Šta je novo?

Fractal design kucista

Thetis? Koristim ga...samo je počelo da mi ide na živce brujanje i rezonanca koje dolazi od kućišta, ne od ventilatora, kao i još neke stvari...cenim kako su uspeli da ga ukomponuju da stane što više u tako mali prostor (i pritom temperature nisu loše), ali je baš nezgodno raditi sa njim.

Možda i uspem da izolujem i rešim zvučne probleme...trenutno je glavni krivac gornji mesh koji vibrira. Ako uspem da to sve nekako fixiram, utišaću kućište. Grafika je svejedno bučna.
Nervira me i kako su rešili provlačenje kabla koji se ubada u napajanje kao i to što samo napajanje baš pritiska 24-pin kabl o ivicu ploče...SFX-L je idealni format za ovo kućište.

Već imam Define R4 sa faličnim prednjim I/O (rade samo 2 USB3 porta). Razmišljao sam da prepakujem mašinu u njega ali mi smeta onaj kavez za diskove, hoću maximalni airflow. Ako nekako uklonim oba kaveza, moram da strpam HDD-ove u deo za optiku, za šta mi trebaju adapteri...komplikacije.

Onda sam naleteo na jeftin Define S koji nema kaveze za diskove već ih smešta pozadi i oslobađa put, plus ima 3 mesta za 140mm ventove napred umesto 2...plus kompletan I/O, heh. I crn je. Ali, zezn'o me mamlaz za šrafove...

Verovatno mogu da upotrebim one od R4, samo da ih nađem. Svejedno, voleo bih da imam kompletno jer nameravam da prodam R4 čim nađem neku kutiju da ga strpam u nju...

PS: zna li neko da li Meshify C i Define serija koriste iste šrafove za HDD? Trebalo bi, s obzirom da na svima njima HDD ležišta imaju gumene odbojnike...ali čisto da proverim.
Na Fractalovom nemačkom shopu ima accessory kit za Meshify C koji ima sve šta mi treba za 3€ + 12€ dostava...
EBay nije ništa bolji.
 
Poslednja izmena:
Probaj da kontaktiraš podršku. Dao si mi ideju, meni je kit stigao sa jednim odstojnikom bez navoja. Iskoristio sam stari koji sam imao viška, ali malopre sam kontaktirao podršku. U roku od 20-ak minuta su mi odgovorili.
1621498370643.png

Meshify i Define C bi trebalo da su ista kucista, samo sa različitim prednjim stranama. Proveri za početak da li odgovaraju od R4, piše da se dobija 32 komada, na slici izgledaju isto kao ovi što sam ja dobio uz Define C.
 
Poslednja izmena:
Prilično sam siguran da pasuju...proveriću.

Putuje par nedelja, hm...pitam se da li bi poslali ceo komplet, ne samo odbojnike, heh. Za odbojnike za matičnu ću lako, ima komplet sa šrafovima u Mikroprincu za neku siću...problem su šrafovi za HDD.
Pisaću im, šta me košta...ako ne upali, naručiću komplet za Meshify.

Fuck, trebaće mi i par 140mm ventova...
 
Znaci pustas onaj mini-itx build niz vodu... xD
 
ako su i ostala u rangu ovog ne znam sta da kazem.
Nisu.

Imam Fractal Design Define S2 Vision Blacked. Kućište je jako čvrsto, robusno i teško. Od plastike su samo filteri za prašinu i dugmići za power on i reset. Sve ostalo je debeo metal i kaljeno debelo staklo. Čak su i nožice od hromiranog metala sa gumenom postavom. Jedina zamerka ide na katastrofalne Fractal Design 140mm ventilatore, ali sam njih zamenio sa BeQuiet SW3, tako da je sada sve idealno. Cena je jača, ali koliko para toliko muzike.
 
Znaci pustas onaj mini-itx build niz vodu... xD
Nije ITX, Thetis je ATX kućište, samo veoma malo. Imam i Metis, koji jeste ITX i prilično mali...jedini razlog što ga ne koristim je što nemam dovoljno malu grafičku (ustvari imam, 1060) pa nisam uzeo ITX ploču i manje napajanje.

Inače, proverio sam i HDD šrafovi sa R4 pasuju na Define S. Imam 8 komada, taman za moja 2 drajva...nemam pojma gde su mi ostali.
Takođe, odbojnici za matičnu sa sve šrafovima su već ušrafljeni, tako da ni njih ne moram da jurim. Spremno je za transplataciju.

Malo sam se iznenadio koliko je Define S lagan u odnosu na R4. Jedina stranica koja je tapacirana je desna, gde je tray za ploču. Kod R4 je tapacirano sve, stranice, vrata, gornja strana, čak i oko prozorčeta (za razliku od Define S).
S jedne strane, malo sam razočaran, neće biti toliko tiho, s druge mi je drago jer ću lakše da ga secam na izduvavanje, a i arflow je bolji.
Mada, i sa R4 mogu da imam sličan ako maknem oba kaveza za diskove...ali već pomenuh da to povlači cimanje sa diskovima.
 
Nisu.

Imam Fractal Design Define S2 Vision Blacked. Kućište je jako čvrsto, robusno i teško. Od plastike su samo filteri za prašinu i dugmići za power on i reset. Sve ostalo je debeo metal i kaljeno debelo staklo. Čak su i nožice od hromiranog metala sa gumenom postavom. Jedina zamerka ide na katastrofalne Fractal Design 140mm ventilatore, ali sam njih zamenio sa BeQuiet SW3, tako da je sada sve idealno. Cena je jača, ali koliko para toliko muzike.
hvala ali koliko se secam odgovorio si mi ovo isto samo u nekoj drugoj temi :)
batalio sam fractal svakako i prezadovoljan sam cors 5000D Airflow kucistem :)
 
A ja sam batalio Corsair posle 10+ godina. Imao sam jako dugo Corsair Graphite 600T. Corsair koristi previše plastike koja posle 5 godina postane toliko kruta, da se lomi pri najmanjem savijanju. U kućištu ima mesta za 6 hard diskova, i svih 6 držača za diskove su popucali pri blagom savijanju. Posle tačno 5 godina postalo je nemoguće izvaditi disk a da nosač ne pukne. Da ne spominjem pucanje plastike na bravicama za zatvaranje stranica. Ovo je naravno posle mnogo godina eksploatacije, i takve informacije nećeš naći u review-ovima na netu. Ono što takođe iritira kod Corsair kućišta je puckanje koje se javlja kada se menja temperatura u prostoriji. Taj 5000D je odličan ako ćeš ga menjati za par godina, ali na duže staze, ima ceo da se raspadne, i svi plastični kontakti i delovi ima da ti popucaju. Ovo nije boljka samo Corsair kućišta, već svakog kućišta gde se preterano koristi plastika. Koliko god ona bila kvalitetna, posle 5 ili više godina sve postaje krto i lomljivo. Pogledajte samo plastične usisne grane na novim VW i BMW automobilima. Sve puca, sve se lomi, sve se raspada.
 
ja recimo ne volim cors uopste ali je ovo kuciste bilo nesto najbolje na trzistu sto meni odgovara. bukvalno svi prave svetlece akvarijume ili skroz zalivena kucista bez skoro ikakvog protoka vazduha. 5000D ima jako malo plasticnih delova. mehanicke diskove sam batalio odavno, cak i sata ssd. prebacio sam sve na m.2 nvme. ne planiram nista vise da rasturam i budzim stalno kod ove masine tako da ce sigurno da potraje.
 
ja recimo ne volim cors uopste ali je ovo kuciste bilo nesto najbolje na trzistu sto meni odgovara.
Nemam ja ništa protiv ostalih Corsair proizvoda. Trenutna mašina mi ih je puna. Kontam da je posle toliko vremena u tom svetu Corsair naučio šta i kako treba sa kućištima. Ako se dobro sećam, Corsair je sa Obsidian i Graphite serijom zapravo i ušao na to tržište. Logično da prvi proizvod ne može biti idealan. Graphite 600T je prvih par godina bilo super, ali sistem otvaranja stranica je skroz bezveze kao i fan kontroler koji je bio krajnje neupotrebiv, a sigurno je uticao na ukupnu cenu. A a da ne spominjem opet ostale mane koje su se manifestovale tek nakon 5+ godina.

bukvalno svi prave svetlece akvarijume ili skroz zalivena kucista bez skoro ikakvog protoka vazduha.
Ja se gadim RGB-a, ali 90% ljudi na ovom forumu ne može da živi bez tog cirkusa. A zalivena kućišta sa slabim ili nikakvih airflow-om itekako imaju svoju namenu, ali ta namena nije 10980XE i RTX3080. Takva mašina zahteva veliko prostrano kućište sa odličnim airflow-om pa možda čak i neki custom EKWB loop. Problem je što kad nas ljudi nisu spremni da daju mnogo para za kućište/napajanje jer tu nema nekog opipljivog rezultata. A opet, sa druge strane, dati pare za 20 RGB fanova nije problem. Samo neka svetli.

5000D ima jako malo plasticnih delova. mehanicke diskove sam batalio odavno, cak i sata ssd. prebacio sam sve na m.2 nvme. ne planiram nista vise da rasturam i budzim stalno kod ove masine tako da ce sigurno da potraje.

Ali ih ima na ključnim mestima. Dust filter dizajn sa zadnje strane nije menjan uopšte. Dust filter ćeš vaditi da bi očistio prašinu, i moram odmah da ti naglasim da budeš jako nežan jer je meni moj puko posle godinu dana.
 
ja sam imao losa iskustva sa corsom. njihova starija kucista su bila daleko ozbiljnija od cirkusa koji su do skoro pravili. sa 5000D modelom su se polako vratili na pravi put i nastavili da prave kucista za odrasle.

ne volim nikako vodu u sistemu niti bih se sa time ikada cimao a iskreno ne gotivim previse ni ekwb. pre bih isao na neki Monsoon ili Alphacool jer mi ozbiljnije izgledaju u masini.

na 5000D modelu ima jako malo plastike i nije uopste na kljucnim mestima kao sto kazes. sve se jako lako i brzo otvara i rasklapa. filteri su magnetni a paneli sa jako kvalitetnim zabicama za razliku od fractala ili nesrecnog nzxt-a. filter za napajanje mozda jednom godisnje pogledam jer je uvek cist posto napajanje skoro nikada ne pali vent sta god da radim.
 
Prebacio sam sistem u Define S...vrlo sam zadovoljan.
Procesor nije prešao 63 stepena u CB23, grafička nije prešla 63 u Heavenu (malo je undervoltovana, doduše), u igrama su još hladniji...

Napred sam stavio 2x Noctua P14s Redux 1500 + Liquid Freezer II 120 kao intake, pozadi još jedna Noctua kao izduv i poskidao sam sve limčiće sa PCI slotova pozadi, na nagovor jednog lika sa Overclock.net foruma...radi k'o zmaj.

I tiho je. Vent na Freezeru radi na ispod 500 RPM u idle, u loadu ne ide preko 1000-1100, i jedva je čujan. Izduv ide od 750 (idle) do 1000-1100 RPM (load). Prednji ventovi se ne pale dok grafička ne pređe 50 stepeni i oni takođe ne idu preko 1000-1100 u loadu. Kućište je trenutno pored mene, na 40cm, i u loadu je primetna razlika u odnosu na Thetis (što se tiče temperature i buke grafičke, pre svega, to mi je primarno). Kad budem spustio kućište dole, biće skoro nečujno.

Mislio sam da experimentišem sa ubacivanjem donjeg usisa da duva u grafičku ali nema potrebe. Možda deshroudujem grafičku a možda i zamenim Noctue sa Phanteks F140MP jer su malo tiši...videću.
 
Define 7 je trenutno na popustu u CT za 15000. Crna verzija bez prozora, doduše. Svejedno, kome nije stalo do stakla cena je odlična...
 
Uzeo sam i ja Fractal Design 7XL, mogu reći da sam oduševljen sa kućištem, od kvaliteta izrade, do poslednjeg detalja za montažu.
Evo slika kako je ispalo...

 
Mogao si lagano obicnu sedmicu, XL na ove "sitne" komponente je preveliko. :)
 
Uzeo sam i ja Fractal Design 7XL, mogu reći da sam oduševljen sa kućištem, od kvaliteta izrade, do poslednjeg detalja za montažu.
Evo slika kako je ispalo...

Kvalitet je odličan. Jedina zamerka ide na fabričke ventilatore koji su katastrofalni. Vidim da ih koristiš, ja bi to odmah zamenio.
Mogao si lagano obicnu sedmicu, XL na ove "sitne" komponente je preveliko. :)
Možda čovek razmišlja na duže staze.
 
Mogao si lagano obicnu sedmicu, XL na ove "sitne" komponente je preveliko. :)

Ja imam običnu sedmicu i kajem se što nisam kupio XL. Koliko god sitne komponente bile, bolje da imam viška prostora nego manjka.

@Belgrade
Napred možeš imati tri 140mm ventilatora. Ako ne koristiš slot za 5,25" uređaje, na njihovo mjesto možeš staviti 140mm ventilator.
 
Uzeo sam i ja Fractal Design 7XL, mogu reći da sam oduševljen sa kućištem, od kvaliteta izrade, do poslednjeg detalja za montažu.
Evo slika kako je ispalo...

Kako mi se sviđa ovo što stavljaju HUB za ventilatore na vrh ili na dno (kao kod Torrenta) ne znam zašto i drugi proizvođači to ne praktikuju. Ja se zaista premišljam da naručim sa ALIja neki "razdelnik" za ventilatore i da ga zalepim na vrh zadnje strane, bilo bi mnogo bolje za rutiranje kablova umesto originalnog na sredini.

Nego, zanima me da li možeš da staviš 3x140 ventilatore napred?? Deluje mi kao da postoji neka prepreka za to, ne vidim najbolje na slici.

Mislim, komponente su ti OK, verovatno te igranje ne zanima kada pored takve mašine imaš 1060, ali na tvom mestu bi uzeo neke ekstenzije, ti "senf/kečap/majonez" kablovi užasno ruže enterijer, pa bi nešto od OVOGA moglo lepše da legne na to.
 
Napred moze 4x120mm ili 3x140mm.
 
Teško da bi u kućište manjih dimenzija stalo ovo vodeno i s' obzirom da sam pre ovog imao HAF X, ovo je idealna veličina. A što se tiče ventilatora ja sam prezadovoljan, uopšte se ne čuju.
 
Poslednja izmena:
Ja sam po preporuci drugara pazario klincu ,Fractal Design Meshify 2 XL TG , jedva cekamo da stigne..sa ostalim komponentama pa da slozimo zverku :)
 
Ako neces da drzis graficku vertikalno, onda ti ne treba. U tom velikom kucistu nema potrebe za tim, to se u malim uglavnom koristi zarad vise prostora. Naravno uvek je tu opcija radi vizuelnog ugodjaja, gledace klinac u ventove kako se okrecu. :)
 
Hvala .

Inace, imace dva monitora na radnom astalu :ninja:, pa cenim da iako je 1,5 m ...morati kuciste ispod stola :) . Fenseraj : level -1 :) .
 
Fractal Design Define 7
Imao bi nekoliko pitanja, pa odgovorite najbolje sto mozete, pgotovo vi sto imate bas FD D7 ili R6 model (isto sa tunelom i slicnim kacenjem hdd i izmenjivim panelom)...

1. Kakvo je hlađenje hdd kad se stave u kavez za hdd u tunelu dole?
2. Da li se prednji vent od 140mm (i od 120mm) moze spustiti dole skroz da jednom polovinom moze duvati ka HDD u kavezu u tunelu?
3. Kojim ventilatorima zameniti prednje ventilatore od FD D7 ?
4. Kojim ventilatorom zameniti zadnji ventilator, izduvni, iza vazdusnog hladnjaka (neki veliki ce biti sa 2 kule i 2 venta...)?
5. Kada se postave HDD u desni prosor, iza zatvorenog unutrasnjeh panela, kod prednjih ventilatora, da su uspravno i elektronikom prislonjeni za taj panel (u ravni sa MB), kakvo je hlađenje tih HDD ? Da li se i koliko greju vise u odnosu da su stavljeni u kavez u tunelu?
6. Ako se pomakne panel za HDD ka levoj strani kuciste i omoguci postavljenje vise hdd u otvorenom prostoru kucista, odma ispred prednjih venitlatora kućišta, da li je moguće staviti velike graficke kartice sa 3 venitlatora koje su oko 300-313mm ili cek i nesto veće? Ako bi se oslobodio prstor među hdd za grafisku, da se stave hdd ispod i iznad prostora u koji bi usla graficka?
7. Da li velike grafičke uopsšte mogu stati od hdd panela, da li panel ulazi u prostor u kome bi trebala biti ta dugacka graficka, kada je panel za hdd u levoj strani kucista zarad montaze veceg borja hdd?
8. Ventilator montiran dole u dno kucista, da li utice na hlađenje napajanja, da li i koliko utice na hladenje hdd u kavezu u tunelu?
9. Da li se mora koristiti tunel ili se moze demontirati i da se ne koristi uopste?
10. Ako bi se hdd stavio odozgo na tunel (jedno od opcionih mesta za hdd-ove i ssd-ove,) u ovim fd nosacima za hdd (sto idu za montazu kad je hdd vertikalno sa desne strane montira), kako bi se hladio tu hdd?

Imam brigu oko velicine graficke kartice, broja hdd koji ce mi nekad trebati i hladjenja hdd-ova.
Idealno bi bilo da se hdd mogu staviti "u otvoreni prostor" kucista ispred 2x140mm ventova, da ne mora s preda duvati nista u tunel, da se odozdo, u tunelu, montira jedan 140mm vent a da se za duzu graficku (sa 3 venta u hladnjaku) naprav prstor izmedju hdd...

Kako je to u stvarnosti?
 
@Zeha

Imam obični Define 7, ne Define 7 XL.

3) Ja trenutno naprijed držim 2x Noctua NF-A14 PWM.
6 i 7) Po specifikaciji ne. U storage layout-u maksimalna dužina grafičke kartice je 290mm. Define 7 XL u storage layout može primiti do 359mm. Ako imaš samo jedan disk, možeš ga postaviti tik iznad plastičnog poklopca i mogla bi da stane duža grafička od 290mm, ali lim koji je pomjeren može smetati tokom ugradnje i vađenja grafičke. Možda ti moje slike mogu biti od pomoći
9) Tunel se ne može ukloniti.

I ja sam išao na tu variajntu da ventilatori duvaju preko diskova, a htio sam da zadržim i optički uređaj. Međutim, to me je ograničilo u izboru grafičke. Ako ti prostor i budžet dozvoljavaju Define 7 XL ti je sigurnija kupovina.


P.S. Baš guta prašinu kad radi 24/7.
 

Prilozi

  • 20230109_202930.jpg
    20230109_202930.jpg
    393 KB · Pregleda: 28
  • 20230109_203001.jpg
    20230109_203001.jpg
    306.6 KB · Pregleda: 29
  • 20230109_203545.jpg
    20230109_203545.jpg
    397.2 KB · Pregleda: 29
Poslednja izmena:
Mene znanima samo Define 7, a XL mi je predugacak (predubok, 65cm, ko krevet), po visini bi vec mogao stati.

1. Ne drzis hdd dole u tunelu u kavezu?
2. Koliko ja vidim na slikama, kada bi se gornji hdd pomakao gore (zuta strelica), a mogao bi i donji, pa da se stave vise od graficke i da duva preko njih gornji ventilator prednji od kucista (hladan zrak, svetlo plave strelice), dole bi mogla da se montira duza graficka, ima prostor da udje kraj graficke, kao da se nece u kontaktu biti graficka i panel za hdd koji je sada na levoj strani (tamno plavi krugovi)... Da li sam ja u pravu za koliziju panela i graficke?
3. Da li bi kod veoma duge graficke mogli cak i kablovi za napajanje graficke da se saviju i ukljuce kao bi bili naspram panela?

Mozda me vara slika, pa mi se samo ovo cini...

I meni je prasina problem, komp stoji na podu, donji filter (u podu kucista) cistim kad god mi padne na pamet, prednje svaki put kad usisavam... otvaram sto ređe kuciste, 1x u 6-9 meseci i bude prasnjavo unutra ali ne bas toliko...

20230109_203545.jpg
 
Ako bi stavio HDD u neki viši slot, trebalo bi da bude mesta za grafičku...
 
@Zeha

1) Ne držim ih u kavezu. Čak sam taj kavez pomjerio koliko sam mogao na prednju stranu da imam više prostora za naponske kablove.

2) Možeš staviti HDDove gore. Što se kolizije grafičke i panela, zavisiće od visine grafičke. Msm da ima 12-13cm prostora od matične do panela, ali me ne drži za riječ.

3) To je takođe potencijalni problem u zavisnosti od položaja utičnica na grafičkoj.

Nemaš izbora osim da diskove staviš u kavez i zadržiš open layout ili ćeš kao i ja morati napraviti kompromis za grafičku.
 
Ajde da bi bio siguran za dimenzije (ja i drugi zainteresovani) ako mozes izmeri ...
1. Od panela na kom je pricvrscena maticna do panela za procvrscivanje hdd.
2. Sirina graficke
3. Razmak od graficke do panela za hdd ili zamisljeni upravni prostor na ravan koju bi zauzimala graficka da ulazi u prstor gde su sad hdd

Po ovome sto ja vidim na slici i sa ovako postavljenim panelom za hdd prebalo bi da mogu stati i dugacke graficke ako im se uklone hdd s puta...
 
Nazad
Vrh Dno