Šta je novo?

Realnet - Novi Sad

Ninoslav

Slavan
Učlanjen(a)
07.11.2008
Poruke
2,776
Poena
405
Moja oprema  
Tablet
iPad Pro 11”
Mobilni telefon
iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch
Pristup internetu
  1. Optički internet
n4xGM5G88AA6bY22DwX7vN6JHmO01p.png


http://realnet.rs

Locirani su na Limanu. Kontaktirao sam ih posto zeni istice SBB pa bi eventualno presla. Prica je klasika za sada, treba dozvola skupstine stanara da postave wifi na zgradu, odatle ide utp do stana. Navodno, sire optiku uskoro, videcemo sta ce od toga biti.

Ono sto sam saznao za sada:

- bez obaveznog ugovora, raskid uz najavu za 15 dana
- izgleda da iznajmljuju link od Telekoma, u opstim uslovima pise "Provajder ne odgovara za pravilno funkcionisanje linija koje je iznajmio od Telekoma Srbije..." medjutim na skrinshotu se pominje SBB?
- registrovani ove godine u APR, maticni broj: 21180297

Voleo bih da mogu da ih testiram i uradim neki review, nadam se da ce biti sirenja uskoro pa da vam prenesem iz prve ruke.

Sta mislite? Koristi li neko?
 
Poslednja izmena:
Ovo deluje suviše dobro da bi bilo istinito ☺️
 
Koliko se sećam nekoliko puta su ovde sa foruma brisane teme koje reklamiranju (ili započinju diskusiju o iskustvima) dotične?
Ako se uzme cena čak i uz verovatno jako limitiranu dostupnost u smislu lokaliteta opet je to previše dobro da bi bilo istinito. Ili je neka ilegala teška, ili su to samo "promo cene" po šablonu "za godinu dana kad nakupimo korisnika ima dignemo cene, pa ko ostane ostane".

Nisam u toku da je postojala neka gradska inicijativa za stimulaciju širenja optičkog interneta u NS na fazon Niša koja bi objasnila postojanje takvog neta za te cene. Naročito ako tu na neki način ne posreduje Informatika.
 
Da li su ilegala ili poluilegala - ne znam. Registrovani su kao firma za telekomunikacione usluge u APR, toliko sam proverio, vlasnik je iz Ukrajine. Da im idem u posetu, necu. Temu sam otvorio jer me zanima a verovatno i druge, da li iko ima ovo ili da li je iko cuo da neko od njegovih koristi ovo.

Moguce da su promo cene ali opet, ugovor koji imaju na sajtu je na "neodredjeno", ergo - podigao si mi cene - baj baj bejbi.

Ako se ne varam, Telekom krece u opstenarodnu izgradnju FTTx, pretpostavljam da ce prvo u urbanijim delovima zemlje. Kako ovi nameravaju da postavljaju optiku, ne znam. U mejlu koji sam dobio stoji da mogu wifi na zgradu odmah/optika za nekih mesec dana. Ako se ne varam, Beogrid je tako radio, prvo wifi link na zgradu pa kasnije optika.

Moja razumna pretpostavka je da taj rok od mesec dana tesko moze da bude realan, sem eventualno u okolini sedista firme.
 
Problem sa tom baj baj bejbi pretpostavkom je šta češ kad se navikneš na višestruko bolji upload i počneš da koristiš svašta što ti isti omogućava, a te upload brzine apsolutno niko drugi ne može da ti ponudi (kad mozgovi u Telekomu i tamo gde imaju fiber nude samo 50/2 paket xD) nego treba da se vratiš na 2/3 Mbps upload-a? Pretpostavljam da se i oni vode tim rezonom. Da će dovoljan procenat pristati da plaća tu neku hipotetičku veću cenu (naročito ako ne bude povećanja 200% :D :D ) jer objektivno nema bolju ponudu tj nema ponudu koja u tom trenutku u vremenu može da završava posao na zadovoljavajuć način.
Vidiš koliko je ljudi i dalje na Targo Telekom i pored konstantnih prekida i problema. Svako ima svoj rezon i svoju matematiku u toj priči.

I to prvo WiFi već ne uliva poverenje. To se nigde ne spominje, a i optika ili ima ili nema na tvojoj lokaciji, neće je provlačiti samo za tebe. A ako je takav "fazon" sa prvo WiFi zbog toga što nemaju na stanju neohodnu opremu za terminaciju fiber signala i konverziju na ethernet nego to naručuju/kupuju kad se prijavi dovoljno korisnika, i to mi baš ne uliva poverenje u ozbiljnost firme.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je "prvo wifi" posto nemaju sprovedenu optiku nigde sem na Limanima - sto je realno bzvz. Ali opet, u tom mejlu koji sam dobio pise

"Trenutno nemamo rasirenu opticku mrezu na vasoj adresi, ocekujemo u roku mesec dana , a inace radi se o simetričnim link-ovima i konekcija je optička/Ethernet do stana, a ne koaksijalnim kablom + modem"

E sad, najmanji je problem sacekati mesec dana :)
 
Nisam siguran da kroz klasičan WiFi mogu da ostvare te brzine, posebno za više korisnika u zgradi. Ovo može da bude tek i ako razvuku optiku.
 
ja sam u komsiluku...
hteo sam da uvedem, ali zena i sin puno gledaju TV, a neka varijanta kablovska + njihov net mi ne bi izasla nista jefitnije od trio paketa, tako da sam odustao
 
Pa to su normalne cene i ponuda, nego ste vi ovde navikli da vas deru. U Rusiji je jos jeftiniji internet (3 puta), a ip tv ide skoro kao poklon (smesna cifra). I tamo je takva ponuda (optika do zgrade pa utp do stana) pocela 10+ godina unazad i to bas bez ikakvih ugovornih obaveza. Normalna konkurencija, pocne provajder da brlja - samo predjes kod drugog. Mi zaostajemo minimum 10 godina sa svim tim nasim atavizmima poput adsl/vdsl/kablovska sa asimetricnim paketima uz jadan upload + jos postajes rob uz te ugovorne obaveze.
 
Poslednja izmena:
Mnogoo sumnjivo ovo izgleda u ponudi.

Sent from my Xperia ZR using Tapatalk
 
Pa to su normalne cene i ponuda, nego ste vi ovde navikli da vas deru. U Rusiji je jos jeftiniji internet (3 puta), a ip tv ide skoro kao poklon (smesna cifra). I tamo je takva ponuda (optika do zgrade pa utp do stana) pocela 10+ godina unazad i to bas bez ikakvih ugovornih obaveza. Normalna konkurencija, pocne provajder da brlja - samo predjes kod drugog. Mi zaostajemo minimum 10 godina sa svim tim nasim atavizmima poput adsl/vdsl/kablovska sa asimetricnim paketima uz jadan upload + jos postajes rob uz te ugovorne obaveze.
Telekom je jedini fer što se tiče te ponude bez ugovorne obaveze. Za 200 dinara su im skuplji paketi bez uo, ali zato nema vezivanja na 2 godine i daju iste brzine sa i bez uo. A sbb daje 5x manju brzinu bez uo, tj 6 Mbps umesto 30 Mbps.
 
E pa nije ni telekom fer, jer te uslovljava da imas fiskni. To je dodatnih 650din mesecno trosak. Meni fiksni ne treba. A ovako kad ti utp vode u stan - totalno si slobodan, ne treba ti ni kablovska, ni fiksni da bih imao internet.
 
To jeste i tu se slažem, ali onaj kome već treba fiksni ili ko nema uslova za drugu vrstu bržeg neta a ima za vdsl, njemu je telekom opet ok. Meni npr tv nije potreban, pa mi je dovoljan vdsl i fiksni za tu cenu.
 
Tehnološki više nije nemoguće da ti dovuku preko WiFi 1G simetrično. Pitanje je kakvu opremu imaju u Core-u i od koga uzimaju net. Ima SBB dobru varijantu što se tiče pod provajdera u reonima gde nemaju svoju mrežu. Pogledaj Beogrid ponudu pri dnu sekcije Internet.
 
Koliko sam ja uspeo da saznam koristice vec postojecu(opticku) infrastrukturu informatike, tako da cim zavrse pravnu proceduru bice dostupni svuda gde doticna postoji.
 
Poslednja izmena:
To sam i ja cuo. Ne znam samo gde je sve razvucena ta optika?
 
http://www.nsinfo.co.rs/lat/telecommunication

citiram samo mali deo:

...Danas, zahvaljujući MAN mreži velikog kapaciteta, koja se sastoji od 80 km optičkih kablova položenih na užem i širem terenu grada, više od 70% teritorije Novog Sada pokriveno je optičkim kablovima...
 
Poslednja izmena:
Pošto mi ne znači puno simetricni link, a skontao sam dok platim neki tv biću na istom samo bez fixnog, produžio sam sbb... probacu alternative za 2 god...

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Poz ljudi, da vam se javim posto sam trazio brzi upload na netu za razliku od ovog robovlasnickog ugovora na SBB-u sto imam trenutno 6000 dinara placam trio mix gold premium da bi imao 5 mb/s upload ( a jedini razlog je upload ) + zbog mojih tel i fon meni a treba mi bar 10 za posao itd... YouTube - Twitch itd... uglavnom nasao sam firmu o kojoj pricate u ovoj temi i na prvi pogled sam rekao jbt sta je ovo nemoguce ova cena prvo pa plus brzina upload-a i jos nema ugovorne obaveze.... zvuci previse dobro da bi bilo istinito ali sta me kosta da probam razmisljam. Tako da evo nazvao sam ih danas veoma prijatan covek mi se javio dogovoreno sve sutra mi stizu sa njihovom opremom antenom i kalbovima da mi monitoraju na zgradi antenu wifi paket 40/40 simetricni garantuje me brzinu da nema sanse da ide ispod toga a iskreno mi je odma rekao da tesko da ce 100/100 postici kroz wifi gotovo da nije realno, i cenim sto je iskren covek, cak su mi rekli da ako ne radi i nisam zadovoljan samo ce se spakovati i otici nikom nista, tako da sutra dolaze postavljaju i testiramo sve ako radi super ostavljam ga i napokon mogu da radim posao kako valja ali cu za svaki slucaj ostaviti SBB gold premium jos 30 dana do 2 meseca kako bi mogao da istestiram ovaj WI-FI sto nude dok ne dodje optika dovde i za svaki slucaj, tako da evo iz prve ruke sutra vam javljam brzine, utiske i sve zivi i postavljam na forum, posle 2 meseca ako budem prezadovoljan svim ovim sto nude u oglasima jednostavno cu otkazati SBB koji mi je do sad bio jedina opcija, mada palo mi je na pamet jednostavno samo da smanjim sad paket kad istekne na najnizi kad ovi dodju i ugrade ako valja pa nek stoji 2 meseca krastavac jedini torsak ako preko RealNeta radi sve brisem SBB za sve vremena dok ne budu imali 100/100 za 2500-3000 din u paketu dzabe 6 meseci plus fon plus vruc burek svako jutro :D ako ovo sve bude radilo jos cu im reklamu dzabe uraditi na YT da i ostali ljudi da vide, ako ovo krene ovako dobro verujem da ce SBB samo da poveca brzine zbog njih da bi pokusali da ih ugase, ali generalno gledano ove cene i brzine u svetu su sasvim normalne kao sto je gore clan napisao isto tako i u Rumuniji i drugim zemljama ovo odavno postoji nego je sok kod nas koji smo navikli da nemamo nsita sto valja krastavac. Ljudi javljam sutra sve utiske od a do s, detaljno i uredno. Ja sam inace na Limanu 3 poed merkatora relativno jako blizu njihove firme zato verujem da je ovo i moguce.
 
Ajme kolika rečenica. Čitao sam je sa istim uzbuđenjem s kojim si je i ti pisao :D
 
ccc jel neko od ove firme dobio optiku umesto "privremenog" WiFi rešenja? Bitno da se na sajtu reklamira optika ("Mi koristimo Optičke i Ethernet kablove kapaciteta 1000Mbit/sec") a da su u opšte uslove stavi da se realizuje usluga "nekom od postojećih tehnologija"...
 
Ја се не сећам да се неко јавио а да није реклама или само оваква најава. Ајде да видимо и то чудо (надам се да ће да буде све у реду) мада ми није јасно зашто не оптика ако је неко баш близу.
 
Verovatno imaju za sad optiku za server ili sta vec pa preko wifi prebacuju korisnicima dok ne prikupe dozvole/dovoljno korisnika pa da krenu sa optikom sire (ma da ko zna, mozda polako razvlace, ali kao sto gore receno - pravna procedura je pre u pitanju). Ma ja bi za 40/40 i preko wifi bio zadovoljan, jos bez ugogorne obaveze.
 
Poslednja izmena:
U čemu je caka da takav provajder ima na sajtu ponudu za servis tableta i mobilnih?
 
U Nišu je bio provajder koji je otkupljivao pečurke :)
 
Pa jel tablete i mobilne kace na internet? Isto takva caka je i u Rusiji kad neki provajderi (i to solidni) vec odavno nude servis laptopova i racunara. To je samo pruzanje vise usluga - za nas nesto novo, a u svetu vec odavno.
P.s. vlasnik Realnet je najverovatnije Rus, mnogo lici na njihov nacin poslovanja (u usluzi kao internet provajderi Rusi su za dve glave ispred Eu)
 
Poslednja izmena:
Da Ukrajinac, prijatan covek skroz bili su dansa namestili su gore antenu busili postavljali e tolik ocimanje merdevine kablovi da vam ne pricam, pa provlacenje kablova do mog stana itd...bilo je cimanja bas i sve to za dzabe, u smislu kad kazem dzabe mislim ugradnja itd... i + mi je rekao ako ne radi net sve ce pokupiti i razlaz, trenutno sam na gold premium tio mix SBB 100/5 Mb/s na kom ne mogu ni Twtich a YouTube snimak od 5gb traje satima uplaod a pri tom ne mogu onda normalno da koristim net, ovo sad sto su mi monitirali ide 16-20 Mb/s download i 7-10 Mb/s upload, e sad su otisli da fiksiraju antenu posto je bila u suprotnom pravcu itd... cekam da mi jave i kazu kad to urade bice mnogo bolje, inace i na ovo sad sto su stavili sto nije ni blizu onog sto je receno Twtich mi leti 1080p60fps prenos ko meni na monitoru sa malim kasnjenjem sto je nromalno i USA twticheri imaju zakanjenja po 15 sec sto je normalno, znaci leti Twtich... cekam sad da okrenu antenu pa cu vam baciti dalji update trenutne situacije. PS ( ovo za Twtich mogu da sanjam na SBB-ovoj 100/5 Mb/s konekciji )
 
Nazad
Vrh Dno