Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

[YOUTUBE]lQtrmjubfEo[/YOUTUBE]

Nema potrebe kačiti ovoliko komercijalnih recenzija koje govore isto ono što je Apple rekao na svojoj prezentaciji, dakle ništa pametno. Ono što je kud i kamo poštenije, to su recenzije korisnika koje su daleko objektivnije i konkretnije. :trust:

Meni lično je bilo dovoljno da vidim ovu gore i da znam koliko je sati, a i ostale ovog tipa nisu ništa mnogo bolje. Prema tome kad nešto ne valja, onda ne valja i tu nema, ali i ovo i ono...

Lično smatram da Apple, a ima sada tome već neko vreme, debelo puca u prazno. Da nije tako ne bi im trebali raznorazni grafikoni i hiljadu puta izgovorene mantre tipa: "This is the best shit that we ever made!" :S:

Lično bih voleo da dožive debakl sa prodajom ovog modela, jer dok se to ne desi nećemo videti ništa pametno s njihove strane. Pa ako ništa drugo sada se već sa sigurnošću može reći da je tu i Microsoft koji je iz mog ugla gledano nadmašio Apple po pitanju inovativnosti zadnjih godina, te je praktično samo pitanje vremena kada će određene Apple-ove linije biti dodatno uzdrmane nekim novim prozivodima koje će možda baš MS plasirati narednih godina.

Ako se neko pita šta je to specialno Microsoft napravio, savetujem mu da baci pogled na ovaj dole video i da pogleda s vremena na vreme malo levo i desno, jer nije Apple jedina kompanija koja pravi fensi mašine! ,)

Ne treba robovati ni jednom brednu, a ponajmanje Apple-u koji je idejno-tehnički gledano još uvek u 80-im. Kad to kažem mislim na rigidni hardver sa navarenim čipovima, gde su bilo kakave modifikacije hardvera svedene na praktično jednu jedinu stvar a to je proširenje memorije (a negde čak ni to) i ništa dalje od toga!!! Objektivno gledano ne postoji ni jedan jedini validan razlog zbog čega Apple ne bi mogao da nam ponudi hardverski gledano fleksibilnije i svakako nešto jeftinije mašine, a takođe smatram i da je izbacivanje nove verzije operatavnog sistema svakog oktobra meseca totalno usiljena i potpnuno nepotrebna stvar. Amin! :angel:

[YOUTUBE]BzMLA8YIgG0[/YOUTUBE]
 
Model sa touchbarom je čist primer over-engineering-a, poseban OS, posebna logika, OLED, sve je to diglo cenu bez potrebe. Možda i bude nekih genijalnih implementacija, ali realno 90% toga se može izvesti touchpadom i skraćenicama na tastaturi. Ne znam baš koliko PRO korisnika gleda u tastaturu dok kuca. Autocomplete je čista sprdačina sa mozgom.

Nisu hteli da ugroze iPad pro i zato su upali u ovu klopku. Nije da smatram touch na laptopovima korisnim, baš suprotno besmislen mi je, ali ni ovo što je apple uradio nema nikakve logike. Pogotovo za ljude koji su planirali da ga uzmu kao desktop replacement. Možda ima smisla teorija da nisu hteli da ugroze ni mac pro, ali s obzirom da tek njega nisu apdejtovali godinama ne znam koliko je verovatno.

Ja sam u klubu onih koji su čekali novi pro zbog desktop replacementa i ovo je baš smor jer model bez touchbara nije uopšte brži od starog modela, a starom modelu uopšte nisu spustili cenu. Bezobrazno, bezobrazno.

S druge strane ne postoji trenutno ultrabook koji može da se takmiči sa macom u dizajnu. Apsolutno savršeno.

Možda ako baš izgubim razum u nekom momentu potegnem da uzmem touchbar 13 sa 16GB rama, ali me interesuje koji je postupak kupovine. Vidim da se na custom modele čeka, da li oni nekako mogu da se poruče odavde, a onda preuzmu u EU? Da li je plaćanje tamo ili mora odmah odavde.

Možda sam propustio, ali nisam video da komentarišu rad kulera. Da li je off po defaultu, pa se uključuje kad skoči load ili sve vreme radi, a samo reguliše broj obrtaja?
 
Objektivno gledano ne postoji ni jedan jedini validan razlog zbog čega Apple ne bi mogao da nam ponudi hardverski gledano fleksibilnije i svakako nešto jeftinije mašine,

Zasto da ti ponudi jeftinije masine kad nema konkurenciju?!?

Konkurencija su Wintel masine pa izvoli, biraj...


mac-display-trackpad.jpg

http://c4sif.org/2011/06/dont-patent-this-idea-trackpad-with-display/ - pre 5 godina su korisnici smisljali sta bi moglo da se doda na MacBook...


Hajde da napravimo jedan realiti check:
Apple je istorijski gledano doneo toliko inovacija koje je ostatak industrije kasnije prihvatio i preuzeo ali hajde da pogledamo samo laptopove. Sa prvim PowerBook modelima je pomerio tastaturu "unazad" i time prakticno redefinisao izgled laptopova. Dalje, 1994. je trackball zamenio sa trackpadom i od te godine, pa na dalje, samo unapredjuje trackpad tehnologiju da bi danas rad na racunarima (ne znam ko jos koristi misa danas cak i na desktopu osim za FPS?!?) bio NEZAMISLIV bez multitouch trackpada.

Ono sto toolbarom donosi kao novinu i unapredjenje u odnosu na postojecu tehnologiju jeste upotreba OBE RUKE istovremeno.
Ovo je moglo da se izvede na dva nacina: onako kako je Apple uradio sa toolbarom ili kako Microsoft zamislja sa novim "Surface Studio" i onim dodatnim valjkom (ako pogledate bilo koji video sa Jerferson Hanom sad starim vec deceniju videcete da izgledaju DALEKO, DALEKO impresivnije od ovoga sto je Microshit predstavio jer je SOFTWARE PRILAGODJEN MULTITOUCH INTERFEJSU za razliku od ovoga "wannabe" kupusa koji je Microsoft prezentovao).

Po meni tu nema nikakve dileme.
Ko ce praviti interfejs i cele aplikacije prilagodjenim za (mozda) milion Surface Studia koje ce Microsoft prodati?!?? Da podsetimo, Microsoft je gadno omanuo i sa SurfaceomPro pa je na kraju cak i lagao kad je u pitanju broj prodatih komada... Apple ce prodati desetine miliona MacBook Pro za isto vreme a toolbar ce stici i na sve sadasnje i buduce desktop masine u vidu novih tastatura.




Ako neko krene sa glupostima da kako je Apple prihvatio x86 i ostale PrC tehnologije i time pokazao kako je PrC superiorniji... ... ... da, Apple jeste prihvatao sekvencijalno tehnologije iz PrC sveta ali tek kad su PrC tehnologije dostigle nivo odgovarajucih tehnologija koje je Apple prethodno koristio. npr. Intel dodao SSE koje su bile u rangu sa PowerPC AltiVec-om (Apple dizajnirao ISA) nakon 5 godina, PCI 1992. dobio plug&play kao i NuBus iz 1987., IDE dobio DMA pa postao upotrebljiv, papazjaniu sa BIOSom na PrCu bolje da i ne spominjem - trebalo je cekati 2005. kako bi se pojavio UEFI koji je mogao da zameni Open Firmware...
 
Poslednja izmena:
koja je svrha koriscenja laptopa sa dve ruke, ako ne mogu da sve vreme gledam u ekran, vec moram jedno oko da drzim na touchbaru?

Ne treba robovati ni jednom brednu, a ponajmanje Apple-u koji je idejno-tehnički gledano još uvek u 80-im. Kad to kažem mislim na rigidni hardver sa navarenim čipovima, gde su bilo kakave modifikacije hardvera svedene na praktično jednu jedinu stvar a to je proširenje memorije (a negde čak ni to) i ništa dalje od toga!!! Objektivno gledano ne postoji ni jedan jedini validan razlog zbog čega Apple ne bi mogao da nam ponudi hardverski gledano fleksibilnije i svakako nešto jeftinije mašine, a takođe smatram i da je izbacivanje nove verzije operatavnog sistema svakog oktobra meseca totalno usiljena i potpnuno nepotrebna stvar. Amin! :angel:


i onda otvoris bilo koji windows laptop, a unutra izgleda kao da sam ga ja pravio na tehnickom u sedmom razredu, dok je kod apple sve logicno, pedantno i uredno
 
Poslednja izmena:
Potrebno je vreme za touchbar.
Profesionalci, kome su ove masine namenjene, imaju duboko usadjene navike rada, shortcutove i ostale navike. Doduse, stalno streme povecanju efikasnosti, i tu vidim mogucnost da touchbar bude koristan. Mnogo zavisi od kreativnosti app developera i nacina na koji ce oni iskoristiti taj tocuhbar.

U medjuvremenu apsolutno stoji ovo sto kovac kaze: postoje Wintel masine, postojace u stock-ovima jos dugo i non-touchbar MPB15ce... pa ko sta voli :)
 
Ma koji to profesionalac gleda u tastaturu dok radi?!?
 
Trenutno niko...

Mozda pocnu zbog touchbara... a mozda i ne...
 
Ma koji to profesionalac gleda u tastaturu dok radi?!?
Ma šta vam je to profesionalac? Očigledno ne tumačimo isto. Po meni je PRO onaj koji "pravi pare" tj zarađuje radeći na računaru tako da me ti stereotipi kroz ove recenzije užasno nerviraju. Definisana klasa kroz 2-3 tipa korisnika.
 
notebookcheck : Overall, the device is not very repairable. Due to the specialized screws, copious amounts of adhesive, and difficult to reach parts, iFixit gave the 13” Macbook Pro with Touch Bar a 1 out of 10 for repairability, which makes it one of the most difficult to repair items they’ve reviewed.

The full teardown can be found here. https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Touch+Bar+Teardown/73480
 
Možda je to i najbolja definicija. Imam utisak da trenutno rukovodstvo Apple-a zamišlja profesionalce ovkao.

https://www.youtube.com/watch?v=Zb18eEvBNh0&feature=youtu.be&t=244

Meni bi ipak više odgovaralo da ih zamišljaju ovako

https://www.youtube.com/watch?v=ptKDMHT0kgU

Ali kapiram da im oni prvi donose više novca i daju bolji publicitet, pa se otuda i fokusiraju na njih.
Pa baš o tome se i radi. Nisu PRO samo programeri i dizajneri, ima ih mnogo više. Nije IT samo programiranje!
Ne sviđa mi se koncept ali mi se ne sviđa ni selekcija, ni isključivost a ni uprošćavanje vrednosti.
 
Gledao sam ga i nije mi jasno kako je moguće da je razlika tako mizerna između procesora od 15W na 2.0GHz i procesora od 30W na 2.9GHz.
 
Doom on the touchbar :)

[YOUTUBE]GD0L46y3IqI[/YOUTUBE]
 
Svratio danas do istyle-a i malo probao novi MBP bez touchbar-a. Jako su ga smanjili u odnosu na regularni, to se vidi tek uzivo. Tastatura bolja nego na MacBook-u 12" ali opet trazi navikavanje nije bas prirodna kao na starijim retinama. Nisu imali 15-ice, to me zanima da vidim koliko su umanjili.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Svratio danas do istyle-a i malo probao novi MBP bez touchbar-a. Jako su ga smanjili u odnosu na regularni, to se vidi tek uzivo. Tastatura bolja nego na MacBook-u 12" ali opet trazi navikavanje nije bas prirodna kao na starijim retinama. Nisu imali 15-ice, to me zanima da vidim koliko su umanjili.


Sent from my iPad using Tapatalk

Još uvek nema izloženih modela sa touch bar? Ja se prekjuče do macole prošetah; kažu da su im stigle mašine, ali još nemaju demo model. Rekoše mi da odem do Ušća.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Toliko buke su svi digli oko toga kako su funkcijski tasteri i ESC izbačeni a u stvari nisu. Prebrza zaključivanja :) Iako mi trenutno ne treba, ovo je odlično jer za skoro svaku aplikaciju ponekad jurim opcije a sada mogu da su na dohvat ruke.
 
Nisu izbačeni, samo je ovako nefunkcionalno jer ne možeš da ih pritisneš, a da ne gledaš u tastaturu, što usporava ceo workflow.
 
Probao danas i ja macbook pro u istyle-u i mogu da kazem da je tastatura skroz ok, ocekivao sam da je mnogo losija, ali se iznenadio, pozitivno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno