Šta je novo?

Blic za Sony MIS (Multi Interface Shoe)

mighty78

Slavan
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruke
3,547
Poena
270
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-14600K / Thermalright Burst Assassin 120 RGB
Matična ploča
Asus TUF GAMING B760M-PLUS WIFI
RAM
32GB (2* FURY Beast 16GB 5600MHz DDR5)
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT 12GB
Storage
ADATA SX8200NP 2TB / ADATA SX8200NP 2TB / Samsung 860 EVO 1TB / WD Gold 6TB
Zvuk
Marantz SR3001 / Monitor Audio Bronze BR5 / Sony MDR-DS6500
PSU
Seasonic Focus GX-850
Kućište
Antec NX200M
Monitor
MSI G32CQ5P
Miš & tastatura
HP X220 Gaming / BlitzWolf BW-KB2 Gateron yellow optical
Laptop
HP Elite Dragonfly G3
Tablet
Samsung Galaxy Tab S6 lite
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S23+
Pristup internetu
  1. Optički internet
Tražim neki blic za Sony MIS (Multi Interface Shoe).

Ništa profi i sa cenama većim od vrednosti mog A6000, ali bih ipak gledao ako može da ima HSS.

Jel ima neko iskustvo i kakvo je mišljene o Godox blicevima?

Varijanta 1: Godox TT685s blic koji može da radi i kao on camera sa HSS i kao kontroler i kao off camera slave.
Cena je ~110€ na Ebay/AliExpress-u (+PDV i carina koliko mi uzmu) ili kod nas u lokalu za 165€, ali tu imam 2 god. garancije što mi je OK i možda vredi tu doplatu u odnosu na čekanje, još kad se doda carina i sl ..

Varijanta 2: Godox kontroler X1T-s (40€) + Godox TT600s (~60€) off camera slave-ovi (mogu da rade i kao on camera, imaju MIS, ali bez HSS, samo manuelno tada).

Praktično za cenu jednog TT685s mogu da uzmem X1T-s kontroler i dva komada TT600s i da imam HSS na celom sistemu.

Jedino što ako nekad zaželim da blic koristim kao on camera bez da nosim kontroler i druge jedinice, onda radi samo kao manuelni blic, ali s druge strane imam daleko fleksibilniji sistem i ako mi jedna komponenta crkne, uvek će mi jedan blic raditi.

Po Youtube i sl. vidim da ta kombinacija radi OK, ali su to uglavnom kratki opisi posle par dana korišćenja, niko ne kaže kako mu se sistem pokazao na duže, jel ima nekih bubica i sl.

Nažalost, Sony MIS blicevi su poprilično skupi, pogotovu jače varijante, a ovi Godox-i deluju kao OK varijanta za amatersku upotrebu.
 
Update:

Budući da nisam našao neko alternativno rešenje, poručio i danas mi stigao TT600s. Za nekih 20 dana, sa carinom i poštarinom izašao ~80€, tako da i nije prevelika ušteda u odnosu na kupovinu u lokalu. Dolazi sa sasvim OK futrolom i stand-om. Kinezi spakovali i gomilu sitnica - softbox veličine 10x15cm, folije u boji, neke trakice, krpice, rukavice ... gomilu stvari koje sam bacio u fioku :)

1a.jpg
2a.jpg
3a.jpg

Blic sasvim lepo izrađen, deluje kvalitetno, ali to ćemo videti na duže staze. U odnosu na A6000 je stvarno ogroman, bole ruke posle dužeg vremena, ali sam se više s njim igrao van kamere, kao optical slave za pop-up blic na aparatu.

Jednostavan za upotrebu, mada mi je prvi put da se igram sa manuelnim blicem (tj. bilo kojim sem ugrađenih bliceva).

Prilično je jak, boje sa njim mi deluju odlično za nešto slikano uz upotrebu blica.

Na hotshoe-u je max. sync speed kod mene na A6000 1/250, preko toga se javljaju crne linije, za OS je 1/160 zbog ograničenja pop-up blica.

Moguće ga je okretati 360 stepeni vertikalno i 90 stepeni na gore, ima ugrađen difuzor i mali bounce card, tako da je vrlo lak za podešavanje.

Sa Eneloop BK-3MCCE 1900mAh baterijama recharge za 1/1 je malo preko 2s, za 1/64, 1/128 deluje trenutno.

Uzeću i X1T-s trigger ovih dana, da probam malo kako radi HSS.

U principu zadovoljan kupljenim, samo još da naučim da ga pravilno koristim :)
 
Poslednja izmena:
Update 2: uzeo u subotu X1T-S i od tada se konstantno mučio - kad je blic na telu sve radi OK.

Kad stavim da ide preko X1T-S, niti blic radi kada je blizu tela, niti je WB dobar, slike ispadaju podeksponirane ako se koriste identična podešavanja kao kada je blic na telu, što je suludo.

Probao sve moguća podešavanja na aparatu, menjao onih par funkcija na blicu, ništa ne pomaže, mogu da se dobiju OK slike, ali uz baš dosta truda.

Hteo danas da vratim u radnju X1T-s (ili da ga alternativno zveknem o zid), ali se setim i pogledam da na Godox sajtu ima download sekcija i tu novi FW za triger. Stavio na X1T-S poslednji, v14 koji rešava sve te probleme - sada radi kako treba.

Ovo pišem da ukoliko se neko odluči na sličnu kombinaciju (X1T-S + TT600/TT685/V860II...) odmah uradi FW upgrade na trigeru, da se ne muči.
 
Nazad
Vrh Dno