Šta je novo?

Fractal design kucista

Da si nekad izgubio HDD velikog kapaciteta shvatio bi zašto mislim na to. A i ne vidim razlog da se ne hlade kako treba ako je to izvodljivo, a jeste, i kad se daju veće pare na kućište.
 
Za dvadesetak godina, koliko se zezam s kompjuterima, nisam izgubi HDD ni velikog ni malog kapaciteta. Tako da mislim da znam šta radim. Jesi li ti nekad video NAS uređaje? Kako hard diskovi ne crkavaju u onim maleckim kućištima sa totalno bezveznom ventilacijom?
 
Da si nekad izgubio HDD velikog kapaciteta shvatio bi zašto mislim na to.

To moze da se desi iz milion razloga. Meni je disk u savrsenom stanju zveknuo preko noci, dok je racunar bio iskljucen, tako da fobijama mesta nema.
 
Tačno. Ali ne moram i zbog ovog da mislim.

Ne znam zašto izvrćete logiku. Kupuješ kućište od 150€ očekuješ da hladi sve u njemu, kao i 3 puta jeftinija. Nije to neki poseban prohtev.

Uostalom, ja sam rekao da (ako uzmem ovo kućište) dižem diskove u pravcu ventilatora.
Meni smeta kompletna gornja strana, a ne diskovi (za koje sam se samo složio da su loše odradili hlađenje).
 
1. Dati za ovo kuciste 150e je ludost sama po sebi. Zacenili do zla boga.
2. Mislim da preterujes. Redovno bekapuj ono sto ti je stvarno bitno i mozak na ispasu.
3. Ima bitnijih stvari u zivotu oko kojih treba da brines.
 
Ovo kuciste ce hladiti diskove kako treba, ima milion opcija za dobar protok. Stepen, dva ili tri gore dole, nebitno. U svim do sada modelima iz Define serije, hladjenje diskova je uradjeno dovoljno dobro, nikako lose. Kome to nije dovoljno, kupuje drugo ili radi kastom kuciste u frizideru za vino. Prvenstvena namena ove serije je da bude tiho, diskretno i da "moze da se upari" sa namestajem! :d
Cena je suluda, to je jasno, ali za mesec dva tri, upristojice se pa kome odgovara samo napred. Ja cu da sacekam sedmicu, taman ce ovaj moj R4 do tada da zasluzi penziju.
 
1. Dati za ovo kuciste 150e je ludost sama po sebi. Zacenili do zla boga.
2. Mislim da preterujes. Redovno bekapuj ono sto ti je stvarno bitno i mozak na ispasu.
3. Ima bitnijih stvari u zivotu oko kojih treba da brines.

jeste...
ja platio define r4 9999din u emmiju 2014te, to je neki maksimum..
 
Povodom temperatura za define kućišta, konkretno za R5 mogu da kažem da čak ni leti ne ide temp. na 40 i više stepeni. HDD fioke mogu da se pomere, izvade. Jedan ventilator napred odradi posao dobro i to na najmanjoj brzini. Ja sam dodao još jedan napred ventilator koji sam imao od starog kućišta čisto da vrti preko leta sa dva. Mada nema potrebe. A cena za R6 jeste prevelika i sigurno će ići dole za 2-3 meseca i verujem da će biti oko 120-130e. Kod nas ako ih bude na KP koštaće mnogo više pošto je otežan "uvoz" kućišta. :)
 
Taj poklopac gore su mogli malo bolje napraviti i iz više delova, ovaj ga je uspeo i iskriviti:


Nešto ovako kao kod novog Antec-a P110 Silent bi bilo prihvatljivije, više poklopaca i više filtera, koji se lako skidaju pomoću magneta:
Capture.JPG
 
Poslednja izmena:
Drago mi je sto sam odgledao ovaj video.
Dao mi je bolji uvid u kuciste nego ona prethodna dva...

Od recimo 8 izmena u odnosu na R5 tri su kozmeticke, jedna je prinudna zbog kozmetickog elementa i za tri bi mogao reci da su poboljsale kuciste.

1. Primetio sam da napajanje mora ici sa spoljnje zadnje strane u kuciste, da postoji "mrezica-maska-drzac-pričvršćivač" napajanja. Ta maska se prisrafi za napajanje pa se napajanje uvuce u kuciste i onda sa dva "prst" šrafa se pricvrsti za kuciste. Ovde mogu vibracije biti problem i davati neki zvuk (zujanje, brujanje, nesto... eventualno) jer nisam primetio da li ima neka guma izmedju maske i napajanja ili maske i tela kucista... Nisam siguran da li je ovo dobro. Ovo bi se moralo pogledati i uzivo probati pa onda o toj promeni suditi. (Promena prinudna zbog tunela)

2. Tunel maska za napajanje i kablove napajanja... vec spominjano, ima estetsku namenu, nema neku prakticnu stranu, moze da ometa pristup konektorima i/ili kablovima zakacenim u dno maticne ploce, barem za one sa vecom sakom i krupnijim prstima ali nista neizvodljivo za dohvatiti, pogotovo ako se koristi pinceta (koju svi "pravi" majstori imaju :d). Sama resetka sa gornje strane tunela omogucava strujanje vazduha odozdo ako se ubaci 1-2 podna ventilatora ili se spusti nize prednji donji ventilator. Odlicno je sto se na resetku tunela, odozgo, mogu zakaciti nosaci za ssd. (Promena estetska)

A. Da li je moguće ukloniti tunel a da ne smeta konstrukciji kucista, da ga ne "olabavi" i rasklima?!

3. Maska ispred hdd sa leve strane, cist ukras. Bolje da postoji estetike radi kad je vec tako reseno postavljanje hdd inace je funkcionalno visak. S maskom je lepse. (Promena estetska)

4. Nacin kacenja hdd je laksi za montazu, brzi, verovatno malo poboljsava opstrujavanje vazduha oko hdd i nadam se i hladjenje hdd... Nadam se da su oni pravougaonici, sto idu u nosac "resetkasti" i sluze kao druga tacka oslonca ladice za hdd, od nekog materijala sto prigusuje zvuk, da su vise gumaste nego plasticni. Sama konstrukcija svega je takva da nosac i ona estetska maska zahtevaju takav polozaj. Pozdravljam pojednostavljenje postavljanja hdd. (Izemnjena estetika radi promene funcionalnosti, mozda donosi poboljsanje)

B. Da li bi suplja polica (nosac) hdd-a omogucila bolje hladjenje hdd-a? Razmisljam pa zakljucujem da neotvorena polica, sa donje strane stiti hdd od toplote donjeg hdd-a ali ako se stavi u svaki drugi ili svaki treci nosac po jedan hdd (od cini mi se 9 mogucih), da li bi otvorena polica odozdo, nesto poput okvira koji otkriva donji deo i elektroniku hdd-a, omogucila bolje hladjenje hdd?

5. Povecan broj konektora za kontrolu ventilatora prekidacem sa kucista... (Bolja funkcionalnost, poboljsanje)

6. Cini mi se da su promenili i poboljsali skidanje i kacenje leve stranice kucista. Zasto nisu tako odradili i skidanje desne strane kucista? Kako mi je mrsko srafove odvrtati i zavrtati... (Poboljsanje)

7. Osim sto su sada stavili u kuciste odma 3 ventilatora od 14cm, omogucili su pomeranje prednjih ventilatora po visini, tako da 2x14cm ventilatora napred mogu hladiti zonu tunela i gornji deo kucista ili samo gornji deo. (Poboljsanje)

8. Poklopac na krovu kucista je sada jednodelan i tu mi se ne svidja samo to sto nije modularan, sto nije iz 3 dela kao na R5. Nekome jednostavno nece trebati vise od jednog otvora za ventilator(e). (Estetska ali zbog toga i funkcionalna izmena)

Kad se covek navikne na izmenjenu koncepciju sa hdd i kome ne smeta tunel, ovo je kuciste jos funkcionalnije od R5.
Da je skupo, bas je skupo.
Ja sam onomad R5 platio 11.999rsd sto je po kursu od 123,25rsd za 1€ bilo oko 97€ u prodavnici sa garancijom (koji ce mi .i. garancija za kuciste, to mi dodje ko garancija za mrtvacki sanduk...), pa je 150€ bas previse, mada ne "brinem" na KP ce u oglasima da bude dobrih 180€ ako ne i svih 200€, pa ko voli ...
 
Poslednja izmena:
Samo Define, ne i R5, R6 ili neki od ostalih Fractal kucista?
 
Sva Fractal kucista su Define.
 
Da li oni uopšte po dimenzijama imaju naslednike za Define XL seriju?
 
Na naslovnoj stranici jedne domaće prodavnice se pojavila reklama FD-a, da li znači da će ih biti u ponudi, ili? Kad se se klikne na nju ode samo na ponudu kućišta, a Fractala nema
87272.jpg
 
Zvao sam tu radnju i kućišta im stižu krajem meseca. Ne znaju koji tačno modeli, rekoše da će biti okačeno na sajtu.
 
Samo se nadam da neće udariti mnogo veću cenu. Pitao poznatog Mađara, ali ne donosi :(
 
Ja sam se pre par meseci interesovao za R5 blackout, dali su mi cenu od 145€, koja mi je malo visoka...
 
Generalno je Fractal bas nabio cene...
 
Ja uzeo 2014.te define r4 za 9999 u radnji na e.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ako slučajno neko ima priliku da uzme, u Hrvatskoj je Fractal dosta povoljan.
Prošle godine sam tamo išao i na njihovim oglasima njuskalo.hr sam uzeo Define mini C za 60 eura.
Evo gledam sada na njuskalu ima ga po 50 eur.
 
Ako slučajno neko ima priliku da uzme, u Hrvatskoj je Fractal dosta povoljan.
Prošle godine sam tamo išao i na njihovim oglasima njuskalo.hr sam uzeo Define mini C za 60 eura.
Evo gledam sada na njuskalu ima ga po 50 eur.
A kakve su cene novog?
Jel ima R6 sa staklom?
Ako imaš sajt za nove komponente (nešto kao ITsvet kod nas) pusti link :)
 
Može se naći i na njuskalu novih (ja sam svoje novo uzeo na oglasima), a radnje su: uzishop, adm, instar-informatika.
 
I kakva je situacija na domaćem tržištu, kod koga se to očekuje do kraja meseca? Kad odem na Fractal oficijelni sajt, piše da su malotrgovci za Srbiju trodelna firma iz ČA.
 
I kakva je situacija na domaćem tržištu, kod koga se to očekuje do kraja meseca? Kad odem na Fractal oficijelni sajt, piše da su malotrgovci za Srbiju trodelna firma iz ČA.
Kod "veoma važnih ličnosti kuće" ;)

Ne znam koja je to trodelna firma iz Čačka. Da li će oni dobijati?
 
Alti iz ČA a to je jedan uvoznik, a 3, nazovi retajlera winwin, e m m i, i practic, a u stvari sve isto samo različite mp cene... ;) A ovo je znači v i p...
 
Evo upravo videh da su okačili na sajtu velik broj modela uključujući i R6 i Define C TG i sl. R6 sa prozorom 19.600. A Define C TG 12.800.
Nije strašno, očekivao sam više cene. Taman mogu da zamenim R5.
 
Nazad
Vrh Dno