Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

znam da nije pametno ali apple je to i njihovi kre.tenski rezoni u 2020. godini. tek model od 2000e ima 16gb rama a da cekam vise od 2 meseca custom model sa 16gb rama mi je malo mnogo. to sam radio sa iMac-om.
iskreno sam se lomio da cak uzmem legendarni mbp 15" 2015 koji je i dalje neprikosnovena masina ali mi je bilo suludo da kupim masinu staru 5 godina.

ovaj model cpu-a ima tdp 15w pa cu da vidim kako ce da se ponasa. ako bas bude bio los verujem da cu ga lako prodati i cekati nesto drugo. ali i dalje verujem da ce biti ok i prelomio sam da ga uzmem.
solidna hp masina koju sam uzeo za firmu je nakon 2 meseca krenula da se raspada (zbog windowsa) a time stvarno vise nikako ne mogu da se bavim tako da ovo kupujem najvise zbog macOS-a.
koristim hackintosh godinama i to mi je masina za neki heavy load kad zatreba.
 
Ti reselleri u Srbiji su neozbiljni. Ja sam narucio u SAD-u custom model (16GB RAM, 512GB SSD) i stigao mi je na adresu za 6-7 dana direktno iz Kine. Dakle, toliko ustvari treba da se napravi i posalje ali oni verovatno narucuju u serijama, pa dok se ne skupe narudzbe ili sta vec rade.
 
ma verujem, u nasim radnjama nista ne kupujem godinama ali nemam opciju nikako da ubrzam narudzbinu custom modela.
umesto da povecavaju kolicinu rama koji je jos i zalemljen oni povecavaju kapacitet ssd-a. zbog takvih pilicarskih stvari nikad necu da postujem apple niti su mi se ikad svidjali. sve sto mi treba od njih je macOS ali sam ovog puta resio da imam nativnu lako prenosnu masinu. za office upotrebu verujem da ce biti ok jer sam u fazonu da uzmem sto novije i bolje kad vec kupujem a da pritom ne puknem skoro 3 soma kao za iMac koji je krenuo posle 3 godine da se bukvalno raspada. iskreno se nadam da ce sa ovim mbp biti lepse iskustvo.
 
ne mogu da nadjem jasan odgovro, da li postoji fizicki vidljiva razlika na tastaturama macbook pro modela 2019 i 2020? tipa spojene strelice odnosno drugaciji raspored tih kursora?
 
drugaciji su samo arrows keys, tj. leva i desna strelica su sada half sized ali tastatura generalno ima drugaciji mehanizam i malo dublji hod. ja jos uvek cekam svoj primerak pa pisem samo sta sam do sada video.
i dalje mi se ne svidja touch bar iako ga jos uvek nisam probao.
 
drugaciji su samo arrows keys, tj. leva i desna strelica su sada half sized ali tastatura generalno ima drugaciji mehanizam i malo dublji hod. ja jos uvek cekam svoj primerak pa pisem samo sta sam do sada video.
i dalje mi se ne svidja touch bar iako ga jos uvek nisam probao.
Znam za mehanizam, nego baš sam pitao sa ove tastere. Bio je mbp na popustu u istyle sad i skoro da ga poručim online i po slici skpairam da može da se desi da je 2019 a ne 2020 model odnosno da je stari butterfly sistem. I odustanem a ne vidim na netu tačno. Neko je stavljao ok sliku neko nije. Na everumac nisam našao odgovor...
 
Samo da se dopunim jer sam napokon uzeo masinu. Za malo da odustanem. Veliko hvala @-V-O-Y-A-G-E-R-

Model je MWP42ZE/A
i5 quad core 10. gen
16gb ram 3733Mhz
512GB pcie ssd

Koristim ga tek jedan nepuni dan ali sam prosto odusevljen masinom. Nisam nasao ni jednu zamerku za sada. Definitivno vise nikad ne uzimam masinu preko 13".
Ekran je odlican, kako velicina tako i kvalitet prikaza. Prvi put koristim novu "magic" tastaturu i definitivno je ogromna promena na bolje u odnosu na uzasan butterfly.

Ovaj model ima dodatne male subwoofere pa je zvuk bolji u odnosu na basic model i ono sto me je jako prijatno iznenadilo je to sto je ovo prvi mbp od 13" sa dva fana kao na 15" modelima. Cak postoji i kontakt cpu-a sa heatsinkovima :d
Posto je i cpu jaci, ipak se isto greje kao i basic model sa jednim fanom. Instalirao sam za pocetak Mac Fan Control i podesio fan profile da jadnik malo izbacuje topao vazduh posto je fabricki izgleda podesen da duva tek na 90C.
Koristim iStat Menus dugo ali jos uvek nisu apdejtovali verziju za 2020 modele pa program ne ocitava temperature. Ali zato radi pomenuti Mac Fan Control.
Sinoc sam odradio poprilican heavy load dok sam sve apdejtovao, instalirao i podesio za rad i primetio sam da ume da se poprilicno ugreje na onoj lajsni kod touch bara. Kad ga vec spomenuh, TB za sada uopste ne koristim niti imam naviku da pogledam u njega ali videcemo, mozda vremenom postane i koristan za nesto.

Touch-id je kul stvar ali bih voleo da mogu sve da obavljam preko njega. Cesto mi trazi za neke stvari da kucam pass a za neke touch pa mi se cini kao da sam dobio jos jedan dodatni korak i nepotrebno cimanje umesto da se sve otkljucava preko jednog ili drugog resenja. Mozda moze nesto da se podesi ali ja ne nadjoh.

Ono sto me je malo razocaralo je baterija koja se nekako jako brzo ispraznila sa 100 na 30%. Videcu kako ce se ponasati u nekom normalnom radu jer ono sinoc ipak nije bilo casual koriscenje.

Sve u svemu, prezadovoljan sam masinom pa rekoh da nabacim ovako iz glave neke impresije za ovo kratko vreme.
Sada krece potraga za nekim dobrim dongle-om :D
 
Sto se tice baterije, ja koristim 13 inch, 2019 i baterija mi je odmah bila dosta slabija od MacBookPro 2015 kojeg sam prethodno imao. Ali to je razumljivo, 4 jezgra i5 moraju trositi vise od 2 jezgra i5. Srecno sa novom masinom!
 
hvala drugari :)
 
Ako sam te dobro razumeo, uzeo si 13” a imao 15? Sto ti je bolji 13”? Ja razmisljam bas da uzmem veci zbog ekrana jer dosta puta nemam eksterni monitor pa zamaram oci. Da li cu pogresiti? Da li je veci zamor na vecem ekranu zbog vece kolicine osvetljenja?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
nisam imao macbook, imam neki hp lap za firmu od 15" kome je krenuo da zabada windows vec nakon par dana i pravi probleme pa sam digao ruke od njega i pazario mbp.

meni je sinonim za bilo koji lap portabilnost i zato dolazi u obzir samo masina do 13".
glavni monitor mi je 34" ultrawide ali mi ne smeta uopste da odradim nesto na ovom mbp-u.
 
Poslednja izmena:
Kada smo kod monitora, zašto postoji samo jedan, bukvalno jedan usb-c 5K monitor, onaj LG 27 ultrafine? Je l' neko stavio patent na 5k 27" monitore pa niko drugi ne sme da pravi, ne shvatam :/

Ima ga sada u iStyle po fantastičnoj ceni od samo 185000 dinara, inače u USA je često na popustu pa ga ima za 990 umesto redovnih 1300$.
 
Ima HP Z27 4K sa USB-C punjenjem za laptop , za oko 500€. LG je namenski radjen za Apple, otuda i cena.
 
Poslednja izmena:
Ima mnogo 4k sa usb-c thunderbolt i punjenjem, ali pitam za 5K, za looks like 2560x1440' retina desktop, kao iMac, takav iz nekog razloga ima samo jedan model, taj LG
 
Da li je sada vreme da se prodaju intel bazirani MacBookPro? Mozda ne za godinu dana, ali za dve ce sigurno doci do nove iteracije u razvoju aplikacija, i samim tim stari laptopovi ce ostati bez optimizacija za novi softver. Ne verujem da bi kupio novi MacBook sada, ali bih u tom slucaju presao na XPS ili Spectru jer ce kod njih situacija ostati takva kakva je trenutno.
 
trajace podrska za intel masine jos dugo jer ne verujem da ce tek tako da izbace recimo iMac Pro ili Mac Pro.
 
Ako odemo u prošlost, poučeni iskustvom sa PowerPC procesorima, čiji je prelazak na x86 trajao oko 5 godina, uz promašaj plus-minus jedna godina, možemo izneti sledeće:

Apple ARM CPU za macOS najavljen je ove godine, što znači da će oko 2025. godine izaći macOS koji će isključivo podržavati Apple ARM CPU.

Jedina nepoznanica je Mac Pro. Ako tu bude neka vrsta Apple ARM chiplet-a, kao kod AMD-a, onda je definitivno rešena i ova nedoumica. S druge strane, ako ne bude, možda se nađe prostor za EPYC ili Threadripper Pro, što znači i dalje x86 CPU, u neku ruku.

Biće zanimljivo ispratiti celu stvar.
 
Mislim da je receno da ce biti dosta kraci prelaz.
 
I ja mislim da ce biti kraci, posto ce aplikacije sa iOS-a raditi nativno na novom chipsetu, to je suprotna situacija od prelaska na Intel. Ne verujem da ce se duze od 2 godine baviti emulacijom.
 
Da bre, pa sada ima 0 modela sa ne Intel i šta od sada pa za dve godine će sve morati da ih bacimo, jeste :)
 
Vidim da su ljudi već odgovorili. :)

Ona gornja tvrdnja koju sam napisao, je uopštena, gledajući i hardver i softver istovremeno.

Ono što je zvanično i predmet ove teme, sa hardverske strane, rok je dve godine na ARM. To svi znamo.

Ali to ne znači, sa softverske strane, da će za dve godine, x86 izgubiti podršku. To je sumanuto.

Moja čista procena, u softverskom smislu (koja može biti potpuno promašena), aludirajući na prošli prelazak, je oko 2025. Ako ništa drugo, mislim da smo 100% sigurni do tog datuma.

Ali opet, jedino da x86 tako brzo bude "obsolete", jeste da ARM bude toliko dobar, da doslovno x86 ostavi u prašini.

Za vreme iP6S, takozvana Twister jezgra, već tada su, navodno, bila nivo Haswell-a. To dosta toga govori.

Za mene je jedina nedoumica Mac Pro, ali to nećemo saznati skoro, imajući u vidu da je sadašnji izašao ne tako davno.

Koliko vidim, Apple ima nameru da i dalje koristi AMD GPU, barem kad je nadolazeći Navi u pitanju, jer postoje određeni zapisi o tome u Big Sur-u.
 
Poslednja izmena:
Ako tako bude, nece biti problema oko prodaje.
 
Nazad
Vrh Dno