»RSS Benchmark sajt

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 16 do 30 od ukupno 41

Tema: Đurine kućne čarolije

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335
        Ja se stvarno izvinjavam svima što ću da hijack-ujem ovu temu i probam da nastavim sa onim što sam i mislio da se stavlja ovde...

Elem, danas je na red došao stari Atari kasetofon kome se polomilo Play dugme - stara boljka kada se unutra odlomi onaj duguljasti plastični deo koji pritiska mehanizam. Elem, korak broj 1 je bio super lepak i lepljenje dela nazad na svoje mesto. Ovo naravno ne može nešto naročito da drži, ali je dovoljno za korak 2: utiskivanje lemilicom žice od spajalice u plastiku:

Click image for larger version. 

Name:	atari-kasetofon.JPG 
Views:	152 
Size:	984,5 KB 
ID:	217816

Dve žice su utisnute sa zadnje strane i jedna sa prednje. Sada je sve to dovoljno čvrsto da se stavi nazad u kasetofon i imam još jednu popravljenu retro spravu:

Name:	atari-kasetofon2.JPG 
Views:	148 
Size:	391,7 KB 
ID:	217818

Pošto su svi tasteri identični, popravljeni taster sam za svaki slučaj stavio na Pause poziciju. Eto, možda nekom zatreba slična popravka...
        Once Upon a Byte C64:
        1 a=rnd(-52028):fori=1to8:a=rnd(1):next:fori=1to5:?chr$( rnd(1)*26+65);:next

Member
        Na forumu od
        Aug 2015
        Poruka
        124
        Ama ne izvinjavaj se čoveče.
        Strava što daješ hintove i trikove, i samo nastavi tako, mnogima će sigurno koristiti.

P.S. Pre stiskanja "reply", odnosno "okači poruku (o jelku)", možda ne bi bilo loše da okačiš neke sitne klipove na youtube oko tih popravki. Da ovekovečiš. C64, Atari... ogromna je to populacija... monetarizuješ video, i Bog da te vidi.
        Znam da ne radiš za kintu ovo, ali ako krene, taman spojiš ono što voliš da radiš sa egzistencijom, a ako nešto pretekne... pa... ima dosta polupanih retro stvari da se kupe.

Member
        Na forumu od
        Nov 2006
        Poruka
        1.408
      4. Moja mašina
        • CPU: AthII x4 640 + CMHyperTX2 / R5 2600 + LC CC120
        • MoBo: GA-880GA-UD3H / MSI B450 Tomahawk
        • RAM: ddr3 2x4gb / ddr4 2x8 2400
        • VGA: GTX 650 / 1050ti
        • MON: LG W2243s
        • HDD: 3x WD +ssd / 2x toshiba +ssd
        • OPT: nec+LG+sony
        • Case: LC600H / chiftec 700s
        • SND: SB Audigy 2
        • LAP: dell latD630
        • INET: Wifi
        • Ostalo: Sta god da napisem amiga je bar tri puta bolja
      5. Vezano za ovakve popravke oko stare plastike .................. Postoiji i ona dvokomponentna masa za popravke ,neki to sve zovu lepokom ali nije, koja bi se odlicno uklopila ovde ako ima naprimer mesta za se nabaci okolo slomljenog mesta . To posle drzi dobro skoro pa kao novo . Od tih repartacionih kitova bison je najpoznatiji ali ima toga poprilicno.
        amiga je dobila dve gremi nagrade zaredom, a ostali
        CLI command line interface for poWer user

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335
        @dejan_osipaonic: Hvala za podsećanje na to! Nemam kod sebe, ali sam video kod Marka, stvarno dobro drži...

Posle Nove Godine provedene u krevetu sa 39.5, danas sam opet manje-više na nogama... Pa sam rešio da se malo poigram sa lemilicom i popravim par Amiga miševa koji su imali mehanički kvar - prekinutu žicu u kablu. Stari (dobri?) miševi sa kuglicom posle nekog vremena obično počnu da "štucaju". Najčešće je stvar do čišćenja valjaka za kontakt sa kuglicom i same kuglice. No, ako posle čišćenja i dalje ne radi kako treba, treba proveriti sledeće:

Name:	mis1.JPG 
Views:	136 
Size:	454,8 KB 
ID:	218758

Ako se ručnim pomeranjem diskova 1 i/ili 2 dobija istrzano kretanje, tada je problem vrlo verovatno na mestu 3, odnosno neka od žica je pukla. To se može utvrditi tako što se istovremeno sa okretanjem diska, malo savija kabl na mestu gde ulazi u miš. Ako to dovodi do pojave ili prestanka kretanja, kabl treba skratiti - sečice u ruke i otfikari se 1-2 cm od kraja.

Da bi sve na kraju izgledalo lepo, trebalo bi vratiti i staru gumu, pa je sledeća stvar učiniti je ponovo upotrebljivom. Moj omiljeni način je sledeći:

Name:	mis2.JPG 
Views:	128 
Size:	451,1 KB 
ID:	218759

zabode se polako šrafciger između kabla i gume, okreće pomalo levo-desno, dok ne prođe sa druge strane. Ovo se ponovi sa sve 4 strane, dok se kabl ne odvoji. Našao sam i da mi je zgodno i da tu gumu zasečem sa donje strane (ona koja ulazi u miš, neće se videti kasnije), jer je tu obično najjače zalepljena za kabl, pa se lakše odvoji (mada se ovo može preskočiti). Gumu treba vratiti odmah na kabl (biće vam žao ako se ovoga kasnije setite!), a nakon toga kabl treba oguliti, i žice pripremiti za lemljenje.

Sad sledi vađenje limova iz konekora:

Name:	mis3.JPG 
Views:	118 
Size:	699,5 KB 
ID:	218760

žicu treba pritisnuti da uđe koliko može, pa sa nekim taknim šrafcigerom treba pritisnuti mali zubac koji se nalazi u prorezu (skroz u vrhu proreza), kako bi se lim mogao lako izvaditi. Posle par pritiskanja bi trebalo da izađe. Čim se lim izvadi, skalpelom ili kakvim tankim šrafcigerom zubac treba odmah vratiti nazad (sad je najlakše, posle će biti malo nezgodno). Nakon toga treba odseći parče žice koje je na limu, zalemiti odgovarajuću žicu sa kabla (našao sam da je za ovaj tip konektora zgodnije da se to odradi sa strane sa koje je i zubac) i lim vratiti u konektor.

Kada se zaleme sve žice konektora, ostaje da se nazad zalemi uzemljenje (trenutno nisam imao ništa pametnije za izolaciju uzemljenja, pa sam iskoristio parče obloge upravo skraćenog kabla) i isproba da li sve radi kako treba.

Ako je sve OK, treba videti koja je optimalna dužina kabla unutar kućišta miša (sad bi trebalo da lako prolazi kroz gumu, pa treba videti kad komotno stoji), pa kad se to utvrdi, treba kanuti kap lepka sa unutrašnje strane gume (biće lakše ako je zasečena ranije):

Name:	mis4.jpg 
Views:	119 
Size:	985,5 KB 
ID:	218762

I to je to, miš se sklopi i uživa se u Lemmings-ima, Cannon Fodder-u ili čemu već...
        Menjao zzarko : 06.01.2017. u 12:30
        Once Upon a Byte C64:

Member
        Na forumu od
        Nov 2006
        Poruka
        1.408
      8. Moja mašina
      9. |Lepo . Ja uvodnike za kabl uhvatim kombinirkama i busalicom i odgovarajucom buegijom odstranim delove starog kabla.
        Sa starih PC ploca sam skidao isa konektore i kratio ih na potreban broj pinova za spectrum i c64. Ako ih koristim za a500 dva komada sastavim super lepkom kako bih dobio duzimu. Iznenadjujuce kako dobro drzi. Nije se desilo da dodje do loma.
        Svojevremeno sam jednog microsft serial misa prepravio da radi na amigi. To jsam i prezentovao ovde na forumu ali su slike linkovane s imageshacka. Sada i da nadjem temu i linkujem je nece se videti slike buduci da mi je sa doticnog sajta sve obrisano.

Member
        Na forumu od
        May 2010
        Poruka
        52
        Ukoliko vam fali neki plasticni deo a znate da ga izmodelujete ili nadjete fajl na http://www.thingiverse.com/search?so...pe=collections mozete da ga ostampate na 3d stampacu...
        Na Thingiverse ima fajlova za sve i svasta..
        Mislim da u BG ima usluzno 3d stampanje ako nekom bas frka mogu i ja da mu odstampam...

