Šta je novo?

Overklokovan monitor na 75hz

ljubinko

Cenjen
Učlanjen(a)
07.08.2009
Poruke
518
Poena
170
Overklokovao sam moj monitor samsung 2243nw u amd crimson drajverima u custom resolutions sa 60hz na 75hz, sve je prihvatio medjutim u nekim starim igrama kao sto su nfs high stakes, nfs 3 hot pursuit fps ne ide vise od 60, dok u nfs porsche unleashed ide normalno do 75 fps-a, da li je to do samih igrica u sta sumnjam ili do neceg drugog.
 
Ja svoj nisam klokovao, radi na 60hz i kad god igram CoH igra ga spusti na 59hz. Izgleda da je to do igre.
 
Neke od igara imaju svoj limit od 60 fps.

Nfs neki ima limit i 30 fps,ne secam se koji tacno..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ne bi se ja igrao sa overklokom monitora, tako sam zeznuo moj prosli.
 
Ne može se dogoditi ništa monitoru kada se OC zato što dosta panela radi na većoj frekvenciji i to možete videti u uputstvu/specifikacijama.

Može se oštetiti PCB/skalar ako se pretera i onda koristi duže u modu, a da nešto ne valja se vidi po slici odmah ili sam monitor krene da javlja
probleme (out of range i sl.) i da se gasi da spreči negativne posledice.

Da dodam da postoji dosta FreeSync monitora koji kada se aktivira automatski OC na max. Takođe postoje i modeli koji se prodaju u startu OC.
 
Poslednja izmena:
Definisi preterivanje(koliko Hz je preterivanje?).

Ne znam da li bi bilo neke vidljive razlike u klokovanju monitora sa 60 na 75hz, ali ti imas dosta vise iskustva sa tim nego ja.

Jel se vidi neka razlika za taj 25% veci refresh rate?

Ovi svakodnevni monitori se mogu klokovati na 100+Hz dugorocno bez nekog ostecenja, znaci na duze staze 3-5godina?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Da bi se overklokovao monitor i menjao FreeSync opseg, potreban je Custom Resolution Utility aka CRU.

Objektivno postoji razlika imeđu 60 i 75 Hz i najizraženija je kod VA panela zbog očigledno najsporijeg odziva piskela
(ima o tome na pcmonitor.info detaljno kad testira monitore). Subjektivno zavisi. Neko primeti, neko ne. Slično kao
i sa frekvencijama zvuka.

Koliko se može OC forsirati zavisi od specifikacije panela, ali i skalara/PCB/TCON-a. Neki monitori se ne mogu ni 1 Hz
klokovati više zbog skalara/PCB/TCON-a koji ne dozvoljava iako po specifikaciji panela može i kod nekih drugih modela
ide bez problema (neki se i prodaju u startu OC ili modeli sa FreeSyncom). Postoje izuzetno retki slučajevi kada je moguće
forsirati veće frekvencije od specifikovanih, ali to je teška lutrija. Video sam slučaj gde je lik „gurao“ 32“ AMVA+ 1440p
panel na ~95 Hz, a specifikacija je do 75 Hz… Al‘ to je jedan u 100 slučajeva.

Kad je reč o modernim 60 Hz panelima (tu od 2014.), AH-IPS i AMVA+ su deklarisani na 75 Hz i uglavnom idu do te frekvencije,
dok Samsungovi SVA i PLS paneli idu do 72 Hz.

Sve ovo važi i za FreeSync koji se „hakuje“ da se dođe do magičnog 2x odnosa (2,5x je siguran odnos) za Low Framerate Compesation (LFC).
Ako se duže koristi nefabrički opseg, a vide se problemi sa monitorom, spali se PCB.
 
Hvala na detaljnim odgovorima.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nema problema :).

Da dodam da se očigledno najveća razlika vidi u akcionim igrama u prvom/trećem licu ili simulacijama vožnje, pogotovo ako je VA panel.
Ako se ne igraju takve igre, nula koristi od overkloka.

Za igre koje imaju statičku ili slabo pokretnu sliku tipa Civ V ili razne indi piksel i uprošćene grafičke igre, očigledno nula koristi.
Postoje igre koje sasvim dobro rade i na zaključanih 30 fps.
 
Overklokovao sam moj monitor samsung 2243nw u amd crimson drajverima u custom resolutions sa 60hz na 75hz, sve je prihvatio medjutim u nekim starim igrama kao sto su nfs high stakes, nfs 3 hot pursuit fps ne ide vise od 60, dok u nfs porsche unleashed ide normalno do 75 fps-a, da li je to do samih igrica u sta sumnjam ili do neceg drugog.

To što ti piše u drajveru da radi na 75hz to uopšte ne znači da na tom refrešrejtu radi.
Neko je već spomenuo CRU, kad to odradiš treba da ga testiraš na http://www.testufo.com/#test=frameskipping




Ne sme da bude razmaka između kockica. testiraj samo u Google Chrome. Snimaj mobilnim i test ovako treba da izgleda ako je dobar

https://www.youtube.com/watch?v=67x0eLJ-5Og

Sent from mTalk Lumia 950xl
 
Poslednja izmena:
„Igrao“ sam se sinoć sa moji Samsung TV-om. U teoriji ide do 76 Hz. Uspeo sam do 72 Hz (tipično za Samsung i njihove panele).
Preko toga crn ekran. Međutim, sve preko 60 Hz dovodi do preskakanja frejmova tako da sam ga ostavio na 60 Hz.

U ostalim vestima, uspeo sam da aktiviram FreeSync :d, ali ne radi… Mogu ići na čak 25-59 Hz, al‘ džabe kad ne radi.
Zezao sam se nekoliko sati, pročitao dosta toga, čačkao i menjao, al‘ ne ide :(. U igrama dođe do kraha Catalysta kada je aktiviran :).

Za testiranje FreeSynca vam treba AMD FreeSync Windmill Demo. Meni neće da radi G-SYNC Pendulum Demo koji je bolji.

P. S.
Ova „šema“ sa aktiviranjem FreeSynca prolazi na određenim modelima. Ne košta ništa da se proba, a ako ne šteti :d...
 
Poslednja izmena:
Moze da se aktivira FreeSync na monitorima koji ga uopste nemaju?

Kako? :D
Mozda sam lose shvatio..
P9 Lite TT
 
Prvi predsulov je da se poseduje Radeon grafička kartica koja podržava FreeSync.
Drugi uslov je da se radi preko HDMI-ja. Preko DVI-ija je malko zeznuto, DP ne radi.

Neki uopšte ne mogu da aktiviraju FS. Opet neki, kao ja, uspešno aktiviraju, ali praktično ne radi.

Zvanična obznana:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/56p2mo/annoucing_freesync_over_hdmi_and_some_dvi_on_non/

Tema:
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=410187

Inače su korejski monitori poznati da se mogu dosta OC-ovati i proširiti FS odnos.
 
Imam Rx 470 i povezana je preko Hdmi->Dvi kabla jer monitor nema Dvi ulaz.

Jel to znaci da ne mogu jer je Dvi ulaz na monitoru?

P9 Lite TT
 
Uđi u Radeon Settings, klikni na Display pa mi otkucaj šta stoji. Kod mene je:
Display: 1
SAMSUNG, HDMI (Radeon (TM) RX 470 Graphics)

Koristim DVI-HDMI kabel.

Mada tvoj monitor je isto star tako da je verovatnoća ispod 1% ;).
 
Poslednja izmena:
Pise Phillis 236VL, DVI-D...

P9 Lite TT
 
Postoji dva načina da se uradi limit frejmova - V-Sync ili FRTC.

Po zvaničnoj preporuci AMD-ovog predstavnika na r/AMD, treba uključiti V-Sync.
Sa njime aktiviranim čak input lag i padne dok radi FreeSync.

Dakle, u svim igrama u kojima postoji V-Sync, aktiviraj ga.
U nekim igrama postoji i frame limiter i on je isto odlično rešenje.

Izuzetak su CS: GO i ostale Valve (Source) igre koje imaju manji input lag kako fps raste.

Ako u igri nema V-Sync, onda forsiraj preko Catalyst Crimson drajvera, a ko ni to ne radi,
a neće u svim igrama, onda aktiviraj FRTC (Frame Rate Target Control) za igru na 74 fps.
 
Aktivirao sam frame rate target.

Probacu sad sa Vsync-om.

Da li i dalje vazi da igra mora biti Fullscreen da bi FreeSync radio?

P9 Lite TT
 
Exclusive Fullscreen, mada od ReLive treba i da radi u Borderless.

Takođe u nekim igrama FreeSync ne radi uopšte, a u nekim je bagovit.

Evo tema od sinoć ako ne radi sa ReLive drajverom (to su ovi od decembra).
PSA: For anyone with the "no Freesync" bug in all ReLive drivers

Za testiranje FreeSynca instaliraj Windmill Demo.

FRTC drži na 74 fps pošto za razliku od V-Synca, on varira do 2-3 frejma. V-Sync ne varira nikada.
Takođe ako igra ima limiter, isto nikada ne varira (tipa Rocket League, CoD II BOII, Sleeping Dogs DE i tako to).
 
Skidam upravo Demo.

Iz igara, npr Gta V bih rekao da radi jer je mnogo tecnije nego sa starim monitorom koji nije imao FreeSync, i maltene se ne oseca razlika izmedju 75 i 50 fps.

Uz ukljucen Vsync u Overwatchu mi deluje kao da ima neki manji input lag, mozda umisljam. Mada Overwatch ima framerate limiter ugradjen, mogu da ga postavim na koju vrednost zelim.

Da li ima neke razlike izmedju FTRC na 74Hz ili ukljucenog Vsync-a u igrama bez FTRC?

Edit:

Skinut Demo, FreeSync zvanicno radi [emoji4]
 
Poslednja izmena:
Pošto Overwatch ima ugrađen limiter, kao što sam otkucao, koristi njega, a ne V-Sync.

Otkucao sam :): V-Sync je bolji od FRTC-a zato što
1) ne variraju frejmovi i
2) input lag je manji kada radi FreeSync.

TL; DR
Limiter unutar igre > V-Sync unutar igre > V-Sync u drajveru > FRTC u drajveru
 

Prilozi

  • FreeSync LFC.pdf
    606 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
Sta znaci "Uncapped mouse latency?
Video sam ovaj PDF vec, ali nisam shvatio najbolje sta je znacio. Sad mi je jasno sve, osim ovog za mouse latency [emoji4]

P9 Lite TT
 
Ne razbijaj glavu nebitnim stvarima ;).
--------

Obrisao sam martovske ReLive drajvere juče i instalirao poslednje pre njih – 16.11.5.

Ponovo sam dodao Custom Resolution, ali iz drajvera na 72 Hz. Jasno ko dan da preskače frejmove. Međutim, testirao sam 72 Hz
u mojoj omiljenoj igri Warhammer 40,000: Dawn of War II – Retribution u kojoj ne postoji opcija za V-Sync i ne radi ni kada se
forsira iz drajvera. Jedino FRTC, ali cepanje slike na 60 Hz je strašno :S:. Obično mi ne smeta, ali u ovo je igri je baš preterano.
I tako, na 72 Hz u igri ne vidim preskakanje frejmova i ne samo to – cepanje slike je skoro nepostojeće. Neverovatno :crash:…

Naravno na desktopu i dalje samo koristim 60 Hz i sem pomenute igre se neću zezati na 72 Hz dok ne kupim nov monitor/TV koji radi
OC-ovan kako treba.
 
FreeSync radi, vidi se jer kad fps dodje na 76, krecu ozbiljna cepanja.

Vec na 150+ nema cepanja ali mislim da tad i ne radi FreeSync.

Ne znam da li je zato sto mi je usadjeno u mozak da Vsync dodaje input lag, ali sve mi se cini da je veci input lag sa Vsyncom nego kada ogranicim fps preko radeon settings..


Jel Vsync preuzima kad igra predje 75 fps, ili samo limitira na 75?
P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
V-Sync ograničava na 75 Hz. Ako igra ide preko 75 fps, onda limiter ili V-Sync ne rade.
-------

Odustao sam od igranja na 72 Hz. U sred Retributiona sam popio skroz crn ekran, dok se zvuk čuo,
pa sam morao ugasiti mašinu :d. Posle restarta skršena rezolucija dok nisam vratio na 60 Hz.

TV prijavljuje da radi do 76 Hz, al' pošto je Samsung stavio krš skalar (očekivano za najjeftiniji model), ne mere :)...
 
Poslednja izmena:
Nisi razumeo pitanje ili se nisam dobro izrazio.

Da li se Vsync aktivira u situacijama kada bi FPS bio preko 75, pa ga Vsync odrzava na 75(i menja FreeSync samim tim donoseci input lag), ili samo limitira, a sve vreme radi FreeSync?


I kad padne sa 75 na 50-60fps to se oseti, vidi se da secne. Valjda ne bi trebalo da bude tako?

P9 Lite TT
 
Poslednja izmena:
V-Sync ako je uključen je uvek aktivan i to nema veze sa FreeSyncom. U kombinaciji sa FreeSyncom smanjuje input lag
(to je po AMD predstavniku na r/AMD o čemu sam kucao). Tehnički on samo radi kada treba da probiješ 75 Hz (tada samo
ograničava fps na 75) ili padneš ispod 40 Hz (sprečava cepanje slike, ali dovodi do kočenja).

Ako je V-Sync uključen bez FreeSynca, ispod frekvencije monitora dolazi do kočenja i povećan input lag u svakoj situaciji.

Nemojte da moram kucati osnovne stvari :). Čemu onaj FreeSync PDF?
 
Shvatio sam sta mi pravi problem.

Baguje Radeon Settings kad se cacka dosta, iskljucim FRTC, on ostane ukljucen i u kombinaciji sa Vsyncom to ocajno radi.

Sad sam se uverio da je FRTC iskljucen, podesio u radeon podesavanjima za Vsync "On, unless Application says otherwise" i nema vise zabadanja kad fps padne sa 75 na 50-60.

P9 Lite TT
 
@DukeOfSerbia

Koje su sanse da driver update ubije FreeSync?

Do sad sam uvek instalirao najnovije cim izadju, sad sam malo skeptican oko toga.

P9 Lite TT
 
Nazad
Vrh Dno