Šta je novo?

Baterija za ups

GTX1

Poštovan
Učlanjen(a)
14.09.2016
Poruke
34
Poena
55
Pozz drugari, imam sledeci ups:
http://www.mustek.de/?product=powermust-600-usb
Riknula mi je baterija pa razmisljam da iz njega izvucem dve zice sa stipaljkama i da nakacim akumulator od auta na njega 12V65A pa me zanima da li ce to raditi kako treba i interesuju me vasa misljenja?
 
Radiće, ali ćeš verovatno morati akumulator da puniš posebno. Ja sam imao APC sa dva akumulatora od 180Ah (24V), radilo godinama.
 
Ima samo jedan problem, olovni akomulatori tih veličina nikada ne mogu da se napune potpuno, obično vuku bar 1 - 2 Ampera čak i kad su potpuno puni a UPS-ovi nisu tako podešeni. Nesmeš da pustiš da napon na njima spadne ispod 11 - 10v jer onda povuče puno struje da započne punjenje pa slabiji UPS mogu da pregore.
 
Da ne otvaram novu temu, dobio sam mustek powermust 800VA pro kome je izgleda otišla baterija. Vidim da je to neka praistorija, ne mogu naći na netu skoro ništa o njemu, pa me zanima da li se isplati kupovati bateriju za njega (12V 9Ah - cca 2500 din), da li bi bio dovoljan za bezbedno gašenje računara iz potpisa (kad nestane struja), ukoliko je uopšte pametno koristiti tako staru stvar (mada mi ni računar nije baš mlad).
Drugo pitanje je kako da utvrdim ispravnost UPSa, pošto njegova baterija ima samo oko 8V napona. Kad ga uključim na 220V samo na trenutak bljesne crvena dioda i ništa se ne dešava. Na Izlazima nema nikakvog naizmeničnog napona.
Probao sam na kratko da umesto ove baterije spojim neki stari pluispravni akumulator od 70Ah koji je imao nekih 11,5V i tad je na izlazima dao oko 180 V naizmenične i upalio narandžastu diodu uz povremeno pištanje, Nisam probao da li puni akumulator kad se uključi na 220v jer sam čitao (a piše i u prethodnom postu) da ups može da "crkne" ako se stavi akumulator većeg kapaciteta od predviđenog jer povuče jaku struju kod punjenja.
 
Poslednja izmena:
Svi malo "pametniji" UPS uredjaji, nece [i ne treba], da krenu, ako je losa baterija.. Najverovatnije je to i kod tebe slucaj. Samo baterija, i nista vise.
E, sad, ako taj UPS ima godina, moguce da mu je i zivotni vek pri kraju.
Od onih jeftinijih, Mustek uredjaja, imao sam bar 5-6, kojima ide jedan,dva ili eventualno tri, zamene baterije i gotov je. Elektronici je to zivotni vek [elektroliti, diode u kolu za punjenje,itd].
Probaj pozajmiti negde akumulator 7 ili 9Ah, pa, za svaki slucaj, probaj, da ne bacas pare.
pozz
 
Malo sam bateriju oživeo - dolio destilovanu vodu u ćelije, napunio je spoljnim punjačem i izgleda da radi. Dobio sam napon 220V na izlazima, po skidanju sa 220V aktivira se pražnjenje, jedino što je na izlazima tada 180V, ne znam da li je to OK, da li je zbog unimera - zato što struja nije sinusna kao iz mreže ili je do baterije što je slaba bez obzira što sam je malo oporavio
 
Izlaz nije sinusnog oblika vec vise pravougaonog tako da obican unimer ne moze da izmeri dobro vrednost naizmenicnog napona vec se dobije tih 180v tako da bi to trebalo da bude ok.
 
Nazad
Vrh Dno