Šta je novo?

Đurine kućne čarolije

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,748
Poena
695
Evo jedan mali hack da se poprave vrata kod nekih C64 kasetofona...
Rec0046a.JPG
Imam jedan C64 kasetofon koji veoma dobro učitava, ali mu vrata malo ispadaju, što sam automatski pripisao polomljenoj plastici samih vrata na spoju sa telom kasetofona (veoma čest kvar). Pre neki dan sam ga opet nešto otvarao, pa sam hteo da vidim šta je tačno polomljeno i utvrdio - ništa. No, vrata čim se otvore, ispadaju iz ležišta sa leve strane. Posle malo zagledanja sam našao da je uzrok izlizana plastika na spoju vrata i kućišta:
Vrata1.JPG
Zbog izlizane plastike, vrata se pri otvaranju malo pomere u stranu, što je dovoljno da ih mehanizam sa orpugom izbaci iz ležišta. Posle nekoliko rešenja koja su mi se motala po glavi, opredelio sam se za ovo:
Vrata2.JPG
Metalni lim u blagom S obilku drži vrata tik uz plastiku sa oprugom (sam metalni lim je u donjem kraju dodatno malo zakrivljen ka spolja, da njegova ivica ne bi grebala plastiku)...
Vrata3.JPG
... i lepo radi. Koliko će dugotrajno biti, to ću tek da vidim, no zasad obećava.

Ako neko ima sličan problem, možda pomogne.

Temu nisam otvorio kako bih se hvalio svojim rešenjem, nego sa skrivenim ciljem da i drugi pošalju neka svoja hack rešenja mehaničkih problema sa starim mašinama. Ako imate štogod - šaljite...
 
Nice work! :)

Moj kasetofon je bez vrata i nekako mi je to uvek bilo kao šmek! :D

WP_20161018_18_11_10_Pro_zps6ercx3qx.jpg
 
Usled naleta emocija i nostaglije, imam nameru da u dogledno vreme kreiram svoj kasetni komplet/kompilaciju krekovanih igara u Turbo250/2002 modu. Od igara bi obuhvatio mnogo toga, od starih do novijih. Preko oglasa se mogu nabaviti nove neotpokavane kasete, koje bi iskoristio za projekat.

Nesto slicno sam radio pre jedno 2 godine ali ovo bi bilo nesto ozbiljnije...
 
Poslednja izmena:
Usled naleta emocija i nostaglije, imam nameru da u dogledno vreme kreiram svoj kasetni komplet/kompilaciju krekovanih igara u Turbo250/2002 modu. Od igara bi obuhvatio mnogo toga, od starih do novijih. Preko oglasa se mogu nabaviti nove neotpokavane kasete, koje bi iskoristio za projekat.

Nesto slicno sam radio pre jedno 2 godine ali ovo bi bilo nesto ozbiljnije...

To će biti super siguran sam.
Naročito komplet novih igara.

"C=64 igre 2016.godina" !!!!
i tako dalje..
 
"Najbolje igre decembar 2016"
Samo maloletne igrice. Ima ih dovoljno dobrih da se popuni i kaseta od 90min.
Stare vec imamo po kasetama naslovljenim januar, februar 1990...
 
"Najbolje igre decembar 2016"
Samo maloletne igrice. Ima ih dovoljno dobrih da se popuni i kaseta od 90min.
Stare vec imamo po kasetama naslovljenim januar, februar 1990...

Verovatno ce biti neki mix, starih i igara novog C64 doba. Opet, ne bih da trpam sve i svasta, tako da ce akcenat biti i na kvalitetu igara.

Nije sve dobre igre modernog doba moguce prebaciti na kasetu u toj formi jer su pisane u drugim formatima, uglavnom multiload. Tako da ce tu izbor biti malo suzen.

Verovao ili ne, nisam siguran da bas sve stare(dobre) igre koje bih snimio na kasetu postojale na kompletima 1990! :D (Allo, Allo, Beosoft, Čajkovski...). No polako, o tom potom... :)
 
Verovatno ce biti neki mix, starih i igara novog C64 doba. Opet, ne bih da trpam sve i svasta, tako da ce akcenat biti i na kvalitetu igara.

Nije sve dobre igre modernog doba moguce prebaciti na kasetu u toj formi jer su pisane u drugim formatima, uglavnom multiload. Tako da ce tu izbor biti malo suzen.

Verovao ili ne, nisam siguran da bas sve stare(dobre) igre koje bih snimio na kasetu postojale na kompletima 1990! :D (Allo, Allo, Beosoft, Čajkovski...). No polako, o tom potom... :)

Meni se cini da u modernom dobu nema nista vise multiload igrica nego sto ih je bilo onomad. GNG i Commando Arcade, Caren, Metal Warrior, Hessian, Duffy... ne pada mi bas mnogo multiload igrica na pamet. Mogla bi zasebna tema da se otvori o single vs multi loadu...
A mozes ko sto su nama radili onako dzukacki Allo, Allo i ostali da ripujes/freezujes svaki nivo posebno i popunis pola kasete samo s jednom igrom... Ne, nemoj. To sam najvise mrzeo u ono vreme.
 
Meni se cini da u modernom dobu nema nista vise multiload igrica nego sto ih je bilo onomad. GNG i Commando Arcade, Caren, Metal Warrior, Hessian, Duffy... ne pada mi bas mnogo multiload igrica na pamet. Mogla bi zasebna tema da se otvori o single vs multi loadu...


Naravno, ali treba uzeti u obzir da se ovde ne radi o komercijalnom dobu jedne masine i kada su one bile tržišno aktuelne i kada se pisalo daleko vise igara. Kako multiload tako i single. Moderno C64 doba podrazumeva entuzijazam pojednih ljudi današnjice, koji prave igre na sistemima uz koje su proveli detinjstvo. Ljubav/nostalgija.

A mozes ko sto su nama radili onako dzukacki Allo, Allo i ostali da ripujes/freezujes svaki nivo posebno i popunis pola kasete samo s jednom igrom... Ne, nemoj. To sam najvise mrzeo u ono vreme.

Postupak stancovanja mutliload nivoa na kasetne komplete jeste delovao malo bezveze. Mada je isto tako je činjenica, da je ljudima koji nisu imali disketnu jedinicu to bila jedina prilika da se makar upoznaju sa multiload aktuelnim naslovima a nisu jos znali ni za Transcom kasetne originale.
 
Ja nisam imao disketnu jedinicu a nisam ni znao za Transcom originale. Jedini original koji sam video bio je kod kuma, doneo mu neko iz Nemacke Mooncrestu i posto smo je vec imali na nekoj od kompilacija nije nam bilo jasno zasto trose celu kasetu na jednu igru i ko to kupuje da igru umesto minut, dva ucitava 10, 15 minuta.

A prvi put kad sam video multiload igru na kompilaciji mislio sam da ta igra ima ustvari vise delova. A kad sam uzeo da ucitavam skroz sam se razocarao i nije mi imalo smisla da igram drugi, treci nivo kad nista ne ostaje poeni, zivoti. Gubi svaki smisao igre. Dovoljan bi bio samo jedan nivo ili demo, ko bas hoce cisto da vidi igru. Cak mi se nesto cini da su uglavnom bile sa ukljucenim trainerom, beskonacno zivota, il cak s invincibility-em. Iz istog razloga danas ne mogu da igram MAME kad na dugme mogu da ubacim zeton. Nema mi nikakvu draz, ne trudim se, predjem igru i osecam se gore nego da sam gledao longplay.
 
Najtezi deo posla mog projekta je zavrsen. Nasnimao sam oko 80 igara na kasetu od 90minuta. Ostaje mi jos samo da se bacim na izradu omota, narednih dana.
 
Kul. A moras i nalepnice za kasetu da se ne vidi ona japanska grupa TDK sto se nista ne cuje ili neka druga :)
Jel si stavio Turbo 250 i Stelovanje glave na pocetak? A spisak, adresar i bioritam? :)
 
Kul. A moras i nalepnice za kasetu da se ne vidi ona japanska grupa TDK sto se nista ne cuje ili neka druga :)
Jel si stavio Turbo 250 i Stelovanje glave na pocetak? A spisak, adresar i bioritam? :)

Turbo 250+ i Azimut na obe strane. krastavac nisam stavljao adresar i bioritam. :D Mislim da je samo Allo Allo ubacivao adresar/bioritam.
 
Secam se kako smo ortak i ja u bioritam ubacivali 2100 i neku godinu i zamisljali kako se to jutro budimo kao kosturi uz recenicu uh sto se danas nesto dobro osecam :) mislim ako je dobra prognoza za taj dan ;)
 
Ja se stvarno izvinjavam svima što ću da hijack-ujem ovu temu i probam da nastavim sa onim što sam i mislio da se stavlja ovde...

Elem, danas je na red došao stari Atari kasetofon kome se polomilo Play dugme - stara boljka kada se unutra odlomi onaj duguljasti plastični deo koji pritiska mehanizam. Elem, korak broj 1 je bio super lepak i lepljenje dela nazad na svoje mesto. Ovo naravno ne može nešto naročito da drži, ali je dovoljno za korak 2: utiskivanje lemilicom žice od spajalice u plastiku:

atari-kasetofon.JPG

Dve žice su utisnute sa zadnje strane i jedna sa prednje. Sada je sve to dovoljno čvrsto da se stavi nazad u kasetofon i imam još jednu popravljenu retro spravu:

atari-kasetofon2.JPG

Pošto su svi tasteri identični, popravljeni taster sam za svaki slučaj stavio na Pause poziciju. Eto, možda nekom zatreba slična popravka...
 
Ama ne izvinjavaj se čoveče. :)
Strava što daješ hintove i trikove, i samo nastavi tako, mnogima će sigurno koristiti.

P.S. Pre stiskanja "reply", odnosno "okači poruku (o jelku)", možda ne bi bilo loše da okačiš neke sitne klipove na youtube oko tih popravki. Da ovekovečiš. C64, Atari... ogromna je to populacija... monetarizuješ video, i Bog da te vidi.
Znam da ne radiš za kintu ovo, ali ako krene, taman spojiš ono što voliš da radiš sa egzistencijom, a ako nešto pretekne... pa... ima dosta polupanih retro stvari da se kupe. :)
 
Vezano za ovakve popravke oko stare plastike .................. Postoiji i ona dvokomponentna masa za popravke ,neki to sve zovu lepokom ali nije, koja bi se odlicno uklopila ovde ako ima naprimer mesta za se nabaci okolo slomljenog mesta . To posle drzi dobro skoro pa kao novo . Od tih repartacionih kitova bison je najpoznatiji ali ima toga poprilicno.
 
@dejan_osipaonic: Hvala za podsećanje na to! Nemam kod sebe, ali sam video kod Marka, stvarno dobro drži...

Posle Nove Godine provedene u krevetu sa 39.5, danas sam opet manje-više na nogama... Pa sam rešio da se malo poigram sa lemilicom i popravim par Amiga miševa koji su imali mehanički kvar - prekinutu žicu u kablu. Stari (dobri?) miševi sa kuglicom posle nekog vremena obično počnu da "štucaju". Najčešće je stvar do čišćenja valjaka za kontakt sa kuglicom i same kuglice. No, ako posle čišćenja i dalje ne radi kako treba, treba proveriti sledeće:

mis1.JPG

Ako se ručnim pomeranjem diskova 1 i/ili 2 dobija istrzano kretanje, tada je problem vrlo verovatno na mestu 3, odnosno neka od žica je pukla. To se može utvrditi tako što se istovremeno sa okretanjem diska, malo savija kabl na mestu gde ulazi u miš. Ako to dovodi do pojave ili prestanka kretanja, kabl treba skratiti - sečice u ruke i otfikari se 1-2 cm od kraja.

Da bi sve na kraju izgledalo lepo, trebalo bi vratiti i staru gumu, pa je sledeća stvar učiniti je ponovo upotrebljivom. Moj omiljeni način je sledeći:

mis2.JPG

zabode se polako šrafciger između kabla i gume, okreće pomalo levo-desno, dok ne prođe sa druge strane. Ovo se ponovi sa sve 4 strane, dok se kabl ne odvoji. Našao sam i da mi je zgodno i da tu gumu zasečem sa donje strane (ona koja ulazi u miš, neće se videti kasnije), jer je tu obično najjače zalepljena za kabl, pa se lakše odvoji (mada se ovo može preskočiti). Gumu treba vratiti odmah na kabl (biće vam žao ako se ovoga kasnije setite!), a nakon toga kabl treba oguliti, i žice pripremiti za lemljenje.

