Šta je novo?

Ima li pravnika na forumu :)

Pa i ne može da garantuje, prosto nije logično, nije on sudija, a ni sudija ne može da presudi pre nego je čuo argumente i druge strane. Zato sam stavio pod navodnike. Ali ako proceni da tužba ima dobre šanse, stavlja svoje pare na sto ("put your money where your mouth is"). Prosto, ako je loše procenio, on gubi pare. Ako je dobro procenio dobija redovnu nadoknadu po tarifi i dodatnu nagradu u vidu procenta/fiksnog iznosa od odštete namenjene klijentu.

U opštem slučaju, šta sprečava advokata da klijentu kaže "imate dobre šanse da dobijete tužbu" iako su šanse minimalne. Advokatu može biti u interesu da se tuži, on će pare da uzme, klijent dobio ili izgubio. Kao klijent, pre bih se odlučio za advokata koji je spreman da rizikuje svoje pare, pa da ga platim više ako dobijemo, jer onda znam da će da zaista dati sve od sebe i da neće da razvlači unapred izgubljenu parnicu da bi imao više ročišta i ostalih stavki koje naplaćuje.
My $0.02 :)
 
Advokati pruzaju uslugu, nisu sibicari.
I vise je nego dovoljno to sto pristaju na rizik da ne zarade nista, ako izgube, a i to sigurno ne rade zbog toga sto su dobri, vec zato sto ih ima mnogo, i plus im je iz ruku izbijen deo posla pre nekoliko godina.

Verujem da su se takvi dilovi pre par decenija nudili samo familiji, a ko zna, mozda ce za par decenija i taj sibicarski dil postati standard. Situacija menja pravila, ali to ne znaci da je ta ideja razumna ili postena.
 
Pa i ne može da garantuje, prosto nije logično, nije on sudija, a ni sudija ne može da presudi pre nego je čuo argumente i druge strane. Zato sam stavio pod navodnike. Ali ako proceni da tužba ima dobre šanse, stavlja svoje pare na sto ("put your money where your mouth is"). Prosto, ako je loše procenio, on gubi pare. Ako je dobro procenio dobija redovnu nadoknadu po tarifi i dodatnu nagradu u vidu procenta/fiksnog iznosa od odštete namenjene klijentu.

U opštem slučaju, šta sprečava advokata da klijentu kaže "imate dobre šanse da dobijete tužbu" iako su šanse minimalne. Advokatu može biti u interesu da se tuži, on će pare da uzme, klijent dobio ili izgubio. Kao klijent, pre bih se odlučio za advokata koji je spreman da rizikuje svoje pare, pa da ga platim više ako dobijemo, jer onda znam da će da zaista dati sve od sebe i da neće da razvlači unapred izgubljenu parnicu da bi imao više ročišta i ostalih stavki koje naplaćuje.
My $0.02 :)

Znaci to mu dodje ono igramo kladzu, ja stavljam moje pare a ako dobijem delimo.
 
Pa uvek imas alternativu - zavrsis caskom pravni fakultet, polozis drzavni ispit, odradis pripravnicki staz i polozis advokatski ispit.
 
Zašto bi neko radio samo za parnične troškove? Možda da mi je rod, verujem da svako uzima neki procenat. Raspitaću se samo koliko.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
Konkurencija je velika, danas svaki drugi advokat to radi. Zasto bi ja Miki dao 20% kad ce Pera ZIka i Laza da mi odrade za 0%.
Ima advokata koji samo punomocja porodaju pa ko hoce nek radi...

Mozes da verujes, ali ne uzima svaki neki procenat, vecina radi bez procenta.
 
Poslednja izmena:
Zašto bi neko radio samo za parnične troškove? Možda da mi je rod, verujem da svako uzima neki procenat. Raspitaću se samo koliko.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Advokatski troškovi u predmetima protiv banaka iznose oko 40.000 din, ukoliko se održe dva ročišta (a uglavnom se održe). S obzirom da je takvih predmeta mnogo a svi su tipski, za puštanje tužbe im treba 10 minuta posla. Ovi što kače oglase po banderama idu na masovnost.
 
17300 20300 23300 najcesci iznosi parnicnih troskova, ali uzmu u izvrsnom postupku jos 6000+3000
 
Poslednja izmena:
Ima li neko ovde da radi u trećem osnovnom na NBGD? Treba mi samo informacija o kretanju predmeta. Može pm.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Ma znam to, nešto drugo mi treba, informacija u kojem vremenskom periodu, okvirno, se rešavaju dopune ostavine. To je najveći osnovni sud u zemlji, nemam iskustva sa tim a u pitanju je dopuna ostavine iz 1991 godine.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
NIje najveci osnovni sud Treci ;)
 
koji je?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
pa jeste, logično. :)

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Prvi pokriva Zvezdaru, Vračar, Palilulu, Savski venac i Stari grad, što će reći i Mirijevo, Veliki i Mali Mokri Lug, Ča-Ča-Ča ekipu... Ogroman je.
 
Prvi je ubedljivo. Pokriva Stari grad to je ono što ga čini 2x većim od ostalih. Broj stanovnika opština koje pokriva nije neka razlika od drugog i trećeg.
 
Istina, smetnuh s uma sedište skupštine, tj. postupke protiv RS.
 
Pa uvek imas alternativu - zavrsis caskom pravni fakultet, polozis drzavni ispit, odradis pripravnicki staz i polozis advokatski ispit.
Nisi me razumeo, ja jesam odradio sve to sto ti pises :D a moj komentar se odnosi na ovaj iznad gde treba da radim za dzabe i jos da mu garantujem uspeh u sporu.
P.s. redosled je fax, pripravnicki, pravosudni pa advokatski.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
... gde treba da radim za dzabe i jos da mu garantujem uspeh u sporu.
Ako se odnosi na moj post, ovo gore nigde nije napisano. Lepo piše, ako klijent snosi sve troškove i rizik, onda radiš po tarifi. Ako hoćeš deo dobitka, onda moraš nešto i da uložiš/rizikuješ.
 
Zar ne može stranka da zastupa sama sebe, bez advokata?
 
Da li neko zna sta raditi i koje bi posledice mogle biti u vezi sledeceg:

Moja zena koja je poreklom iz inostrastva je u Srbiji na osnovu bracne zajednice. Po dolasku smo zavrsili boravisnu vizu koja je trajala 12 meseci a nakon 6 meseci je nasla posao i dobila radnu dozvolu koja je trajala do isteka vize odnosno 6 meseci. Kako sam ja bio na putu veci deo godine a ona iako vredna kod nekih stvari neodgovorna, totalno smo zaboravili na radnu dozvolu i ona nije produzena. Znam da sam je pitao 2-3 meseca posle isteka (tada smo vec usli u koronu) da li je uradila novu na sta mi je odgovorila da joj nisu ni trazili i to je ostalo po strani. Kako je boravisna visa bila pri isticanju trazila je potvrdu o primanjima za vadjenje nove i tad je dobila email da dostavi prethodne radne dozvole. Odjednom joj se upalila lampica i krenula je panika. Otisli smo do sluzbe za zaposljavanje i izvadili novu koja vazi za celu 2021, ali fali 11 meseci 2020 koje nisu mogli "retroaktivno" uracunaju.

Da li neko zna koliko je ovo ozbiljno i da li mozemo da se spasemo/izvucemo glavu nekako?
 
^ Nisam razumeo da li je istekla i boravišna dozvola... Radna viza i nije bitno ako je istekla, ako u tom periodu nije radila (a nije ni trebala da može da radi)...

Ako nije produžila boravišnu (istekla) kolega sa posla je imao sličan problem (doduše u pitanju su bili njegova ćerka i zet stranac)... Na kraju je "zaboravni" zet platio neku novčanu kaznu, a deportacija kojom mu je prećeno naravno nikad nije sprovedena...
 
Nije joj istekla boravisna, nju smo uvek produzavali na vreme. Ono sto se desilo je da su joj prilikom stupanja u radni odnos trazili radnu dozvolu koju je izvadila i koja joj je vazila do isteka boravisne vize Februara 2020. Produzili smo boravisnu do Februara 2021, ali iz neznanja i neobavestenosti nismo isto uradili za radnu dozvolu. Kad je trazila potvrdu o primanjima poslali su joj i zahtev da dostavi radnu dozvolu za 2019,2020 (koju nismo uradili) i 2021. Video sam da je u zakonu propisana kazna od 15.000 - 150.000, ali me zanimalo da li mogu da je otpuste ili naprave neki problem sa boravisnom dozvolom sto mi ne bi bilo logicno, ali ajde... Bas je isparanoisala.
 
Nije mi jasno sta ce vam boravisna ako ste u braku... koja glupost...
 
Za državljanstvo je potrebna dozvola za stalni boravak a ona se dobija posle neprekidnih 5 godina sa dozvolom za privremeni boravak.
 
Nije mi jasno sta ce vam boravisna ako ste u braku... koja glupost...
Mozda sam se lose izrazio sa boravisna, misli se na vizu za privremen boravak na osnovu sklapanja porodice koja vazi godinu dana i obnavlja se mesec dana pre isteka prethodne. Obavezno je 3x1g + viza br. 4. Kad se udje u 4g onda moze da se podnese zahtev za stalno nastanjenje nakon kojeg moze da zatrazi drzavljanstvo koje moze a ne mora biti odobreno. Koliko sam ih razumeo proces za stalno nastanjenje moze da traje i do godinu dana gde mup nesto proverava...

@Zeha

Zena mi je iz Tunisa. Vec je izrazila zelju da hoce da promeni ime i prezime, ali to je moguce tek kad joj odobre drzavljanstvo.

E sad neka polu informacija od njenog drustva da neki novi zakon ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo pa u slucaju da hoce nase, mora pod navodnicima da se odrekne njenog. Nisam se trudio da proverim jer je daleko, ali otom potom.
 
ne mora da se odrekne, to je jedna od olakšica kada se drzavljanstvo stiče brakom. Tako je kod nas, ne znam za Tunis.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Poslodavac je trebalo time da se bavi. Dosta je velika kazna koju propisuje Zakon o zapošljavanju stranaca:


Član 28. stav 2:

Zahtev za produženje dozvole za rad podnosi se najranije 30, a najkasnije pre isteka roka važenja prethodne dozvole.

Član 34:
Novčanom kaznom od 800.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice - poslodavac, ako:

7) ne podnese zahtev za produženje dozvole za rad u propisanom roku (član 28. stav 2);


Nisu zanemarljive ni za stranca, pod uslovom da to što nije produžena sud tumači tako da nije prijavljena.

Član 35

Novčanom kaznom od 15.000 do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj stranac, ako:

1) se zaposli suprotno odredbama ovog zakona (član 9. stav 1);

Član 9

Zapošljavanje stranca ostvaruje se pod uslovom da poseduje vizu za duži boravak po osnovu zapošljavanja, odobrenje za privremeni boravak ili stalno nastanjenje i dozvolu za rad, ako ovim zakonom nije drugačije utvrđeno.
 
Pozdrav svima, prelistao sam temu i koliko vidim, nema pitanja u vezi poreza na dohodak građana, tnadam se da postoji neko u ovoj temi ko može da mi pomogne. Mislim da sam dobro pohvatao logiku, ali bih ipak da proverim sa nekim ko ima iskustva u čitanju i tumačenju zakona.

Ja sam zaposlen za stalno kod poslodavca i po tom osnovu se za mene plaćaju PIO, Zdravstveno i NZP doprinosi. Želim da napišem i prodajem knjigu u elektronskom formatu, što je vid dodatnih prihoda, van radnog odnosa. Sa obzirom da sam ja sam napisao tu knjigu, prema članu 52 Zakona o porezu na dohodak građana, svi prihodi koje ostvarim se smatraju prihodom na osnovu autorskih prava. Osnovica za porez je jednaka bruto prihodu umanjenom za troškove, u mom slučaju normirane troškove koji su definisani članom 56 istog zakona.
U tom članu 56 je poprilično nabacano koji procenat normiranih troškova smem da oduzmem iz bruto prihoda, ali po mom tumačenju: "...za naučna, stručna, književna i publicistička dela...." se oduzima 43% od bruto prihoda.

Posle, na poresku osnovicu se primenjuje 20% poreza i 25,5% doprinosa za PIO (Zdravstveno i NZP se ne plaćaju, pošto sam prijavljen po drugom osnovu).

I ovde dolazim do pitanja, pre svega da li sam dobro razumeo ovaj zakon? I kao drugo, sa obzirom da svoju knjigu prodajem samo u elektronskom obliku preko svog sajta, ja nemam nikakav autorski ugovor ili nešto slično, da li sam ovde u nekom prekršaju (i da li ovo može da utiče na ostvarivanje prava na normirane troškove od 43%)? Koliko vidim, nigde u zakonu se to ne navodi, pa bih samo to da proverim sa nekim ko ima iskustva u oblasti.

Ja sam već imao neke prihode u prethodnom periodu i prijavio sam porez na portalu ePorezi po ovoj formuli i nije bilo nikakvih problema, ali bih voleo da znam da li je sve u redu dok ne krenu prihodi malo intenzivnije i dok ne bude veći prekršaj (ako ga ima).

Hvala unapred svima na pomoći!
 
Nazad
Vrh Dno