Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

Dobar review (Model bez Touch Bar-a naravnol):

[YOUTUBE]kFolvM_uozU[/YOUTUBE]

Ceo tekst
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Lik ima opremu od nekoliko desetina hiljada dolara i jedan je od većih samostalnih servisera Apple uređaja, plus ima brojne klipove gdje prikazuje proces. Ako iko zna šta radi a šta ne, i šta crkava na Macu - on zna.
 
Baš su žestoko failovali sa ovim novim MBP. Kada bude došlo vreme za upgrade - ne znam šta ću uraditi. macOS mi je najbolji operativni sistem (pre toga sam 7 godina koristio Archlinux), ali ako budem morao da koristim milion adaptera da postignem ono što želim, to mi je veliki problem. Najveći problem mi je touchbar, navikao sam da koristim funkcijske tastere u terminalu, recimo u MidnightCommanderu i sigurno će mi smanjiti produktivnost.

Ovakve poteze nisu donosili dok je bio živ Steve Jobs.
 
Lik ima opremu od nekoliko desetina hiljada dolara i jedan je od većih samostalnih servisera Apple uređaja, plus ima brojne klipove gdje prikazuje proces. Ako iko zna šta radi a šta ne, i šta crkava na Macu - on zna.

Obzirom da ne ume ni da ga otvori očigledno je da nema blage veze sa mekovima, a kamoli o tome šta crkava. Čak i cela tema oko koje je napravio video "ne radi wi-fi kad se uključi nešto u usb-c port" se kasnije u videu pokazala kao netačna jer mu je radilo normalno čak i sa tom njegovom dodatnom opremom za snimanje i montažu koju priključuje preko ko zna kakvih 3rd pty adaptera, kao i sa nekim razvaljenim hard diskom. Lik je vrlo zanimljiv jer se unosi i loži ali očigledno je da nema pojma o tome što priča.

Svako ko ukaže na nešto loše kod bezgrešnog novog MBPa je retard? Pa i ako lepo dokaže to onda su to samo gluposti?

Naprotiv, daleko da je reč o nekom bezgrešnom proizvodu. Što više videa i članaka koji otkrivaju loše strane nekih rešenja to bolje za kupce. Na žalost, ovo nije jedan od takvih videa koji otkrivaju bilo šta korisno. Čovek se 10 minuta mučio da izvadi ssd drajv koji se inače vadi tako što se odšrafe dva šrafa i odlepi traka koja stoji preko drajva, dakle 1.5min za neuke max.

Po meni, stoji da je sa cenom od oko 1200 eur MBP jedan od najboljih laptopova na tržištu. Sa cenom od 1600e, teško...
 
Poslednja izmena:
Apple Drops Prices on USB-C Adapters

- USB-C to USB Adapter - Was $19, now $9
- Thunderbolt 3 to Thunderbolt 2 Adapter - Was $49, now $29
- USB-C Digital AV Multiport Adapter - Was $69, now $49
- USB-C VGA Multiport Adapter - Was $69, now $49
- USB-C to Lightning Cable (1m) - Was $25, now $19
- USB-C to Lightning Cable (2m) - Was $35, now $29

Apple is also dropping the prices on all third-party USB-C peripherals available from Apple,com and Apple retail stores. USB-C accessories will be discounted by about 25 percent, with some accessories, such as SanDisk's USB-C SD card reader, seeing a steeper $20 discount, dropping the price from $49 to $29.
 
Baš su žestoko failovali sa ovim novim MBP. Kada bude došlo vreme za upgrade - ne znam šta ću uraditi. macOS mi je najbolji operativni sistem (pre toga sam 7 godina koristio Archlinux), ali ako budem morao da koristim milion adaptera da postignem ono što želim, to mi je veliki problem. Najveći problem mi je touchbar, navikao sam da koristim funkcijske tastere u terminalu, recimo u MidnightCommanderu i sigurno će mi smanjiti produktivnost.

Ovakve poteze nisu donosili dok je bio živ Steve Jobs.

Ako si koristio funkcijske tastere na slepo kao default tastere (bez držanja Fn) onda def ćeš imati problem sa touchbar-om. Ako nisi na slepo kucao onda sam siguran da se t-bar može namestiti da stoji bilo šta na njemu pa i funkcijski tasteri. Ipak, očigledno je da je namenjen ljudima koji se bave audio/video montažom, dizajnom i sl.

Ipak, i dalje postoji osnovni model bez touchbar-a u prodaji.
 
Na slepo sam ih koristio... Problem sa ovim modelom bez touchbara je što ima samo dva USB type-c od kojih je jedan za punjenje.
 
Sto se tice pucanja wifi konekcije, evo jedan lik sa macrumors-a je detaljnije isprobavao..

I had it happen too with my 13' MBP.

I have a USB C to USB A adapter.

When I plugged in my USB 3.0 Thumb drive with the adapter it simply cut wifi. (did it twice while listening to a live stream audio. Instantly cut when I accessed the drive. It seem to be software.)

However using the same adapter and syncing my iPhone had no problem at all.

And an hour ago using the same thumb drive again it didn't drop.

I'll wait and see.

Ok ok, i've played a bit with it.

it's systematic.

But it seem to depend on the device I use.

Basically I use this USB key : https://www.amazon.com/ADATA-UV131-...d=1478204459&sr=8-8&keywords=adata+usb+3+16gb

with this adapter : https://www.amazon.com/TECHTOO-Type...-19&keywords=USB+type+C+to+usb+type+a+adapter

---

Ok I started a live radio on iTunes.

Whenever I plug the drive with the adapter, it's systematic Wifi shut down instantly. I can't refresh pages. Eventually the laptop tell me i lost connection to the internet. It start back instantly when I remove it.

It happen in both USB C port. It happen with the power cable plugged in the other port or not.

It also happen if I add this particular USB 3.0 hub between the adapter and the usb thumb drive :

https://www.amazon.ca/Anker-Bus-Pow...id=1478204874&sr=8-5&keywords=anker+usb+3+hub

(same thing, whatever the port, no matter if power is plugged or not.)

---

However. 2 things :

Just plugging the adapter or the adapter+hub doesn't cut down wifi. It's only when I actually add the thumb drive.

With both the same adapter and the same hub, + lightning cable + iPhone and sync. It doesn't affect the internet.

So for now, it seem to be linked to my thumb drive.

I will find my old external HDD and see if it does the same thing. Stay tuned.

--- Post Merged, Thursday at 1:36 PM ---

Update :

the adapter + 2.5mm USB 2.0 enclosure (powered by the laptop) = no effect. Even when I make a transfer. (it's actually plugged in right now)

Next step : find my old usb 2 thumb drive ...

--- Post Merged, Thursday at 1:43 PM ---

New Update :

adapter + USB 2.0 Kingston Thumb drive = no effect. (even when working on a large transfer).

Next step : Removing one of my 3.5' HDD from my desktop PC, finding my USB 3.0 dock (powered by a wall plug) and see if it have any effect. Just to check if it is linked to USB 3.0 (just in case) or linked to my particular thumbdrive.

UPDATE :

Adapter + USB 3.0 HDD Dock (self powered) + HDD + big file transfer = No effect on Wifi. Stream still strong. Pages updates as fast. (no lost bar on the Wifi icon, like any other test that didn't affect wifi signal.)

--- Post Merged, Thursday at 2:20 PM ---

PROBLEM SOLVED! :

Ok, from a bit of google search, it seems related to USB 3.0 and 2.4Ghz Wifi band (widely used on a lot of wifi setup). It doesn't seem to be related to the 2016 MacBook Pro but to badly "shielded" usb 3.0 devices that emit interference that disturb 2.4Ghz Wifi Signals. Also its easy to find people complaining about the same effect on other computers, Macs or PC.

http://www.intel.com/content/www/us...al-bus/usb3-frequency-interference-paper.html

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2423604,00.asp

(just make a quick search on USB 3.0 and Wifi interference)

UPDATE : New test

Original USB 3.0 Thumbdrive that caused the problem + Adapter + Everything wrapped in tinfoil = ... NO PROBLEM WITH WIFI !

So basically my cheap USB 3.0 Thumbdrive make interference with 2.4 Ghz Wifi band.
 
Sto se tice pucanja wifi konekcije, evo jedan lik sa macrumors-a je detaljnije isprobavao..

Lepo čovek ispitao sve mogućnosti, za razliku od onog tipa sa videa, koji se baš uneo, pa zaboravio na racio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Treba razumeti jednu stvar. Jedan konektor koji moze da radi sve je mnogo bolji od 10 razlicitih konektora gde imamo gomile razlicitih kablova. Niko do sada to nije primetio i sve je ql sto koristimo gomile razlicitih konektora i stalno moramo da razmishljamo da li imamo odredjen kabl pa i da ga nosimo sa sobom, a kada neko zeli da sve to standardizuje i da za koju godinu postoji samo USB-C, e onda je problem jer moramo da predjemo na nove uredjaje ili koristimo neke adaptere. Uvek je tako bilo kod promena standarda i konektora, ali narod ima vrlo kratko pamcenje iz nekog razloga. Pogotovo su smesni komentari za SD citac i profesionalce, SD kartica je konzumer format. Dalje je smesno to sto svi iz nekog razloga traze mane kao da opravdavaju sebi zasto ga nece kupiti :) MBP je ubedljivo najbolji laptop na trzistu, kako ce 5 konektora i SD slot u losem laptopu da mu pomogne da bude upotrebljiviji ? Uredjaj je celina, a ne skup hardvera ili opcija, a recimo u montazi videa najslabiji MBP bez touch bara je visestruko brzi (8-9 puta) od slicnog HPa sa jacim hardverom.

Inace, ne postoji profesionalac koji ce koristiti MBP i da mu je to jedina stvar u torbi. Jedan ili dva adaptera ce mu pomoci da "prezivi" tranziciju na USB-C uredjaje, kako bi u bliskoj buducnosti uzivao u boljem, a 5 godina kasnije ce to onda uraditi i ne-Apple proizvodi :)
 
Poslednja izmena:
poenta pro uredjaja je da ti ne trebaju nikakvi adapteri, vec da izvadis masinu na sto i radis sta ti padne na pamet

apple je ubacio thunderbold portove iz razloga sto sad ako neko pozeli da pravi kablove sa tim portom, mora da placa patent appleu
a ako zeli da napravi obican usb type c, apple moze jednostavno da disabluje koriscenje odredjenih kablova ili proizvoda sa tim konektorom
 
Poslednja izmena:
Pa za godinu i po kad sve bude USB-c neće ti trebati nikakvi adapteri. Apple je po običaju rešio da malo pogura stvari.
 
Jes', godinu ipo, kao što su svi odmah prešli na USB3 itd.
 
USB type c jeste budućnost i postaće standard, ali se postavlja pitanje - što nisu stavili USB Type C u iPhone onda?
 
jer bi onda morali da stavljaju u bundle i adapter... lakse profesionalce nateras nego prosecnog korisnika...
 
Ideja je potpuno jasna (makar meni). MBP je postala jaka mašina i mnogi "profesionalci" su je koristili na radnom stolu i za nju vezivali sve i svašta. Zato je trpela Mac Pro linija koja se slabo prodavala. Očigledno je zaokret u tome da MBP postane mobilna mašina za ljude u pokretu i za takve namene a ne da se opet drži na stolu. Kome treba stona mašina, izvol'te Mac Pro. Ako ti treba (povremeno) i da je poneseš, onda kupiš i MBP i Mac Pro :) To je potrošačka logika, nema više i jare i pare. Ne slažem se da to nije više PRO mašina. Pa i ja sam profesionalac, nisu samo "kreativci" i programeri to, stalno sam u pokretu i treba mi što lakša mašina sa što većom autonomijom.

I meni se ne sviđa ovaj koncept ali mene niko ne pita :) Bojim se da nemamo pojma o istraživanju tržišta i šta je uslovilo na ovaj potez.

@driver
Slažem se sa tobom 99,9% :)
 
Poslednja izmena:
Treba razumeti jednu stvar. Jedan konektor koji moze da radi sve je mnogo bolji od 10 razlicitih konektora gde imamo gomile razlicitih kablova. Niko do sada to nije primetio i sve je ql sto koristimo gomile razlicitih konektora i stalno moramo da razmishljamo da li imamo odredjen kabl pa i da ga nosimo sa sobom, a kada neko zeli da sve to standardizuje i da za koju godinu postoji samo USB-C, e onda je problem jer moramo da predjemo na nove uredjaje ili koristimo neke adaptere. Uvek je tako bilo kod promena standarda i konektora, ali narod ima vrlo kratko pamcenje iz nekog razloga.

da... ljudi zaboravljaju da bi se paraleltni port, RS-232 i ostali legacy portovi vukli na PrCu jos jedno 10 godina da se nije pojavio iMac G3 koji je izbacio sve legacy portove i imao samo USB (uz FireWire) sto je izazvalo pravi bum kojekakvih third party USB dodataka i periferija.

Realan problem (za razliku od kuknjave) sa USB-C konektorom je sto nije MagSafe. Da li ce MacBook sleteti sa stola (ili ce se pokidati konektor) kad neko zapne za USB-C kabl? http://www.macworld.com/article/289...-crash-to-the-ground-without-magsafe-yes.html - bilo bi dobro videti i kako to izgleda u praksi...

apple je ubacio thunderbold portove iz razloga sto sad ako neko pozeli da pravi kablove sa tim portom, mora da placa patent appleu

Thunderbold jeste nastao na Intelovoj LightPeak tehnologiji u saradnji sa Appleom (btw Intel jedini pravi kontrolere).
Thunderbold 3 koristi USB-C konektor koji je royalty-free
tako da ne vidim kako tvoja tvrdnja moze biti tacna.

usbc i tunderbolt nisu isto i ako su fizicki isti

ako se appleu dune, zakljucace koriscenje svega sto nije tunderbolt
naravno da nisu isto:
jedno je hardwerski interfejs (koji izmedju ostalog podrzava i USB 3 protokol) a drugo je fizicki konektor.

ovo o zakljucavanju nisam ni razumeo...??

USB type c jeste budućnost i postaće standard, ali se postavlja pitanje - što nisu stavili USB Type C u iPhone onda?

USB-C je standardizovan aprila 2014.
Lightning port se nasao na iPhoneu septembra 2012.

najverovatnije ce ga staviti u buducnosti (ako je to fizicki uopste moguce i ako ne budu smanjivali/stanjivali iPhone :D)
 
Poslednja izmena:
New MacBook Pro outsold every competing laptop in just five days

macbookprosales.png


The sales of course need to be viewed in perspective. Just as iPhone 6 sales reflected pent-up demand for larger-screen phones, 2016 MacBook Pro sales will be in large part driven by similar pent-up demand for a long-awaited update to the range. Even so, this data indicates a successful launch by any standards.

https://9to5mac.com/2016/11/09/2016-macbook-pro-sales/
 
Ako si na Mac-u, čekao si BILO KAKAV Mac Book Pro od 2012.
 
Nazad
Vrh Dno