Šta je novo?

Skylake-E, Skylake-X i ostali budući Intel Enterprise procesori

Slinus je slinus, ali treba li dva puta pogađati šta je blurovano? :D

 
Čemu to Slinus? Više puta je rekao sta misli i o Appleu i Intelu i nVidiji. LMG je dovoljno veliki da ne mora da živi od day one review sample-ova koje mu salju proizvođači, već neko vreme sve recenzije su sasvim na mestu.

Inače retko glup potez Intela, ovo i nije namenjeno mainstreamu niti se preorderuje prvog dana. Nije da nismo znali da će Threadripper 3 biti brži, a sniženje sa 1999 na 999$ dovoljno govori o tome u šta Intel misli o sopstvenom proizvodu.
 
Nebitno je uopste sta Intel misli o svom proizvodu, vec sta testovi kazu.
Sto se snizenja tice, tek se sada vidi kolika je zarada Intela bila prethodnih godina. Klempavili su koliko su mogli.
AMD ima 40-45%, koliko sam citao, Nv 60-90%, a prema ovome Intel preko 100%.
I 40% je mnogo, a kamoli 100%.
Sto si veci, to vise klempavi.
 
Je l' ima x299 nekih realnih prednosti u odnosu na x570?
 
U svemu je losiji osim mozda sto ima vise slotova za RAM pa te 128Gb izadje jefitnije ako ih kupis u 8 stapova nego u 4 stapa. 32Gb stapovi su dosta skuplji od 16gb
 
@imbaqq
Nisu iste platforme.
X299 koristi cetvorokanalnu memoriju, dok desktop (u ovom slučaju x570) imaju dva kanala.
Drugačiji PCB, drugačiji vrm, mada je na x570 vrm na poviše modela mnogo poboljšan, u odnosu na x470.
Ovo je x299 tema, a isti u odnosu na TR3000(sa kojim treba da se poredi), nema nikakvih prednosti, makar tako testovi kažu.
 
Zato što je imbaqq pitao za razliku.
Naravno da nije za poređenje.
 
Pitao covek pa sam rekao
ali svakako X570 platoforma je razmunija od x299
 
Ostatak Cascade Lake X ponude:

 
Pitam iz ugla cistih performansi jer koliko sam video 10980xe je 250 dolara skuplji od 3950x ali ne opravdava tu cenu u brzini. U najvecem broju slucajeva su rame uz rame a gledajuci cene platformi, nije bas mala razlika za novcanik ili se ta razlika moze uloziti u neku drugu komponentu viseg kvaliteta. Ja sam u procesu sklapanja masine za svoje potrebe (arhitektura i vizualizacija u v-ray i ps) i pokusavam da nadjem najbolji balans za performanse/ulozeno s obzirom da sam resio da idem na jedan gorepomenuta dva procesora pa hocu da vidim sta je toliko vredno da me intel izadje prilicno vise.
 
Uzmi 3950x bez razmisljanja ako sklapas novu masinu. Ako se ne varam i sledeca generacija ce biti podrzana na am4 soketu tj. Ryzen 4000 serija. Sa 3950x si miran i za sledeci upgrejd.

Nema mnogo logike sklapati novu x299 masinu jer se sa ovom serijom 10000 procesora gasi i nece biti podrske za sledecu. Ja recimo imam jednu masinu 7900x na x299 ploci i meni je skroz logicno da uzmem 10980xe. Ako ti budzet pak dozvoljava definitivno idi na nove Threadrippere, Vray voli puno jezgara :).
 
EOUu_2OVAAEAT6W.png:large


EOUu_2QUwAA0j9v.jpg:large
 
Intel je postao pain in the ass i totalno bez ideja...Videcemo sta će se desiti kada negde na kasnu jesen Intel bude objavio Enterprise Icelake-SP procesore, navodno će imati do max 38 jezgra i, najzad, PCI-E 4.o podrškom(u potpunosti). Samo, to će biti interesantno videti kako će Intel pozicionirati cene, ne može više onako u nebesa, kao dosada....

Očekuje se zajednička objava sa drugom generacijom Intel 3D Point tehnologije, posle više od 4 godine od objave prve generacije. To je vrlo bitno za industriju.


Po meni, apsolutno nema smisla da LGA 2066 bude uopšste više u opticaju, već trebaju probati da što je moguće pre izbace njegovog naslednika, kojki će biti baziran na Ice Lake arhitekturi. Ako će Intel Enterpsrise Ice Lake-SP biti na sasvim novom LGA4189 socketu, očekujem i ovde značajnu promenu, jer se mora podržati kako PCI-E 4.0 i druge nove tehlonogije. Procena da će broj pinova biti oko 2300, 2350.
 
Eaty4wQWAAI5awx.jpg


Eaty4wWWsAAJWtW.jpg


EazJ5csUcAQOIOb.jpg


Ice Lake moguće u septembru:

tLvgGX1.png
 
ohhh, zar nisi mogao da daš link za ovo, font je toliko loš i baš se loše čita....ajd, molim te, daj nam link ovde.

Da, moguće da će biti u septembru, ali ko zna, možda je realnije polovina oktobra-početak novembra.


https://www.techpowerup.com/268560/...-optane-memory-pcie-4-0-ssds-and-fpgas-for-ai


Cooper Lake je samo medju-korak, mislio sam da je otkazan, jer se tako govorilo pre koji mesec. Ovo je malo iznenadjenje, danas. Prava stvar će, naravno, biti tek Icelake-SP.
 
Poslednja izmena:
Mogli bi oni da preskoče par koraka, pametnije im je. Pa onda da izbace novu i dobru stvar.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Prava stvar izlazi tek krajem 2021, Saphire Rapids. E tek to ce vratiti Intel potpuno u igru !

Danas je izasla vest da je prvi prototip ukljucen i da kao sad ima status "working prorotype".
 
Cooper Lake je samo medju-korak, mislio sam da je otkazan, jer se tako govorilo pre koji mesec. Ovo je malo iznenadjenje, danas. Prava stvar će, naravno, biti tek Icelake-SP.

Cooper Lake je za 4 socket-a, Ice Lake 2 socket-a.

vzXDeCS.png


Prava stvar će jedino biti, kad se odmaknu od SkyLake-a.
 
Eto sta se desava kada se jedna kompanija uspava na lovorikama, i još se toliko prevari u proceni za 10 nm proces, sami su sebi napravili ovu situaciju da postanu praktično ne-inovativni i spavači...

Da AMD nije napravio revoluciju sa Ryzen-om, ne bismo mi od Intela ni ovo videli...
 
Teorije zavere kazu da se oni tako dogovoaraju da prepustaju jedni drugima trazista :d
 
 
Nazad
Vrh Dno