Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Da, traje taj postpupak dugo. Mnogo dozvola itd. Uglavnom treba bas voditi racuna od kog se kupuje. Ja sam tu imao srece da poznajem investitora, dao je cvrste garancije oko svega i na kraju zaista sve ispostovao.
 
ajde...
Pa sta bi radio sa njima?
Praviti se da ne postoje?

Zakonski su to objekti u postupku legalizacije...
Koliko je zapravo nelegalno da neko napravi kucu na svojoj zemlji?

A šta recimo ako zgrada ne dobije upotrebnu dozvolu, pošto je izišla van gabarita projekta?
 
Gradnja bez dozvole je krivično delo.


Prema propisima, Zgrada koja ne može da dobije upotrebnu dozvolu zbog toga što je izašla iz gabarita može ili da podvrgnuta radovima kako bi izvedeno stanje bilo usklađeno sa tehničkom dokumentacijom na osnovu koje je dobijena građevinska dozvola ili legalizovana ili srušena, a po Zakonu o planiranju i izgradnji ne može ni da se koristi ako nije izdata upotrebna. Legalizacija nije moguća ako je objekat izgrađen bez građevinske dozvole ili rešenja o odobrenju izvođenja radova nakon 27. novembra 2015. godine.

U praksi sve to izgleda drugačije, pa svaki konkretan slučaj treba posebno da se analizira.
 
U praksi dovoljno da čovek prodje kroz prestonicu da vidi kako postaje Nju Delhi....

Послато са Redmi Note 8 Pro уз помоћ Тапатока
 
A šta recimo ako zgrada ne dobije upotrebnu dozvolu, pošto je izišla van gabarita projekta?

Bager!

Mislim, nadam se da je jasno da dok ne krene rušenje bilo čega što nije urađeno kako treba, imaćemo ovo što imamo.
Na dobrom smo putu da postanemo ovakvi:
Delhi-900x520.jpg


Npr, bude osrednji zemljotres, očekivan i prognoziran za naše područje, a 60% individualnih objekata, urađenih relativno skoro, bude srušeno ili teško oštećeno.
U svim normalnim zemljama, i izvođač i investitor takvih objekata bi odgovarali krivično. Kod nas, dobiju pomoć od države.
Ili, urade silne kuće u zoni plavljenja neke reke, npr. IZMEĐU reke i nasipa za odbranu od poplava (dakle, prema reci), to se svakih 5-8 godina poplavi, a ti objekti opet krenu u postupak legalizacije.

Bla.bla.bla... treba normalizovati i ubrzati postupak dobijanja dozvola, kao i valjanih i stručnih procena kako, gde i šta uopšte može da se pravi, ali i ljudi treba da ukapiraju da ne mogu da prave kako, gde i šta hoće, bez obzira što je zemljište njihovo.


Koliko je zapravo nelegalno da neko napravi kucu na svojoj zemlji?
U svim normalnim zemljama je nelegalno, sve dok ne zatražiš i ne dobiješ dozvolu za gradnju koja obuhvata mnogo toga. Npr. prateću infrastrukturu, da li se ukapa u lokalni urbanistički plan, procenu izgleda objekta i uklapanja u okolinu, dok se projekat ne proceni na bezbednost/sigurnost/statiku i šta ti ja znam šta još.

I kod nas je tako na papiru, dok u praksi, praviš gde/šta/kako hoćeš, a onda se ćeraš sa državom kol'ko 'oćeš, dok ti ne legalizuju.

Trebalo bi potpuno zabraniti prodaju nelegalnih objekata, osim onih koji se predugovorom prodaju u izgradnji, uz bankarske garancije investitora, i uslov banke da svi predugovori moraju biti objedinjeni na jednom mestu, (da se spreče višestruke prodaje). Ako investiror ne završi objekat na vreme, ceo mu se oduzima.

Ostalo, do sada napravljeno, što može biti legalizovano, legalizovati, što ne može, srušiti (i tu je problem, takvih za rušenje ima previše).

Ubrzati izdavanje novih dozvola da dođemo na nivo normalnih zemalja (dakle, ne više od 1 mesec da objekat koji se uklapa u postojeći plan, i do 6 meseci ako su potrebne izmene plana (naravno uz izmene plana samo ako imaju smisla)).

Novozapočete objekte bez dozvole, bezuslovno rušiti uz teške kazne za investitore i izvođače.

Dok ne bude tako, nemojte misliti da smo daleko od ovako nečeg (video lično):
0ca0c64e1e241e26f3baeb552c7a138e.png
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
PRavni savet da li treba nekome ?
 
Koliko je zapravo nelegalno da neko napravi kucu na svojoj zemlji?

Apsolutno nelegalno ako radiš bez odgovarajućeg akta (GD ili Rešenje po članu 145.) uz izuzetak objekata za koje nije potrebno pribaviti akt nadležnog organa (npr. ograde, vrtna senila do propisane površine itd).


NShappy, svaka ti je k'a u Njegoša! Apsolutno saglasan!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje za ove rušitelje, šta bi bilo sa ljudima koji su kupili stanove, žive u njima a vi bi da im rušite zgrade jer su izašli iz gabarita? Izgradićete adekvatne objekte na istom lokalitetu, preseliti stanare pa onda rušiti ili samo izbaciti ljude na ulicu i ćao. Ono nije da je država sa svim svojim službama dozvolila da se to izgradi... Da li ste bre vi realni.

Elem, ja sam (žena je sve odradila al aj sad da ne komplikujem pisanje) prodavao stan u Žarkovu i našao sam kupca mesec dana nakon što je taj zakon stupio na snagu. Zgrada je inače izgrađena 2001.godine i od tada je u legalizaciji. Gabariti su pobijeni, ne znam ni za jednu zgradu u Žarkovu gde nisu, ali samo u visinu i to 1 ili 2 sprata. Naravno obišli smo sve notare drugog osnovnog suda (pošto ide po sudovima da ne dužim samo) niko nije hteo da obavi prodaju. Proverili smo i dokumentaciju za legalizaciju u 27-og marta 15 sprat i saznali da zgrada poseduje sve papire da se legalizuje i to već godinama. Al' Srbija...
Dogovorili se sa notarkom da nam napiše zvanično odbijanje na podneseni predugovor, pa sa tim papirom podneli žalbu drugom osnovnom sudu. Naravno sud nas odbio.
E onda je ženče napisalo novu žalbu i sa svim tim papirima podneli smo je višem sudu. Viši sud je doneo odluku da drugi osnovni sud mora da donese drugačiju odluku, pošto nisu imali pravnog osnova za prvobitnu odluku. Znam da sam se smejao od sreće na tu za mene potpuno šašavu pravnu konstrukciju. Bukvalno su im rekli da moraju da nalože notaru da overi predugovor ali su naglasili o kojoj se cifri radi tako da nije bilo moguće nikakvo naknadno menjanje, kakav je predugovor bio i sa kime je sklopljen moralo je da ostane tako. Nakon 6 meseci od početka čitave epopeje, drugi osnovni sud je naložio notaru da overi taj naš predugovor. Na kraju smo uspeli da prodamo stan, kupac nas je čekao sve vreme jer je cena stana bila smešna i nije uspeo da nađe ništa bolje.

Inače mi smo bili prvi i jedini, po rečima notarke, koji su se žalili višem sudu. Bili smo i jedini kome je odobrena prodaja stana u procesu legalizacije na teritoriji koju pokriva drugi osnovni sud.

Nivo stresa i nerviranja i neizvesnosti u tih 6 meseci, ono pak'o al' da smo prodali prodali smo.

edit: E da, zaboravih, ne možeš da prodaš nekretninu više puta, to što nije legalizovana nema veze sa time, čim notar overi ugovor on je u sistemu i ne možeš kod drugog notara do ponovo prodaš jer će mu izaći da je prodano.
 
Poslednja izmena:
^
Potraži od profesora političke ekonomije (u penziji) Miodraga Zeca:
- zašto je država (sa svim svojim elementima) najkopleksniji proizvod društva;
- komparativni primer između smanjenja (otimanja) penzija jednoj grupi penzionera i hipotetičkom otimanju zemljišta svima koji imaju preko npr. 10 ari zemlje, i kakva je bila reakcija penzionera zemljoradnika na ovaj primer.

Nakon ovoga će ti se samo kazti zašto je nelegalna gradnja jednostavno nelegalna (jer ne pruža istu pravnu sigurnost svim svojim građanima podjednako, jer ima ,,jednakijih", jer se pravila menjaju kako kom moćniku odgovara itd).

Za sve objekte koji su izgrađeni nelegalno kao po nepisano pravilu su prekoračili neke od sledećih urbanističkih ili tehničkih pravila:
a) spratnost,
b) gabarit osnove,
c) izgradnja mimo standarda struke (struktura i površina stanova, neosnovane uštede na materijalu (uglavnom konstrukcija), izgradnja objekata bez adekvatnog organa nadzora na gradilištu, izgradnja objekata bez ikakvog projekta! itd.)
d) namenu parcele.

Tromost sistema za izdavanje GD je tek posle ovih motiva a nije ni toliko bitna jer bi projekat inače bio odbijen zbog pobijenih parametara!

Čak i da imaju GD pa probiju npr. spratnost, opet ne bi dobili UD (upotrebna dozvola), već bi mogle biti sledeće 2 okolnosti:
1) ako plan dozvoljava probijene uslove da naprave novi projekat za GD i pribave izmenjenu GD, pa tek na osnovu izmenjene GD pribave UD;
2) ukoliko probijeni parametri probijaju i dozvoljene maksimalne kapacitete po važećem planskom dokumentu onda rušenje do stanja po projektu za GD, po potvrdi inspekcije/komisije za tehnički prijem da je izvedeno stanje jednako projektovanom mogu pribaviti UD.


Prva posledica ovakve prakse je urbanistički haos, kao što su:
1) preuske ulice za izgrađenu spratnost objekata (primeri klanci po Karaburmi i Vračaru, ima ih i u drugim delovima grada),
2) poddimenzionisani saobraćajni kapaciteti (broj traka u ulicama, broj parking mesta u blokovima itd.),
3) poddimenzionisani kapaciteti infrastrukture (vodovod, kanalizacija, elektro-energetski),
4) poddimenzionisane zelene i otvorene/zajedničke površine (što na parceli, što zbirno u blokovima).
Ima ih još puno...


Kad kupiš nelegalan objekat/stan to je kao da si otišao u prodavnicu automobila i kupio auto za koji ne znaš ko ga je proizveo, nema marku, nema garanciju, nema specifikaciju upotrebljenih materijala, nema potrebne sertifikate i usaglašenosti, nema euro norme za motor, ima kontradiktorne informacije o zapremini i drugim parametrima motora... Samo no-name automobil bez ikakvog papira za koji ti prodavac daje ,,čvrste garancije"! Da li bi kupio takav automobil, smestio porodicu u njega i krenuo na letovanje u Grčku?


Koristim primer novog automobila jer predstavlja veću investiciju za većinu življa u Srbiji, naročito nov automobil, za keš ili kredit, kao što i kupovina stana predstavlja veću investiciju pa se donekle mogu porediti. Ne bi bilo smisla porediti sa kupovinom telefona koji uglavnom menjamo na 1-2 godine.


Za tvoj konkretan primer, da si kojim slučajem kupio legalno izgrađen i uknjižen stan, ne bi imao nikakve probleme pri prodaji stana i ne bi morao da ga prodaš ispod cene za lokaciju na kojoj se nalazi. Mogao bi otići u Arhiv grada Beograda i dobiti uvid u sve projekte prema kojima je izgrađen tvoj objekat (arhitektura, konstrukcija, instalacije, zaštita od požara itd).


Na kraju ću naglasiti da sam svestan mnogih društveno-ekonomskih okolnosti u kojima živimo i da sam svestan da jedan deo građana rešava egzistencijalna pitanja kupovinom stanova u sivoj i crnoj gradnji. Problem je što ove okolnosti zloupotrebljava ipak manji deo naših sugrađana da bi ekstra profitirali... Te se vraćamo na citat prof. Zeca sa početka ovog posta ,,Država je najkopleksniji proizvod jednog društva".

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Problem je u tome što "kuća", menja pravila u sred partije, onda ili vrati sve uloge ili ostavi pravila na miru. Na stranu to što sam te 2001.godine sa svojih 20 bio isuviše zelen i nespreman na ljudsku pohlepu i to da će neko da ti glumi prijatelja da bi te prodao za siću.
 
Jedno pitanje za ove rušitelje, šta bi bilo sa ljudima koji su kupili stanove, žive u njima a vi bi da im rušite zgrade jer su izašli iz gabarita?

A šta raditi sa objektima koji nisu legalizovani jer beton nije odgovarajućeg kvaliteta, armatura nije stavljana po proračunu, ili su nadograđene još dve etaže preko projekta (npr 7 spratova umesto 5 (a kontrukcija zgrade je predviđena za 5 spratova))?!? Znaš što onda bude? Bude ovo!!! Kod nas se još nije desilo, ali velika je verovatnoća da će se desiti, ako se ovako nastavi.

Šta raditi sa objektima koji su u zoni radovnih plavljenja reka?
Šta raditi sa objektima koji su sagrađeni ispod visokonaponskih dalekovoda?
Šta raditi sa objektima zbog kojih vatrogasne ekipe ne mogu da priđu nekim drugim objektima?

Ako su takvi objekti prodati, problem je na relaciji između kupca i investitora. Investitor je klasičan prevarant. Nikada nije bilo legalno praviti takve objekte. Menjalo se samo to koliko i kako se investitoru gledalo kroz prste.
Ali legalno nije bilo nikada.
Ako kupac preproda objekat, a onda se ispostavi da nikada i nikako ne može biti legalizovan jer je tehnički potpuno neispravan bez mogućnosti popravke, ako se npr teško ošteti usled lakšeg zemljotresa, koga da tuži poslednji kupac?!?

U vašem slučaju, notaru je sjajno što mu je sud naložio da overi ugovor, jer tada on ne snosi nikakvu odgovornost za eventualne kasnije probleme sa tim ugovorom. Sud mu je naložio da ga overi. :p :D
 
Poslednja izmena:
Ne slažem se da je problem između kupca i investitora. Nije zgrada čokoladaica, bicikla ili auto, majku mu, zgrada je. Ne može da se kaže da im se gledalo kroz prste, mislim, alo bre.
Jel DRŽAVA dozvolila da se kupuju stanovi u izgradnji?
Jel DRŽAVA dozvolila da se kupuju završeni a ne uknjiženi stanovi?
Jel DRŽAVA dozvolila da se gradi van gabarita?
Kada otvaraš STR (prodaja garderobe npr. ) dolazi inspektor da proveri da li imaš potreban inventar: pult, kabinu itd. Pa ako nemaš ili mu se ne sviđa to što vidi može da ti ne dozvoli da otvoriš (tako je bilo pre 20 godina).
Mi ovde pričamo o zgradama koje se grade 1+ godina, šta inspekcija ne stiže, nije videla, šta?
Ne, odgovorna je ISKLJUČIVO država i trebalo bi da nadoknadi svima koji su kupili takve stanove/objekte štetu.
 
Jel DRŽAVA dozvolila da se kupuju stanovi u izgradnji?
Jel DRŽAVA dozvolila da se kupuju završeni a ne uknjiženi stanovi?
Jel DRŽAVA dozvolila da se gradi van gabarita?

1. Nije
2. Nije
3. Nije

Država je samo overavala ugovore, jer se tamo nekim zakonima o ne znam čemu, ne može ograničiti sloboda ugovaranja.

edit: Nisam dao baš sjajan primer, pa evo ga drugi:
Sklopimo ti i ja ugovor da ću ti ja u garaži napraviti i prodati automobil. Neće biti problema da overimo taj ugovor pred državom.
A onda ta moja šklopocija ne prolazni ni jednu homologaciju niti atest. Taj auto ne možeš ni da registruješ, ni da voziš, ni da prodaš nekome.
Ko će ti biti kriv? Ja koji sam sklepao to vozilo, ili onaj ko ti je overio ugovor između nas?

Neretko se dešavalo da je nelegalanost unapred prodatog objekta utvrđena tek kada se odmakne sa izgradnjom i kada su svi stanovi već prodati.
I? Šta tada? Na čiju štetu treba rušiti objekat?

Baš to su investitori SVESNO koristili kao način da u beskonačnost dodaju i dodaju nove nelegalne objekte na tržište.

Tek od skoro pokušavaju zabranom trgovanja nelegalnim objektima, da nekako uvedu red u decenijski nered.
Očigledno je da ni pravnici ne mogu da se slože oko problema trgovine nelegalnim, pa, bilo čime. Ne vidim rešenje... (ne vidi ga niko...)


Ne, odgovorna je ISKLJUČIVO država i trebalo bi da nadoknadi svima koji su kupili takve stanove/objekte štetu.
Odlična ideja!!! Da se poruše svi nelegalni objekti, (bez obzira šta ih čini nelegalnima), i svima da se isplati tržišna vrednost objekata.
Neobično da se još uvek niko toga nije setio. :trust:

:p :D
 
Poslednja izmena:
Država nije samo overavala ugovore, država je slala inspektore da provere da li se gradi u okviru zakona. Da ne bude zabune kada kažem država mislim na sve državne službe.
Ne znam konkretno kako je dozvoljena prodaja stanova u izgradnji, dok ni plac još nije počišćen pa neću da pričam o tome. Međutim prodaja stanova, od investitora, u zgradi koja je nelegalna i nije država odgovorna, stvarno? Ajde. Pa svakom ludaku može da padne svašta na pamet valjda postoji državna služba da to iskontroliše? Postoji ali ne funkcioniše a kada ne funkcioniše državna služba znači da je država odgovorna.
Uostalom ako je iskorišćena nekakva rupa u zakonu da se prodaje u izgradnji to je sve moglo da se reši boljim zakonom koji bi to regulisao i to verovatno dok je broj tako izgrađenih zgrada bio na nivou statističke greške ali očigledno da nije a za to je ko kriv? Država nije sigurno, mjok.
Što se to ne dešava u razvijenim zemljama, imaju poštene investitore ili, čekaj, država funkcioniše :O
 
Da, ok slažemo se oko nečeg, država ovde je $%@&*...
 
Građevinska inspekcija nije u obavezi po službenoj dužnosti da vrši kontrolu, inspekciju na terenu svih objekata koji se grade. Inspekcija, provera (dozvola, projekta itd.) se vrši isključivo po prijavi nelegalne gradnje na određenoj lokaciji. Kontrola po službenoj dužnosti se vrši po zahtevu za legalizaciju, ozakonjenje objekta.
 
Ajde kad je vec otvorena tema da i ja pitam nesto.

Tata je imao kredit u NLB banci, i nakon njegove smrti otisao sam tamo sa ostavinskim resenjem po kome sam ja zakonski naslednik, da uzmem kopiju ugovora posto nisam znao koliko je jos ostalo rata, da li je osiguran itd. Direktor filijale mi je rekao da to nije moguce, jer jedan primerak ide u BG u sediste, jedan klijentu.
Poslao sam email njihovoj centrali, objasnio sta su mi rekli u njihovoj filijali, i umesto da dobijem odgovor od njih oni su taj mejl samo prosledili ovom direktoru sto mi je to rekao. Kredit sam otplatio, ali ja jos uvek ne znam da li je mozda bio osiguran, da li je postojao neki depozit koji se vraca kada se otplati kredit...

Da li ja imam pravo da dobijem kopiju ugovora?

Dobio sam informaciju od advokata da ih zakon ne obavezuje da mi daju kopiju ugovora...
 
A gde je ugovor od klijenta?

Kod mene promene u ekatastru

Da završim ovo posle dužeg vremena i da napravim roštilj na nekoj lepoj grčkoj plaži uz neko dobro piće, smatraću ovu godinu uspešnom :D
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    3.5 KB · Pregleda: 148
Pa nema ugovora, ne znam gde je. Smatrao sam da ja kao zakonski naslednik imam pravo na kopiju.
 
To jedino putem suda službeno da se traži.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Aj da pitam.. mozda ima resenja.
Da li je moguce prodati stan koji nije legalizovan?
Stan gde zivimo se vodi da ima 63m² (to je greska nasih drzavnih sluzbenika i sad je peripetija da se prepravi), a u stvari su dve fizicki odvojene celine. Jedna od 18m² je u prizemlju kuce, a druga je na spratu i ima 45m². To je kuca sa cetiri stana + te cetiri garsonjerice.
Predat je zahtev za legalizaciju pre cini mi se 10-12god i rekli su nam da bi se legalizovalo treba da se plati 40.000din po vlasniku (znaci cetiri vlasnika za ta cetiri stana= 4x40.000) i mi hoceno da platimo, ali oni "e pa ne moze" i ne kazu zasto ne moze.
 
Pa isto kao sto ne moze da se kupi, znaci da ne moze ni da se proda...potpuni besmisao.
 
Aj da pitam.. mozda ima resenja.
Da li je moguce prodati stan koji nije legalizovan?
Stan gde zivimo se vodi da ima 63m² (to je greska nasih drzavnih sluzbenika i sad je peripetija da se prepravi), a u stvari su dve fizicki odvojene celine. Jedna od 18m² je u prizemlju kuce, a druga je na spratu i ima 45m². To je kuca sa cetiri stana + te cetiri garsonjerice.
Predat je zahtev za legalizaciju pre cini mi se 10-12god i rekli su nam da bi se legalizovalo treba da se plati 40.000din po vlasniku (znaci cetiri vlasnika za ta cetiri stana= 4x40.000) i mi hoceno da platimo, ali oni "e pa ne moze" i ne kazu zasto ne moze.
Eno gore u temi sam napisao kako smo prodali stan koji je u procesu legalizacije bio od ja mislim kada je zgrada izgrađena 2001.godine, ne sećam se više.
 
Pa isto kao sto ne moze da se kupi, znaci da ne moze ni da se proda...potpuni besmisao.

Na vise mesta razlicite informacije. Negde moze negde ne pa ne znam kako to 100% da utvrdim.


Eno gore u temi sam napisao kako smo prodali stan koji je u procesu legalizacije bio od ja mislim kada je zgrada izgrađena 2001.godine, ne sećam se više.
Aj sad cu da bacim pogled. Citao sam temu samo ima dosta postova i izgubim se.
Ako ti nije tesko koji je broj posta gde si to pisao?

@Nasao sam..
@Upravo procitao. Sad cu da se angazujem sa caletom i kevom pa da vidimo u kom pravcu ce ici.
 
Poslednja izmena:
Koliko obično traje postupak za promenu nosioca prava u katastru?

Još koji dan pa će 3 meseca kako čekam rešenje.
 
Ako notar salje, pet radnih dana je zakonski rok.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ne, ja sam licno isao 16.06..
 
neki je problem tamo, žestok, sad i po 6 meseci traje upis koji je predat lično. Rok je inače 60 dana.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno