Šta je novo?

Nintendo Switch (Nintendo NX)

Uopste se ne slazem sa ovim.
Kao sto Vetar rece, pogledao sam DF video, ne znam gde si iskopao padove na 15-20.

Na redditu, pisalo u naslovu... kako god, 30 fps 900p u 2017. uz onakvu grafiku ne ide. Da je Nintendo sto je nekada davno bio minimum bi Zelda iz 2017. godine izgledala kao novi R&C. Kao Pixarova animacija.

Online usluga ce raditi preko smartfona (matchmaking, fl i ostalo) a naplacuje se. Poslednja igra za WiiU je Zelda a rekli su da ce WiiU ziveti uporedo sa Switch konzolom.
 
Na redditu, pisalo u naslovu... kako god, 30 fps 900p u 2017. uz onakvu grafiku ne ide.
Da je Nintendo sto je nekada davno bio minimum bi Zelda iz 2017. godine izgledala kao novi R&C. Kao Pixarova animacija.

Igra je prvenstveno rađena za Wii U hardver a ne za Switch hardver, tako da nisu baš mogli najbolje da iskoriste novi Switch hardver, a i sama igra je prilično zahtevna,
ogroman živi svet i mnogo fizike u tom svetu (znači totalno drugačije u odnosu na prethodne Zelde), tako da to nikako ne može izgledati kao novi R&C ili Pixarova animacija.
 
meni i dalje nije jasno kako ljudi ne shvataju da je ovo prenosna konzola... ne znam sto se ocekuju performanse na nivou pc.
 
Prenosna konzola sa autonomijom od par sati igranja :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
I sa masivnim padom performansi ako nije na doku.. Ma ajd bre kakav Nintendo, njih ni ne ubrajam u ozbiljne konzole :))
 
znam ja da mi srbi uvek teramo uz q, sva sreca pa se ne pita nase trziste za uspeh nekog proizvoda :D ds prodat u milijardama, od toga kod nas celih 100 komada, znaci konzola ne valja :D
 
znam ja da mi srbi uvek teramo uz q, sva sreca pa se ne pita nase trziste za uspeh nekog proizvoda :D ds prodat u milijardama, od toga kod nas celih 100 komada, znaci konzola ne valja :D

De bre, "stotine i stotine milijardi"...
Prodat je u ~130 miliona primeraka za period od ~10 godina.

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Nintendo se pridruzuje mnostvu It kompanija koje uz uredjaje prodaju maglu :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ne mogu da verujem da ste toliko glasni protiv nx-a. prvi put se neko stegne da napravi nesto ovako od kako su mobilni telefoni sa svojim freemium igrama unistili trziste mobilnih konzola i vama nesto ne valja. ako jr vama ok da gajbi blejite ispred t-a i igrate jedno, a posle date 200 evra na freemium igru kad ste napolju ne znaci da ne postoje ljudi koji bi voleli istu igru da igraju i kad su kuci i kad su napolju.
 
Licno nisam protiv konzope, naglasio sam vec da je koncept odlican.

Ono cega jesam protiv jeste prodavanje MAGLE.
Hardverski je preslaba, baterija drzi par sati napolju dakle iznosenje iste je nemoguce osim ako se negde ne ubode u struju.

Igre su preskupe, konzola je preskupa za ono sto nudi naspram drugih.
Konzola sa ovim specifikacijama ne sme kostati ni dinar preko 200e i igre za istu 20-30e.

Sve preko je prodavanje M A G L E.
Edit:
S obzirom da se u 2017 godini moze sklopiti kompjuter za 500e(koliko kostaju ova konzola i 3-4 igre) koji sve tera u full hd na 60 fps i ima jos milion namena osim tog igranja, ni ps4/xbox nemaju sta da traze, a tek ova kvazi-konzola...

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
De bre, "stotine i stotine milijardi"...
Prodat je u ~130 miliona primeraka za period od ~10 godina.

Sent from mTalk Lumia 950xl

DS je fina naprava. Mislio sam da je glupost, ali kada sam probao skapirao sam da je super za decu. Zato se i prodala, dobro osmisljen proizvod namenjen deci. Jes da su najpopularniji Pokemoni, ali Amerika je to. Ipak ima gomila edukativnih igrica. Cena je takodje bila okej na predstavljanju. Meni paznju nije privukla da bi je kupio.

Ovo sa druge strane bas i nije dobro osmisljeno kao DS, kao sto ni WiiU nije dobro osmisljen u odnosu na Wii. Zaista ne vidim nista zanimljivo kod Switch konzole kao sto su imali DS i Wii svojevremeno. To sto mozes da igras na TV i tabletu je bezvezan feature u praksi kao kod slicnih proizvoda sto je. All-in-one zvuci dobro samo na papiru.
 
Poslednja izmena:
Presudna će biti podrška third party developera, a reakcije su vidim različite.
Svojevremeno (pre skoro dve godine) predvideh da Nintendo može da napravi revoluciju sa novom konzolom, gledajući pre svega brzine koje su tada postizali mobilni GPU-i. Naravno ako Nintendo to uradi kako valja, a ne deluje mi da je to ovde slučaj.
Danas PS i Xbox glavnog konkurenta vide u PC-iju i tu se vodi glavna bitka, barem na Zapadu. 4k podrška, visual fidelity, 60fps i što jača i veća ponuda igara na platformi- bilo kroz nove igre ili kroz backwards compatibility. Nintendo jedva da ima nešto od svega toga.
Takođe, paywall na starije igre je u najmanju ruku upitan, naročito kad se uzme u obzir šta nudi konkurencija. Nintendo je mnogo mogao da nauči od prethodnog rukovodstva Xboxa, i da ne možeš da naplaćuješ više a da nudiš manje. Naravno, kad je neko odvojen od realnosti kao gore pomenuti, zdravorazumsko razmišljanje ume da bude izazov.
Što bi neko plaćao za nešto kad može da ga igra za džabe preko emulatora?
Lično nisam oduševljen ali vidim kako bi Switch bio koristan onima koji bi da nastave da se igraju kad odu u kenjaru. :D



Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Poslednja izmena:
DS je fina naprava. Mislio sam da je glupost, ali kada sam probao skapirao sam da je super za decu. Zato se i prodala, dobro osmisljen proizvod namenjen deci. Jes da su najpopularniji Pokemoni, ali Amerika je to. Ipak ima gomila edukativnih igrica. Cena je takodje bila okej na predstavljanju. Meni paznju nije privukla da bi je kupio.

Ovo sa druge strane bas i nije dobro osmisljeno kao DS, kao sto ni WiiU nije dobro osmisljen u odnosu na Wii. Zaista ne vidim nista zanimljivo kod Switch konzole kao sto su imali DS i Wii svojevremeno. To sto mozes da igras na TV i tabletu je bezvezan feature u praksi kao kod slicnih proizvoda sto je. All-in-one zvuci dobro samo na papiru.

Switch koncept je odličan, igrati kako hoćeš i gde hoćeš istu igru, onaj prvi Switch video lepo prikazuje koliko je to ustvari dobro i jednostavno i u praksi. Switch cilja i handheld i home console tržište istovremeno.
I Switch će biti prilično dobar za decu, klinci mogu igrati lokalni multiplayer čak i u handheld modu uz kontrolere koji dolaze uz konzolu.
Inače Switch će naravno imati i Pokemone koje Wii U nije imao, kao i neke druge jake igre koje su bile kartkeristične samo za handheld, kao recimo Animal Crossing, Monster Hunter, Fire Emblem..
 
Poslednja izmena:
Velika je to naprava za decu, grejace se puno (nVidia je unutra). Stvarno su uprskali sto su se uhvatili u kolo sa nVidijom koja im je uvalila matori hardver kojem moraju da osakate frekvencije da koliko toliko obuzdaju termalne karakteristike. Zar nista nisu naucili iz iskustava koja su imali MS i Sony sa nVidijom? Sigurno je cena jaka posto nV naplacuje punu cenu za njihov hardver.

Tri od cetiri koje si naveo su bezveze. Ja sam pricao o pametnim igricama za DS tipa Scribblenauts, Professor Layton i tako to. Nesto sto deci pomaze u razvoju, zbog toga je DS dobar iako ima smesne karakteristike hardvera. Igre su zamisljene da maksimalno iskoriste dva ekrana na najbolji nacin. Ove grinduj dok ne crnes jRPG mi nikako ne idu u tu kategoriju.

Lično nisam oduševljen ali vidim kako bi Switch bio koristan onima koji bi da nastave da se igraju kad odu u kenjaru.

Ja ne stignem ni da odradim F2P aktivnosti u Clash of Clans za to vreme a ko igra CoC zna da kao F2P igrac mozes dnevnu dozu obaveza da obavis za manje od dva minuta. Igrati se na WC, nema od toga nista. Ma ne moze covek ni u busu da se igra osim ako ne putuje medjugradske rute mada je meni svejedno muka kada buljim u ekran dok sam u pokretu.
 
Poslednja izmena:
Velika je to naprava za decu, grejace se puno (nVidia je unutra). Stvarno su uprskali sto su se uhvatili u kolo sa nVidijom koja im je uvalila matori hardver kojem moraju da osakate frekvencije da koliko toliko obuzdaju termalne karakteristike. Zar nista nisu naucili iz iskustava koja su imali MS i Sony sa nVidijom? Sigurno je cena jaka posto nV naplacuje punu cenu za njihov hardver.

Tri od cetiri koje si naveo su bezveze. Ja sam pricao o pametnim igricama za DS tipa Scribblenauts, Professor Layton i tako to. Nesto sto deci pomaze u razvoju, zbog toga je DS dobar iako ima smesne karakteristike hardvera. Igre su zamisljene da maksimalno iskoriste dva ekrana na najbolji nacin. Ove grinduj dok ne crnes jRPG mi nikako ne idu u tu kategoriju.

Deca uveliko igraju na tabletima tako da ni Switch ne bi trebao da bude problem, plus Switch čak ne moraju ni da drže da bi ga igrali.
To je hardver iz 2015. a Tegra X2 Pascal se još nije ni pojavila na tržištu. Nisu spustili klokove zbog termalih karakteristika već zbog trajanja baterije, recimo Nvidia Shield sa istim čipom radi na full klokovima i nema problema sa grejanjem.
Ne bi trebalo grejanje da se oseti, GPU u handheld modu radi na duplo nižim klokovima a ima i aktivni kuler unutra.
Teško da postoji bolji mobilni čip od Tegra X1 za ono što Nintendu treba, Tegra X1 za hibrid uređaj popust Switcha je dobar izbor.
Nema baš mnogo smisla porediti Nvida hardver od pre 12 godina i Nvidia mobilni tech/arhitekturu iz 2015.
Navodno, Nintendo je dobio prilično dobru ponudu, a Nvidia je već prodavala Shield sa tim čipom za $200.

Možda jesu bezveze, ali su veoma snažne i popuarne igre, Pokemon igre na 3DS-u su se prodale u preko 35m primeraka, a Animal Crossing i Monster Hunter u oko 10 miliona.
A to za igre da, DS je stvarno imao gomilu takvih igara.
 
Poslednja izmena:
Pratio sam celu paljevinu oko nove konzole. Da se razumemo Wii je bila originalna ideja i stvarno je opravdana potražnja koja ju je pratila. Konzola je bila slabija od konkurenata ali je razdrmala igračku zajednicu. Nije ni bila namenjena "ozbiljnim" igračima već porodicama, druženjima itd. U tome je uspela 100%. Izgleda da svaka sledeća konzola samo razvodnjava taj koncept.
Kako je najavljivano (nešto novo, originalan koncept i slično), bilo je za očekivati da naprave hologramsko igranje. Na kraju ispade običan, slab tablet na koji su nakalemljene palice za igranje. Pitanje je kako će one uopšte ležati ljudima sa većim šakama. Loš kontroler=bol u šakama. Kako se navići na palice kada je desna pozicionirana direktno ispod 4 dugmeta? Kako pritisnuti dugme na desnoj strani a da palica ne smeta. Ono korišćenje palica za igranje u lokalu ne vredi ni komentarisati, pošto je zaista nejasno kako neko može da drži u dve ruke ono što mu je premalo i za jednu, uz to da su palice na različitom mestu za jednog ili drugog igrača.
Ekran od 6,5 inča? Verovatno većina ljudi ima telefone koji su približne veličine, a oni su užasno neudobni za igranje. Priča o 720p ili 1080p na ekranu takve veličine je više smešna nego ozbiljna.
Koncept "i za napolje i za kuću" ispade "ni za napolje, ni za kuću". Baterija koja realno traje 3 sata vrlo ograničava igranje napolju, a da ne govorim o ekranu koji je vrlo velik za nošenje a opet premali za ugodno igranje. Mislim da nećemo viđati ona ozarena lica kao u najavnom videu u kojima se stiskaju ispred premalog ekrana, sa premalim kontrolerima u rukama a sve u cilju igranja u lokalu.
Opet, snaga konzole nije na zavidnom nivou. To je bilo u potpuno u redu za koncept Wii. Međutim, Nintendo se busa u grudi kako će imati "teške" naslove kao Skyrim i slične a nije obezbedio infrastrukturu za tako nešto. Bojim se da će broj "teških" naslova biti veoma ograničen. Sa druge strane ako neko želi da igra takve naslove, uzeće PC ili njegove "lošije kopije" PS4 ili Xbox1, pa ostaje neobjašnjeno koji je cilj Nintendove konzole. I u ovom slučaju Nintendo ostaje rascepljen između konzole za porodicu i "ozbiljne" igrače ne nudeći ni jednima ni drugima ono što žele. Treba samo pogledati neverovatne cene dodatne opreme.
Svakako, radoznao sam pa bih probao ovu konzolu. Međutim, cena (bez početne igre) i online sadržaj koji nameravaju da ponude mi se nikako ne sviđa. Da je jeftinija, ljudi bi lako zažmurili i dali veću šansu ovoj konzoli.
 
Na kraju ispade običan, slab tablet na koji su nakalemljene palice za igranje.
Pitanje je kako će one uopšte ležati ljudima sa većim šakama.
Loš kontroler=bol u šakama. Kako se navići na palice kada je desna pozicionirana direktno ispod 4 dugmeta? Kako pritisnuti dugme na desnoj strani a da palica ne smeta. Ono korišćenje palica za igranje u lokalu ne vredi ni komentarisati, pošto je zaista nejasno kako neko može da drži u dve ruke ono što mu je premalo i za jednu, uz to da su palice na različitom mestu za jednog ili drugog igrača.
Ekran od 6,5 inča? Verovatno većina ljudi ima telefone koji su približne veličine, a oni su užasno neudobni za igranje. Priča o 720p ili 1080p na ekranu takve veličine je više smešna nego ozbiljna.
Koncept "i za napolje i za kuću" ispade "ni za napolje, ni za kuću". Baterija koja realno traje 3 sata vrlo ograničava igranje napolju, a da ne govorim o ekranu koji je vrlo velik za nošenje a opet premali za ugodno igranje. Mislim da nećemo viđati ona ozarena lica kao u najavnom videu u kojima se stiskaju ispred premalog ekrana, sa premalim kontrolerima u rukama a sve u cilju igranja u lokalu.
Opet, snaga konzole nije na zavidnom nivou. To je bilo u potpuno u redu za koncept Wii. Međutim, Nintendo se busa u grudi kako će imati "teške" naslove kao Skyrim i slične a nije obezbedio infrastrukturu za tako nešto. Bojim se da će broj "teških" naslova biti veoma ograničen. Sa druge strane ako neko želi da igra takve naslove, uzeće PC ili njegove "lošije kopije" PS4 ili Xbox1, pa ostaje neobjašnjeno koji je cilj Nintendove konzole. I u ovom slučaju Nintendo ostaje rascepljen između konzole za porodicu i "ozbiljne" igrače ne nudeći ni jednima ni drugima ono što žele. Treba samo pogledati neverovatne cene dodatne opreme.
Svakako, radoznao sam pa bih probao ovu konzolu. Međutim, cena (bez početne igre) i online sadržaj koji nameravaju da ponude mi se nikako ne sviđa. Da je jeftinija, ljudi bi lako zažmurili i dali veću šansu ovoj konzoli.

Samo što taj slab tablet u home console modu daje i full home console iskustvo.
Kontroler uopšte nije loš, svi koji su probali Switch kažu da je sam Switch a i da su posebno kontroleri iznenađujuće udobni obzirom na njihovu veličinu, čak i onaj kome je analog bliže sredini. Uopšteno svi koji su probali Swithch kažu da je kvalitet, hardver, kontroleri, ceo koncept i njegova praktičnost, veoma dobri.
Porediti dedicated gaming uređaj i telefon što se tiče igranja i udobnosti prilikom igranja nema nikakvog smisla jer telefoni nisu prvenstveno pravljeni za igranje igara i nemaju fizičke tastere.
Ljudi masovno igraju konzolne igre koje su 1080p na televizorima od 40", tako da 720p na 6.2" za handheld konzolu nije nikako malo, svi javljaju da igre odlično izgledaju na Switch ekranu, to što telefoni imaju 1080p, 2k, 4k ekrane opet nema mnogo veze dedicated gaming uređajem.
Baterije jeste slabija, ali sasvim dovoljna za bar jednu sesiju igranja, za duži put uvek se može recimo puniti u kolima ili nositi eksterna baterija.
Veličina nije veliki problem iako naravno ne može da stane u džep (definitivno nije "džepna konzola"), sam si rekao da većina ljudi nosi telefone pribiližne veličine, a ljudi uveliko nose i tablete sa sobom. Tako da bez obzira na veličinu i slabiju bateriju nudi full handheld iskustvo i naravno full home console iskustvo.
Na žalost snaga za ovakav koncept ne može biti nešto bolja, Nintendo je čak i ovako morao da obara GPU klokove u handheld modu da bi baterija imala što duže trajanje, veća snaga bi automatski značila i slabiju bateriju.
Nintendo ovom konzolom briše granicu između handheld i kućne konzole, pošto je ranije bio upravo rascepljen podržavanjem posebno home console platforme i posebno handheld platforme, cilj je vrlo jasan, handheld i kućna konzola u jednom, igrati igre gde korisnik želi i kako želi.
 
Poslednja izmena:
Ovo može da uspe al samo kao nasljednik ds i 3ds-a, znači nikako kao kućna konzola.
Ovo je prenosna iliti dječija konzola.

Sve AAA igre koje možda budu porotvane za Switch ce ljudi igrati na drugim konzolama ili na PC, zbog radi boljeg svega, logično.

Volio bih da Nintendo pokida sa Switchom al teško da će to da se desi.
Ako ništa navijam da bar izdaju što više kvalitetnih Nintendo igara.
 
Svojevremeno je jedna anketa pokazala da od domacinstava koje imaju konzole, u usa svako trece je imalo dva aktuelna sistema a svako sedmo sva tri aktuelna sistema na trzistu. Tu je lezao uspeh wii konzole. Svi su imali wii konzole a pored nje i ps3 ili xbox360 (ili pc). krastavac, primarna trzista za konzole jesu bogata trzista koja tako nesto i omogucavaju a ne trziste kao nase gde pored pc-ija retko ko ima konzolu. I to gleda da ima cipovanu. Od aktuelnih konzola samo PS4 ima prodju kod nas zbog mogucnosti sharea.
Ja sam licno u vreme predhodne generacije imao sva tri sistema a klinji sam uzeo i nds i psp. Danas imam samo playstation - PS3, PS4 i Vitu. Naravno zbog rentabilnosti PSN plusa gde isti nalog mogu koristiti na sva tri sistema uz gratis mesecne igre za svaki. Plus share.naloga sa jos nekim.
 
Ne znam za switch al nintendo nes classic moram da nabavim, grdne pare sam ostavio na donkey kong, galagu, pacmana i frogera (koji nije deo ove grupe igara).
 
pokidali su mnogo. meni je samo bitno da bude dosta dobrih naslova.
 
Mislim da je razumno ne zalecati se sa kupovinom, osim ako niste okoreli fan i kolekcionar. Ja cu tek sledece godine u vreme praznika da razmisljam o kupovini, dacu im godinu dana da vidim kako ide prodaja, interesovanja, pad ili porast cena, igrice naravno i podrska drugih proizvodjaca igara. Ubedjen sam da ce ici sve kao podmazano, posebno u USA.
 
Nazad
Vrh Dno