Šta je novo?

Fractal design kucista

@KOLOS

Hvala na savetima i pomoci oko kucista :)
Mislim da cu u ponedeljak da ih zovem da vidim da li imaju Blackout verziju :)
 
Uzeo R6 Blackout TG :)
R4 ide u penziju, danas ili sutra pakovanje konfiguracije :D
 
Okači sličice kada završiš.
 
@KOLOS

Hocu :)
 
@KOLOS

Zaboravih da pitam, da li sata SSD staviti na PSU shroud ili sa zadnje strane kucista? Pitam zbog temperatura, u pitanju je 860 EVO :)
 
Ma stavi ga tako da podelis naponski sa nekim hdd-om, mani se zavlacenja iza ploce jer "pojede" citav jedan naponski da bi dohvatilo tamo iza.
Nece se ssd grejati gde god da ga stavis ali ako ces na tunel stavljati i dole negde "podni" vent gledaj da ne stoji iznad tog "podnog" venta da ne smeta protoku vazduha na gore.
Mozes i u neku policu za hdd a koja je najmanje izlozena propuhu od prednjih ventova.
Veruj mi, pravi raspored takav da sto manje naponskih moras koristiti za hdd i ssd.
Da mi nije mrsko otvarati komp i potrositi 1/2h na prerasporedjivanje kablova ja bi odavno makao jedan naponski viska i stavio ssd napred u neku policu, verovatno na vrh odma ispod optike.
 
Spakovao sinoc na brzinu. Sve ok, s tim sto cu ipak morati na plocu direkt da vezem par ventilatora koje sam povezao na onaj pwm hub pozadi. Maticna iz nekog razloga ne moze da kontrolise ta 3 ventilatora povezana na 4pin pwm hub.
Veoma kvalitetno kuciste i sa razmisljanjem konstruisano. Ono sto mi se cini je da su na nekim mestima limovi tanji nego na R4, ali ipak imaju dovoljnu cvrstocu da ako zatreba nose celu tezinu kucista.

Nemam neke specijalne slike, slikacu po danu danas, trebam jos da "utegnem" kablove za graficku :)



 
Da li je bilo problema pri montazi graficke?
Koliko vidim ploca graficke je knap sa kavezom a "rep" hladnjaka ukazi u kavez taman za ona 2cm...
Napravi nam i fotke sa poledjine da vidimo kako su stali hdd oko graficke?
Gde si stavio ssd?
Snimi preciznije graficku, njen rep u zoni kaveza...
Naglasi uz slike da je graficka 320mm da znaju ljudi kad vide.

Koje si tacno model kucista uzeo, od mnogobrojnih R6 u ponudi sto su.
 
Poslednja izmena:
@Zeha

Nikakvih problema pri montazi graficke :)
Hard diskovi su stali skroz gore, 4x komada (peti sam izbacio, poklonio drugaru juce), a ssd ostao iza maticne ploce jer je tamo jedna sata grana za pwm hub za ventilatore. Taman sam time oslobodio da ne stoji kavez i za ssd napred kako bi omogucio sto bolji prolaz vazduha do graficke karte. Ima mesta za jos jedan kavez da ne udara u graficku, moze se videti na drugoj slici, naziru se 4 hdd kaveza iznad repa graficke.
Slikacu sve detaljno kad otvorim kuciste da prevezem ova 3 ventilatora sa pwm hub-a na maticnu plocu.

U pitanju je R6 Blackout Tempered Glass (bez USB Type-C). :)
 
Imas ti mesta jos za 2hdd dole u tunelu... ;)
Jesi stavljao u pod ventilator?
Koje (kolike) ventova imas napred?
Super za graficku. :)

Slikaj sto vise pa okaci, slikaj i detalj uvlacenja graficke u prostor kaveza za hdd da vidimo i da ljudi znaju za tu situaciju, jos ako izmeris dimenzije prostora u kavezu kroz koji se provlaci graficka (sirina tog "otvora")... neko ce imati neku drugu "nesuzenu" graficku...
 
@Zeha

Da, ima jos mesta dole, ali sam te prazne kadice za diskove izbacio zbog 140mm ventilatora koji stoji dole na podu (skroz napred, ne odmah ispred napajanja).
Sa prednje strane kucista stoje 2x 140mm podignuti gore koliko to kuciste dozvoljava. Svi ventilatori na kucistu su Noctua NF-P14s 1500rpm max. Znaci raspored je napred 3x intake, a gore i pozadi 3x exhaust.

Slikacu danas sve, pa cu okaciti. :)
 
Imaces "podrpritisak" u kucistu pa ce nesto vise prasine ulaziti nego sto bi da je "pozadi" manje ventilatora.
Ubacuju 3, izbacuju 3, ako su isti i na istoj brzini rade, kad dodas vazduh koji izbacuje graficka eto podpritiska.
Jos gore ako 3 izbacivaca rade na max a 3 ubacivaca menjaju brzinu...
Vidi da li je to moguce nekako iskontrolisati a da ne utice na temperature.
 
Spakovao sinoc na brzinu. Sve ok, s tim sto cu ipak morati na plocu direkt da vezem par ventilatora koje sam povezao na onaj pwm hub pozadi. Maticna iz nekog razloga ne moze da kontrolise ta 3 ventilatora povezana na 4pin pwm hub.

Nemoj da koristiš kontroler za PWM ventilatore jer nije pravi PWM:

Untitled.jpg

Poveži ih na ploču, tri na jedan header, tri na drugi header da bi mogao odvojeno da podešavaš brzinu za intake i exhaust ventilatore.

Edit:

Sad videh da su na tvojoj ploči svi 4-pin PWM konektori fake osim dva za CPU.

Svakako će biti kontrolisani naponom, a ne PWM signalom. :(

Untitled1.jpg
 
Poslednja izmena:
@KOLOS

Vratio ta 3 ventilatora na plocu, sad mogu opet lepo da utisam komp :)
Primetio sam da zbog otvorenog gornjeg dela (samo filter, skinut onaj metalni poklopac), hard diskovi su bucniji nego u R4 kucistu, nista strasno, ali sam to primetio.
I ustekao se Asus na Sabertooth Mark S ploci :D Nadam se da ne rade isto i na Z390.

@Zeha

Uslikao sam polozaj graficke, mrzelo me da idem po metar. Ima sigurno izmedju 10-12mm sa svake strane da graficka prodje, tako da mislim da i sire graficke od ove nece imati problema.

 
Primetio sam da zbog otvorenog gornjeg dela (samo filter, skinut onaj metalni poklopac), hard diskovi su bucniji nego u R4 kucistu, nista strasno, ali sam to primetio.

Ne čudi me, R4 je gore prilično zatvoreno(samo dva otvora za 140mm fan), dok je kod R5 gore skroz perforirani lim kada se skinu moduvents poklopci. R6 je gore nešto manje šuplje od R5.
 
Moze li u R6 da se upakuje vodeno hladjenje? Nesto poput EK 240L kita. Hocu ortaku da sastavljam konfiguraciju, pa se pitam da li bi moglo R6 kuciste.
 
Sto samo za vodeno, ja bih tu stavio 8x 140mm ventove i napravio nevidjenu promaju za sve komponente, ne samo CPU i GPU, a pritom bi bilo tiho :)
 
Ja posle Define S, i slabim airflow-om samo razmisljam o MEshify C , zaljubljen sam u crno , vidim ima i belo, ali crno zatamljeno mi je pun pogodak...

Moje pitanje je, procitah na netu da su ljudi uspevali da uguraju napred 3x140mm , meshify C je istih dimenzija, visoko 440mm, dal moze i na njega 3x140mm da se ugura ?
 
Hvala puno za informacije na ovoj temi, posebno oko R6. Mnogo mi je znacilo u izboru kucista :)

Jedno pitanje - ima li neko iskustva u koriscenju AIO hladjenja (konkretno CM ML360R) sa R6 kucistem? Koji bi idealan setup bio?
 
Ja posle Define S, i slabim airflow-om samo razmisljam o MEshify C , zaljubljen sam u crno , vidim ima i belo, ali crno zatamljeno mi je pun pogodak...

Moje pitanje je, procitah na netu da su ljudi uspevali da uguraju napred 3x140mm , meshify C je istih dimenzija, visoko 440mm, dal moze i na njega 3x140mm da se ugura ?

Ne znam za vas ali meni licno se otvorio ceo novi svet od kad sam skapirao da ako nateram sebe da me boli uvo za izgled kucista kakav je napred, mogu da imam neverovatno prosiren izbor kucista u buducnosti kad budem menjao :)

Evo Define S na primer, skines prednju masku i ostane lepo filter, i ostanu usb portovi gore, i nikad vise ne vratis prednju masku dokle god koristis kuciste i imas bolji airflow od najboljeg mesh kucista :).

Sad jedino ko ne moze da izdrzi kako izgleda ta budzevina, *mjau**mjau**mjau*.

A da li moze da se ugura 3x140mm probaj da uguras 3 komada ili da premeris sa manje samo da fizicki moze da udje i povezi ih sve sa vezicama(zip-ties), ili neke od ventilatora sa vezicama.
I sa zatvorenom prednjem stranom sa 3 dobra ventilatora sa velikim lopatama i dobrim statickim pritiskom/potiskom, trebalo bi da bude podnosljiva temperatura unutra.



P.S. ako nekog zanima moj novi proces razmisljanja/odabira ide ovako otprilike od najvaznije stavke:


1. Da moze da se skine prednja maska kakva god da je(nebitno mesh/staklo plastika) da ostane samo nakacen filter za prasinu i da usb i audio ostanu na svom mesto da nisu na masci koja se skida itd.

2. Da ima bas kvalitetan filter za prasinu, em sa strane kvaliteta materijala samog i da nema previse plastike izmedju koja drzi formu (na primer najbolje sto sam do sad video su filteri na Phanteks Evolv X kucistima, u kojima je plastika koja drzi formu takvog oblika da je ima najvise na sredini ventilatora gde ni ne prolazi vazduha. Drugi najbolji dizajn je Dark Base 700, al ima tu jos ok drugih, define s ima manje idealan filter al moze da prodje. neka od ostali fractal kucista nemaju veliki filter napred koji stoji u mestu kad se skine prednja maska, sto zahteva silverstone ili slicne filtere sto nije idealno, ili je dosta skupo ako su bolji filteri u pitanju.

3. Da nema zatvorenog grill/mesh tipa metala iza ventilatora kad se gleda spreda, odnosno da je izbusen prednji prostor samo sa rupama sa strane za srafnjenje i po mogucustvu samo rupe za 140mm da se smanji mogucnost vibracija i nezeljenih tercijalnih izvora buke.

4. Da izgleda koliko toliko ok kad je skinuto ovo opet se svodi na Dark Base 700 i Evolv X, koja su malo skupa :(
5. Da je ili dovoljno jeftino sa dovoljno dobrim stavkama iznad da bude ok cena sa odvojeno kupljenim ventilatorima (Phanteks Enthoo Pro M najeftinija nesto izmedju manje od idealnog opcija na primer) ili

5.b) Da jednostovano dolazi sa najboljim ventilatorima za ovu upotrebnu situaciju u startu ( Dark Base 700 i Evolv X pobedjuju ovde opet, njihovi stock ventilatori su dovoljno dobri u kategoriji najboljih za ovu upotrebu )

5.c) novo phanteks p600s upada na trece mesto zbog ventilatora, + je vec unapred dizajnirano da mu se skida prednja maska i takodje je mozda skriveni hibridni pobednik zbog mekog tekstilnog-kao mesh-a

Ovakav nacin koriscenja odnosno Evolv X ili Dark Base 700 su takodjeno skriveno/neocekivano istovremeno i najbolja moguca opcija za airflow i za tisinu u okviru ogranicenja zakona fizike i/ili fluidne dinamike.

Sam prednji panel i noise-foam imaju mnogo manje uticaja na tisinu u odnosu na same ventilatore, postavljene na 800-1200RPM zavisnosti od individualne osetljivosti usiju, SW3 i Phanteks stock ventilatori su svejedno jedni od najbolji za ovakvu upotrebnu situaciju sto je jos jedna od stavki koja cini Dark Base 700 i EvolvX da iskacu ispred drugih kad su uracunaju nekih 15-20 faktora i njihova srednja vrednost u odnosu kao ulozeno u 'odnosu na cenu'.

Fractal Design me je malo razocarao nazalost zato sto stavljuju one glupe GP ventilatore i osim ako nisam pogresno primetio nijedno kuciste im nema Venturi HP-14 PWM ventilatore (ne mogu toliko da budu proizvodno skuplji od be quiet SW3 ventilatora, ... phanteks je ovde ispao najpametniji sa njihovim tajnim frankenstajn stock ventilatorima u skupljim kucistima, sto je prica za ceo svoj jedan forum post) sto bi stavilo neka od njihovih kucista u rang sa be quiet i phanteks modelima :( prednji filter im je isto slaba tacka :(

Fractal Design izgledaju kao kompanija koja nije toliko spora u iteraciji novih i starih proizvoda, i onaj Fractal Josh sto je prijatelj od JayzTwoCentz youtubera izgleda kao cool lik, i ne previse rigidan u razmisljanju itd i nekad razmisljam da im saljem nekoliko mailova pa ovom i slicnim pitanju, pa odustanem heh :p
 
Poslednja izmena:
Evo Define S na primer, skines prednju masku i ostane lepo filter, i ostanu usb portovi gore, i nikad vise ne vratis prednju masku dokle god koristis kuciste i imas bolji airflow od najboljeg mesh kucista .

Što bih ja voleo da otkačim vratanca sa Define R4 samo da bih otkrio prednje ventilatore...al' trt. :(

Elem, Meshify C je dobro kućište ali nije kralj airflow-a...u Gamers Nexus testovima kućišta visi negde u sredini njihove liste za CPU temperature, za GPU je čak i malo gori, ima hrpice kućišta koja su bolja. Što je najveća fora, ima svega par stepeni bolje CPU temperature od HZXT H500 koje je mnogo zatvorenije i lošije GPU temperature od H500. Ispada da nije dovoljno samo da se pljesne mreža na prednju stranicu...
 
Što bih ja voleo da otkačim vratanca sa Define R4 samo da bih otkrio prednje ventilatore...al' trt. :(

Elem, Meshify C je dobro kućište ali nije kralj airflow-a...u Gamers Nexus testovima kućišta visi negde u sredini njihove liste za CPU temperature, za GPU je čak i malo gori, ima hrpice kućišta koja su bolja. Što je najveća fora, ima svega par stepeni bolje CPU temperature od HZXT H500 koje je mnogo zatvorenije i lošije GPU temperature od H500. Ispada da nije dovoljno samo da se pljesne mreža na prednju stranicu...

Da na to sam mislio, cela R serija ima jako cudne odluke za dizajn za prednji deo, samo svaki R model konkretno drugu kombinaciju boljki heh.

Eto meni izgleda kompletno bezveze sto R4 na primer ima onu pregradu izmedju filtera i prednje maske koja unistava airflow potencijal, zatim bespotrebno previse ispunjen grill iza filtera na koji se zasrafljuju ventilatori. Sa druge strane ima cool sam filter, i + nisam znao da ne mogu da se otkace vratanca to bi bilo extra korisno. Pogotovo sto izgleda pristojno estetski usb/audio deo i samo kuciste kad su otvorena vratanca i bez one pregrade/mesh-a odma iza.
 
Poslednja izmena:
Nekako mi Meshfy S2 previse dugacko, posebno sto imam air cooler... Al i za AIO isto deluje preveliki prostor..
 
imam c-tg.usb portovi na kucistu primaju samo male fleske ne moze da se ubaci klasican fles.prvo sam mislio da nisam lepo povezao slucajno probam mali fles,on radi..veliki ne moze skroz da se ubaci.i ne svidja mi se sto led lampica mnogo svetli.sve ostalo je super
 
Kako prima samo male fleske?
Ima plitak prostor za prijem fleske ili se ne mogu ubosti velike fleske (sta su sad velike a sta male fleske?) ili fleske male potrosnje rade a vece fleske (veci kapacitet) ne rade radi vece potrosnje?
 
plitak prostor, bas to.mala fleska ulazi, standardna nece.nije mi jasno kako, jer kod obe mi velicina koja ulazi u komp deluje isto .jedina vidna razlika je u onom obojenom delu na fleski gde su kontakti.taj deo je kod male fleske vidno tanji
 
Nazad
Vrh Dno