ne novu 7. generaciju, i dalje nemaju zasebnu grafiku u PRO laptopu, tastatura blago receno potpuni fail...Cene? To je tek posebna prica... Prica o partabilnoj PRO masini gubi svaki smisao kad moras da nosis sa sobom razne adaptere...

Cekao sam da vidim kakav ce da bude novi Macbook pro i razocaran sam, tako da nista od te kupovine...


P.S. Ovo je moje misljenje(a vidim i velike vecine na net-u), cestitam svima na kupovini nove masine, neka vas lepo sluzi :)

za tastaturu ne znam sta bih ti rekao. bila mi je cudna prvi dan, medjutim do sad sam se toliko navikao da mi je trenutno jako tesko da kucam na ovom drugom laptopu sa "normalnom" tasturom. mogu da prihvatim komentar: koristio sam neko vreme i meni ovo ne odgovara, ali probao sam na 3 minuta i ono je uzas, tesko :)

sto se tice portova, nije bas toliki problem. kome treba, moze da uzme 1 all-in-one adapter i da nakaci na monitor, punjac, tastaturu, mis itd. meni licno, to ne treba jer i na ova druga dva windows laptopa, gde imam sve portove, nisam to uopste koristio :)

za cpu, pogledaj vest na benchmarku od pre dan, dva. tek sad je intel predstavio procesore koji idu u mbp

Ja ne razumem kako nekome nedostatak MagSafe-a može da bude toliki deal-breaker.

verovatno zato sto je ovaj usb-c punjac toliko cvrsto ustekan u mbp da mozes ceo komp da podignes kablom a da se ne isteka. ne dao ti bog da zakacis kabl :)

@n1tr0, za portove se ne slazem sa tobom. Sta da radi moj prijatelj koji ima dslr kao i ti i navikao je da ubada SD karticu u laptop, mora da uzme adapter koji ima citac kartica a na drugoj strani usb-c? Takodje neko ko ima externi HDD sa usb 3.0 interfejsom mora ili da se oprosti od njega ili da dokupi jos nesto dodatno... HDMI? Tebi i meni mozda ne treba, filmove na smart tv pustas preko WiFI, ali nemaju svi to...
Ukratko, zbog hira Apple-a, ljudi moraju da menjaju svoje navike, ne mogu da kazem da je to nesto pozitivno. Ti mozda mislis da to nije tako i ja to postujem.

@Dzoni_m, pa ako vec uzimas Mac 2016, po meni jedina opcija je da se uzme sa TB i to ne zbog samog TB, onaj drugi je osakacen i to ne samo za TB - cpu, ima samo dva usb-c porta, itd...

kao sto rekoh, 1 all-in-one adapter ti je dovoljan za sve te scenrije koje si pomenuo. da, slazem se da nije zgodno nositi sad i adapter, medjutim ako nosis sa sobom usb hard, dslr, dodatni objektiv(e), ne treba sad toliko kukati i na taj adapter dok svi ne predju na usb-c.

a za nTB vs TB.. ako ti je bitna baterija: nTB, ako su ti bitni portovi TB. razliku u cpu-u ces primetiti iskljucivo kada se ozbiljno opeterete i cpu i gpu pa nTb krene da throttle-uje.
 
@Kimi, ne za CPU te nisam razumeo, koliko sam ja video u novi MBP ne ide najnoviji intel Kaby Lake, ispravi me ako gresim? Za sve ostalo, svako ima svoje misljenje i zna sta je najbolje za njega...
 
