Šta je novo?

Smarthome (najjeftinija moguca resenja)

MICRO V91

Cenjen
Učlanjen(a)
29.06.2013
Poruke
1,940
Poena
100
Ja tek sad video ovu temu kad sam sve zavrsio.

Evo ukratko da objasnim sta sam ja radio:

Prvo kupio RGB led traku i RGB sijalice koje se kontrolisu sa IR daljincem, to je mnogo jeftino nekih mozda 25$ za sve.

Zatim uzeo broadlink rm3 mini (odlican uredjaj kontrolise sve u krugu od 360) za 15$ , nazalost broadlink aplikacija je ocajno spora i nedovrsena

Da bi to zaobisao instalirao sam tasker, sa rm broadlink pluginom i sa autovoice pluginom ta kombinacija je SAVRSENA, namestio sam da sve radi na "OK GOOGLE komande"
Tako da bukvalno prirodno na engleskom kazem "ok google turn on the lights and turn on AC and set temperature to <odredjeno stepeni>" ,
Sve to a i mnogo vise radi u jednoj komandi ili sve u odvojenim komandama kako hocete.
Takodje menjanje boja svetla , zatamnjivanje itd sve glasovnim komandama.

Kad sam to sve zavrsio zeleo sam da mogu da pustam i muziku na kompu preko ok google na telefonu, npr da kazem "ok google play some romantic music on pc and set the lights to romantic scene." Ili jednostavno kazem "ok google its time to make love" .
To sam uspeo sa chrome pluginom autoremote i eventghostom , radi savrseno. ( mogu da gasim komp da ga palim preko lana, zakljucavam i bukvalno sve ostalo sta zamislim)

I poslednja stvar su bile roletne...
E to je bilo malo teze, morao sam da napravim da servo motor okrece onaj stap , a servo motor za sad kontrolise isti taj broadlink ali preko arduina , moze to i jednostavnije ali to jos nije zavrseno.

Napomena nizasta od ovoga vam ne trebaju smart uredjaji npr smart klima, smart sijalice, smart roletne, sve je to preskupo. A sve to moze da postane smart za mnogo male pare.

Ako nego interesuje kako sta da uradi od ovoga pitajte slobodno.

Za neki dan cu da napravim demo video kako sve to funkcionise.
 
Svaka čast, nije loša fora da se napravi tako nešto :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Svaka čast, nije loša fora da se napravi tako nešto :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

To je krenulo sa ciljem da sve kontrolisem na jednom univerzalnom daljinskom i da ne kosta puno pa sad doslo dotle :D .
Bukvalno cena za sve to oko 50$ dobro naravno minus klima koja je bila 250e ali obicna klima nije smart.

Sad je ostalo da kupim nekoliko onih uticnica broadlink one su oko 20€ komad za mikrotalasnu itd. Ali postoji mogucnost da se one obicne koje nisu wifi vec rade na RF daljinski pretvore u nesto sto moze da radi preko wifi to bi kostalo dosta manje pa jos razradjujem tu varijantu.
 
Poslednja izmena:
Na zahtev nekih korisnika evo sklepao sam kratak klip sa sestricem od 4 godine :D
Uskoro klip sa full demonstracijom svega.
 
@MICRO V91

Je l' možeš da napišeš koje si trake kupio, tj. linkove ka njima? I isto tako, ako možeš da exportuješ iz taskera podešavanja... Hvala.
 
@MICRO V91

Je l' možeš da napišeš koje si trake kupio, tj. linkove ka njima? I isto tako, ako možeš da exportuješ iz taskera podešavanja... Hvala.

Trake su 5050 rgb sa adapterom i IR resiverom i daljinski dobijes uz njih .

Imam neku traku od 5m ali kod nje je svaka sijalica odvojeno imas crvenu plavu i zelenu isto mozes da dobijes belu i to sve ali ako se vidi traka ruzno izgleda. Ali bila je dosta jeftinija.

5050 je najbolja .

Za tasker ti treba plugin "rm plugin" za broadlink
I ako hoces kontrolu preko google now onda ti treba i autovoice.
U ovom mom backupu su ti sve komande preko autovoice ali imas taskove sve pa mozes da ih koristis i ovako .

Npr ja sam uzeo tablet neki stari za 1000 din , i na njega sam napravio widgete za taskove , i okacim ga na zid i kontrolisem sve preko njega. A moze i glasom samo da bi pokrio celu sobu moram externi mikrofon da uzmem.

Evo ti link za tasker export http://www.megafileupload.com/gf3c/backupnew.xml
http://www.megafileupload.com/gf3d/share.txt

A evo i kako to izgleda na tabletu, nisu jos dodate sve komande samo najosnovnije.
photo_2016-11-03_12-29-12.jpg
 
Evo update za moj smarthome projekat.

Automacke zavese uz pomoc arduina kontrola preko IR daljinskog ili u mom slucaju preko broadlinka pa broadlink kontrolisem sa google now glasom. Ili preko tableta taskerom.

photo_2016-11-10_02-08-08.jpg
photo_2016-11-10_02-08-14.jpg

Samo slika za sada pa pravim video sutra prekosutra kompletne automatizacije.
Naravno laptop je tu samo za programiranje kasnije nije potreban kod se uploaduje na arduino. :D

Vrlo jednostavna stvar a mnogo prakticna.
Sve sto vam treba je trakasta zavesa ili roletne ili bilo koja zavesa koja se otvara zatvara sa ovaj lanac na kuglice ili onaj stapice koji se okrece. Moja je trakasta kostala 30€
Arduino UNO , NANO ili bilo koji. Moj je uno klon cena 4€
I servo motor, ja sam stavio MG995 , njega morate da prepravite da moze da se okrece non stop a ne samo 180° cena 4€
IR resiver 1€ ali ja sam moj izvadio iz starog televizora tako da je to free.
Znaci ukupno pametna zavesa za 38€ , a gotovu da kupite kosta 180-400€ :D

Evo i kod za arduino vrlo kratak i jednostavan sam sam ga pisao:

#include <IRLib.h>
#include <Servo.h>
#define MY_PROTOCOL NEC
#define RIGHT_ARROW 0xFFC23D //Pomera servo u desno
#define LEFT_ARROW 0xFF22DD //Pomera servo u levo
#define UP_STOP 0xFF629D //Stopira

IRrecv My_Receiver(10); // na kom pinu je ir resiver
IRdecode My_Decoder;
Servo myservo;

int spintime = 0;
int pos= 0; // pozcija serva
int state = 0;
int prevstate = 0;
long Previous;

void setup() {

My_Receiver.enableIRIn(); // pokrece resiver
}


void loop() {

{
if (My_Receiver.GetResults(&My_Decoder)) {
My_Decoder.decode();
if(My_Decoder.decode_type==MY_PROTOCOL) {
if(My_Decoder.value==0xFFFFFFFF)
My_Decoder.value=Previous;
switch(My_Decoder.value) {
case LEFT_ARROW: pos=0; spintime = 1000; state = 1; break; // vreme zatvaranja zavese u mili sekundama
case RIGHT_ARROW: pos=180; spintime = 1000; state = 2; break; // vreme otvaranja zavese u mili sekundama
case UP_STOP: pos=90; spintime = 1000; break;
}
if (state != prevstate) {
myservo.attach(9);
myservo.write(pos); // salje servo do pozicije
delay(spintime); // okrece motor a vreme koje je definisano
myservo.detach();
}
prevstate = state;
Previous=My_Decoder.value;
}
My_Receiver.resume();
}
}
}
 
Poslednja izmena:
Odlicno si ovo uradio, samo postavi i linkove da vidimo sta si i gde kupio?

Ovo bi moglo recimo da se isprogramira da dize ili spusta roletnu u odredjeno vreme ili u zavisnosti od jacine svetla?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Odlicno si ovo uradio, samo postavi i linkove da vidimo sta si i gde kupio?

Ovo bi moglo recimo da se isprogramira da dize ili spusta roletnu u odredjeno vreme ili u zavisnosti od jacine svetla?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Da da, moze za roletne i bilo sta. Vreme podizanja spustanja i brzine stelujes sam.

Imam ja onaj photo resistor za osvetljenje . Ali nisam hteo to da ubacam lakse mi je da stavim triger npr da se u 10 ujutru otvaraju kad se i budim. A do tad da bude zamraceno.
A uvece u 19-20 kad god namestim da se zatvaraju. Tajmer.
Bolje nego u zoru da me bude roletne koje se otvaraju :D
 
Sjajno. Meni je juče stigao broadlink pro. Bez problema sam povezao TV, D3 i kućni bioskop. Čekam bežične prekidače i kolor sijalicu da nastavim sa opamećivanjem kuće. Ovo sa zavesama je super, samo ne znam kako bi funkcionisalo sa klasičnim aluminijumskim roletnama. Čini mi se da je sistem malo drugačiji. Verovatno bi gurtne trebalo da se moduju malo.
 
za roletne postoje motori koji se ugradjuju umesto oklagije u roletni. Oklagija je ona cev drvena ili metalna koja stoji u kutiji za roletnu i na koju se roletna namotava. to je prilicno standardan deo i mislim da nije problem to ugraditi. Ja imam to u stanu imam i broadlink rm pro medjutim nisam uspeo da nateram to da radi. Mislim da daljinski ima neku vrstu roling koda i da zato ne uspevam. Posto ima i ulaz za obican taster uzeo sam sa alija obican rf daljinski i receiver medjutim nikako da se nateram da sve to instaliram.
 
za roletne postoje motori koji se ugradjuju umesto oklagije u roletni. Oklagija je ona cev drvena ili metalna koja stoji u kutiji za roletnu i na koju se roletna namotava. to je prilicno standardan deo i mislim da nije problem to ugraditi. Ja imam to u stanu imam i broadlink rm pro medjutim nisam uspeo da nateram to da radi. Mislim da daljinski ima neku vrstu roling koda i da zato ne uspevam. Posto ima i ulaz za obican taster uzeo sam sa alija obican rf daljinski i receiver medjutim nikako da se nateram da sve to instaliram.

Koliko si platio to? Ja kad sam to trazio svuda je bilo nesto nenormalno skupo. Zato sam se odlicio za trakastu zavesu i da sam napravim.
A i realno lepse je kad nesto sam napravis i vidis kako to radi nego kad kupis na gotovo :D

Ovo sto sam ja napravio moze da radi isto to isto na baterije , i kosta 8$ i manje sa arduino nano.

Ja ne volim PRO jer je mnogo veliki ovaj mini mi je super, a i ne treba mi rf . Ako bude trebao rf risiver i transmiter na ebay 3$ za arduino. :)
 
Poslednja izmena:
Sjajno. Meni je juče stigao broadlink pro. Bez problema sam povezao TV, D3 i kućni bioskop. Čekam bežične prekidače i kolor sijalicu da nastavim sa opamećivanjem kuće. Ovo sa zavesama je super, samo ne znam kako bi funkcionisalo sa klasičnim aluminijumskim roletnama. Čini mi se da je sistem malo drugačiji. Verovatno bi gurtne trebalo da se moduju malo.

Ako vec imas broadlink prekidace i uticnice uzimaj one RF one su mnogo jeftinije od WIFI a zavrsice ti posao kad ides preko broadlinka.

Broadlink odlicna stvar jedina mana je sto je aplikacija mnogoooo spora. Ali zato preko taskera radi sve instant . Ja aplikaciju vise i ne koristim , na ovom tabletu je nisam ni instalirao nije potrebna kad se ide preko taskera.
 
Koliko si platio to? Ja kad sam to trazio svuda je bilo nesto nenormalno skupo. Zato sam se odlicio za trakastu zavesu i da sam napravim.
A i realno lepse je kad nesto sam napravis i vidis kako to radi nego kad kupis na gotovo :D

Ovo sto sam ja napravio moze da radi isto to isto na baterije , i kosta 8$ i manje sa arduino nano.

Ja ne volim PRO jer je mnogo veliki ovaj mini mi je super, a i ne treba mi rf . Ako bude trebao rf risiver i transmiter na ebay 3$ za arduino. :)

Ja sam dobio to uz stan. evo npr na kp:
http://www.kupujemprodajem.com/roletne-39171888-oglas.htm?filter_id=84127036

to su motori. ja pored motora imam i jednu kontrolnu jedinicu eagle
mada mislim da moze da radi i bez nje samo je potrebno kontakte motora pravino vezati na tastere (specijalni taster odnosno u ovom slucaju neki rf controler ili arduino sa relejima). motor u sebi ima kontrolu maksimalnih pozicija koje se steluju na motoru.

Meni je glavni problem kako sve da spakujem u kutiju roletne, posto ona kad se namota ne ostaje puno mesta u kutiji.
 
Ja sam dobio to uz stan. evo npr na kp:
http://www.kupujemprodajem.com/roletne-39171888-oglas.htm?filter_id=84127036

to su motori. ja pored motora imam i jednu kontrolnu jedinicu eagle
mada mislim da moze da radi i bez nje samo je potrebno kontakte motora pravino vezati na tastere (specijalni taster odnosno u ovom slucaju neki rf controler ili arduino sa relejima). motor u sebi ima kontrolu maksimalnih pozicija koje se steluju na motoru.

Meni je glavni problem kako sve da spakujem u kutiju roletne, posto ona kad se namota ne ostaje puno mesta u kutiji.

Ma preskupo je to sve. Ovaj sistem sto sam ja uradio za 10€ radi sve to odlicno. Ovo samo motor 35e znas koliko je jak ovaj servo MG995 , 11kg po centimetru.

Ja dok nisam u program dodao da ne mogu da zatvorim pa ponovo da zatvaram zeznuo sam se i kad je zapeo pocupao je gore zupcanik . Jak je dovoljno da podize roletne jer ima odlican reduktor.

E sad krastavac teze da se spakuje sve msm ovaj motor je mali pogledaj dimenzije za MG995 na netu, a za kontrolu mozes arduino nano mozes i rf resiver ne mora kao ja sto sam stavio IR jer sam to imao u starom tv.

Maksimalne pozicije stelujes vremenima otvaranja zatvaranja ovaj servo je jako precizan u tome i nemas tu nikakvih problema. Namestis na 1 sekundu i daljinskim krenes iz krajnje jedne pozicije i pritiskas dugme brojis koliko puta si pritisnuo za otvaranje koliko za zatvaranje i to uploadujes , sa ovim da posle toga ne mozes dva puta da pritisnes zatvaranje ili otvaranje i to je to.

Sve radi savrseno veruj mi.

Jedino mi se ne svidja ovaj moj sistem namotavanja pa cu sutra da idem da uzmem ovaj zupcanik sto za ovaj lanac sa kuglicama pa cu njega na servo da montiram umesto ove osovine za namotavanje sto sam napravio.


Jos jedna stvar dobra je sto sa jedan arduino mozes da povezes i kontrolises vise roletni zajedno i svakoj odvojene komande da dajes.
Ovaj lik je to dobro odradio http://fritzing.org/projects/remote-controlled-window-blinds
Koristio je iste motore ko ja sto sam stavio. Stim sto je on dodao end prekidace sto je dobra varijanta isto.
 
Poslednja izmena:
Pored svega toga zanimljivo je i ubaciti za otvaranje ulaznih vrata, samo se ubaci elektricna bravica i mpze preko arduina sa se otvara zatvara

Atoplee DC 12V 2 PCS Cabinet Door Lock Electric Lock Assembly Solenoid Free Shipping
http://s.aliexpress.com/rQrQrMru
(from AliExpress Android)
 
Pored svega toga zanimljivo je i ubaciti za otvaranje ulaznih vrata, samo se ubaci elektricna bravica i mpze preko arduina sa se otvara zatvara

Atoplee DC 12V 2 PCS Cabinet Door Lock Electric Lock Assembly Solenoid Free Shipping
http://s.aliexpress.com/rQrQrMru
(from AliExpress Android)

Sa arduinom sve moze da se odradi sta zamislis. Mnogo mocna stvar ja sam tek od pre mesec dana poceo sa tim da se zezam. Danas mi stigla jos dva i treba jos 2 nano da mi stignu :D
 
Pre par godina sam ja želeo da motorizujem platno za projektor i tada su mi govorili da motor mora da ima minimum 10Nm inace nece dugo potrajati zbog napora.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Se*u, 10Nm motor dize 22kg roletnu...
 
Poslednja izmena:
Se*u, 10Nm motor dize 22kg roletnu...

Bas tako.

Ja volim servo motor jer ima dobre reduktore a jeftini su. Jedino sto mora da se preprave da rade kao obican motor a ne samo 180° .

Platno lagano dizes sa MG995 11kg / cm snaga. I trajace jako dugo jer niti se greje niti se opterecuje. Sa platom tek nema pojma da se optereti. Dize roletne lagano.
 
Moze li Broadlink da funkcioniše bez wifi-a i bez aplikacije, tj da se programira da sam uradi nešto na neki događaj? Konkretno, može li nakon prijema jedne IR komande da pošalje neke tri druge?
 
Moze li Broadlink da funkcioniše bez wifi-a i bez aplikacije, tj da se programira da sam uradi nešto na neki događaj? Konkretno, može li nakon prijema jedne IR komande da pošalje neke tri druge?

Mislim da ne moze. Koliko znam mora da prima komande preko wifija .
 
Sad mi nesto palo na pamet to sto ti hoces mozes da odradis sa Arduinom vrlo lako.

Treba ti arduino i IR resiver i transmiter , arduino 4-5$ i resiver transmiter sa daljinskim za 1$ .

Onda mozes da saljes arduinu komandu preko ir a on preko svog transmitera da salje 2-3 5 komandi koliko god ti treba.
 
Hvala, napravio sam ja to sa Arduinom odavno, ali mi je sa Arduinom uvek najveći problem od prototipa gde vire žice na sve strane napraviti praktičan i upotrebljiv uređaj za svakodnevnu upotrebu :)
 
Hvala, napravio sam ja to sa Arduinom odavno, ali mi je sa Arduinom uvek najveći problem od prototipa gde vire žice na sve strane napraviti praktičan i upotrebljiv uređaj za svakodnevnu upotrebu :)

Ja sam kupio one table sa rupicama ali one sto se leme. I na nju izlemis sve. Za ovo sa IR , arduino nano zalemis na njju i sve komponente u krug i to je to.
 
Micro, jesi ti kačio onaj klip sa klincem? [emoji14]
Ne mogu sad da nađem nigde.

Elem, čini mi se da sam tamo video da svetla pališ preko tableta, pa me interesuje kako to radi. Sad nešto gledam na Aliju da uzmem rm mini3, da mogu da kontrolišem tv, stb, etc preko fona.
E sad, vidim da ima dosta wifi/bt/ir LED sijalica, pa me zanima kako zapravo rade. Vidim da se dobija daljinac(znači rm mini bi mogao da se 'nauči' da kontroliše to). A kako zapravo funkcioniše on/off deo? Pošto sijalicu montiram umesto klasične koju imam trenutno, da li prekidač treba da bude uključen uvek, pa se sijalica pali preko IR, ili kako?
I koje bi bilo najbolje uzeti? :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Micro, jesi ti kačio onaj klip sa klincem? [emoji14]
Ne mogu sad da nađem nigde.

Elem, čini mi se da sam tamo video da svetla pališ preko tableta, pa me interesuje kako to radi. Sad nešto gledam na Aliju da uzmem rm mini3, da mogu da kontrolišem tv, stb, etc preko fona.
E sad, vidim da ima dosta wifi/bt/ir LED sijalica, pa me zanima kako zapravo rade. Vidim da se dobija daljinac(znači rm mini bi mogao da se 'nauči' da kontroliše to). A kako zapravo funkcioniše on/off deo? Pošto sijalicu montiram umesto klasične koju imam trenutno, da li prekidač treba da bude uključen uvek, pa se sijalica pali preko IR, ili kako?
I koje bi bilo najbolje uzeti? :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Da, ja sam to kacio.

Sijalice koje sam ja uzeo su IR sa daljincem kostale su oko 5-6$ i rgb su. Nisu bas najboljeg kvaliteta i nisu bas nesto jake.

Isto tako i traka dolazi sa daljincem.

Naucis broadlink te kodove i to je to. Ja sam na tabletu namestio tasker sa rm pluginom i samo dodas widget precice na pocetnu stranu za taskove.


Sve uticnice gde idu sijalice moras da drzis non stop ukljucenim.

Evo upravo uploadujem jedan klip za zavesu.
 
Tako sam i pretpostavio.
Koliko vati su ti te sijalice?
Našao sam na Aliju komad + daljinac za $2.75
1X Cute AC 85V - 265V 110V 220V 16 Colorful Changeable RGB LED Spotlight Bulb 5W Christmas Decor light lamp IR Remote Controller
http://www.aliexpress.com/item/32487547767/32487547767.html
(from AliExpress Android)

Koliko vidim uglavnom su 5W, max što sam video je 15W.

Može i to da se iskombinuje sa arduinom npr.
Pretpostavljam da postoji neki senzor pokreta za Arduino? Kao i senzor za svetlo?
Npr, automatski gasi svetlo ako nema pokreta nikakvih, i automatski ga pali kad detektuje pokrete, pod uslovom da je nivo svetla ispod nekog podešenog nivoa(kad počinje da pada mrak).

Svašta može da se napravi :)


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Tako sam i pretpostavio.
Koliko vati su ti te sijalice?
Našao sam na Aliju komad + daljinac za $2.75
1X Cute AC 85V - 265V 110V 220V 16 Colorful Changeable RGB LED Spotlight Bulb 5W Christmas Decor light lamp IR Remote Controller
http://www.aliexpress.com/item/32487547767/32487547767.html
(from AliExpress Android)

Koliko vidim uglavnom su 5W, max što sam video je 15W.

Može i to da se iskombinuje sa arduinom npr.
Pretpostavljam da postoji neki senzor pokreta za Arduino? Kao i senzor za svetlo?
Npr, automatski gasi svetlo ako nema pokreta nikakvih, i automatski ga pali kad detektuje pokrete, pod uslovom da je nivo svetla ispod nekog podešenog nivoa(kad počinje da pada mrak).

Svašta može da se napravi :)


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

To su te sijalice samo sto su moje 15W , dve imam u lampi i nisu bas dovoljne za sobu. Msm osvetle lepo ali nisu dovoljne da radis nesto na tom svetlu npr da citas ili tako nesto. Nisu ti one kao obicne bele led od 15W dosta su slabije ove RGB.

Da, ove zavese npr rade tako na svetlo kad ima svetla otvara kad nema zatvara ali meni se to ne svidja ja sam namestio kad navijem sat da me budi ujutru tad da otvori zavese.

A inace imam taj senzor i igrao sam se sa njim radi super. Moze isto tako i senzor temperature i bilo sta. Mnogo toga moze sa arduinom.
 
Nazad
Vrh Dno