Sad sledi vađenje limova iz konekora:

mis3.JPG

žicu treba pritisnuti da uđe koliko može, pa sa nekim taknim šrafcigerom treba pritisnuti mali zubac koji se nalazi u prorezu (skroz u vrhu proreza), kako bi se lim mogao lako izvaditi. Posle par pritiskanja bi trebalo da izađe. Čim se lim izvadi, skalpelom ili kakvim tankim šrafcigerom zubac treba odmah vratiti nazad (sad je najlakše, posle će biti malo nezgodno). Nakon toga treba odseći parče žice koje je na limu, zalemiti odgovarajuću žicu sa kabla (našao sam da je za ovaj tip konektora zgodnije da se to odradi sa strane sa koje je i zubac) i lim vratiti u konektor.

Kada se zaleme sve žice konektora, ostaje da se nazad zalemi uzemljenje (trenutno nisam imao ništa pametnije za izolaciju uzemljenja, pa sam iskoristio parče obloge upravo skraćenog kabla) i isproba da li sve radi kako treba.

Ako je sve OK, treba videti koja je optimalna dužina kabla unutar kućišta miša (sad bi trebalo da lako prolazi kroz gumu, pa treba videti kad komotno stoji), pa kad se to utvrdi, treba kanuti kap lepka sa unutrašnje strane gume (biće lakše ako je zasečena ranije):

mis4.jpg

I to je to, miš se sklopi i uživa se u Lemmings-ima, Cannon Fodder-u ili čemu već... :)
 
Poslednja izmena:
|Lepo . Ja uvodnike za kabl uhvatim kombinirkama i busalicom i odgovarajucom buegijom odstranim delove starog kabla.
Sa starih PC ploca sam skidao isa konektore i kratio ih na potreban broj pinova za spectrum i c64. Ako ih koristim za a500 dva komada sastavim super lepkom kako bih dobio duzimu. Iznenadjujuce kako dobro drzi. Nije se desilo da dodje do loma.
Svojevremeno sam jednog microsft serial misa prepravio da radi na amigi. To jsam i prezentovao ovde na forumu ali su slike linkovane s imageshacka. Sada i da nadjem temu i linkujem je nece se videti slike buduci da mi je sa doticnog sajta sve obrisano.
 
Moj projekat izrade piratskog kasetnog kompleta je zavrsen.

Kao u stara dobra vremena... :)

IMG_0082[1].jpg
IMG_0095[1].jpg
IMG_0101[1].jpg
 
Ima li neko kakav dobar način popravke pucanja na QuickShot 2 džojsticima? Na više komada imam polomljen trouglasti lim koji pravi kontakt:

qs2.JPG

ali zasad ne znam čime bih to zamenio... Jedino što mi pada na pamet je da kompletno izvadim pločicu i stavim mikroprekidač unutra, ako nađem neki zgodnih dimenzija...
 
Od mikroprekidaca jedino oni kao u amiga misevima ili mozda jos bolje imas one s polugicama ali su veci i zahtevaju vise mesta. Te s polugicom sam ugradio sebi u prekidace nekih ruznih alata brusilica.busilica i pokazali su se odlicno.
U dzojstiku ce valjda vecno trajati.
 
Amstrad CPC 6128 povezivanje

Posle više konsultacija sa Markom, rešio sam da i ja napravim sebi bolje rešenje za povezivanje Amstrad CPC 6128 mašine. Prva stvar je napajanje:

cpc1.JPG

Iskorišteno je staro napajanje za eksterni HD koje na sebi ima +5V i +12V dovoljne snage za CPC i eksterni flopi. Eksterni flopi koji koristim za CPC radi na 12V, te je i za njega dodat konektor za napajanje.

