Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

Najnovija Apple tastatura :D
 
MB Pro 2020 base model 256 SSD, 8 GB rama po staroj brzini, 2133MhZ, a Macbook Air 2020 po istoj cijeni 1299$ (u usa) 16 GB rama, 3733mhz i 512 SSD. Koja je logika...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala sto si me prosvijetlio. Ziv bio!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li je dobra kupovina Macbook Pro 13", ovaj poslednji model koji je izašao (sa magic tastaturom), ili je okej kupiti trenutni model sa butterfly svičevima? Nisam toliko upućen i nisam imao prilike da probam nijednu od ove dve tastature, pa me zanima vaše mišljenje. Konkretno me zanima baseline model (8th gen i5, 256Gb SSD, 128Gb mi se čini da nije dovoljno). Nisam do sada koristio Macbook pa sam prilično neupućen, koristio bih ga za programiranje i za maltene sve osim gejminga, pošto za to imam desktop PC.

Vidim da se dosta pisalo o butterfly tastaturi i da je očajna, ali nemam nikoga od prijatelja i poznanika da pitam za neko first hand iskustvo. Čini mi se da je izložen u iStyle novi Macbook Pro 16" sa magic keyboard a i trenutna verzija od 13" sa butterfly keyboard, pa ako mi se ukaže prilika mogao bih da odem i proverim, ali do tada bi mi značilo da neko napiše svoje iskustvo ako je moguće. Takođe dugogodišnji sam iPhone korisnik, polako bih želeo da se u potpunosti prebacim u Apple ekosistem, izvinjavam se ako ovaj post nije na mestu, ali od sinoć razmišljam od Macbook Pro 13" i ne mogu da prestanem jednostavno :)
 
ima li neko informacije da li ce biti nekog refresh-a MBP 16" ove godine?
trebalo bi da pazarim u narednih par meseci (najkasnije do zime), pa da znam da li da pricekam ili da idem odmah na kupovinu
thx
 
Drugaru nabubrila baterija na MBP 15 2017, odneo u iStyle, kazu mora da menjaju ceo top cover ( tastaturu, touchpad, touchbar i bateriju ) jer ide u paketu sve, ne moze odvojeno, 40k ceh.
 

Prilozi

  • viber_image_2020-05-21_00-13-56.jpg
    viber_image_2020-05-21_00-13-56.jpg
    172 KB · Pregleda: 86
Evo danas preuzeh svoju 13icu istog godista, iz iStyle-a. Isti problem, isto resenje. Baterija nabubrila, poceo da se klacka na ravnoj povrsini. Srecom pa je jos uvek pod garancijom te je zamenjeno o njihovom trosku. Sve zavrseno za 10 dana. Krajnje su korektni bili.
 
Drugaru nabubrila baterija na MBP 15 2017, odneo u iStyle, kazu mora da menjaju ceo top cover ( tastaturu, touchpad, touchbar i bateriju ) jer ide u paketu sve, ne moze odvojeno, 40k ceh.

Neka proba drugi servis.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
ima li neki macbook koji ne kuva na 100C?
treba mi za posao jer ne zelim windows da gledam vise u zivotu ali koliko vidim svi macbook-ovi su shit.
radim sa uzivanjem na hackintosku zadnjih godina ali mi treba neka pouzdana prenosna varijanta.
 
ima li neki macbook koji ne kuva na 100C?
treba mi za posao jer ne zelim windows da gledam vise u zivotu ali koliko vidim svi macbook-ovi su shit.
radim sa uzivanjem na hackintosku zadnjih godina ali mi treba neka pouzdana prenosna varijanta.

Ne znam na sta tacno mislis pod "ne kuva". Ja imam MBP 2018 13" i on je optimizovan da kasno pali fanove. Generalno, desava mi se pri kontinuiranom full loadu gde CPU ode na 90c, fanovi na 6500RPM (max) krenu da se vrte tek kad ceo CPU predje 90c. Kada je recimo samo jedan core pod punim loadom, fanovi odu na 1500 RPM tek kada jedno jezgro ode na 93-94c. Ako ti ovo smeta, mozes da instaliras npr. Mac Fan Control i podesis fan curve kako ti se svidja. Generalno se ne cuju na ~3500 RPM.
Medjutim MBP ne moze da se protivi zakonima fizike, tako da ne znam tacno koja je tvoja ideja kako da se radi heat management sa malim laptopovima koji imaju CPU sa 28W TDP-om. Ili su glasni i hladni ili tihi i manje hladni.
 
Predju na ryzen i nema problema sa temperaturom. Sve se da rijesiti. [emoji2]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Verovatno zavisi i od prirode posla koji na njemu planiraš da obavljaš...
Ja imam 15" Macbook Pro iz 2018-te, koristim ga svakog dana za web browsing (Safari), office tip aplikacija (uglavnom Appleov Pages, PDF Reader, Powerpoint), mail, reprodukciju videa (IINA, Movist), muzike (Apple Music, Spotify), social networking aplikacije...
Ne bavim se video produkcijom niti igram igre na njemu. Sa ovakvim načinom upotrebe, korisničko iskustvo je po meni superiornije u odnosu na ono na hardverski jačem desktop hackintoshu, temperatura se u iStat Menus kreće oko 40 C, a ventilator se nikad ne čuje... u stvari čujem ga jedino u toku update-a OS-a. Računar nikad ne gasim, restartujem ga svakih par nedelja.
 
Poslednja izmena:
necu ni ja da radim nista posebno zahtevno i iskreno bi mi novi Air bio puna kapa ali kad sam video da fan uopste nije ni na koji nacin konektovan sa cpu hladnjakom odmah sam ga precrtao jer stvarno ne razumem njihove inzenjere i resenja.
novi Air i sa stedljivim cpu-om koji radi na dosta nizem taktu brzo prokuva na 100C pa krene da od kucista pravi ringlu sto mi nikako nije prijatan osecaj.
koliko sam video na mbp modelima fan uvek radi ali takodje brzo prokuva sto mi je takodje nedopustivo. takodje me jako odvraca butterfly tastatura. na kratko sam je probao i bila mi je jaako nezgodna. ne znam da li bih se vremenom navikao ali verujem da mi ne bi bila nikad udobna.
za sad sam na stend baju i cekam da vidim neki sledeci refresh mbp 13" modela sa "novom" tastaturom pa da vidim i temperature.
bas mi treba lap masina koju bih odmah kupio ali nikako nisam nasao nista sto mi deluje ubedljivo i pouzdano na duze staze.
sta cu, navikao sam da masine gledam iz pc hw perspektive i ne mogu preci preko ovakvih propusta.
 
Poslednja izmena:
Ne rade stalno fanovi na MBP, ne znam gde sam to video. Ja sam sada pogledao, sa CPU utilizacijom od ~10%, CPU je na 53c a fanovi su na 0 RPM.
"Prokuvavanje" se desava samo kad vrtis nesto sa 100% utilizacijom (tipa 3D render) i to duze vreme. Na 6-6.5k RPM, fanovi jako dobro hlade.
 
Ja sam jedno vreme radio na macbook airu 2014 il 15, photoshop i illustrator. Stalno je bio vruc, prodao sam ga drugaru koji se takodje bavi dizajnom i verovali ili ne taj air i dan danas radi ko sat iako je stalno bio na velikim temperaturama. Jos par dizajnera znam koji rade na mac-ovim i svima su vruce masine al nemaju problema. Pretpostvljam da su namerno naprevljeni tako i da im te visoke temperature ne stete.
 
pa nije da im ne stete, toplota je najveci neprijatelj komponentama. problem je i sto se prilikom pregrevanja suludo spusta takt cpu-a koji uglavnom nece raditi na deklarisanim vrednostima.
mislim, svakako kupujem macbook jer mi stvarno treba ali pogledacu jos jednom sve detaljnije ili sacekati jos malko dok se ne pojavi neki bolji refresh model.
 
Pa evo ja ti kazem iz prve ruke da visoke temperature nisu ninakakav nacin ostetile ni macbook ni cpu, radi kao i prvog dana a stalno stalno je bio pod heavy load-om. Plus sto je konstantno bio na jos jednom monitoru. Nikakvih pregrebanja i spustanja takta nije bilo.
 
Poslednja izmena:
pogledacu detaljne testove pa cu nakon toga videti sta mi je ciniti.
hvala na infu iz prve ruke.
 
odlucio sam se za mbp 13" 2020 model. nije savrsen ali je prihvatljiv.
u basic model su stavili intel 8. gen a tek u najjaci model intel 10. gen cpu ali sta da radim... ipak i basic model ima 4c/8t.
najveca mana je samo 8gb rama pa cekam da vidim kolika je doplata za 16 i koliko se ceka.
ali mi se generalno novi model bas svidja a fina mu je i cena. svaki novi model dolazi sa touch barom ali ajde probacu i to cudo, mozda bude od neke koristi. svidja mi se i touch id funkcija a najvise od svega napokon normalna tastatura koju bas hvale.
porucujem ga najkasnije do kraja nedelje pa javljam kako radi :)
 
Nazalost, visoke temp i obaranje takta (u odredjenim situacijama i u odredjenoj meri) moras da prihvatis, koji god noviji model uzeo (cak i windows platforma).
 
Poslednja izmena:
verujem, ovo mi je inace prvi lap-top pa je verovatno normalno da nekad prokuvaju u nekim heavy usage trenucima.
ali verujem da ce masinica biti ok i vise nego dovoljna za moje potrebe. 16gb custom varijanta se previse ceka pa sam ipak odabrao model sa i5/8gb/256gb/iris pro.
porucio sam pa ga preuzimam pocetkom nedelje kad se vratim kuci.
jedva cekam da probam i novu tastaturu jer mi je butterfly bila uzasna iako sam je par puta samo na kratko probao.
 
Ja sam siguran da ces biti zadovoljan, ovo oko grejanja prosto nemoj da se opterecujes imas granciju pretpostvljam i bas te briga sto se lap greje ako radi kako treba.
 
imam garanciju godinu dana.
ma ja na to sve gledam iz ugla pc/hackintosh korisnika gde meni 9900k klokovan na 5Ghz dodje do max 95C i to samo u torture testovima kao sto je prime95 pa mi zvuci suludo da neki mobile cpu koji radi na 1.4Ghz kuva na 100C u malo zahtevnijim taskovima.
videcu, jedva cekam da stigne :)
 
Nikad laptop nece moci da ima hladjenje kao desktop, pogotovu ovi mac-ovi koji su tanki santimetar ipo ja mislim.

Apropo garancije mislim da mozes da uzmes Apple Care+ pa da budes mirniji na duze. Ja sam uzeo za iphone na rate al mislim da su pisali za mac-ove da mora u celosti da se plati.
 
videcu jos za to. za iMac pre par godina nisam uzimao apple care a kostao je duplo vise i bas sam se razocarao u njega. videcemo sa macbook-om kakva ce biti situacija. svakako sam optimista.
generalno nisam fan apple hardvera, posebno nakon steve ali bilo kakav rad na windowsu ne dolazi u obzir tako da je odluka lako pala na macbook.
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko ti je pametno da uzimas 8GB RAM-a u 2020oj. Iako je SSD jako brzo i moze brzo da loaduje, ako radis neki jaci multitasking verovatno bi ti 16GB mnogo bolje bilo.
Ja sa 16GB nemam nikakvih problema sta god da radim, ali vidim po memory pressue metrici da cesto ide iznad 10GB.

Ne mora ni MBP da ide iznad 95c pod punim loadom ako mozes da trpis 6500 RPM i buku koja dolazi. A ocekivati nesto drugo od ovako tankog laptopa sa 28W TDP-om nije uopste realno. Svaki ultrabook thortluje kad tad.
 
Nazad
Vrh Dno