Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

2017 modeli su pogodjeni ovim?

koliko sam shvatio samo touchbar modeli? ja ne vidim razlog zasto je prodat i jedan touchbar model bilo gde, trebalo je da se pokaze da je to glupost, kako bi prestali da ga forsiraju

Retko ko je kupovao Macbook Pro TB zbog touchbara. Apple je lepo izdeferncirao ponudu Macbookova tako da si morao da kupis TB ako si hteo bolje performanse. 2018. godine razlika izmedju TB i non-TB je, osim u portovima, bila u tome sto je TB imao quad core cip.

Mada, ja ne znam cemu toliko protivljenje touch baru. Ima neke super funkcionalnosti ne smeta uopste u svakodnevnom radu.
 
ja ne znam kome moze da bude kul da mora svaki put da gleda u tastaturu kad hoce da uradi nesto :/ nije puno stvari smesteno u taj red, ali kad mi zatreba moram da pogledam. kad imas tastere sve radis napamet, kad pogledas u tu tastaturu?
 
Ali tasteri su i dalje tu, samo pritisnes Fn. Nema neke razlike, F tasteri su na istom mestu.
Ja sam se na TB navikao i na neke dobre fore sa precicama koje su kontekstno osetljive. Meni se svidja koncept. Jedino bih voleo da ima haptic feedback, ali sta da se radi.
 
Ljudi ga pre svega hate-uju jer misle da zbog njega vise placaju racunar, medjutim isto bi MBP kostao i bez njega.
 
pa jesu tasteri tu, ali je mnogo lakse na slepo udarati po pravim tasterima, nego po ravnoj povrsini, ne znas sta si pritisnuo....

vidis, laza ima pravo, meni to nije uopste palo napamet - cena. mada i ja se slazem da bi isto kostao i bez tog touchbara...
 
Naravno da bi isto kosta, ovo je vec stara cena za MBP.
Ja sam se navikao na TB tako da mi ne smeta i cak mi se i svidja u nekim pogledima. Mada, razumem da ako se neko navikne na F tastere i precice da mu prelazak mozda i nije najlagodniji.
Ja ocekujem da Apple uradi redizajn kad pocnu svoje cipove da ugradjuju umesto Intelovih. Videcemo da li ce zadrzati TB ili ne. :)
 
mislis da ce stvarno da daju nogu intelu?
 
ugasili smo ga kad ne bude bilo programa
 
Koji kabal koristis, ja od prvog dana imam na 15" (2017) zakacena 2 monitora jedan usb-c > dp i jedan usb-c > dvi, nemam nikakvih problema sa slikom osim sto ovaj na DVI se konstatno budi i odlazi u sleep kada je komp u sleep-u pa moram da ga ugasim na dugme, sad ne znam dal je to do monitora ili kabla ili laptopa ali nisam dublje ulazio, navikao sam da ga ugasim kad ustanem od kompa :)

Gde si kupio usb-c > dp?
 
Posle par meseci korišćenja Macbook Pro 13" 2018 mogu samo da kažem jedno: Najgore iskustvo sa bilo kojim Apple proizvodom ikada. Gomila sitnica koje mi smetaju na svakodnevnom nivou. Monitor koji je direktno povezan preko thunderbolt porta, nekada odluči da se ne probudi iz sleep, čak i built-in screen ne reaguje, iako vidim da touchbar radi. Džaba plugging/unplugging, ne pomaže dok ne restartujem komp. Facetime u poslednje vreme zaglavi i pukne (verovatno od poslednjeg update-a), zvoni posle par minuta od kako sam završio razgovor.
Zvuk da ne pominjem, radi kad mu se ćefne. Znam za savet da promenim frekvencu preko Audio/MIDI setup, ali ne mogu da verujem da to još nisu rešili.
Kada probudim makinu iz sleep, treba joj par sekundi da se osvesti i skonta da postoji i drugi monitor (ovo mi najviše smeta), itd. Aplikacije kao Safari s' vremena na vreme zaglave na par sekundi, nekada se pojavi spinning ball, nekada cela mašina zaglavi...

Ništa od ovoga mi se nije dešavalo na modelu iz 2015.
 
Poslednja izmena:
Ja imam 2016 model 15 inca evo sad ce 2 godine. Imao sam problem sa tastaturom, osim toga sve radi bez greske. Problem sa externim monitorom ili bilo cime nisam imao. U pitanju je I7/16GB/512GB.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Posle par meseci korišćenja Macbook Pro 13" 2018 mogu samo da kažem jedno: Najgore iskustvo sa bilo kojim Apple proizvodom ikada. Gomila sitnica koje mi smetaju na svakodnevnom nivou. Monitor koji je direktno povezan preko thunderbolt porta, nekada odluči da se ne probudi iz sleep, čak i built-in screen ne reaguje, iako vidim da touchbar radi. Džaba plugging/unplugging, ne pomaže dok ne restartujem komp. Facetime u poslednje vreme zaglavi i pukne (verovatno od poslednjeg update-a), zvoni posle par minuta od kako sam završio razgovor.
Zvuk da ne pominjem, radi kad mu se ćefne. Znam za savet da promenim frekvencu preko Audio/MIDI setup, ali ne mogu da verujem da to još nisu rešili.
Kada probudim makinu iz sleep, treba joj par sekundi da se osvesti i skonta da postoji i drugi monitor (ovo mi najviše smeta), itd. Aplikacije kao Safari s' vremena na vreme zaglave na par sekundi, nekada se pojavi spinning ball, nekada cela mašina zaglavi...

Ništa od ovoga mi se nije dešavalo na modelu iz 2015.

Ja imam isti laptop oko dva meseca. Ponekad mi se pojavi spinning ball u aplikacijama (sto mi je cudno, s obizorm da imam 16GB RAM-a) ali van toga i nekih sitnih bagova koji se ponekad pojave, nemam zamerki. Monitor koristim preko usb C -> DP i radi sve odlicno.
 
Sveže instaliran maOS noćas. Viidećemo kako će se ponašati sada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Navodni rezultati test uređaja sa ARM procesorima obećavaju:
apple-arm-mac-processor-benchmark.jpg

izvor: https://bgr.com/2019/03/15/macbook-arm-processors-benchmarks-beat-intel-scores-leak-says/
 
a kako cemo da instaliramo windows onda ako sutnu intel? :/
 
Postoji w10 ARM. Recimo, ovaj:

Kod:
http://fg.ds.b1.download.windowsupdate.com/c/Upgr/2018/09/17763.1.180914-1434.rs5_release_clientconsumer_ret_a64fre_en-us_271cffa11ed737a1dedf538cadb624f3624b519d.esd

Da li je kompatibilan, ostaje da se vidi.
 
Poslednja izmena:
ma postoji, ali sta da instaliras na njega, kad nema programa.... isto ce da bude i za macos u pocetku... :/
 

Ovo je vrlo obecavajuce, posebno za cip koji je verovatno engineering sample i za neoptimizovan softver. Ako je ovo cip za 15", cinjenica da ima isti multicore kao i7 8700 je fenomenalna.
Mada, realno je da ce Apple imati automatsku prednost jer ce uvek koristiti TSMC cutting edge node. Da mi je neko rekao da ce Intel ovoliko kaskati za TSMC-om pre 10 godina, iskreno bih se smejao. Ali izgleda da tako stoje stvari danas i verovatno u blizoj buducnosti, osim ako Intel ne uspe da ranije lansira njihov 7nm (koji je dosta ispred TSMC 7nm).
 
Heh, da budem iskren meni lično ovaj članak izgleda veoma neubedljivo i sumnjivo, pa ću tako i gledati na njega. Suštinski ovo je taman u rangu puštanja buve, s obzirom da nijedan podatak nije proveren niti se pouzdano zna tačno o kom procesoru se ovde radi... Neko je okačio neki isečak i rekao da je to možda ARM? Pre svega, ako je hteo da nas ubedi u to trebalo je da okači lepo ceo rezultat, a ne samo ovaj isečak iz koga ne možemo da vidimo čak ni kako je tačno procesor zaveden. :smoke:

Na osnovu podatka sa drugih sajtova koji se malo ozbiljnije bave ovom problematikom, koliko sam mogao da primetim, ni jedan ARM procesor još uvek nije na ovom nivou. Stoji i da su svi jednoglasno složni da ARM tehnologija ima svetlu perspektivu i da sve uređaje u bliskoj budućnosti svakako čeka još jedna značajna tranzicija. Ipak to se neće desiti koliko sutra, već tek kada se stvore objektivni uslovi za tako nešto. U prvom redu to podrazumeva opsežno prebacivanje kompletnog softvera na novi procesor odnosno novu tehnologiju, za šta će svakako biti potrebne godine angažovanog rada. ,)

Kako ja to vidim, u nekom trenutku Apple bi mogao da napravi neki uvrnut korak u smislu ponude za početak nekog laganog ultratankog macBook-a ili Air računara koji će pre gurati iOS nego li macOS. Međutim kako bi takav jedan koncept realno prošao u praksi to je već drugo je pitanje? :trust:

Možda grešim, ali nekako imam utisak (uzevši u obzir trenutne okolnosti) da se to neće desiti pre 2023 godine. No, videćemo već... ;)
 
Poslednja izmena:
Ovde se ne radi samo o ARM-u. Čak i da je sporiji na istom nodeu, problem je sto je Intel počeo da kaska za TSMC-om/Samsungom sto se tiče nodova, a tu razliku ne mogu da nadoknade i arhitekturi. Ako Intel nema kredibilan pipeline ne samo za 10nm, već za buduce nodove (EUV i slično), stavljaju se u vrlo lošu poziciju.
 
Da li je neko koristio ovo ili nesto slicno ovome:

2Oxa81HTO2k._UX970_TTW__.jpg

https://ebay.to/2KsQjux

Trenutno su mi 3 porta zauzeta od 4, sa ovim cu bar da resim jedan monitor i punjac u isto vreme, a tu mi je i mrezni kao i citac kartica koji cesto koristim...?
 
za taj ugreen nije sasvim sigurno da li remeti rad mreze, ali novi ugreen koji nema kabl provereno radi ok, ja sam probao. u poslednje vreme doduse koristim samo neki stari usb3 hub sa citacem kartica koji sam povezao pomocu usbc to micro b kabla i to za divno cudo radi lepo, tako da ako je nekome palo napamet da proba, vrv ce raditi. taj usbc to micro b kabl sam kupio prvenstveno zbog eksternih ssd-ova koji mi svi imaju micro b konektor, a bas mi se ne baca 50-ak evra sad na nova kucista da ih prepakujem, a i mrzi me.
 
Ma ja bih sa kablom i to sto duzim da ne vidim ove ostale zakacene u njega :) Nista istrazicu jos malo pre porudzbine...
 
da, bas to... nije mi jasno zasto ne prave ove adaptere sa izmenljivim c kablom, da mozes da stavis koju god hoces duzinu. meni vrsi posao za usb i kartice ovaj stari hub kao sto sam vec napisao, ali to ne resava monitore i lan kome treba....
 
ne mogu bas da editujem prethodni post.... kad smo vec kod celog ovog shitbook konteksta.... *mjau**mjau**mjau* malo mi je smor da u 21. veku ne mogu ko covek da radim stvari koje sam mogao nekad na kompu (doduse normalnom, ne ovom m00du od 2cm).... sve ja razumem, to je fensi itd. ali ono, pre 8 godina sam imao komp koji je ovo fensi parce metala i plastike mogao da pojede za dorucak, i zapravo se pitam: sta se desava? ok zivim ja sa dual boot-om, upalim windows svako malo, jer mora tako, *mjau**mjau**mjau* macos deluje ok, ali *mjau**mjau**mjau* ne moze bas da se koristi odistinski, naravno treba ti windows... sve je to ok, ajde pomirio sam se sa tim - kupio si fensericu a ne stvar za rad, jer realno ova cuda i nisu za ozbiljan rad vec samo za pokazivanje... ali ono sto nije ok je sto ja ako ikad pokusam nesto da uradim, recimo cekam pola sata na import par hiljada raw fajlova i slusam ga kako urlice, tad bi ga lepo bacio kroz prozor da se resim bede.
 
Da li je neko koristio ovo ili nesto slicno ovome:

Pogledajte prilog 268597

https://ebay.to/2KsQjux

Trenutno su mi 3 porta zauzeta od 4, sa ovim cu bar da resim jedan monitor i punjac u isto vreme, a tu mi je i mrezni kao i citac kartica koji cesto koristim...?

Meni radi OK već godinu dana. Ne kačim monitor na njega. Zna nekad da se zaglupi da USB ne radi ako je mreža ukljucena. Samo ga uključiš isključiš i bude ok. nisam primetio da smeta i ima interferenci, ali 90% vremena sam na LAN-u.
 
ne mogu bas da editujem prethodni post.... kad smo vec kod celog ovog shitbook konteksta.... *mjau**mjau**mjau* malo mi je smor da u 21. veku ne mogu ko covek da radim stvari koje sam mogao nekad na kompu (doduse normalnom, ne ovom m00du od 2cm).... sve ja razumem, to je fensi itd. ali ono, pre 8 godina sam imao komp koji je ovo fensi parce metala i plastike mogao da pojede za dorucak, i zapravo se pitam: sta se desava? ok zivim ja sa dual boot-om, upalim windows svako malo, jer mora tako, *mjau**mjau**mjau* macos deluje ok, ali *mjau**mjau**mjau* ne moze bas da se koristi odistinski, naravno treba ti windows... sve je to ok, ajde pomirio sam se sa tim - kupio si fensericu a ne stvar za rad, jer realno ova cuda i nisu za ozbiljan rad vec samo za pokazivanje... ali ono sto nije ok je sto ja ako ikad pokusam nesto da uradim, recimo cekam pola sata na import par hiljada raw fajlova i slusam ga kako urlice, tad bi ga lepo bacio kroz prozor da se resim bede.

Mac OS ne može da se koristi odistinski i treba Windows? Možeš li da objasniš ovo malo bolje? :)

Ja sam prešao na Mac OS pre malo više od tri godine i od tada ni jednom nisam pomislio da se vratim na Windows, pa me zanima šta ti ne odgovara pa misliš da nisu za ozbiljan rad?
 
Nazad
Vrh Dno