Nakon što je rešeno napajanje, došao je na red i na video i audio izlaz:

cpc2.JPG

Kako bi SCART na TV-u znao da sa tog konektora treba da pokupi RGB signal, između pinova 16 i 18 treba da se postavi napon od 1V do 3V. Na Markov predlog, tamo sam postavio dugmetastu bateriju od 3V (pošto se može lepo spakovati u kućište SCART konektora), ali nisam mogao da dobijem sliku. Probao sam sa 1.5V baterijom i onda je bilo OK. Očigledno je nova dugmetasta baterija davala preveliki napon (3.1V), pa sam našao jednu staru koja daje 2.9V i - BINGO! Sve radi kako treba :) Znači, treba čuvati stare baterije za ovakve stvari... Audio signal iz CPC-a je takođe sproveden u SCART (žice koje eksterno ulaze u DIN konektor; pošto kabl za ovo nisam mogao da provučem normalno kroz zaštitnu plastiku, jer nije bilo mesta, probušio sam rupu na plastici i tuda ga sproveo unutra)

Kako sve to izgleda može se videti ovde:

cpc3.JPG cpc4.JPG

A i finalni rezultat na TV-u ne izostaje:

cpc5.JPG

Rešenje je i dalje pomalo messy, ali sa brojem konektora koje treba povezati na 6128, sumnjam da može biti mnogo elegantnije (jedino ako bi neko napravio kakav dock za njega, ali mislim da bi to bilo već previše).
 
Poslednja izmena:
Nosač za Goteka za A500... od Goteka :)

Odmah da na početku kažem, nije mi žao kućišta goteka, ionako je jeftina kineska sprava... Idemo redom, trebaće testera, bušilica, par šrafova i volja za kasapljenjem, pardon modifikacijom.

Prvo, donji deo kućišta:
g1.jpg

Ono pod 1 ne treba, to sam nešto isprobavao, pa sam odustao. Kod 2 treba biti oprezan da se plastika ne izlomi, jer treba da ostane prilično tanko. Kod 3 treba ukloniti pipak koji ulazi u pločicu.

Gornji deo:
g2.JPG

Treba probušiti rupu na 1 (može se obeležiti šrafcigerom kada se kućište prisloni na donji deo kućišta Amige, pa kroz rupu gde će biti ušrafljeno) i napraviti manji izrez na 2 (opet, gde tačno i koliko, vidi se kada se ovo parče postavi unutar kućišta Amige).

Šrafovima se sklope 3 dela:
g3.JPG

Treba probušiti i novu rupu za šrafljenje (1), malo dole desno od postojeće. Nožica sa zadnje strane već ima rupu tačno tamo gde treba da nosač stoji ravno (2). Treba izbušiti i rupu za šraf 3, to se može odraditi kada se delovi ubace u kućište, pa se lepo poravnaju.

Ovako to izgleda sa donje strane:
g4.JPG

Sad najgori deo posla, bušenje pločice:
g5.jpg

Pločica je dvostrana, svuda tu gde se buši je masa, pa nije problem... Nastavak u sledećoj poruci.
 
Nosač za Goteka za A500... od Goteka :) [2]

Trebaće i jedan šraf sa maticom i manji odstojnik:
g6.JPG

Inače, na ovo sam mislio kada sam pominjao obeležavanje gde treba da se buši kod druge slike... Sklopljeni nosač se postavi na svoje mesto, zašrafi se šraf sa maticom i doda se šraf sa malo većom platnom da drži sa druge strane:
g7.JPG

Je l' da da nije toliko ružno kao što ste pomislili na početku priče? :) Cela ova priča je da se ne bi kasapilo kućište Amige, odnosno da se u nju može vratiti originalni flopi ako zatreba i da ništa ne fali. A i spolja ne izgleda loše i sve je baš kako treba:
g8.JPG

Nakon montiranja i testiranja sam ipak odlučio da još malo promenim stvar:
g9.JPG

Na 1 je dodat šraf radi bolje stabilnosti (da pritisak ne bude na zadnjem šrafu) što je zahtevalo još jednu rupu na pločici goteka (opet, nije problem, okolo je masa), a izolovane su i žice diode, da se ne desi da se slučajno spoje (2).

I tako... Možda nekom bude interesantno. Ko hoće elegantnije rešenje, ima ovo: https://www.thingiverse.com/thing:2098110
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno