Šta je novo?

DOS software

Kratak pregled editora za DOS. Testirano na IBM PC/XT sa 8088 na 4.77mhz.

I increasingly find myself wanting to write more and more on my IBM PC/XT. No doubt some of the reason is due to nostalgia, with the sound/feel of the keyboard and the look of the screen, but mostly it's because I'm still coding 8088 assembler for fun and it's a pain in the ass, even with a network card, to transfer code/text/whatever between the 8088 and my other systems.

http://www.oldskool.org/guides/texteditors
 
Poslednja izmena od urednika:
@bocke - ok, ali ne postoji 8-bitni DOS. 8088 je interno 16-bitni, i sav MSDos softver je od početka 16-bitni.
 
Nisam ulazio previše u razlike imeđu 8088 i 8086. Samo sam automatski pretpostavio da je 8088 8-bitni. Pogledao sam sad i 8088 koristi 8-bitne magistrale podataka, ali podržava iste 16-bitne komande kao 8086. Dakle, apsolutno si u pravu. :)

Elem, ovde govorimo o softveru. Dakle, zamenite "za osmobitni dos" sa "koji rade na 8088". Može tako?
 
Poslednja izmena:
Pa može. Mada sam te već prijavio policiji za gornju grešku, pa će vidimo šte će javni tužilac da kaže:)
 
Ispravljeno

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Inače, zaboravih da napišem utisak o postavljanju stvari na Internet Arhivu.

Nažalost, tamo vlada anarhija. Nemaju nikoga ko sortira nova postavljanja pa je lista najnovijih postavljanja prepuna moderne piraterije za Mac i Windows. Neki ljudi koriste Internet Arhivu za file sharing, a njihov tim to ne snakcioniše. Forum je pun neodgovorenih postova vezanih za brisanje, premeštanje ili izmenu loše postavljenih opisa. Izgleda da moderatori ne postoje. Čak ni prijave pogrešne kategorije izgleda niko ne gleda. Eno, moja prijava za moj pogrešno postavljen post stoji već duže vreme.

Što se tiče moderisanja, čak ni ne primaju ni prijave za nove moderatore. Ako kliknete na link za volonterisanja, to je vezano za fizičko volonterisanje u centrali Arhive u Americi. A online interfejs ko šljivi.
 
Inače, zaboravih da napišem utisak o postavljanju stvari na Internet Arhivu.

Nažalost, tamo vlada anarhija. Nemaju nikoga ko sortira nova postavljanja pa je lista najnovijih postavljanja prepuna moderne piraterije za Mac i Windows. Neki ljudi koriste Internet Arhivu za file sharing, a njihov tim to ne snakcioniše. Forum je pun neodgovorenih postova vezanih za brisanje, premeštanje ili izmenu loše postavljenih opisa. Izgleda da moderatori ne postoje. Čak ni prijave pogrešne kategorije izgleda niko ne gleda. Eno, moja prijava za moj pogrešno postavljen post stoji već duže vreme.

Što se tiče moderisanja, čak ni ne primaju ni prijave za nove moderatore. Ako kliknete na link za volonterisanja, to je vezano za fizičko volonterisanje u centrali Arhive u Americi. A online interfejs ko šljivi.

Da, najbitnija organizacija na internetu nema novcanih sredstava ni za hardware ni za ljudstvo vec duze vreme!

Jedini lek za ovaj krsh od weba sto imamo jeste web.archives.org jer omogucava document revision pregled za koji su veliki "naucnici" valjda mislili da je nepotreban kad su dizajnirali web ... :(
 
Za ljubitelje DOS softvera, na pleasuredome.org.uk se nalazi set od 5 torenata (EXO DOS) sa ukupno 425GB DOS igara, sve razvrstano po kategorijama. Pa ko voli, nek' navali!
 
@bocke - ok, ali ne postoji 8-bitni DOS. 8088 je interno 16-bitni, i sav MSDos softver je od početka 16-bitni.
Nešto tražio na Wikipediji i slučajno se dohvatim MSX članka. Odmah sam se setio ove teme. :)

Zapravo, 8-bitni DOS postoji. MSX-DOS je upravo to - MS DOS 1.x port na Z80. Iako je po sisteskim pozivima sličniji CP/M kako bi bio "kompatibilan" sa CP/M softverom kao što su Wordstar, Turbo Pascal, DBase i Multiplan. Ali korisnička školjka (command.com) je gotovo ista kao DOS. Čak podržava i autoexec.bat.
 
@bocke : u pravu si, svaka čast gde to iskopa. Do nedavno nisam ni bio svestan koliko je MSX projekat bio uvezan sa Microsoftom. Možda nema ni mesec dana kako sam gledao neki clip o istorijatu MSX i shvatio to. Ipak, jasno je da ovde pričamo pc-kompatibilcima, zasnovanim na x86 platformi, i o MS-DOSu koji se izvršava na njima.
 
Svakako. Ali bilo mi je interesantno pa rekoh da podelim. ;) Interesantno je i da je port radio Tim Paterson koji je, u neku ruku, otac MS DOS-a. Koliko sam upoznat, on je u to vreme radio u MS-u. Oni su ga zaposlili ubrzo nakon što su kupili njegov 86-DOS.
 
Nego da se vratimo na temu. :)

Naravno, broj novog DOS softvera je vrlo mali u vreme 64-bitnih mašina. Ali nešto se ipak povremeno dešava na sceni. Nešto od softvera izdato ili ažurirano u prethodnih godinu dana:

DOjS - DOS Javascript interpreter namenjen programiranju igara
LoveDOS - Ograničeni port LUA bazirane "Love" platforme za razvoj igara na DOS.
DOSBox-X za HX DOS Extender - Posebno kompajlirana verzija DOSBox-X emulatora provučena kroz HX DOS Extender i njegovu Win32 emulaciju - omogućava igranje igara koje zahtevaju starije grafike/zvučne karte na modernim mašinama koje podržava HX DOS Extender.
IA-16 GCC toolchain - 16-bitni toolchain za GCC za razvoj 16-bitnog DOS softvera. Dostupan za DJGPP i Linuks.
DOS Subsystem for Linux - Omogućava pokretanje neizmenjenih Linuks programa na DOS-u.
AMB - Hypertext E-book format za slabašne mašine (uključujući čitač i alatke za razvoj e-knjiga)
Minibox - Skup Unix-olikih alata u jednoj exe datoteci slično Busybox-u na Linuksu.
Links - Port Links web browsera na DOS (DJGPP). Uključuje i grafički interfejs.
Mpxplay - muzički plejer za DOS i Windows. Podržava veliki broj formata i pluginove.
Freepascal - najnovija verzija 3.20 i dalje podržava DOS
NASM - najnovija verzija 2.15.05 i dalje podržava DOS (32-bitni)
DJGPP - Port GCC-a na 32-bitni DOS. I dalje se održava. Nedavno je portovan GCC 10.
Bloček - Unicode editor teksta za DOS u VGA grafičkom režimu. Nema direktnu podršku za srpski, ali podržava neke znake kroz druge jezike (Češki/Slovenački, mislim).
Doszip Commander - Klon Norton Commandera koji podržava gvirenje u zip arhive (i druge sa plugin-ovima). Dostupan je takođe i za Windows.
MGRX 1.3.4 - Nova verzija multi-platformske grafičke biblioteke. Takođe dostupna za DJGPP (32-bitni DOS).
HWiNFO 6.12 - Nova verzija DOS verzije dijagnotičke alatke HWINFO
mTCP - Nova verzija mTCP - implementacije TCP/IP za 16-bitni DOS. Autor je Majkl Brutman koji je i admin VCF foruma.
DWED - Novi tekst editor za programere. Još u razvoju (?).
Fasttracker 2.11 -FastTracker 2.10 sa ispravljenim bagovima.

Pored toga, Microsoft je u prethodnih nekoliko godina objavio nešto svog retro softvera pod open source licencom. Tu su uključeni i verzije 1.x i 2.x MS DOS-a, GWBASIC, MS Word 1.x za 16-bitni Windows (2.x +) i Winfile (Win 3.x i Win NT 3.x file manager) u verziji za Windows NT (verovatno verzija 5.x). Potražite njihov github repo za više informacija.

Još neke stvari su postale open source, uključujući SvgaBGI - SVGA grafički drajver za Borland Turbo Pascal/Turbo C++ i programi Erica Taucka, uključujući Wolfware Assembler i Toddy (poboljšana zamena za doskey).

2020-te je objavljena 1.3 RC 3 verzija FreeDOSa. A ažurirana je i SvarDOS FreeDOS distribucija.

To je to za sad. Budite mi pozdravljeni. :)
 
Stigao sam još malo da čačnem po SezamFile CD-ovima koje je Žarko uploadovao. Još jedan (meni) zanimljiv domaći DOS program. U pitanju je dijagnostički program MDINFO. MDINFO podrazumevano prikazuje samo sažeti pregled, ali ako se pokrene sa opcijom /meni prikazaće i bogatiji tekstualni interfejs (na slikama). Testiran za sada samo na DOSBoxu.

MDINFO

mdinfo.png mdinfo02.png mdinfo03.png

mdinfo04.png mdinfo05.png


Evo jos jednog programa tipa SYSID. MDINFO je pisan za licnu upotrebu
tako da se nemojte obazirati na malo nepregledan ispis. MDINFO je proizvod
mog dugog bavljenja ovom temom (relativno dugog :)))).

!!!!! PROGRAM KORISTITE NA SVOJU ODGOVORNOST !!!!!

AUTOR NE SNOSI ODGOVORNOST ZA BILO KAKVU STETU NASTALU KORISCENJEM
OVOG PROGRAMA

Program se nalazi na disku 1 kompilacije SezamFile Leto 1997.
 
Kutija je ostavio ovaj link u posebnoj temi:


- brdo lepo sortiranih programa za DOS.
 
Vezano za Doszip:

Razvoj DOS verzije je obustavljen pre nekoliko godina. Sada se razvija samo Windows verzija. Izvršna datoteka i dalje sadrži i DOS verziju, ali je ona ostala na verziji 2.55 iz 2016-te.

Arhivu starijih izdanja možete naći ovde: https://www.ibiblio.org/pub/micro/pc-stuff/freedos/files/util/file/doszip/old/.

Izmena

Nevezano za DosZip:

FreeDOS je krajem prošle godine objavio novo RC izdanje 1.3 RC5:

Ne postoji ChangeLog pa pretpostavljam da su u pitanju samo ažurirane verzije komponenti i novi instaler (ovo je polu-šala: iz nekog razloga Jim Hall voli da za svaku verziju napiše novi instaler).
 
Poslednja izmena:
Najnoviji FreeDOS kernel i freecom command.com zamenu možete skinuti odavde:


Naravno, kernel uključuje sys.com tako da se lako može instalirati ili ažurirati iz postojeće instalacije.

Poslednje verzije, u vreme kad je ovo pisano, su:
  • Kernel 2.43 (maj 2021)
  • Freecom 0.85a (jul 2021)
 
Još jedna skorija novotarija. Izvorni kod za PC GEOS je objavljen pod Apache Licencom.

PC GEOS je počeo kao PC port GEOS grafičkog okruženja, da bi kasnije pretvoren u low-cost low-requirement grafičko okruženje sa kancelarijskim paketom za starije PC računare. Poslednje komercijalne verzije su se prodavale pod imenom Breadbox Ensemble. Postojala je i okrnjena probna verzija.

Izvorni kod i poslednju binarnu izgradnju možete naći u GitHub repou:

Lista poslednjih izmena u repou se nalazi ovde:

Par sličica jedne od poslednjih verzije Breadbox Ensemble:
 
DOSZIP
Vezano za Doszip:

Razvoj DOS verzije je obustavljen pre nekoliko godina. Sada se razvija samo Windows verzija. Izvršna datoteka i dalje sadrži i DOS verziju, ali je ona ostala na verziji 2.55 iz 2016-te.
Nidud je upravo objavio verziju 2.57.

Pretpostavljam da je ovo real-mode verzija pošto je ime fajla doszip-2.57Dos16.zip.

YUEDIT

Pominjao sam YUEDIT koji je dolazio uz 1997/1998 PC Press/Sezam CD kompilacije. Postavio sam ga na Internet Arhivu, zajedno sa GIF fajlom koji ilustruje upotrebu:
yuedit.gif


Adresa na IA je ovde:
 
Poslednja izmena:
Vezano za novu verziju DOSZIP-a pomenutu koji post iznad: DOSZIP 2.57 podržava 286 i proširenu memoriju, ali ne radi na 8086, ako je verovati DOSBox-X emulaciji 8086. :)

dz_000.png
 
Posle je Nidud objavio još nekoliko DOSZIP 2.x izdanja za DOS, od kojih je poslednja 2.61.

Pored toga, objavio je i novu verziju za Windows - 3.61.

Šta se tačno promenilo je teško reći pošto dnevnik izmena (changelog) ne postoji.
 
FreeDOS 1.3

Pre par dana (20.02.2022.) je i zvanično objavljen FreeDOS 1.3. Pored ažuriranog softvera, novina (starina?) za ovo izdanje su i floppy verzije instalera. Dostupne su instalacione diskete za 720K [3,5"] (11 disketa), 1,2M [5,25"] (7 disketa) i 1,44M (3,5") medije (6 disketa). Prethodni instaleri su bili samo za CD ili USB stikove. Ovi instaleri i dalje postoje za one koji žele da instaliraju FreeDOS na novijim računarima. Pored ažuriranog softvera, 1.3 sadrži i 8086 kernel sa podrškom za FAT32. Više o tome u zvaničnoj objavi:

The new FreeDOS 1.3 is now available for download! This contains a bunch of great new features and improvements since the 1.2 release, including: new FreeCOM 0.85a, new Kernel 2043 and an 8086 version with FAT32 support, floppy Edition now uses compression and requires about half as many diskettes, the return of networking, some new programs and games, many many many package updates, some updates and improvements to NLS, improved install process, especially with the MBR, some support to automatically set the COUNTRY.SYS information, improved CD initialization for the boot media and installed system, .. and much, much more! Download FreeDOS 1.3
Check the Readme for more details. You'll need 20MB to install a "Plain DOS system," or about 275MB for a "Full installation including applications and games." You can find other optional packages on the BonusCD. For a list of everything included in FreeDOS 1.3, including what's installed and what's available to install, read the release report file.
I'm very excited for FreeDOS 1.3 - THANKS TO EVERYONE for your help in making this new release! The new FreeDOS 1.3 reflects all the hard work of everyone who wrote code, translated messages, edited documentation, tested new versions, offered support, and all the other things that go into a new version. I can't thank everyone here, but I can try to list a few names: Jerome, Tom, Ralf, Eric, Aitor, WIlli, thraex, Alain, Anton, Arkady, Bernd, Jack, Ercan, Imre, Igor, James, Joe, Laaca, Mark, Mateusz, Gregory, Nagy, RayeR, Rugxulo, Shane, Mercury, Uwe, Gregory, .. and everyone! THANK YOU!

Izvor

Preuzimanje
 
Šta se tačno promenilo je teško reći pošto dnevnik izmena (changelog) ne postoji.

Evo je lista promena iz poslednje DOS arhive (2.63):
Changes in 2.63 - 2 Mar 2022
- extended country-specific date format

Changes in 2.58 - 15 Feb 2022
- added country-specific date format

Changes in 2.57 - 12 Feb 2022
  • changed "Jump" to "Skip" in Delete dialog
  • fixed color issue in Move dialog
  • fixed issue with pipe command -- unzip -hh | more

Changes in 2.55 - 9 Apr 2015
- fixed bug in colour setup -- updated default colours for Edit/View

Changes in 2.54 - 5 Nov 2014
- fixed bug in reading .ZIP files created using backslash
versions up to 2.24 handle this but not later versions

Changes in 2.53 - 6 Oct 2014
- removed the .\DOC directory -- %DZ% == %DOSZIP%
syntax highlighting settings is moved to DZ.INI
history is moved to DZ.CFG -- now a text file
  • Note: New INI entries 00= --> 0=
  • Default CPU is now .186
 
Zapravo, 8-bitni DOS postoji. MSX-DOS je upravo to - MS DOS 1.x port na Z80. Iako je po sisteskim pozivima sličniji CP/M kako bi bio "kompatibilan" sa CP/M softverom kao što su Wordstar, Turbo Pascal, DBase i Multiplan. Ali korisnička školjka (command.com) je gotovo ista kao DOS. Čak podržava i autoexec.bat.

Uh, ova poruka mi već duže vreme bode oči ;) tako da sam, kao vlasnik jedne MSX mašine, poželeo da svoja iskustva podelim sa vama :)

MSX i MSX2 su neuspeli japanski pokušaji da postave nekakav de fakto standard kućnih računara. Više poznatih japanskih firmi udružilo se sa tom idejom. Prvolansirani ;) MSX računari nisu bili CP/M kompatibilni, mada su bili organizovani oko Z80 i pratećih čipova. (Zanimljivo je da su imali isti ili vrlo sličan zvučni čip kao i Amstrad 464). BASIC interpreter i operativni sistem (to je tada bilo "ucelo" :) pisao je Microsoft. BASIC je bio veoma nalik na inače veoma kvalitetan GWBASIC, jedino je imao vrlo bogate ekstenzije u pogledu grafike i zvuka. Bili su podržani sprajtovi, njihova kolizija mogla se detektovati svojevrsnim "interaptom" u bejziku, i, uopšte, bila je milina programirati ove računaljke. BASIC je bio dovoljno moćan da su u njemu mogle da se pišu igrice koje su nadilazile neka ostvarenja za konkurentske računare (ZX Spectrum, Commodore 64); tako sam i ja piskarao štošta za svog vernog :) Canon V-20.

Ono što mi je tada veoma nedostajalo bilo je to što u svom okruženju nisam imao nikoga sa sličnom mašinom, radi razmene iskustava i / ili programa. Zato sam morao saam da krpim i neki primitivan monitorski program, assembler i još nekoliko "kalauza" :)

Ipak, stečeno iskustvo mnogo mi je značilo kasnije, bez obzira na to što nikako da pronađem posao mikroprocesorskog programera :(

Budući da nisu tržišno uspeli, Japanci su lansirali varijantu MSX2, koja jeste bila CP/M kompatibilna, i koja je imala taj MSX-DOS. Međutim, ni dvojka nije opstala duže, valjda zato što se prekasno pojavilia, ili zato što nije bila podržana od insostranstvene ;) i domaće literature i časopisa... Sećam se da sam o mom vernom MSX-u nailazio tek poneku vest (dužine jedne rečenice ili čak i pasusa) svaka tri-četiri broja, u vreme kada se nadugačko i naširoko pisalo o ZX-u i C64...

Što se kaže -- ostalo je istorija...
 
MSX i MSX2 su neuspeli japanski pokušaji da postave nekakav de fakto standard kućnih računara. ...

Budući da nisu tržišno uspeli, Japanci su lansirali varijantu MSX2, koja jeste bila CP/M kompatibilna, i koja je imala taj MSX-DOS. Međutim, ni dvojka nije opstala duže, valjda zato što se prekasno pojavilia, ili zato što nije bila podržana od insostranstvene ;) i domaće literature i časopisa...
Uh, mislim da si malo preoštar prema MSX-u. Skoro 10 godina proizvodnje ne bih mogao zvati neuspešnim. Tačno je da mašine nisu bile svetski hit, ali su imali nekoliko tržišta (pored Japana) na kojima su bili baš jaki (naravno, Jugoslavija nije bila jedno od njih). MSX-DOS je, ako se ne varam, postojao i za MSX1 (posle je napravljena novija verzija za MSX2), ali većina MSX1 mašina nije imala direktnu podršku za floppy, nego se morao koristiti poseban kertridž sa flopi kontrolerom.
No, bila je jedna niša gde su se "masovno" koristili i kod nas, neki su imali ugrađen genlock i bili su popularno rešenje za kućno titlovanje VHS filmova po raznim video klubovima.
 
Postojao je disk-operativni sistem i za MSX, ali je samo MSX2 bio CP/M kompatibilan.
 
Jedan vrlo informativan link za retro PC/DOS teme:
 
Nazad
Vrh Dno