Šta je novo?

Fractal design kucista

Ja sam prezadovoljan sa Define Mini C.
Tražio sam kod mene u Sarajevu na olx.ba - kažu ovi prodavači može se dobaviti za 260 KM (130 EUR).
Rekoh neka hvala, preskupo.
Izleti mi nedavno poslovni put do Zagreba, kupim na njihovom njuskalo.hr (kao kp), novo neotpakovano za 60 EUR :D

Inače su u HR komponente dosta cijenom pristupačnije nego u BiH i Srbiji. Otvoreni prema EU, pa ljudi naručuju i prodaju dosta povoljno preko oglasa.
A i u samim radnjama je dosta povoljno - uzishop, adm, instar-informatika.

Evo par fotki (imgur)
 
Poslednja izmena:
Hajde ko prvi primeti da su ih počeli uvoziti u Srbiju, bilo normalne radnje, bilo kp, nek javi ovde.

Ranije je fractal design kućišta bilo svuda, a sada ih nijedna radnja nema... Mislim i na stare modele.
 
Kakve su šanse da uskoro izbace neki R6 ili kako god se zvao naslednik R5 sa poboljšanjima?
 
Hoće li biti nekog zvaničnog uvoznika za srbiju više?
 
Je li probao neko da skine vrata na Define R4? Palo mi je na pamet, da poboljšam protok vazduha, ali ne mogu da provalim kako da ih otkačim...
 
Dalje nema Fractala u nasim radnjama. Srbija medju sljivama. Uobicajeno. Potrebno je uvaljati sto je moguce vise kineza....
 
Pa smatraju komercijalisti da kvalitet nije bitan, da je cena najvaznija, sve se gleda prema vecini a ne obaziru se rubnom delu trzista...
Nece da im stoji dugo u skladistu i zato ne narucuju.
Ako ne mogu napraviti profit od 30-40% minimum onda se na tu robu ne obaziru.
Na kinezima mogu dobro zaraditi na kvalitetu ne mogu jer kad bi ciljali toliku zaradu onda bila FD kucista bila preskupa za bilo koga.
 
Poslednja izmena:
Kada bi komercijalisti (uvoznici) malo vise paznje obratili na kvalitet, samim tim na potrosace a ne samo na profit (koji je svakako ogroman), mozda bi etika ispuzala iz nekog od sljivika. Ali, nema toga kod Srbadije....
Dokaz su i nazovi uvoznici sa KP-a koji su mi ponudili C model za 135 a R5 za 155 eura. Isplati mi se vise da odem do Budimpeste sa "specijalom" i kupim Define C Mini uz povracaj PDV-a. Sto cu svakako uciniti za nekih mesec dana. Gde god se okrenes spotaknes se o kamen lopova.
 
Poslednja izmena:
^
Čini mi se da je odlično kućište, još ako bude i kod nas da se kupi.

Inače Leo sa KitGuru je oduševljen:

 
Bice i kod nas kada se smiluju. Do sada nisam nsisao na njih. Mene su na KP odrali.
 
Uopšte mi nije jasno kako takva firma može da napravi onoliki propust i da im gornja strana na spoju sa prednjom ima toliki luft da može prst da se provuče.

A reviewer koji toliko nahvali kućište, a onoliki rupu i ne pomene automatski kod mene gubi svaki kredibilitet.

Zašto nisu i gornju stranu pravili kao prednju, da i sa cover-om mogu da se koriste gornji ventilatori?
Logičnije je da ona ima poklopac, da može da se spusti nešto na kućište (umesto one krupne rešetke) nego prednja.

Ovako samo razmišljam kada će nešto da upadne u kućište ili još gore isprska...
Van toga što izgleda odvratno, i to strana koja se najviše vidi.
 
Poslednja izmena:
Fractal_Design_Define_R6_08_FEF4B757A38746079111716D737FA243.jpg

Gde ima prst lufta!?
 
Poslednja izmena:
Ovako?

A7nSBt4.jpg
 
Hoces tisinu, jer to je i primarna namena ovog kucista, onda imas gornju stranu kakva jeste.
Hoces jaci protok zbog kojechega, skidas i stavljas resetku.
Kome se to ne svidja, kupi neki drugi model.
Ne može i protok i par fanova na gornjoj strani i milje na kompu u isto vreme! :d
 
Hoces tisinu, jer to je i primarna namena ovog kucista, onda imas gornju stranu kakva jeste i loš protok.
Hoces IKAKAV protok zbog kojecega (jer pored 2 usisna i jednog izduvnog ventilatora sve je balansirano (kraj sarkazma) a sigurno u 150+ evra kućište neće ići Celeron), skidas (nožem, nije sarkazam) i stavljas resetku.
Kome se to ne svidja, kupi neki drugi model.
Ne može IKAKAV protok ni sa jednim fanom na gornjoj strani kao kod konkurencije i milje na kompu u isto vreme! :d
Jer gornju stranu nisu hteli da dizajniraju kao prednju...
Evo, ispravio sam. Bez zezanja.

