Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

Toliko buke su svi digli oko toga kako su funkcijski tasteri i ESC izbačeni a u stvari nisu. Prebrza zaključivanja :) Iako mi trenutno ne treba, ovo je odlično jer za skoro svaku aplikaciju ponekad jurim opcije a sada mogu da su na dohvat ruke.
Nisu izbačeni, samo je ovako nefunkcionalno jer ne možeš da ih pritisneš, a da ne gledaš u tastaturu, što usporava ceo workflow.
Upravo ovo - pominjao sam to i kada je najavljen, ali zasto stavljati negde neki ekran u koji moras da pogledas koji ti skrece pogled sa onoga sto radis. Ljudi kucaju na tastaturi dok rade bez gledanja u istu - stavljanje ekrana tamo gde nikada ne gledas nema apsolutno nikakvu prednost vec samo moze da bude mana. To je ekvivalent prepametnom steelseries koji je stavio ekran na misa (da, misa), koji moze da ti prikazuje HP u igricama i sl. Sigurno ces da pogledas u misa dok igras igrice da bi video HP... Ista situacija ovde, moras da pogledas prvo u ekran da bi video sta je gde pa onda da pritisnes. Iskreno, vise mi se svidja opcija sa F keys jer njih lako napipam i pritisnem. Jedina mana je sto nema 15-ica sa F keys i sto taj sa F keys ima 2 porta sto donosi mnogobrojna ogranicenja... :/

Probao danas i ja macbook pro u istyle-u i mogu da kazem da je tastatura skroz ok, ocekivao sam da je mnogo losija, ali se iznenadio, pozitivno.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Lepo sam ja rekao, sacekajte da vidimo utiske za tastaturu - ni na MB12 nije mnogo losa, a ovo je Butterfly 2, tako da moguce da je cak i drasticna razlika... :)
 
@n1tr0
Za koje potrebe realno koristiš funkcijske tastere? Ne računam osvetljenje, media tastere već BAŠ F1-F12? Zanima me, pošto ja nisam se sretao sa time da mi trebaju.

Pa možeš napamet i ovakve tastere na novom da koristiš ako već kažeš da znaš gde su jer ruka sama krene, zar ne?
 
@n1tr0
Za koje potrebe realno koristiš funkcijske tastere? Ne računam osvetljenje, media tastere već BAŠ F1-F12? Zanima me, pošto ja nisam se sretao sa time da mi trebaju.

Pa možeš napamet i ovakve tastere na novom da koristiš ako već kažeš da znaš gde su jer ruka sama krene, zar ne?
Ne znam kako nije post prethodni put, ali - koristim bas cesto osvetljenje i medi tastere (kao i mission control). Takodje postoje neki app-ovi koje koristim sto ne postuju bas OS X standard pa su stvari poput rename na F2.
I naravno - mozes nauciti napamet, ali pogadjanje napamet malo teze ide dok ti je npr. laptop u krilu dok putujes :)
 
F2, F5... Windows???

Ja ne koristim uopste funkcijske tastere za web dev.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Zato i pitam :) Vidim da je sve stvar navike. F2 za rename čega? Ako je fajlova, zar nije lakše sa Enter?
Ja nisam programer ali znam par prijatelja koji rade na MBP ali uopšte ne koriste F tastere. Nema veze, samo kažem, nešto i naučim usput.
 
Pa ne idem u Finder da rename file ako radim na nekom projektu. Npr. u Adobe-ovom Brackets je F2 iz nekog razloga...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Probah danas famozni Touch Bar: vrlo čudno iskustvo, mislim da bi mi trebalo dosta vremena da se naviknem na korišćenje istog.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da se pohvalim da sam uzeo 13" sa TB, space grey. Nemam pre januara puno vremena da cackam ali za sada mi je touchbar veoma prijatan dodatak

Sent from my SM-G935V using Tapatalk
 
Neka te dugo služi.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
aj da se pohvalim i ja, 13 nTB, 16/256 space gray

razmisljao sam dugo izmedju TB i nTB, ali nakon sto sam isprobao oba, presudilo je sto nisam video neke preterane koristi od TB ali jesam od bolje baterije :)
 
Čestitke obojici na kupovini, da vas dugo služe makine.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
aj da se pohvalim i ja, 13 nTB, 16/256 space gray

razmisljao sam dugo izmedju TB i nTB, ali nakon sto sam isprobao oba, presudilo je sto nisam video neke preterane koristi od TB ali jesam od bolje baterije :)

Gde si uzeo 16GB verziju? Preprodavci ne donose, a iStyle ne znam da li radi BTO?

Da li je neko radio u Android studiju na novoj 13-ici?
 
radi iStyle CTO (ako si na custom masinu mislio), tj. moze da se poruci.
barem su radili kad sam uzeo iMac preko njih.
 
