Šta je novo?

Novi MBP sa Magic Toolbarom

Neko iz Apple-e hardware time mora da leti, nikako da naprave Pro laptop masinu koja nece imati problema. Prosla godina imala problema sa tastaturom, ova godina sa novim procesorom i nedovoljnim hladjenjem. Po meni se najvise isplati uzeti MacBook Pro 15" sa osnovnom konfirguracijom i povecati ram i ssd. Ovo sa i9 procesorom ne bih bas rizikovao...
 
Ne baš skroz sjajno, ali opet drastično bolje nego pre updatea.

Sad već razmišljam o upgrade-u, tj. da uzmem i7 6-core 15icu.
 
 
Uzeh skoro MBP 2018 15" (16/512, 6-core i7) i za sada sam zadovoljan. Prešao sam sa MBP 2015 15" na njega. Tastatura je ok, bolje nego na 2016/2017. modelima mada mi je i dalje bolja na 2015. Touchbar je bespotrebna stvar, čak bi mi bilo lakše da su skroz ukinuli taj deo nego što su ga ostavili, ali s obzirom da imam skroz custom mapping svega kroz Hammerspoon, Karabiner i ostale alate, još odavno sam se navikao da mi je caps lock esc tako da touchbar i ne koristim. Ne greje se, baterija drži super, ekran odličan, tako da mislim da sam napravio dobar potez za upgrade. Vidi se da je brži od 2015. modela u nekim operacijama.

Problem je naći dock koji zadovoljava sve moje potrebe, pa sam na kraju naručio CalDigit TS3+. Oni kinezi sa alija (uGreen, dodoocool, itd) ne podržavaju preko 50hz na 3440x1440 rezoluciji što rezultuje sa seckanjem, tako da sam, dok mi ne stigne dock, uzeo Moshi usb type c to HDMI koji bez problema radi 4k na 60Hz.

Ako nekoga zanima nešto, nek pita.
 
Uzeh skoro MBP 2018 15" (16/512, 6-core i7) i za sada sam zadovoljan. Prešao sam sa MBP 2015 15" na njega. Tastatura je ok, bolje nego na 2016/2017. modelima mada mi je i dalje bolja na 2015. Touchbar je bespotrebna stvar, čak bi mi bilo lakše da su skroz ukinuli taj deo nego što su ga ostavili, ali s obzirom da imam skroz custom mapping svega kroz Hammerspoon, Karabiner i ostale alate, još odavno sam se navikao da mi je caps lock esc tako da touchbar i ne koristim. Ne greje se, baterija drži super, ekran odličan, tako da mislim da sam napravio dobar potez za upgrade. Vidi se da je brži od 2015. modela u nekim operacijama.

Problem je naći dock koji zadovoljava sve moje potrebe, pa sam na kraju naručio CalDigit TS3+. Oni kinezi sa alija (uGreen, dodoocool, itd) ne podržavaju preko 50hz na 3440x1440 rezoluciji što rezultuje sa seckanjem, tako da sam, dok mi ne stigne dock, uzeo Moshi usb type c to HDMI koji bez problema radi 4k na 60Hz.

Ako nekoga zanima nešto, nek pita.

U zdravlju da te služi!

Ja bih uzeo 13”, ali sa 16GB, ali vidim da ta varijanta košta kao i 15” sa 256GB SSD. Verovatno ću nju i uzeti.
Zanima me koristi li neko uopšte touchbar i u koje svrhe, ja stvarno ne vidim koja je upotrebna vrednost.
Jjel taj Moshi onaj od 10k u iz istyle?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moshi je bio 7k u istyle, ja trenutno prodajem dock (OWC USB type c za 100€) koji sam greškom uzeo i koji ne može 4k da izvuče preko 50hz. :( A npr. full hd/2k monitori mi rade normalno. Inače dock i puni MBp, ima lan, čitač kartica itd... Zato sam na kraju poručio CalDigit TS3+.

Touchbar meni nema nikakvu praktičnu upotrebu i samo mi smeta kada ga slučajno zakačim umesto da nešto koristi.
 
Iskreno kfa ne koristim tastaturu touch mi bas koristi. Volume, sleep, lock, background za terminal. Bude koristan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel imao ko problem sa tastaturom na 2017 modelu? Meni se jednom slovo R nekako zaglavilo, al cim sam jace stisnuo ono proradilo normalno. Ali kod kolege broj 7 morao da vadi da ga namesti... Znam da ima ona produzena garancija, koliko li im uopste treba vremena da rese to u iStyle?
 
Meni se desavalo sa space i enter ali opet proradilo. Kolega iz firme - shift ga zeza vec duze vreme. Trebao je odneti u istyle kada je isao na godisnji, ali nije stigao. I mene zanima koliko se ceka na popravku :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni ponekad levi CMD ne registruje pritisak, pogotovo primetim kad hocu da pokrenem "Spotlight search" sa CMD+SPACE.
 
Ne koristis levi cmd? Copy/paste/cut/close window/quit/etc?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koristim naravno, to je jedan od tastera koji najcesce pritiskam pored space i return.
 
Koji je najelegantniji nacin da na jedan usb-c zakacim dva monitora? Hocu da radim eyefinity sa 3 monitora al mi trebaju 2 porta slobodna, jedan za punjac a drugi za ostale potrebe...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Ako pogledas specifikacije(https://www.apple.com/macbook-pro/specs/), pise da podrzava "Native DisplayPort output over USB‑C", onda verovatno na jedan usb-c moze vise monitora u FHD rezoluciji, ali bi trebalo da se koristi display port daisy chaining.
 
Po tome bi znacilo da moze na 1 port sva tri, to bi bilo idealno :)

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Bolje uzmi 2x4k monitore nego 3xFHD. Ma i jedan 4k je bolji od 3 FHD za dev ili creative...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sve zavisi za sta ce da koristi i sta mu je bitnije, kvalitet prikaza ili radna povrsina. Ako se porede monitori istih dijagonala(24"), jedan ili dva 4K u odnosu 3xFHD. Radnog prostora sigurno nece biti vise, osim ako je mazohista pa na 4K stavi 1:1 skaliranje UI-ja. Ja imam 4K monitor, UI je po default-u kao da koristis 1920x1080, samo eto izgleda lepse.
 
Meni je bitna samo radna povrsina, svakako bih voleo da je kvalitetnija slika, ali primarno je imati vise prostora. Koja dijagonala bi onda trebala za 2x4k da pobedi 3xFHD?
 
2x4K 27" sa skaliranjem UI-ja na 2560x1440 to bi trebalo da pobedi 3xFHD, a i da ne izgleda sitno. Samo u tom slucaju bi morao po jedan monitor na usb-c port. Ili mozda da razmislis o 2xQHD 27" u native rezoluciji, onda moze dva na jedan usb-c preko daisy chaining-a. Ah, toliko kombinacija moze da se napravi. :) Ali sve bi bilo najbolje da pogledas uzivo.
 
Kada stavim na 4k monitoru default koji daje 1080 radnu povrsinu sa 4:1 skaliranjem, onda je UI, fontovi itd uvećano tih 4 puta, ali foto i video je 1:1, tako da se ne gubi 4k rezolucija za npr obradu fotografija, a UI je oštar i čitljiv.

Medjutim kada stavim looks like 2560x1440, povrsina je baš kako bih voleo da bude, međutim gubim to da medija fajlovi budu 1:1, nego su uvećani, valjda kao što bi bili na 1440p. Štete da to nije isto za sve rezolucije kao što je na default.
 
Sve zavisi za sta ce da koristi i sta mu je bitnije, kvalitet prikaza ili radna povrsina. Ako se porede monitori istih dijagonala(24"), jedan ili dva 4K u odnosu 3xFHD. Radnog prostora sigurno nece biti vise, osim ako je mazohista pa na 4K stavi 1:1 skaliranje UI-ja. Ja imam 4K monitor, UI je po default-u kao da koristis 1920x1080, samo eto izgleda lepse.

Vecina 4k monitora je 27. 24 su uglavnom lose (kako sRGB coverage, tako i max brightness).

Meni je bitna samo radna povrsina, svakako bih voleo da je kvalitetnija slika, ali primarno je imati vise prostora. Koja dijagonala bi onda trebala za 2x4k da pobedi 3xFHD?
Moj savet ti je kod “madjara” imas LG mislim da je 27UK650W koji ima podesavanje po visini i pivot i mislim da je oko 360 eur. Uzmes 2 komada i namestis u macOS skaliranje kao da je 2560x1440. Ni jedan setup sa 3 (a meni ni 4 FHD) monitora ne moze biti bolji od toga.

Ja u office koristim samo ekran od MBP 15” i jedan 4k 27 (27ud69p). 2 bi mi bilo mozda taman, ali posto sam sada redje za kompom, nemam potrebe za tim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Malo mi tesko da razumem kako bi to izgledalo i kako bih rasporedio stvari, al kontam da na glavni monitor moze da stane phpstorm a na drugi slack, terminal, devtools... i zasto bih onda uzimao 4k monitor a skalirao ga na 2560 x 1440? Zar nije onda bolje ( jeftinije ) da kupim 2560 x 1440 monitore?
 
Nazad
Vrh Dno