Kućište ima odlično rešenje za hard diskove i to mi se baš dopada. Verujem da će prilično poboljšati protok vazduha koji je dosadašnji kavez prilično gušio.

Sa gornjim poklopcem (dakle bez gornjih ventilatora, tj jednog ako je vazdušno hlađenje) ne može da se postigne adekvatno hlađenje (radiće, ali ni blizu kao da ima 2:2 ventilatora za in:eek:ut), za OC pogotovo.

Rešetka mi je neverovatno ružna. Što reče onaj u klipu "industrijska". Ukusi se razlikuju, ali industrijska rešetka mi nikako ne ide u kombinaciji sa elegantnim dizajnom ostatka kućišta.
Sa jedne strane sve ravno bez ikakvih ispupčenja/udubljenje a sa druge strane industrijsko rende...

Što se miljea tiče, samo ono se i može staviti preko one rešetke, mada je rešetaka u tom stilu pa dva miljea jedan preko drugog ne idu :D

Ja držim modem/ruter na kućištu, a spuštam i fleševe tu. A ko ima kućne ljubimce može imati problem sa rešetkom.

P.S. "In app purchase" fazon sa USB C ulazom od 30 dolara (i to na kućište od 150€) bolje da ne komentarišem.
 
Poslednja izmena:
Mozete li vi meni objasniti cemu sluzi onaj tunel sipod ploce, oko napajanj u donjem delu kucista?

Pokusavam sa shvatim zasto neko isprojektuje taj tunel u kucistu koje ima mesta za 2 ventilatora u podu i pokusavam shvatiti sta bi taj tunel trebalo da radi, cemu on sluzi i ne uspevam da se dodsetim sem da je za sminku, prikrivanje kablova od napajanja ali ne uspevam shvatiti funkcionalnost pri protoku vazduha, haldjenju...

Poklopac sa leve strane hdd-ova mi takodje deluje da ima istu kozmeticku namenu, jos ometa usisavanje prasine...
Da li bi hladjenje hdd bilo bolje kad bi ova polica nosac za hdd bio optvoren (supalj) odozdo, kad bi bio samo okvir u koji bi se stavljao hdd?

Ne svidja mi se sto nisu zadrzali modularne poklopce odozgo, ovako kome treba 1 ili 2 otvora za ventove mora otvoriti celu gornju povrsinu.
 
Poslednja izmena:
Po meni R6 nije neko veliko unapređenje u odnosu na R5, čak u nekim segmentima je korak unazad. Na primer broj fioka za hdd je smanjen sa 8 na 6. Ovaj gornji otvor za ventilatore što spominjete nije modularan.
Jedino što su konačno izbacili pleksiglas i stavili staklo.
 
Mozete li vi meni objasniti cemu sluzi onaj tunel sipod ploce, oko napajanj u donjem delu kucista?

Pokusavam sa shvatim zasto neko isprojektuje taj tunel u kucistu koje ima mesta za 2 ventilatora u podu i pokusavam shvatiti sta bi taj tunel trebalo da radi, cemu on sluzi i ne uspevam da se dodsetim sem da je za sminku, prikrivanje kablova od napajanja ali ne uspevam shvatiti funkcionalnost pri protoku vazduha, haldjenju...

Poklopac sa leve strane hdd-ova mi takodje deluje da ima istu kozmeticku namenu, jos ometa usisavanje prasine...
Da li bi hladjenje hdd bilo bolje kad bi ova polica nosac za hdd bio optvoren (supalj) odozdo, kad bi bio samo okvir u koji bi se stavljao hdd?

Ne svidja mi se sto nisu zadrzali modularne poklopce odozgo, ovako kome treba 1 ili 2 otvora za ventove mora otvoriti celu gornju povrsinu.

Taj tunel, kako ga zoveš, drastično popravlja vizuelni utisak, pošto skriva kablove, a ne utiče na temperaturu napajanja, koje svakako uvlači vazduh kroz otvor na dnu kućišta i izbacuje ga pozadi. Tako da nema neke štete od njega, samo doprinosi vizuelnom izgledu pošto komp izgleda urednije kad se ne vide kablovi.
 
Nije mislio na hlađenje napajanja, nego prvenstveno hard diskova, a onda i grafičke i ostalog.

Inače i mene interesuje kakav bi bio protok vazduha i hlađenje svega bez tog poklopca.
 
Kakve veze ima hlađenje hard diskova kad se ne nalaze ispod tog poklopca za napajanje?
S druge strane imam MS Black Widow, kućište koje ima dosta elemenata ukradenih sa Fractal Define kućišta. Hard diskovi su kod mene ispod tog poklopca za napajanje i ne vidim neku razliku u temepraturi u odnosu na staro kućište gde tog poklopca nije bilo.
Ne verujem da će nekom crknuti hard disk od pregrevanja, nego se čisto traži razlog da se nešto mudruje i prigovara. To je moj utisak.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima hlađenje hard diskova kad se ne nalaze ispod tog poklopca za napajanje?
S druge strane imam MS Black Widow, kućište koje ima dosta elemenata ukradenih sa Fractal Define kućišta. Hard diskovi su kod mene ispod tog poklopca za napajanje i ne vidim neku razliku u temepraturi u odnosu na staro kućište gde tog poklopca nije bilo.
Ne verujem da će nekom crknuti hard disk od pregrevanja, nego se čisto traži razlog da se nešto mudruje i prigovara. To je moj utisak.
Meni nije jasno kako ne shvatate da sve stvari imaju dobru i lošu stranu i uopšte mi nije jasno zašto se brecate kada se istaknu negativne. Ajde za izgled (mada i tu može civilizovano "meni se to sviđa" ili "meni to ne smeta"), ali za funkcionalne stvari stvarno nema smisla. Gde je tu konstruktivna rasprava čemu forum i služi...

R6.JPG
Kao što vidiš jesu ispod (nivoa i poklopca i ventilatora) pa ih čak ni ventilatori ne hvataju. Osim ako nećeš da ih dižeš gore, ili na sredinu. Iako nisu pokriveni poklopcem, dole su u slepom crevu.

MS BW ima znatno više temperature diskova sa poklopcem, u temi su stavljani rezultati, kao i na drugim temama. Čak sam i ja dobio takav odgovor u temi o izboru kućišta koje sam postavio.
Ni ja sigurno ne bih video razliku u temperaturi diskova kada bi sa trenutnog iz potpisa (prastarog sa ventilatorom ispod diskova) prešao na BW, ali to ne znači da su oni dobro hlađeni.
Niko neće prihvatiti rizik zato što ti ne veruješ da će crći. Jednostavno neće ljudi da im diskovi budu 40 stepeni i rizikuju da izbuge terabajte podataka. A i zašto bi kada odvajaju veliki novac za kućište.

I ja imam isti utisak za mudrovanje i prigovore, ali sa druge strane :)
Neka odbrana časti ili šta već iz meni nepoznatog razloga.

P.S. Pogledaj temu za R5 i moju "šta da kupim od kućišta". Ja sam hteo njega da uzmem, čak sam u svojoj temi o kućištu i naginjao ka njemu ali me erik pokolebao zbog hlađenja diskova i generalno slabijeg protoga vazduha u odnosu na druga kućišta. Čak sam i pitao da li se zna kada će R6...
Baš su me pozitivno iznenadili 14-ama svuda i dobrim rešenjem za kačenje diskova, ali i negativnog gornjom stranom.
Diskove bih stavio ispred ventilatora (jer će se koirstiti za 24/7 torente kompjuter između ostalog, i imaće makar 2 HDD-a (kao i sada samo umesto po 3TB doći će 8TB) plus SSD) i neće biti problema, ali imam pravo da kažem da je loše rešenje ono slepo crevo, jer jeste tako.
- Da li ću uzeti R5/R6 ili neko drugo predloženo iz pomenute teme ću još videti, moraću dobro merim pre nego što presečem. Dakle nisam nikakav fanboj (pogledaj pod moja mašina :d) ali kritički posmatram sva kućišta kako bih napravio najbolji izbor.
 
Poslednja izmena:
Radna temperatura diskova je 0-60C, niko nista ne rizikuje sa 40 stepeni. To su mitovi koji se provlace iz proslosti. Prosla su vremena diskova koji su se grejali ko furune, prosla pre nekoliko decenija. Tehnologija i materijali sada, nemaju nikakve veze sa diskovima u vreme kada su ti mitovi nastali. Nema skracenja zivota diska zbog 40 stepeni, najveci neprijatelji pouzdanosti diskova, kada govorimo o spoljnim uticajima je vlaga, a u Srbiji i kvalitet struje, koji van svih standarda.
Dakle opusteno sa temperaturama diskova...
 
@nemanja123
Primetio sam već na nekoliko tema o kućištima to tvoje preterano strahovanje od pregrevanja hard diskova. Upravo na temi o Black Widow si me pitao koje su mi temperature hard diskova. I ne, nisu 40 stepeni. Evo danas je sobna temepratura u sobi oko 23 stepena, ventilatori na minimumu. Temperature su SSD 26, Samsung HDD 29 i Seagate HDD 38 stepeni.
Evo ti analiza uticaja temeprature na radni vek hard diskova, koju je radio Google na svojim serverima.

http://www.buildcomputers.net/hdd-temperature.html

Kao što vidiš nemaš razloga za strah. Ako nastaviš s tom temom i dalje, meni to već liči na paranoju.
 
Nazad
Vrh Dno