Member Avatar korisnika Elvir
        Na forumu od
        Sep 2012
        Poruka
        227
        Moj projekat izrade piratskog kasetnog kompleta je zavrsen.

Kao u stara dobra vremena...

Name:	IMG_0082[1].jpg 
Views:	176 
Size:	805,2 KB 
ID:	219894

Name:	IMG_0095[1].jpg 
Views:	157 
Size:	1,02 MB 
ID:	219891

Name:	IMG_0101[1].jpg 
Views:	153 
Size:	883,4 KB 
ID:	219893

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335
        Ima li neko kakav dobar način popravke pucanja na QuickShot 2 džojsticima? Na više komada imam polomljen trouglasti lim koji pravi kontakt:

Name:	qs2.JPG 
Views:	117 
Size:	408,4 KB 
ID:	225960

ali zasad ne znam čime bih to zamenio... Jedino što mi pada na pamet je da kompletno izvadim pločicu i stavim mikroprekidač unutra, ako nađem neki zgodnih dimenzija...
        Once Upon a Byte C64:

Member
        Na forumu od
        Nov 2006
        Poruka
        1.408
      14. Moja mašina
      15. Od mikroprekidaca jedino oni kao u amiga misevima ili mozda jos bolje imas one s polugicama ali su veci i zahtevaju vise mesta. Te s polugicom sam ugradio sebi u prekidace nekih ruznih alata brusilica.busilica i pokazali su se odlicno.
        U dzojstiku ce valjda vecno trajati.

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335

Amstrad CPC 6128 povezivanje

Posle više konsultacija sa Markom, rešio sam da i ja napravim sebi bolje rešenje za povezivanje Amstrad CPC 6128 mašine. Prva stvar je napajanje:

Name:	cpc1.JPG 
Views:	109 
Size:	662,5 KB 
ID:	233980

Iskorišteno je staro napajanje za eksterni HD koje na sebi ima +5V i +12V dovoljne snage za CPC i eksterni flopi. Eksterni flopi koji koristim za CPC radi na 12V, te je i za njega dodat konektor za napajanje.

Nakon što je rešeno napajanje, došao je na red i na video i audio izlaz:

Name:	cpc2.JPG 
Views:	114 
Size:	871,3 KB 
ID:	233981

Kako bi SCART na TV-u znao da sa tog konektora treba da pokupi RGB signal, između pinova 16 i 18 treba da se postavi napon od 1V do 3V. Na Markov predlog, tamo sam postavio dugmetastu bateriju od 3V (pošto se može lepo spakovati u kućište SCART konektora), ali nisam mogao da dobijem sliku. Probao sam sa 1.5V baterijom i onda je bilo OK. Očigledno je nova dugmetasta baterija davala preveliki napon (3.1V), pa sam našao jednu staru koja daje 2.9V i - BINGO! Sve radi kako treba Znači, treba čuvati stare baterije za ovakve stvari... Audio signal iz CPC-a je takođe sproveden u SCART (žice koje eksterno ulaze u DIN konektor; pošto kabl za ovo nisam mogao da provučem normalno kroz zaštitnu plastiku, jer nije bilo mesta, probušio sam rupu na plastici i tuda ga sproveo unutra)

Kako sve to izgleda može se videti ovde:

Name:	cpc3.JPG 
Views:	104 
Size:	418,3 KB 
ID:	233982 Click image for larger version. 

Name:	cpc4.JPG 
Views:	104 
Size:	961,7 KB 
ID:	233983

A i finalni rezultat na TV-u ne izostaje:

Name:	cpc5.JPG 
Views:	123 
Size:	521,4 KB 
ID:	233984

Rešenje je i dalje pomalo messy, ali sa brojem konektora koje treba povezati na 6128, sumnjam da može biti mnogo elegantnije (jedino ako bi neko napravio kakav dock za njega, ali mislim da bi to bilo već previše).
        Menjao zzarko : 02.08.2017. u 12:16
        Once Upon a Byte C64:

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335

Nosač za Goteka za A500... od Goteka :)

Odmah da na početku kažem, nije mi žao kućišta goteka, ionako je jeftina kineska sprava... Idemo redom, trebaće testera, bušilica, par šrafova i volja za kasapljenjem, pardon modifikacijom.

Prvo, donji deo kućišta:

Name:	g1.jpg 
Views:	80 
Size:	1.002,2 KB 
ID:	234090

Ono pod 1 ne treba, to sam nešto isprobavao, pa sam odustao. Kod 2 treba biti oprezan da se plastika ne izlomi, jer treba da ostane prilično tanko. Kod 3 treba ukloniti pipak koji ulazi u pločicu.

Gornji deo:

Name:	g2.JPG 
Views:	71 
Size:	774,2 KB 
ID:	234091

Treba probušiti rupu na 1 (može se obeležiti šrafcigerom kada se kućište prisloni na donji deo kućišta Amige, pa kroz rupu gde će biti ušrafljeno) i napraviti manji izrez na 2 (opet, gde tačno i koliko, vidi se kada se ovo parče postavi unutar kućišta Amige).

Šrafovima se sklope 3 dela:

Name:	g3.JPG 
Views:	65 
Size:	933,4 KB 
ID:	234093

Treba probušiti i novu rupu za šrafljenje (1), malo dole desno od postojeće. Nožica sa zadnje strane već ima rupu tačno tamo gde treba da nosač stoji ravno (2). Treba izbušiti i rupu za šraf 3, to se može odraditi kada se delovi ubace u kućište, pa se lepo poravnaju.

Ovako to izgleda sa donje strane:

Name:	g4.JPG 
Views:	69 
Size:	957,7 KB 
ID:	234094

Sad najgori deo posla, bušenje pločice:

Name:	g5.jpg 
Views:	74 
Size:	1.003,5 KB 
ID:	234095

Pločica je dvostrana, svuda tu gde se buši je masa, pa nije problem... Nastavak u sledećoj poruci.
        Once Upon a Byte C64:

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335

Nosač za Goteka za A500... od Goteka :) [2]

Trebaće i jedan šraf sa maticom i manji odstojnik:

Name:	g6.JPG 
Views:	73 
Size:	439,9 KB 
ID:	234096

Inače, na ovo sam mislio kada sam pominjao obeležavanje gde treba da se buši kod druge slike... Sklopljeni nosač se postavi na svoje mesto, zašrafi se šraf sa maticom i doda se šraf sa malo većom platnom da drži sa druge strane:

Name:	g7.JPG 
Views:	81 
Size:	751,2 KB 
ID:	234097

Je l' da da nije toliko ružno kao što ste pomislili na početku priče? Cela ova priča je da se ne bi kasapilo kućište Amige, odnosno da se u nju može vratiti originalni flopi ako zatreba i da ništa ne fali. A i spolja ne izgleda loše i sve je baš kako treba:

Name:	g8.JPG 
Views:	90 
Size:	342,8 KB 
ID:	234098

Nakon montiranja i testiranja sam ipak odlučio da još malo promenim stvar:

Name:	g9.JPG 
Views:	90 
Size:	553,7 KB 
ID:	234099

Na 1 je dodat šraf radi bolje stabilnosti (da pritisak ne bude na zadnjem šrafu) što je zahtevalo još jednu rupu na pločici goteka (opet, nije problem, okolo je masa), a izolovane su i žice diode, da se ne desi da se slučajno spoje (2).

I tako... Možda nekom bude interesantno. Ko hoće elegantnije rešenje, ima ovo: https://www.thingiverse.com/thing:2098110
        Menjao zzarko : 04.08.2017. u 12:25
        Once Upon a Byte C64:

Member Avatar korisnika ripkid
        Na forumu od
        Apr 2016
        Poruka
        203
        @zzarko

Što si ovoliko zakomplikovao stvari ? Zar ti nije jednostavnije da samo karticu staviš u Amigu a da prednju masku gde je USB ulaz isečeš i fixiraš ?

Member
        Na forumu od
        Oct 2003
        Poruka
        1.335
        Citat Citiram korisnika: ripkid Pogledaj poruku
        Zar ti nije jednostavnije da samo karticu staviš u Amigu a da prednju masku gde je USB ulaz isečeš i fixiraš ?
        Pa to sam i uradio, fiksirao sam prednji deo i stavio u Amigu...
        Once Upon a Byte C64:

Member Avatar korisnika ripkid
        Na forumu od
        Apr 2016
        Poruka
        203
        Da ali si stavio i ovaj donji deo od kućišta a nisi realno morao da se cimaš toliko

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •