Šta je novo?

Mreza 2.4ghz + 5ghz

BigBoy

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
1,485
Poena
660
Imam tplink 2543nd koji ima mogucnost da radi na 5ghz ili na 2.4ghz nikako oba u isto vreme. Zenin laptop i samsung tv jedini ne podrzavaju 5ghz. U mrezi se nalaze nas, mrezni stampac i sbb wifi modem. Trenutno su svi povezani na tplink na 2.4ghz i adrese su na 192.168.0.x

Ideja je da tplink prebacim na 5ghz a za tv i laptop zakacim jos jedan ruter na 2.4ghz te sam u nedoumici kako to da namestim jer tv i laptop treba da pristupe nas i print sereveru koji su na tplinku i 5ghz ili da iskoristim sbb wifi koji je sad iskljucen. Na tplinku imam ddwrt ako moze da pomogne.
 
Drugi AP poveži LAN kablom na postijeći TP-Link i to sa LAN ulaza jednog na LAN ulaz drugog, nikako na WAN ulaz. Na drugom AP-u isključi DHCP i DNS servere. Pre povezivanja drugom uređaju dodeli fiksnu IP adresu iz tvog opsega (na primer 192.168.0.100).
 
Kod mene je (Modem+Router) Thomson TWG870U koji radi na 5GHz i ASus RT N12+ AP povezan na Thomsona koji baca signal 2.4GHz. Sve radi OK, nego mi nesto slab signal od 5GHz, pogotovo preko jednog zida ili mnalo dalje zna da se diskonektuje. Doduse mozda je slab prijem na telefonu, poso mi dual band usb kartica jos nije stigla iz USA (D-link DWA-171). Nadam se da ce biti bolji signal.

Na thomsonu su trenutno 2 antene, nije naglaseno ali mislim da su 2x2dB, na slici ispod ovakve.

http://i.ebayimg.com/images/g/0uoAAMXQLw1Rz6bm/s-l500.jpg

Da li bih dobio bolji signal sa recimo 2x6dB ovim (jeftinijim) dual band antenama, ili je to sve isto!

http://i.ebayimg.com/images/g/lXgAAOxyTd5R4xJ4/s-l1600.jpg

Na 2.4GHz Thomson i Asus davaju priblizno isti kvalitet signala, iako je Asus 2x5dB! Malo sam skeptican po pitanju da vece pojacanje antene mora uvijek da znaci i bolju pokrivenost.

http://i.ebayimg.com/images/g/2FQAAOxy7odRyjkZ/s-l500.jpg

Nesto dobro a jeftino? :D
 
Poslednja izmena:
kod mene je TimeCapsule podesen da radi simultano na 2.4 i 5GHz i takodje je slabiji signal na 5GHz tako da udnevnoj sobi gde je TC koristim nju a u drugim prostorijama 2.4GHz.
 
kod mene je TimeCapsule podesen da radi simultano na 2.4 i 5GHz i takodje je slabiji signal na 5GHz tako da udnevnoj sobi gde je TC koristim nju a u drugim prostorijama 2.4GHz.
Kakve su ti antene, jacina, broj, tehnologija i tako to? Ja kontao kupiti bolje ali razmisljam, skeptican pomalo, pogotovo ove jeftine (po 1-2-3 $]

Imam osjecaj da mi ni sa 'jacim' antenama ne bi bilo bolje, jednostavno 5GHz je izgleda samo za prostoriju gdje je router, jedna prepreka nula bodova.

A taman mislio da koristim 5Ghz jer imam dosta toga na 2.4 i eliminisem smetnje.



Sent from my Pixel XL using Tapatalk
 
veruj mi druze da ne znam puno detalja, najvaznije mi je da je stabilan i da radi posao. na njemu je konstantno prikaceno preko 10 raznih uredjaja, sto na 2.4 sto 5GHz i za vise od 3 godine nije ni jednom stucnuo. ujedno je i backup masina za Mac.
verovatno je takva tehnologija same 5GHz frekvencije i nema preterano veliki domet. u spavacoj sobi ne bih voleo da koristim nikakve dodatne rutere i ekstendere pa se prebacim na 2.4GHz i radi bez problema. nije veliki stan ali mreza od 5GHz ima osetnih problema u drugim prostorijama. koristio sam jedno vreme Airport Express, isto je dualband i kul stvarcica. TimeCapsule ima 6 antena u sebi, 3 za jednu i 3 za drugu frekvenciju. koliko sam nasao u njemu je Broadcom BCM4360 ako ti to ista znaci...

ne znam koliki ti je budzet pa baci pogled i na Airport Extreme ako ti ne treba backup masina.
 
Imam lap top koji podrzava WIFI NA 5GHZ kako da nateram isti da radi na 5ghz.Pokusao sam u postavkama rutera da preimenujem mrezu za 5ghz da bi mogao da razlikujem koja je brzina mreze ali je na popisu wifi mreza nema,mozda nesto nisam dobro odradio.Lap top u nekim momentima radi na 5ghz a vecinom na 2.4ghz razlika u brzini je ogromna 124mb prema 34mb.Kako da nateram lap top da radi na 5ghz.Inace na ruteru su postavke za obe frekvencije iste.Uredaj je TECHNICOLOR2121 HG.
 
Imam lap top koji podrzava WIFI NA 5GHZ kako da nateram isti da radi na 5ghz.Pokusao sam u postavkama rutera da preimenujem mrezu za 5ghz da bi mogao da razlikujem koja je brzina mreze ali je na popisu wifi mreza nema,mozda nesto nisam dobro odradio.Lap top u nekim momentima radi na 5ghz a vecinom na 2.4ghz razlika u brzini je ogromna 124mb prema 34mb.Kako da nateram lap top da radi na 5ghz.Inace na ruteru su postavke za obe frekvencije iste.Uredaj je TECHNICOLOR2121 HG.

Iz Device Manager-a udjes u Properties Wi-Fi kartice. Tu nadjes karticu Advanced, pa pod stavkom Channel mode cekiras "5G only".
 
Hvataj.PNG
Kod mene nema te opcije.Preimenovao sam 5Ghz mrezu da mogu da je vidim kad se spoji.Slabiji je signal nego od 2.4Ghz pa se skoro uvek spoji na isti ,jedino kad rucno prebacim onda radi na 5Ghz.Razdaljina Lap topa jedno 4m od rutera a razvaja ih neki tanak zid.Kao da se gubi mrezu od 5Ghz-a.
 
Pogledajte prilog 263622
Kod mene nema te opcije.Preimenovao sam 5Ghz mrezu da mogu da je vidim kad se spoji.Slabiji je signal nego od 2.4Ghz pa se skoro uvek spoji na isti ,jedino kad rucno prebacim onda radi na 5Ghz.Razdaljina Lap topa jedno 4m od rutera a razvaja ih neki tanak zid.Kao da se gubi mrezu od 5Ghz-a.

Nije mi jasno kako nema vise opcija! Mozda da probas sa nekim drugim drajverom. Evo kako to izgleda...3.png
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    75.7 KB · Pregleda: 82
To mi je prvo palo na pamet otisao na sajt proizvodaca lap topa i skinuo drajver za tu mreznu karticu i to je slika sa tim drajverom a i sa starim je bilo isto.
 
Nazad
Vrh Dno