Cestitao bi i ja na kupovini novog mac, ali relano gledano, totalan feil od masine. Potpuni promasaj. Usrali su portove, stavili staru generaciju intela a ne novu 7. generaciju, i dalje nemaju zasebnu grafiku u PRO laptopu, tastatura blago receno potpuni fail...Cene? To je tek posebna prica... Prica o partabilnoj PRO masini gubi svaki smisao kad moras da nosis sa sobom razne adaptere...

Cekao sam da vidim kakav ce da bude novi Macbook pro i razocaran sam, tako da nista od te kupovine...


P.S. Ovo je moje misljenje(a vidim i velike vecine na net-u), cestitam svima na kupovini nove masine, neka vas lepo sluzi :)
 
Poslednja izmena:
Kakve adaptere - jos malo sve ce koristiti taj port, a mnogostruko je brzi... Ja koristim MBPr od 2012. i jedino sam dslr ukljucivao u njega - sve ostalo je wifi/bt.

Sto se tice tastature - koristio si ga par dana pa pricas iz iskustva ili si odvalio onako napamet?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja se slažem da su cene kriminal i da ne zaslužuje da se zove PRO (ne zbog zasebne grafike, jer je nema ni konkurencija), ali na kraju kad pogledaš nije ni konkurencija daleko, bar kad uračunam dobavljivost kod nas. Jedini koji je po mojim kriterijumima (uključujući i estetski) pravi konkurent je 13" XPS (ali kad sam video ovo - znači NOPE.

Tako da ću na kraju verovatno uzeti nTB, samo da nađem po ok ceni 16GB. Ili ako ne uspe, onda od druga late 2013, pa čekati Kaby refresh i price cut.

Koji je najbolji način za testiranje baterije u MacBooku?
 
Kako nema zasebnu grafiku, 15" model ima zasebnu grafiku. Drugo, Pro modeli uglavnom nemaju potrebe za zasebnim grafičkim. Adapteri su 99% vremena nepotrebni, a čak i ako su potrebni, pored napajanja se ni ne osećaju u torbi, tako da ne utiču baš nikako na portabilnost. Za cenu se potpuno slažem, postali su previše skupi.
 
Jos jedan vlasnik MBP sa TB. Iskreno, nisam bio odusevljen TB kada je predstavljen, do poslednjeg trenutka nisam hteo da izmem TB, ali posto nije bilo MBP bez TB u iStyle, "za odmah", uzeo sam sa TB. Sad je vec druga pesma. Ja provodim 90% vremena u termnalu i TB ima par trikova tu. Od man za komandu koji si poceo da kucas, do prostih gore-dole tastera koji te vrati na prethodni odziv sistema itd. Tastatura je, za moj ukus, savrsena. Posto savrsena.
 
Ma portove mozda i mogu da im oprostim, ali magsafe nikako ne mogu.
 
Ja ne razumem kako nekome nedostatak MagSafe-a može da bude toliki deal-breaker.

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
Zato sto je to najkorsnija stvar za ljude koji stalno menjaju radno okruzenje. Verovatno nikad nisi zakacio nogom kabl i povuko i monitor i lap na patos pa zato i ne razumes.
 
@n1tr0, za portove se ne slazem sa tobom. Sta da radi moj prijatelj koji ima dslr kao i ti i navikao je da ubada SD karticu u laptop, mora da uzme adapter koji ima citac kartica a na drugoj strani usb-c? Takodje neko ko ima externi HDD sa usb 3.0 interfejsom mora ili da se oprosti od njega ili da dokupi jos nesto dodatno... HDMI? Tebi i meni mozda ne treba, filmove na smart tv pustas preko WiFI, ali nemaju svi to...
Ukratko, zbog hira Apple-a, ljudi moraju da menjaju svoje navike, ne mogu da kazem da je to nesto pozitivno. Ti mozda mislis da to nije tako i ja to postujem.

Jos jedna stvar, MagSafe?! Zasto su to skinuli? to je tako dobra stvar!? Bukvalno jedna od stvari koje su bile karakteristicne za Mac i koje su bile sjajno inzenjersko resenje...tuga...

@Ryo@leksa, Konkurencija ima diskretne grafike i na 13" laptopovima, ali generalno se slazem sa vama da to nije presudno.


@Ryo, bateriju ne moras da testiras, mozes da vidis "battery cycle count".

@Iwantchitzz, pa zato sto ti mozda drzis Mac ma stolu, a ako imas sitnu decu ili ako surfas na kaucu znaci i to mnogo...kod mene dva mac-a i oba ih koristimo na kaucu u dnevnoj sobi...

@Dzoni_m, pa ako vec uzimas Mac 2016, po meni jedina opcija je da se uzme sa TB i to ne zbog samog TB, onaj drugi je osakacen i to ne samo za TB - cpu, ima samo dva usb-c porta, itd...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno