Šta je novo?

DOS software

mmicko

Slavan
Učlanjen(a)
16.10.2008
Poruke
20
Poena
304
Pozdrav svima,

Da li neko ima kojim slucajem CD-ove sa sredine 90-tih sa DOS programima. Ja sam imao samo jednu kolekciju koja je vrlo ogranicena. Na zalost na net-u se bas i ne moze naci mnogo toga. Simtel diskovi su naravno dostupni ali nista komercijalno.
 
Mislim da negde imam SezamFile ili kako su se već zvali diskovi, ali moram da pogledam da li su još u životu. Mada, koliko se sećam, to su mahom već bili win programi...
 
Najbolje sto sam ja nasao na net-u je MSDOS-Programs-and-Utils-byCHMP oko 250MB MSDOS software-a. Vise me interesuje komercijalni software a ne igre. To sa Sezam-a je uglavom sve na SIMTEL-u i sve je freeware.
 
Nadjoh jos jednu interesantnu kolekciju. Naravno na ruskom sajtu, proguglajte VertusWare i ovo je prvi pogodak.
 
Nešto od toga je objavljeno i naknadno kao freeware. Recimo:

Pacific C
Turbo C/C++/Pascal - Određene verzije
Desmet C/PCC
Aztech C
OpenWatcom
PC GEM
Lotus Magelan
Aurora
EasyWord
EasyBase
Think Thank
Visicalc
AsEasyAs
Breeze


Sledeća Google pretraga bi trebalo da bude dobra početna tačka: [GOOGLE]"formerly shareware" "ms dos"[/GOOGLE]. Te stvari se obično ne nalaze u shareware arhivama.

Još jedna stvar koja se ne nalazi u arhivama su noviji projekti relativno malog broja DOS/FreeDOS entuzijazista. O tome se može naći na "DOS ain't dead" forumu, FreeDOS mailing listi i DJGPP usenet grupi.

DR DOS wiki najvećim delom više nije aktivan, ali i dalje ima korisnih informacija. Interesting DOS software lista sadrži informacije o dosta novijih DOS projekata (nastalih ili ažuriranih u poslednjih desetak godina). Free software for DOS se više ne održava (originalni autor je preminuo), ali sadrži odličnu arhivu DOS softvera u različitim kategorijama, uključujući i neke koji su ranije bili komercijalni, ali su naknadno objavljeni kao freeware ili open source.

Očigledno, postoji velika količina komercijalnog softvera koja nije javno dostupna. Nešto od toga je dostupno po abandonware/piratskim sajtovima ali postoji velika opasnost da su te stvari osakaćene, imaju cracktroe ili na drugi način nisu "originalne". A ko nije oprezan, postoji teoretska šansa da zakači i neki DOS virus. :D Čak se i ne zezam. U Internet Arhivi ima par piratskih CD kompilacija koje bi teoretski mogle da sadrže štetočine. :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da negde imam SezamFile ili kako su se već zvali diskovi, ali moram da pogledam da li su još u životu. Mada, koliko se sećam, to su mahom već bili win programi...

Žarko, imam mali predlog oko toga. Možda ne bi bilo loše kopirati te CD-ove (Sezam ili bilo šta drugo od domaćih shareware kompilacija) u ISO ili BIN + CUE format i uploadovati u Internet Archive Shareware CD Collection. Rado bih se i sam priključio da nisam već pobacao gotovo sve CD-ove pre neku godinu. :( Čak sam imao i par CD-ova iz sredine devedestih...
 
Žarko, imam mali predlog oko toga. Možda ne bi bilo loše kopirati te CD-ove (Sezam ili bilo šta drugo od domaćih shareware kompilacija) u ISO ili BIN + CUE format i uploadovati u Internet Archive Shareware CD Collection. Rado bih se i sam priključio da nisam već pobacao gotovo sve CD-ove pre neku godinu. :( Čak sam imao i par CD-ova iz sredine devedestih...
OK, potražiću ih, pa ako nađem, prebaciću.
 
Hvala. :) Ne bi bilo loše da imaju i malo stvari sa ovih prostora u arhivi.
 
Mislim da sam vec spominjao http://www.giffer.com koji vise nazalost ne radi ali postoji arhive na http://web.archive.org/web/*/http://www.giffer.com

Na tom sajtu je neko napravio arhivu GOMILE fajlova koje su se svojevremeno razmenjivale preko BBSova. Stvarno IMPRESIVNA arhiva softwarea, slika, tekstualnih fajlova... svega! Ako se vratite dovoljno nazad na web.archive.org naci cete i adult GIFove :)
 
Ekstra. :)

Bacio sam pogled na sadržaj. SF97 sadrži DOS (Disk1) i Windows (Disk2) softver. SF98 disk 2 sadrži samo Windows softver. Sadržaj nije mnogo drugačiji od Simtel arhive. Ali ima nekoliko izuzetaka, uključujući posebne oblasti za YU raspored tasture, fontove i konverziju rasporeda i nekoliko domaćih demo/shareware programa (ovo drugo pogotovo u DOS kolekciji).

Nije baš 100% isto kao Simtel tako da je interesantno. :)

Izmena:

SF97 sadrži i elektronske verzije prvih 27 brojeva PC Pressa.
 
Tek sad sam skapirao da su to oni diskovi koje si pominjao ranije u temi. Hvala. :)

Imaš li možda slike diskova? Skenirano ili uslikano?
 
Imao sam prilike da malo detaljnije pregledam sadržaj i moram reći da me je prvi utisak prevario: nije u pitanju kopija Simtela. Prilično solidna kolekcija koja sadrži stvari i kojih nema na Simtelu.

Već sam pomenuo da sadrži i nešto domaćeg softvera za DOS. Nešto od toga je jako zanimljivo.

Na primer, YuEdit. U pitanju je DOS tekst editor koji podržava uređivanje teksta koji podržava našu latinicu i ćirilicu. Editor ima alate za konverziju iz i u nekoliko DOS/Windows YU rasporeda. Takođe omogućava dinamičku promenu fonta iz latinice u ćirlicu. Autori su Smiljanić Milutin i Milivojević Vladan.

yuedit.png

Bliski rođak YuEdita je MiEdit koji se može preuzeti odavde. Opcije i izgled su vrlo slični, a delo je jednog od dva autora YuEdita. MiEdit bi trebalo da nativno podržava različite kodne rasporede, ali to nisam detaljnije testirao.

miedit.png

Izmena:

Samo da dodam: testirano pod Dosbox-om na Linuksu.
 
Poslednja izmena:
Имам ја неколико Сезам дискова, не сећам се када су почели да излазе али сигурно имам првих пар година. Ако некоме значи, мислим да и даље могу да приступим Сезампро FTP серверу (ако то још увек ради) а није немогуће и да на неком харду имам скинуто све што је на том серверу. На поменутим дисковима је углавном део садржаја тог сервера, требало би да има и старих програма за Атари/Амигу и слично.

Имам и гомиле разних дискова из тог периода, само је потребно да нађем мада мислим да знам у којој су тортиљи.
 
Kad su diskovi u pitanju: to bi bilo odlično, hvala. :) Moj predlog za te stvari je Internet Arhiva. Bilo bi korisno, ali ne i neophodno (ako nemaš vremena ili mogućnosti), uslikati ili skenirati CD (štampani deo gde se vidi ime i broj časopisa) i ako ima neki štampani umetak (iako su uglavnom bile bele papirne futrole u opticaju).

Samo bi bilo najbolje da to budu diskovi koji trenutno nisu u opticaju (i koji su van štampe). Ovo su stvari koje PC Press još uvek prodaje: http://prodavnica.pcpress.rs/. Ako nešto od toga ima diskove, najbolje je to izbegavati.

Sezam (BBS) još uvek postoji u nekom obliku? Da li ftp server sadrži i datoteke sa starog SezamaPro BBS-a? Ako sadrži nove fajlove to nije interesantno sa "retro" stanovišta. :)

Neko mi je pominjao da ima backup starog Sezama (Sezam.net - prethodnica SezamPro-a), ali nažalost nisam uspeo da dođem do toga. To bi bilo interesantno arhivirati. Rekoh možda nije loše pomenuti pa ako neko ima mogućnosti... :)
 
Па могу и да усликам и скенирам, само да их нађем пошто ми се то вуче по собама уз осталих више хиљада разних дискова са разним садржајем. ;) Једино могу да обећам да ћу да се сетим овога па када натрчим на неки од ових, онда ћу да пријавим шта сам нашао.
Не знам да ли су ови још у продаји тј они су ионако ишли уз неке бројеве часописа али ко зна о којим бројевима је реч.

Мислим на СезамПро, требало би да BBS још увек постоји али одавно нисам свраћао тамо. Тачније, док сам користио њихове услуге, годинама није било порука па сам 5-6 година касније проверио и ништа се није променило. На серверу и јесу само стари фајлови, то се одавно није ажурирало. Сад сам погледао и нема тих фајлова, изгледа да је отишло са старим хардом. Ајде да проверим да ли и даље све постоји.

Мислим да могу да нађем бекап SezamNet-a, само што он није био претходница SezamPro-a, радили су паралелно неко време. Прво је постојао Сезам, онда се једна екипа одвојила и кренула са СезамПро варијантом а онај први је у Бигзу наставио да ради под новим именом СезамНет. Престао је да ради негде на јесен 1999. или можда 1998. године, отприлике када је угашен и часопис Рачунари.

Е да, ја сам модерисао фајл сервер на СезамНет-у па знам мало више детаља од оних општепознатих. ;)
 
Проверио, BBS постоји али ми делује да десетак година није било нових порука. Мрзи ме да се присећам команди да проверим када је написана последња. FTP такође постоји а на први поглед најновији фајлови су из ~2004. године. Све у свему око 14GB фајлова од чега на Windows отпада 11GB. Сад ћу све да довучем на хард.
 
Nije frka. Kad se setiš i uhvatiš vremena. :)

Što se tiče Sezama. Sjajno. :)

Ja sam otkrio Sezame nakon "razvoda". Imao sam pristup i Netu i Prou, ali sam više vremena provodio na Netu (1997-1998). Ne znam. Moj utisak je bio da je SezamNet bio naslednik Sezama. Mada je to možda malo subjektivni utisak iz onog vremena. Pro ekipa je opravdano nastavila dalje. Koliko se sećam (ti sigurno znaš više :)) SezamNet i Računari su se godinama održavali samo zahvaljujući entuzijazmu malog kruga ljudi. Bigz je bio krajnje nezainteresovan.

Moj problem sa Pro-om je bio što mi se učinilo da su promenili fokus. PC Press mi je delovao više kao poslovna publikacija namenjena IT upravnim kadrovima (akcenat na poslovni deo priče), dok su mi Računari delovali kao tehnička publikacija namenjena IT kadrovima. Mada kad se gledaju moderni IT časopisi, sve je manje hands-on uputstava. 90-ih je bilo uobičajeno da postoji odeljak o programiranju sa primerima u C/C++/Javi/Pascalu/JavaScriptu, itd... Danas je akcenat na opisnim tekstovima i recenzijama.
 
Poslednja izmena:
zapravo, krajem osamdesetih je bilo uobičajeno da postoji odeljak o programiranju sa listinzima u asembleru, pascalu, o čemu li se već konkretno radilo. kad smo malo deblje zagazili u devedesete, tako se pomerio fokus svih računarskih magazina sa prosečno naprednog korisnika na potpunog duduka.

vremenom je to samo postalo sve više i više očigledno.
 
Ne znam. Moj utisak je bio da je SezamNet bio naslednik Sezama. Mada je to možda malo subjektivni utisak iz onog vremena. Pro ekipa je opravdano nastavila dalje. Koliko se sećam (ti sigurno znaš više :)) SezamNet i Računari su se godinama održavali samo zahvaljujući entuzijazmu malog kruga ljudi. Bigz je bio krajnje nezainteresovan.
Не може да се дефинитивно подели, Про је хтео комерцијалније, са мало више приватног улагања (и наравно зараде) што са Бигзом није баш могло па су отишли. Са једне стране, покретачи и аутори свега на старом Сезаму су направили Про а у Бигзу је остало оно што је било на почетку па оба могу да буду наследници. СезамНет је имао и један пуч са насилном променом екипе али се о томе не зна много. ;)
Тачно је ово о ентузијазму, ја сам им годинама говорио да траже нешто јер ако не траже и добију, све ће да се угаси и нестане. Они су се стално надали нечему ... све док се стварно није угасило. Оно што сам ја радио је било више успутно и без неког трошења али је било њих неколико који су стварно црнчили да све то ради, без икаквог одговора од Бигза ... и то није могло да траје. Да су мене послушали, или би поново радило како ваља или би било угашено много раније, остало је неколико практично бачених година.
 
Hvala na dodatnim informacijama. :)

Da se vratimo na softver: javi ako nešto od toga postaviš. Hvala. cheers
 
Bilo bi korisno, ali ne i neophodno (ako nemaš vremena ili mogućnosti), uslikati ili skenirati CD (štampani deo gde se vidi ime i broj časopisa) i ako ima neki štampani umetak (iako su uglavnom bile bele papirne futrole u opticaju).
Imam samo iskrzane papirne kesice, te ih nisam fotografisao, ali diskove jesam:
sezam97-1.jpgsezam97-2.jpgsezam98-2.jpg

Upload na mojoj konekciji je prilično slab, trebalo mi je oko dan da stavim ona 3 imidža, pa ako imaš nešto bolje, slobodno ih stavi na Internet Archive.

Imam priličnu količinu diskova koji su dolazili uz časopis Digital. Ako nekoga interesuje, može ih dobiti.
 
Nisam znao da ti je to tolika gnjavaža. Izvini na cimanju. :)

Postavio sam na Internet Arhivu. Samo im je upload zeznut (totalno neintuitivan) pa nije postavljen u ispravnu kategoriju. Postavio sam temu na njihovom forumu pa će valjda premestiti. Ako ne, moraću da ih cimam na mail.

https://archive.org/search.php?query=subject:"sezamfile"
 
Poslednja izmena:
www.pleasuredome.org.uk ima kolekciju od 46GB DOS softvera (mislim da su samo igre, ali nisam siguran), pa koga interesuje, može se prijaviti i krenuti da skida... (ja moj ratio čuvam za druge stvari, sorry).
 
Koga zanima MS DOS softver, ima još par kolekcija na Internet Arhivi. Jedna od njih je i:

PC Retro Pack

Ova kolekcija sadrži i naslove koji su kompatibilni sa 8-bitnim MS DOS računarima (zasnovanim na 8088 kao originalni IBM PC).

https://archive.org/details/PcGameRetroPack1988
https://archive.org/details/PcRetroPack1990
https://archive.org/details/PcRetroPack1991
https://archive.org/details/PcRetroPack1992

Izmena:
Mislim da je bilo i dodataka za "PC kompatibilnost" za druge "kućne" računare tog doba koji su bili zasnovani na 8088.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno