Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

raven2005

Slavan
Učlanjen(a)
28.09.2005
Poruke
1,070
Poena
350
Treba mi mala pomoc, treba mi pojasnjenje prava sluzbenog prolaza. Prodajem kucu ali moj plac nema direktan prilaz putu, e sad gazda sume, koja se nalazi izmedju mog placa i puta, kupcu placa daje prolaz ali samo dok je taj moj plac u njegovom vlasnistvu. Sad mene kupac pita a sta ako odluci da proda plac trecem licu, opet mora da pita gazdu sume za prolaz? Da li vlasnik sume moze da izbegne da se taj put kroz njegov posed ne upise u katastar?
 
nemam vremena da kucam,

Googlaj stvarna sluzbenost i bice ti jasno, barem osnove.
 
Jest da nije rec o zemljistu :p al jeste pravno pitanje u vezi IT...

Pitao bih nesto, pa ako neko zna ili moze uputiti ka onima sto znaju, bio bih zahvalan.

- Ima li na forumu neka tema gde se prica o pravnim pitanjima vezanim za IT, za legalne i nelegalne programe, u firmama, za licnu upotrebu, kontrolu od strane drzavnih organa...

- Navescu neku zamisljenu situaciju, zanima me sta se desava u pojedinim slucajevima i kakve posledice mogu biti po sve umesane...

1) Donese radnik svoj licni (privatni) laptop u firmu, stoji na stolu ugasen ili u futroli, torbi... u njemu svega i svacega, apsolutno niceg legalnog... bane kontrola, inspekcija, drzvani organ i pocne sve proveravati... Nema stvari vezanih za firmu.

2) Isto kao gore samo u kompu ima stvari, radova, projekata i sl. vezanih za posao, firmu... a naglasicu laptop je ugasen, izvadjen na stolu ili u futorli u torbi negde oko stola, na podu...

3) Sve isto samo je upaljen laptop, radi na njemu posao vezan za firmu ...

Kakve posledice mogu biti po radnika a kakve po firmu?
Sta reci, sta ciniti ...?
 
Ustanovljena sluzbenost prolaza se vezuje za posluzno dobro, a ne za njenog vlasnika. Drugim recima, ako je ustanovljena sudskim putem, nije bitno ko je vlasnik posle...
 
Zanima me, ako ja nekog tuzim za nesto, da li taj neko, kada je pozvan da da izjavu, ima prava da dobije kopiju optuznice ili ne? Da li to samo advokat moze da dobije?

I koliki je rok za kontra tuzbu od davanja izjave?
 
Strpao si u jednu recenicu i parnicni i krivicni postupak. Ako si nekoga tuzio, tuzena strana dobija tvoju tuzbu. Svedoci naravno ne dobijaju tuzbu. Protivtužba se može podneti do zaključenja glavne rasprave, znači tokom celog prvostepenog postupka.
 
Poenta je sto je tuzeni trazio da dobije kopiju optuznice i nisu mu dali. Dao je izjavu i sad pojma nema za sta je tacno optuzen

Ne razumem se uopste u to pa mozda nisam najjasnije objasnio. Znaci covek je tuzen, pozvan je da da izjavu, dao je izjavu i nije dobio kopiju optuznice na zahtev uz obrazlozenje da on to ne moze da poseduje. Njemu je procitano za sta je optuzen al nece valjda da pamti i da nagadja kasnije, valjda treba pismeno to da ima
 
Poslednja izmena:
Izvukoh ovu temu negde :)

Jel ima pravnika na forumu ili nekog ko se razume :)

Da li neko zna šta treba od papira odneti u katastar da se promeni vlasništvo nad stanom. Stan sam kupio pre ovog zakona gde se notari ovlašćuju od 2018.

Dve nedelje zovem katastar i ne mogu da dobijem informaciju. Ne javljaju se. Zbog radnog vremena i obaveza, trenutno ne mogu da odem lično.
 
javi se na pm

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ima li pravnika na forumu [emoji4]

Overeni ugovor i zahtev.
 
Ajde mozda saznam jos neku informaciju
 
Jesi ti kupio stan il nisi?
Ako si kupio stan onda imas neki ugovor o kupovini valjda?
Jel overen ugovr u sudu?

Ako nemas ugovor koji je overen u sudu i nisi platio porez prilikom kupovine, sad ces ici notaru s onim sto ti je "prodao" (kobajagi) stan, pa ce te potpisati neki ugovor sto ga sami sastavite i odnesete notaru da vidi, pa ce te platiti overu kod notara, pa ces platiti drzavi 2,5% poreza za prenos apsolutnih prava (ex porez na promet nepokretnosti), pa kad to sve skupis odes u katastar...

Iskreno se nadam da imas od ranije u sudu overen kupoprodajni ugovor s kojim mozes odma otici u katastar i traziti uknjizbu.
Nadam se i da si porez platiom jer ako nisi odrace te za kamate...

Ono sto ne znam da li se prvo mora platiti porez ili moze uknjizba bez poreza.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam stan 2015 te. Imam kupoprodajni ugovor overen od notara, ne iz suda. Platio sam notaru 27 000 nagradu. Zavrsio sam sve to oko poreza i sve preveo osim u katastru.

Zovem danas notara da pitam, jer katastar ne mogu da dobijem, kaze morate sami jer samo od 2018 oni rade. Dodjite da overimo ugovor, mislim da mi je rekla 380 din po strani. Ugovor ima 8 strana.
 
Zahtev sam ja uzimao kod njih, pre dve godine, možda sada ima online (običan formular koji treba da popuniš). Na zahtevu ti piše koliku taksu treba da platiš.

Trebao mi je overeni kupoprodajni ugovor (kod notara), ako isti ne sadrži "Clausula intabulandi" moraćeš naknadno i nju da overavaš kod notara (moj slučaj, a to dodatno košta).

Treba ti i očitana LK.
 
Svašta. Imaš solemnizovan notarski ugovor, original, kakva crna overa? skineš sa sajta rgz zahtev za sprovođenje promene u operatu, popunis ga, odeš u katastar i prijaviš se za dodelu termina (ima tamo neki formular u koji se upisujes), oni ti pošalju termin na mejl. Odeš u zakazano vreme sa popunjenim obrascem i originalnim ugovorom, oni ti daju potvrdu da si podneo zahtev i daju ti nalog za plaćanje. Platiš i ne nosiš im dokaz o uplati, po pozivu na broj vide uplatu. To je to. Pre 10 godina minimum je ukinuta odredba da se ne možeš uknjiziti bez plaćenog poreza na prenos apsolutnih prava (protivustavna je bila). U ugovoru mora da ti stoji clausula intabulandi i potvrda da si isplatio stan.
Clausula intabulandi je odredba ugovora gde ti prodavac dozvoljava da se upišeš u katastar nepokretnosti i obično je poseban član ugovora.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa jedan primerak (original), od tri, sam hteo da zadržim za sebe. ;)

U ugovoru NE MORA da stoji clausula intabulandi, mene su za istu "zavrnuli", ali je POŽELJNO da stoji jer u suprotnom istu mora prodavac da ti da naknadno (oko 5k din za tu glupost).
 
Naravno da ne mora da stoji, odgovarao sam maretu, za njegov slučaj, da proveri da li je ima. I nikakva glupost nije, to je osnov za upis.
Taj koji je sastavljao ugovor u kome je potvrđena isplata cene u celosti a nije stavio clausulu intabulandi, nije pravnik.
Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na "glupost" jer investitor to nije stavio (kao mislio je da ne treba jer on to daje kada mu zatražim), a notar se "nije setio" da mi kaže da mi to treba prilkom prenosa vlasništva.

Tako da, zbog te njihove ujdurme mene oladi notar za još 5k din. To sam saznao kada mi je od katastra stiglo pismo u kome se traži dopuna dokumentacije (clausula intabulandi).
 
Svašta. Imaš solemnizovan notarski ugovor, original, kakva crna overa? skineš sa sajta rgz zahtev za sprovođenje promene u operatu, popunis ga, odeš u katastar i prijaviš se za dodelu termina (ima tamo neki formular u koji se upisujes), oni ti pošalju termin na mejl. Odeš u zakazano vreme sa popunjenim obrascem i originalnim ugovorom, oni ti daju potvrdu da si podneo zahtev i daju ti nalog za plaćanje. Platiš i ne nosiš im dokaz o uplati, po pozivu na broj vide uplatu. To je to. Pre 10 godina minimum je ukinuta odredba da se ne možeš uknjiziti bez plaćenog poreza na prenos apsolutnih prava (protivustavna je bila). U ugovoru mora da ti stoji clausula intabulandi i potvrda da si isplatio stan.
Clausula intabulandi je odredba ugovora gde ti prodavac dozvoljava da se upišeš u katastar nepokretnosti i obično je poseban član ugovora.

Sent from my GM1910 using Tapatalk

Mislim da ima, ali nisam sad kuci da proverim da li stoji clausula :)

A jedan primerak ostaje kod njih, overeni? Ja sad imam samo original.
 
Imam ja clausulu
 

Prilozi

  • 573228C7-A54F-49C1-AF61-163933698201.jpeg
    573228C7-A54F-49C1-AF61-163933698201.jpeg
    665.8 KB · Pregleda: 262
Ti imas boljeg notara, ubacio je klauzulu u ugovor :D

Ne znam da li se zadnjih par dana nesto promenilo, u katastar je bilo moguce uci samo ako imas zakazan termin preko e-katastra. Proverite pre odlaska da ne poljubite kapiju.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ima li pravnika na forumu [emoji4]

Po ovakvom stanju stvari, treba ti originalan ugovor o prodaji, overena izjava prodavca da je primio ceo iznos (bukvalno recenicu napisete na papir: ja, XXX, pod punom materijalnom i krivicnom odgovornoscu izjavljujem da sam primio celokupan iznos kupoprodaje od YYY, a po ugovoru koji je overen kod javnog beleznika ..., pod brojem OPU ../..., dana ....) i zahtev koji mozes naci na netu.

https://www.paragraf.rs/obrasci/4636_ID.pdf

Izjava prodavca se overava kod javnog beleznika (obicna overa potpisa).

To sve predajes na salteru, kuci ti stize resenje i instrukcija za placanje usluge katastra. 5260 din.
 
Poslednja izmena:
Zasto jednostavno niste stavili u ugovor da je isplacena kupoprodajna cena danom overe ugovora? A taj pravnik koji u ugovor ne stavlja clausulu intabulandi i nije pravnik.
 
Imam i tu izjavu i potvdru banke da je isplaćeno, samo ta potvrda banke koštala je 50e. Trebalo mi je sve to zbog povraćaja pdv-a.

Meni je problem što sad idem na posao, i što moram da uzmem odmor da bih to završio.

Ti imas boljeg notara, ubacio je klauzulu u ugovor :D

Ne znam da li se zadnjih par dana nesto promenilo, u katastar je bilo moguce uci samo ako imas zakazan termin preko e-katastra. Proverite pre odlaska da ne poljubite kapiju.

Jel može link gde se zakazauje, ja sam juče nešto hteo da se prijavim, i poslao podatke. Ali jutros sam dobio mejl da je ešalter samo za organe uprave i vršioce javnih ovlaščenja koji saglasno zakonu itd.
 
Ima li pravnika na forumu [emoji4]

Ajde druze na PM, pa da ti to zavrsim. Bez glupiranja i gubljenja vremena.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ajde pisem :)

Hvala i za link Štime
 
Poslednja izmena:
ako može neko da me posavetuje. Trenutno nemam taj problem ali sam pre dve godine imao kod prodaje kuće. Na kraju sam ja morao da platim porez za tu kuću koju sam prodao.
Radi se o porezu na prenos apsolutnih prava. Obveznik poreza na prenos apsolutnih prava je prodavac, ugovorom se u većini slučajeva definiše da taj porez plaća kupac, to jest da je kupac je supsidijarni jemac, odnosno solidarni jemac. To je na papiru ok. Ali ako kupac ne plati u roku, nakon izvesnog vremena PU će dužiti prodavca sa porezom i kamatom. Verovatno će i pokušati plenidbom (ne znam nisam stigao do te faze) da to naplate. Neko rešenje je da prodavac plati pa onda tuži kupca da mu to nadoknadi, ali to znamo koliko će da traje.
Moje pitanje je:
Da li postoji pravni osnov koji bi se uneo u ugovor da se prodavac uopšte ne tereti za taj porez, tj. da dužnik bude isključivo kupac?
Ili je za to potrebna izmena zakona koja se neće desiti.
 
Nazad
Vrh Dno