@n1tr0, za portove se ne slazem sa tobom. Sta da radi moj prijatelj koji ima dslr kao i ti i navikao je da ubada SD karticu u laptop, mora da uzme adapter koji ima citac kartica a na drugoj strani usb-c?
Ja imam CF kartice sada pa svejedno ne mogu, ali svejedno dok sam koristio aparate sa SD nikada nisam ubadao ih u laptop, a ne bi ni on trebao, jer:
1) kartice se izlizu i habaju od svog tog vadjenja i ubadanja i brzo odu
2) vratanca na DSLR jako lako odlaze
Zar nije lakse spojiti kablom? A i poprilicno sam siguran da trenutno postoji USB na TB3 adapter malecni, a moguce i da se moze vec naci kabl koji je ne mini-b to usb-a kao sto se sada koristi, vec mini-b to usb-c (sto bi ja koristio u mom slucaju)... I evo posle kucanja - brzi search i vec sam ga nasao - https://www.amazon.co.uk/Belkin-Typ...id=1483797102&sr=1-1&keywords=mini-b+to+usb-c
Dakle - jedan kabl zamenim i potpuno isto sam dobio sto sam imao pre.

Takodje neko ko ima externi HDD sa usb 3.0 interfejsom mora ili da se oprosti od njega ili da dokupi jos nesto dodatno...
Da, jedan mali adaptercic ili kao normalan svet da koristis to kao mrezni drive - ko jos prikljucuje externi drive na laptop u 2017.? Pa ti drive-ovi su uglavnom 100 MB/s max, ali cesto i nize, ne dobija se skoro nista kablom...

HDMI? Tebi i meni mozda ne treba, filmove na smart tv pustas preko WiFI, ali nemaju svi to...
Ako neko pukne 2-4000 eura na laptop a nema 30 eura da priusti chromecast mogu slobodno reci da je *****...

Ukratko, zbog hira Apple-a, ljudi moraju da menjaju svoje navike, ne mogu da kazem da je to nesto pozitivno. Ti mozda mislis da to nije tako i ja to postujem.
E pa vidis - tu gresis, ljude niko ne tera da kupuju to ako im ne odgovara, ali zato svi kukaju oko toga. Ako ti ne odgovara, ne kupis i kraj price :)

Jos jedna stvar, MagSafe?! Zasto su to skinuli? to je tako dobra stvar!? Bukvalno jedna od stvari koje su bile karakteristicne za Mac i koje su bile sjajno inzenjersko resenje...tuga...
Slazem se za to... Navodno da bi se mogao puniti sa obe strane, ali po meni *****izam. Jedina pozitivna stvar u citavoj prici je sto sada mozes i puniti externom baterijom, i kada ti ode kabl ne moras da kupujes citav adapter kao do sada, vec samo kabl da promenis, ali naravno mogli su i da smisle pametnije resenje...

@Ryo@leksa, Konkurencija ima diskretne grafike i na 13" laptopovima, ali generalno se slazem sa vama da to nije presudno.
Imao sam ja sve i svasta od konkurencije i ima poznanika koji su imali - diskretna grafika na 13" se uglavnom zavrsavala sa pregrevanjem laptopova i skracivanjem zivotnog veka istih. Ok, sada sa 10xx serijom od nVidia stvari su bolje, ali AMD ima arhitekturu za koju je Apple izuzetno optimizovao software, cak i neki drugi poput Adobe...
 
Koristim digitalce svih vrsta od neke 2003-4, kompakt, DSLR i sad MLC, sa raznim karticama, a od 2007 koristim isključivo Hama čitač, jedan isti, za sve. Nikad nisam imao ni najmanji problem sa bilo kojom od kartica na svim aparatima.
 
@Kimi, ne za CPU te nisam razumeo, koliko sam ja video u novi MBP ne ide najnoviji intel Kaby Lake, ispravi me ako gresim? Za sve ostalo, svako ima svoje misljenje i zna sta je najbolje za njega...


U mbp je skylake zato sto kaby koji ce se koristiti u mbp-u su predstavljeni tek pre par dana. Iskreno, nisam ni pogledao sta je intel predstavio al kolko sam skapirao iz naslova, valjda su pusteni i oni koji ce ici u sledece mbp-ove

Disclaimer :)
Jedini kaby koji je bio predstavljen pre mbp-ova je bio onaj koji ce ici u nTB. Al realno, nece apple sebi pucati u nogu i staviti najnoviji cpu u "budzetski" pro :)
 
Ja imam CF kartice sada pa svejedno ne mogu, ali svejedno dok sam koristio aparate sa SD nikada nisam ubadao ih u laptop, a ne bi ni on trebao, jer:
1) kartice se izlizu i habaju od svog tog vadjenja i ubadanja i brzo odu

Stvarno, daj ne daj zezaj...

Zar nije lakse spojiti kablom? A i poprilicno sam siguran da trenutno postoji USB na TB3 adapter malecni, a moguce i da se moze vec naci kabl koji je ne mini-b to usb-a kao sto se sada koristi, vec mini-b to usb-c (sto bi ja koristio u mom slucaju)... I evo posle kucanja - brzi search i vec sam ga nasao - https://www.amazon.co.uk/Belkin-Typ...id=1483797102&sr=1-1&keywords=mini-b+to+usb-c
Dakle - jedan kabl zamenim i potpuno isto sam dobio sto sam imao pre.

Nije ako imas vise kartica.

Da, jedan mali adaptercic ili kao normalan svet da koristis to kao mrezni drive - <b>ko jos prikljucuje externi drive na laptop</b> u 2017.? Pa ti drive-ovi su uglavnom 100 MB/s max, ali cesto i nize, ne dobija se skoro nista kablom...

Evo ja :D


Ako neko pukne 2-4000 eura na laptop a nema 30 eura da priusti chromecast mogu slobodno reci da je *****...

Imam cast ali ne moze bas sve da zavrsi. Ne mozes bas sve da strimujes sa kompa. Npr. igricu ne mogu da strimujem bez laga.


E pa vidis - tu gresis, ljude niko ne tera da kupuju to ako im ne odgovara, ali zato svi kukaju oko toga. Ako ti ne odgovara, ne kupis i kraj price :)

Nisi u pravu! Meni npr. savrseno odgovara macOS i naviko sam na njega, godinam koristim nesto i toga nema! Ili cu da menjam OS ili navike, obrni okreni menjam navike. Upravu si ti da me niko ne tera da kupim ali me teraju da menjam naviku.

Slazem se za to... Navodno da bi se mogao puniti sa obe strane, ali po meni *****izam. Jedina pozitivna stvar u citavoj prici je sto sada mozes i puniti externom baterijom, i kada ti ode kabl ne moras da kupujes citav adapter kao do sada, vec samo kabl da promenis, ali naravno mogli su i da smisle pametnije resenje...

Najvise mi zao za taj magsafe od svega, ovo ostalo cu da prezalim:D
 
@n1tr0, ti si me stvarno ubio u pojam kao niko u skorije vreme. Kartice se habaju?! Ko prikljucuje externi hdd u 2017?! Neko ko ima 2000e za laptop, sigurno ima i 30e za cromecast?! Salis se ili si mrtav ozbiljan?! Kakvo je to razmisljanje?! Ako mi ne odgovara, ne treba kupim?!

Kad bi postojala definicija "slepi apple fanboy bez trunke kriticnog razmisljanja" ti bi bio skolski primer :) Da su npr izbacili facetime kameru, ti bi rekao "kome jos treba kamera za video pozive na laptopu" hehe. Bas si me odusevio.

Kontam da ja da ili planiras ili si vec kupio novi mac, pa onda i ovo tvoje baljezganje dodje kao neko "pravdanje sopstvene investicije".
 
#donglelife :D

Ako si namenio meni, ne pogađa mene dongle situacija previše :) Treba mi nešto da premostim dok ne stigne 34UW verzija ovoga



Punjenje, usb hub, video signal - sve ide preko jednog kabla. Sve ostalo mi je odavno već bežično.
 
Rešio sam da uzmem nTB.

Sad, da li uzeti orignal Apple-ov multi AV adapter za 8.500 ili rizikovati sa ovim UGREEN-om?

https://www.aliexpress.com/item/Ugr...32678043857.html?spm=2114.13010608.0.0.x30Rvw

Original je em veći, em ima kraći kabl. Ali ne znam koliko verovati UGRREN-u.

UGREEN - https://www.youtube.com/watch?v=1N-icozP6Ew
Apple - https://www.youtube.com/watch?v=NajRofDgbJU

Procitaj user reviews za Apple AV: mnogo problema sa istim.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Procitaj user reviews za Apple AV: mnogo problema sa istim.

Video sam. Haos. Ako Apple ne može da napravi adapter za svoj laptop, mogu li tek Kinezi? :D Video sam da je izašao i firmware update za njega.

Ima u mađariji 27UD88, 550e, u iskušenju sam da zaobiđem adaptere, ali im izgleda quality control nije na viskom nivou (na stranu što mi je 4k na 27 besmisleno), dosta žalbi ima na USB-C na Amazonu.

Jedva sam prelomio koji mb, sad ovo zezanje. #thanksapple

 
@n1tr0, ti si me stvarno ubio u pojam kao niko u skorije vreme. Kartice se habaju?! Ko prikljucuje externi hdd u 2017?! Neko ko ima 2000e za laptop, sigurno ima i 30e za cromecast?! Salis se ili si mrtav ozbiljan?! Kakvo je to razmisljanje?! Ako mi ne odgovara, ne treba kupim?!

Kad bi postojala definicija "slepi apple fanboy bez trunke kriticnog razmisljanja" ti bi bio skolski primer :) Da su npr izbacili facetime kameru, ti bi rekao "kome jos treba kamera za video pozive na laptopu" hehe. Bas si me odusevio.

Kontam da ja da ili planiras ili si vec kupio novi mac, pa onda i ovo tvoje baljezganje dodje kao neko "pravdanje sopstvene investicije".

Iskreno toliko su ti smesni zakljucci da ne bih ni da odgovaram, niti bi da komentarisem prethodni post. Ne nameravam da kupim ovaj mb i da sam apple fanboy ne bi hvalio npr ms-ov surface studio i potencirao da je ms mozda novi (stari) apple. Ja stvari gledam realno i nisam fanboy, ali ti ocigledno jesi apple(a vrv i ko zna sta jos) hater cim tako prozivas ljude i ljut si na zivot. Opusti se malo :)

@kursula - odgovorio bih ti ali me mrzi kucati i citirati sve pojedinacno sa moba. Skracena verzija - postoje kartice veceg kapaciteta i svaki put kada dodjem do tacke da mi treba vise kartica prodam stare i kupim novu veceg kapaciteta i ugl vece brzine. Sto se tice laga na igricama - cim ti smeta lag, smetace ti i fps, jer mb nije gaming masina, sto znacis uzeces pc sa zveri od grafe za gaming. Sve ostalo moze da se streamuje bez problema...

Inace cemu vam sluze ti externi driveovi iskreno? Te brzine kao sto rekoh se postizu preko wifi - pametnije uzeti router na koji moze da se nakaci ili imati NAS pa da svih kompova imas pristup tome ili cak vpn pristup. Ako sluzi za prebacivanje necega pa valjda ces koristiti neki brzi usb storage - ti externi driveovi su pakao koliko su spori... Jos gomila ih je usb 2.0 lol ili koriste usb 3.0 a ne mogu ni da postignu brzine koje 2.0 moze...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja povremeno nakacim eksterni mypassport 1tb usb 3.0 na iMac i PC. za moje potrebe ima odlicne brzine, cak sam se prvi put iznenadio kako lepo radi...
 
To su brzine od max 100 MB/s za sequential read/write. Ajd probaj da kopiras folder sa gomilu malih fajlova ne daj boze neki projekat sa tipa 10-20k ili vise php/js/java fajlica pa da vidis brzine. U svakom slucaju i tih 100MB/s mozes da izvuces preko mreze kablom, a bez kabla bar 30MB/s, a najbolja stvar u svemu je sto sa citave mreze imas pristup tom drive-u, cak i sa moba bilo da je android ili iOS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Izvinjavam se na malom off-u ali evo puko mi net i ne mogu da kastujem nista, i ne mogu da zavrsim film preko kesta. Eto da nemam hdmi sad bi morao da kopiram na neki hdd ili flesku svakako zajebancija, ovako sam boc hdmi i nastavljamo projekciju. Eto praktican primer kad moze da zatreba hdmi.
 
Izvini ali sta te sprecava da castujes sa kompa taj film na TV, umesto da spajas HDMI? Za to ti ne treba net...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Upravo se mučim sa ovima iz LG Srbije. Na FB ne odgovaraju, a na mail odgovaraju generički.

Na pitanje:

Da li je moguće ovaj model kupiti u Srbiji?

Hvala

Su odgovorili:

YQUsOTBh.png


Pa sam ponovo poslao pitanje:

IOR9Szfh.png


Videćemo šta će sad odgovoriti

Inače u Mađarskoj je sad na akciji 520e, ali ga niko sa KP ne donosi jer su prodvnice u Budimpešti. Da nisam pokrljan otišao bih sam.
 
Inače monitori koji se napolju prodaju sa USB-C su kod nas uvezeni kao jeftinije varijante bez USB-C-a.

Konkretno sa ove liste kod nas mogu da se nađu Acer H277HU i HP 4K ENVY, ali oba kao verzije bez USB-C-a.

edit: ups, doublepost.
 
Izvini ali sta te sprecava da castujes sa kompa taj film na TV, umesto da spajas HDMI? Za to ti ne treba net...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nece, cast stoji na plavoj pozadini i kaze da je konektovan na wifi ali da nema internet, i ne da mi nista da pustim.
 
hvala.

nije da mi gori pod nogama, pa trazim cisto informativno. dok ne zavrsim sredjivanje stana (koje nisam ni poceo :D) nemam ni gde da ga stavim :)

Nije ni meni preterano hitno, još uvek čekam Mac, ali ovo je bila fina ponuda, jer je 34UC99 koji čekam odložen za Q3 2017.

Jedina opcija trenutno je, koliko vidim, 38UC99 iz HU, ali on je prevelik i klima se display dok se kuca (jer postolje ne odgovara težini monitora). Biće na kraju #donglelife vidim ja :)
 
To su brzine od max 100 MB/s za sequential read/write. Ajd probaj da kopiras folder sa gomilu malih fajlova ne daj boze neki projekat sa tipa 10-20k ili vise php/js/java fajlica pa da vidis brzine. U svakom slucaju i tih 100MB/s mozes da izvuces preko mreze kablom, a bez kabla bar 30MB/s, a najbolja stvar u svemu je sto sa citave mreze imas pristup tom drive-u, cak i sa moba bilo da je android ili iOS.


Sent from my iPhone using Tapatalk
sta znam, meni su ovo skroz ok brzine a projekte od po 20.000 php, css, js i html fajlova nemam a ovo sto imam do sada uglavnom zipujem kad zavrsim (sto je i logicno)
 
Ja ne znam da li sam u poslednjih 15ak godina video ovoliko negativnih review-ova za neko "parce" hardware-a, koliko sam video u poslednjih par nedelja vezano za novi mbp. Pametnom to govori dovoljno...

 
Ja cu reci samo 2 negativne stvari koje sam vec rekao (naravno subjektivno):
1) trackpad je preveliki i sigurno smeta pri kucanju
2) touchbar nema smisla jer staviti ekran na mesto gde ne gledas, i terati te da gledas u isti je textbook example loseg UX.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko god da nelogičnosti ima i koliko god da je preskup, ja na kraju nisam našao bolji odnos uloženog i dobijenog (uključujući izgled i koliko toliko future proof) uzimajući u obzir dostupnost kod nas i garanciju. Pričam o 13" laptopovima.

edit: I gledano iz perspektive nekoga ko već nema ultrabook. Da imam 2015 MBP 13, sigurno ne bih menjao.
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam da li sam u poslednjih 15ak godina video ovoliko negativnih review-ova za neko "parce" hardware-a, koliko sam video u poslednjih par nedelja vezano za novi mbp. Pametnom to govori dovoljno...



Odličan video!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno