Šta je novo?

Nintendo Switch (Nintendo NX)

Kakav Sony i MS, ovo je tata za konzole! :D
 
Cenim da ce biti flop, ali videcemo. Svi jurcaju grafiku, vizuelne efekte, performanse.
Bice u Japanu verovatno hit, Evropa i Amerika sumnjam.
 
Biće hajpa, to je sigurno, a naći će se i dovoljno velika niša ljubitelja Nintendo igara da drže ovo u životu kako-tako. Kertridži, Zelda, Mario, sve je tu, sveeee!!!
 
Za mene je ovakav nacin igranja san. Staviti mocan hardver u formi tablet-a, koji se stavlja u dock kad igrate kuci na TV-u i mogucnost igranja van kuce sa gamepad-om.
Bilo bi fenomenalno da Sony uradi ovako nesto za PS5.
 
Pa ovo je realno budućnost gaminga. Onaj Pokemon GO je bio mamac da se vidi potencijal tranzicije na mobile segment. Ako bude 250-300€ ja kupujem ovo.
 
Kupicu i ja, ali ne mislim da je buducnost gejminga. Bar se nadam da nije :).
 
Kupicu i ja, ali ne mislim da je buducnost gejminga. Bar se nadam da nije :).

Pa već par godina je mobile gaming skoro kao noćna mora za one veće igrače. To za budućnost kažem više iz ugla finansija, onako kako to verovatno same kompanije posmatraju. Ja se definitivno neću rastajati sa PS4-kom ili PC-jem. Činjenica je da taj mobile gaming segment raste kao nenormalan i donosi sve više i više novca. Pa i samom Nintendu je 3DS bio 1000x profitabilniji od Wii U-a, a opet gledajući iz našeg gamerskog ugla Wii U je daleko bolja gaming mašina od 3DS-a ;). Sad im treba nešto što će zadovoljiti i njih (lova) ali i nas :D.
 
Dobar koncept, nekako sam i nagađao da će biti tako nešto od kako su rekli da je hibridni uređaj - prvi Shield i Shield tablet su po meni to trebali biti.

No, dokle god mobilni/portabilni gaming dobija sve naslove koje dobijaju i koje bi dobijale i "obične" konzole kao neka vrsta egala PC-ju, nemam ništa protiv ovakvog kursa industrije ili inovacija. Bitno mi je da mogu da igram na velikom ekranu, a i na malom. Vidim čak i prednost u ovome, nema trošenja vremena niti dodatnog bacanja novca potrošača na verziju igre "za kod kuće" i "za put", a kvalitet same igre nije narušen kad je u pitanju port za prenosnu formu uređaja.
 
Meni ovo deluje veoma interesantno, gde kao sto je receno portable varijanta+kucna varijanta uz TV, uz nikakve kompromise, fina prica.

Mali off: Ne znam da li ima tema, ali CEMU emulator za Wii U je stigao i 1.6.1 verzije i vec ima nekoliko igara koje rade kao sat. Ovim tempom sledece godine kvalitet emulacije bice kao na Dolphinu, sto je developerima cilj. Pa eto koga zanima moze da proba.
 
Pa već par godina je mobile gaming skoro kao noćna mora za one veće igrače. To za budućnost kažem više iz ugla finansija, onako kako to verovatno same kompanije posmatraju. Ja se definitivno neću rastajati sa PS4-kom ili PC-jem. Činjenica je da taj mobile gaming segment raste kao nenormalan i donosi sve više i više novca. Pa i samom Nintendu je 3DS bio 1000x profitabilniji od Wii U-a, a opet gledajući iz našeg gamerskog ugla Wii U je daleko bolja gaming mašina od 3DS-a ;). Sad im treba nešto što će zadovoljiti i njih (lova) ali i nas :D.

Mobilni gejming raste jer je u pitanju legalizovano kockanje za virtuelne ajteme. Druge igre nemaju tu nikakve sanse, ma koliko bile dobre ukoliko ne ispunjavaju taj poriv. Zbog toga je danas najtrazenije zanimanje u gejming industriji strucnjak za strategije monetizacije ingejm ajtema i mehanika. Znaci ne neko ko ce da pise kod endzina i omogucava gejmplej, dizajnira nivoe i npc-je, niti onaj koji pise AI vec cova koji treba da smisli nacin koji je najbolji za otimanje para od male dece i njihovih casual gamers roditelja. Posto oni najvise para trose na te drangulije.

Ova naprava tu nema sta da trazi jer nema ni touchscreen iako je fakticki tablet u pitanju (u stvari ne zna se jos ali posto Nintendo odbija da odgovori na takvo jedno jednostavno pitanje, dolazimo do zakljucka da nema touchscreen). Zapravo kada skines dzojstike i zanemaris gejming mogucnosti ovo je jedan od onih matorih PMP uredjaja.

Ja vidim ovaj uredjaj kao napravu koja ce preuzeti poziciju PS Vite kao najmanje relevantnog gejming uredjaja.
 
Gde vi ljudi ovde vidite moćan hardver? Tegra?
 
Ako Switch uspe na trzistu to ce biti prvi uredjaj koji pogoni nVidia Tegra tehnologija a da nije flop. Slicno, ni hibridni uredjaji pogotovo sklapajuceg-rasklapajuceg tipa se nisu nikada nesto narocito proslavili. To su vec dva "prvi da.." slucaja koje Switch mora da ispuni. Sto se mene tice ako uspeju ljudima da zavaljaju Tegra uredjaj u desetinama miliona primeraka treba im dati Nobelovu nagradu za ekonomiju.

API nije Vulkan vec neki proprietary nVidia NVN API. Ocekivano od takve firme.
 
Ok, ali sta je tacno uspesan uredjaj ?
Mene bi iznenadilo da se ovo proda u vise od 30 miliona, ali ne bi bio prvi put da zestoko omasim.
 
Poredjenje Switch-a sa Vitom ili bilo kojom drugom konzolom, nema nikakvog smisla. Prosto Nintendo ima svoju bazu korisnika, koji su kupovali i Gamecube, Wii, Wii U, uzece i Switch, pre svega zbog jedinstvenih igara koje su samo na Nintendovim platformama. Zestokih je bilo promasaja oko procena sa prethodnim konzolama i posebno igrama.

Konkretno Wii je prodatu u preko 100 miliona primeraka, Mario Kart Wii u preko 36 miliona.
Wii U vec dosta, dosta slabije, jasno pokusaj da se produzi Wii prica uz poboljsanje hardvera za dodatni prodaju, u tome su uspeli koliko-toliko. Zato i "samo" cetiri godine kasnije imamo najavu za novu konzolu.
 
Poslednja izmena:
Ok, ali sta je tacno uspesan uredjaj ?
Mene bi iznenadilo da se ovo proda u vise od 30 miliona, ali ne bi bio prvi put da zestoko omasim.

Za Nintendo samo su Wii, DS, 3DS, NES i SNES bile uspesne konzole. Nisu oni Sega, pa da je 30 miliona prodatih primeraka dovoljno dobro. Nekadasnji neprikosnoveni lider je u pitanju. Posto se radi o delimicnom nasledniku 3DS koji je startovao kao flop ali ipak prodao u 60 miliona primeraka, sve ispod 50 miliona prodatih za zivota uredjaja je flop.
 
Sve je to ok, ali budimo realni, oni lideri nisu jos od perioda kada su "ozbiljni" ljudi krenuli da se igraju.
Wii je izuzetak (neko bi rekao sreca, neko genijalnost), a mobile segment je ipak nesto drugo.
Sami su rekli da je Switch home konzola.
 
Za mene je ovakav nacin igranja san. Staviti mocan hardver u formi tablet-a, koji se stavlja u dock kad igrate kuci na TV-u i mogucnost igranja van kuce sa gamepad-om.
Bilo bi fenomenalno da Sony uradi ovako nesto za PS5.

Bilo bi dobro da Vita 2 bude ovaj fazon. Mislim da bi zadali Nintendu udarac sa tim. A PS5 da bude stacionarno-sobna konzola.
 
Akcije Nintenda pale šest odsto nakon najave Switcha i prvih reakcija.
 
To što investitori još uvek ne veruju u ovu konzolu je sasvim očekivano jer berze ne vole ovakve radikalne promene. Ipak mislim da će Nintendo još jednom uzdrmati gaming scenu ovim uređajem jer prvi put imamo konzolu koja radi i na tv-u i u rukama. Hard core gameri sigurno nisu ciljna grupa ali casual gameri jesu i verujem da će uz prave igre konzola biti pun pogodak.
 
Meni deluje bas interesantno, a za sada imaju i podrsku third party developera, sto nije bas tipicno za Nintendo.
 
Zagolicali su maštu ali ništa više od toga što se mene tiče. Takve igre danas mogu da se igraju na mobilnom i tabletu. Verovatno će biti uspešna konzola zbog ekskluziva i reputacije Nintenda ali više bih se oduševio da neko izbaci zverinu od konzole tipa snage dve gtx1080 i obeća 6 godina isti hardver i neki novi način finansiranja na rate godinama.
 
Ovo su trebali da izbace pre jedno 4 godine... Ako bude prihvatljiva cena mozda uzmem, i to samo da bi igrao Metroid i Maria :)
 
Poslednja izmena:
To što investitori još uvek ne veruju u ovu konzolu je sasvim očekivano jer berze ne vole ovakve radikalne promene. Ipak mislim da će Nintendo još jednom uzdrmati gaming scenu ovim uređajem jer prvi put imamo konzolu koja radi i na tv-u i u rukama. Hard core gameri sigurno nisu ciljna grupa ali casual gameri jesu i verujem da će uz prave igre konzola biti pun pogodak.


Zapravo investitori nisu oduševljeni jer oni Switch i ne vide kao nekakvu inovaciju koja će Nintendo da vrati iz mrtvih, barem kad je mainstream gaming u pitanju.
 
Šteta to se danas dosta pažnje posvećuje casual gejmerima, a Nintendo Switch je rezultat toga.

Iskreno mislim da tržište neće lako prihvati ovu konzolu.
 
Nintendo nema šta da traži u direktnoj borbi sa PS4/XB1 i za ljubitelje multiplatform igara, pogotovo u sred generacije,
jedino mogu da uspeju ako furaju svoj fazon i ponude nešto drugačije, Switch je upravo produkt takvog načina razmišljanja.
 
Nazad
Vrh Dno