Šta je novo?

Nagli padovi FPS i gpu usage 270x

nikolaf7

Slavan
Učlanjen(a)
18.11.2005
Poruke
2,168
Poena
390
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600, Lc cc 120
Matična ploča
Gigabyte B550m ds3h
RAM
2x8gb ddr4
GPU
Asus 1060 6gb
Storage
WD i Samsung SSD, Toshiba HDD
Kućište
Bitfenix Shinobi
Miš & tastatura
G502 hero
Mobilni telefon
Samsung A34
Konfiguracija iz potpisa - na 10-15min igranja mi naglo padne fps na jednocifren broj, prvo se cuje ventilator kartice kako spusti obrtaje i skoro istog trenutka igra zamre na par sekundi.
Mislio sam da je do igre(ROTTR), medjutim i na Far Cry primal i BF1 isto se desava. Obrisao sam drajvere sa ddu(nisam u safe modu doduse) i stavio zadnji ali opet isto.

Napravio sam mjerenje u afterburneru, vidi se kako potone fps i gpu na 0:zgran:
Untitled.jpg
Untitled 2.jpg
 
Konfiguracija iz potpisa - na 10-15min igranja mi naglo padne fps na jednocifren broj, prvo se cuje ventilator kartice kako spusti obrtaje i skoro istog trenutka igra zamre na par sekundi.
Mislio sam da je do igre(ROTTR), medjutim i na Far Cry primal i BF1 isto se desava. Obrisao sam drajvere sa ddu(nisam u safe modu doduse) i stavio zadnji ali opet isto.

Napravio sam mjerenje u afterburneru, vidi se kako potone fps i gpu na 0:zgran:
Pogledajte prilog 208589
Pogledajte prilog 208591

Proveri kako je hlađenje, 92c max je no bueno :/
 
Kako da ga provjerim? Vent se bas cuje u igrama ko i kad sam je uzeo

Sent from my Z5
 
Koje kućište i kakav je protok vazduha
 
Takodje proveri, vrlo verovatno ti se kartica napunila prasinom, pa se teze hladi!
 
Protok je top, shinobi kuciste sa 4 120mm ventilatora....igrao sam se sinoc sa 3dmarkom i uderclockom na 1000mhz (1070 je default) i custom vent semom ali ne ide ispod 81c.

Danas sam je rastavio i skroz ocistio, zamenio pastu ostao mi pun spric od cc120 kulera, izvrtio sam 3-4 puta za redom 3dmark i drzala se na 64c, tek na zadnjem prelazu dostigla 66c max[emoji2]
I to sve na default kloku i auto vent.

Ostaje jos da probam u igrama hoce li i dalje da trotluje


Sent from my Z5
 
Poslednja izmena:
Evo probao sam BF1, kartica je mnogo hladnija ali opet zabada, ne znam sta da radim vise

Untitled6.jpg
 
Daleko sam od nekog strucnjaka,ali,pretpostavljam da si odradio standardnu proceduru sa rollback-om starijih drivera za gpu-uz pomoc DDU,ili AMD Cleanup utility-a(kod mene radio bolje:D)...Imas li neku drugu kartu za testiranje-to bi bila najbolja opcija?Nemam pojma,ali,sledece sto mi pada na pamet je merenje 12v grane na napajanju,s tim sto bi u tom slucaju,verovatno imao i vecih problema od toga.
 
Poslednja izmena:
Da li si rešio ili saznao u čemu je problem?
 
Temperature su miljama bolje nego pre, bas cudno da tako zabada. Naravno probaj, kao sto je kolega predlozio, predhodne verzije drivera, preciznije probaj minimalne drivere koje zahteva BF1, pa na nize.
 
Instaliraj svez windows to je najbolje resenje pa vidi sta se desava...Mozda si zakacio neki virus koji ti trosi resurse graficke...
 
Da,ovde na ovim screenshot-ovima zabrinjava 1 stvar,koja se,izgleda,ponavlja-Gpu i Cpu throttle koji se poklapa sa padom fps-a.Sem onih koraka koje sam spomenuo u 1-om postu(sem napajanja,to za sad,ne pije vodu-sistem ne pada),i ta reinstalacija sistema mozda ne bi bila losa,ali,kao jedan od krajnjih koraka.Pretpostavljam da kolega sumnja na neki "nestasni" backdoor miner bundleo-van sa torrentom,mozda?To je posao za Av.
 
Pa da mislim na miner-e :) av moze da pomogne ali ne moze nikad da obrise 100% miner-e sad taj miner moze da udje i dok instaliras neki program sa neta ne mora da znaci da je usao preko torrenta i najbolje je fresh install pa ako je opet sve isto nosi u servis nema ti druge...
 
Ah ko ce novi sistem dizati:mad:

Nasao sam malo vremena sad da se igram, prvo sam u safe modu obrisao najnovije hotfix drajvere pa instalirao predzadnje crimson. Opalio sam par partija, u jednoj mi nije zakucavalo, u drugoj jeste ali nije padao gpu klok ko juce:trust:

Untitled7.jpg

Da je neki miner valjda bi vise radio, ne samo na par sekundi?!?

Mozda bios noviji od kartice da flesujem?
 
Poslednja izmena:
Pa sta ti fali da stavis novi windows imas SSD koji instalira windows dok kazes keks da imas HDD koji instalira windows sat vremena pa da te i razumem...Samo bekapuj podatke i instaliraj svezi sistem najbolje resenje...Mozes sve vazne podatke da stavis na HDD i posle kad instaliras novi windows podaci na HDD-u ce i dalje biti tu :)
Sve ti je to kocka danas ekstra radi sutra vec ne ja bi instalirao nov windows ali kako hoces...
Miner moze da se aktivira kad god hoce...
Pa ne bi fleshovao ali mozes da pokusas...
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam hitmena preko antidenuvo i morao bi opet da ga platim ako reinstaliram sistem, kad ga predjem onda cu, sad mi ostaje jos stare drajvere da probam

Sent from my Z5
 
vidjao sam svakakve ******stine sa krimsonom, zato ti i kazem. posle 4 bsoda u jednom danu (zbog pregrevanja graficke) sam odustao od krimsona, iako je proslo vise od godinu dana od prve verzije. vratio se na 14.nesto, dok se nisam otarasio toga i uzeo nevidiju, da ne boli glava.
pokusaj, mnogo te manje kosta no sistem i ostalo.
 
Nesto mi deluje da je preveliki CPU Usage na tom i5 4460 procu, krece se u proseku oko 80 - 100%, znaci da je na granici mogucnosti.
Mislim, da ne bi trebalo da se muci taj procesor sa tom grafom na toliko velikom i konstantnom cpu usage.......morao bi taj procesor da lagano pokrece tu grafu, na mnogo manjem cpu loadu......Ako imas Tomb Raider 2013 , odradi bench koji je gpu bound i onda pogledaj zauzece procesora, ne bi trebalo da je visoko....
Mozda je najbolje resenje, kao sto je i receno, novi Windoows i onda probas kako sljaka, da vidis da li ce se ponovo manifestovati slican problem.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, ja kad sam instalirao bf1, reko ajde i drajvere da stavim, vent je bio na 30% jer je driver nekakvom magijom ugasio custom i auto iz AB i grafika je uspela da dostigne tek 83C u bf1 (mada je to bilo na default/medium podesavanjima bez AA) i grafika nije pravila probleme.

Ja bi na tvom mestu proverio da li neki proces zauzima CPU kada pokrenes igru/igre bar sto se softverskog dela tice. I da ako koristis nesto novije od 16.7.2, proveri da li ti se zaglavljuje clock control (ne radi 2D mod/zero core ili kako vec hoc da nazoves, kaon i OC) nakon dxva, s obzirom da ovih dana amd driveri imaju sa tim problemkad su pitcairn i tahiti u pitanju, a to moze lako i da utice i na sam fps jer driver ne funkcionise normalno.

Sto se starog TR tice, to je odlicna ideja posto on prakticno i ne koristi CPU sa 270X. Naravno, uvek moze da koristi i furmark na par minuta, ili recimo cak i occt psu stres (furmark + cpu stress).
 
Poslednja izmena:
+1, možeš na one poslednje pre crimsona - mislim da su 15.7.1, meni su super radili, dok mi je sa crimsonom i PES 2016 bagovao...
 
Poslednja izmena:
Stavio sam bio 15.10 zadnji katalist ali nije radio BF sa njima pa sam stavio novije....opsade nema vise BF pa cu da isprobam ovo sto ste pricali.
TR sam presao i obrisao, moram ga ponovo skinut

Sent from my Z5
 
Uradio sam 2 bencha Tomb raider sa starim drajverima
TR1.jpg

I jedan sa poslednjim
TR2.jpg
 
Sta znam, sad se vidi, dok je gpu usage na oko 99%, sada nema padanja klokova ?

I, vidi se dosta manji cpu load procesora. Dok kod onih drugih igara, cpu load je konstantno na preko 80 - 90%. Ovaj Tomb 2103., je procesorski najmanje zahtevan. Cudi, da je u drugim igrama, toliko 'uposljen'.

E,sad, mozda su to procesorski zahtevnije igre ( BF1, i ROTTR, jesu procesorski zahtevni ), pa je logicno da i u tim igrama, cpu load bude visi. Ali, bi trebalo da ovaj procesor bude dovoljan snazan, da sasvim lako potera ovu grafu.

Ako imas mozda GTA V ( voznja kroz grad ) ili Witcher 3 ( konjem kroz Novigrad ), gde su ove scene, procesorski mozda i najzahtevnije od svih igara, pa, ako mozes da probas, da vidimo, koliko je zauzece procesora.
Deluje, kao da je ovaj i5 4460 nesto malo botleneck u odredjenim situacijama, iako ne bi trebalo da je tako....:trust:
 
U tim odredjenim situacijama je prakticno svaki i5 malo bottleneck.
 
Mozda je problem nizak turbo klok, iako je grafa nije nesto preterano zahtevna i jaka i za neki FX 8320 procesor ?

Opet, ne bi trebalo da ima 'padanje' fps-a, sa ovom grafom i ovim procom, ali, ipak kada je zauzece procesora iznad 80 -90%, desava se obaranje fps-a, dok ovde kod Tomb 2013, nema padanje fps-a, dok je gpu load na oko 99% i cpu usage na nekih 50 - 60%...
Ipak je kod AMD grafa u DX11 modu, izrazen i odredjeni CPU overhead kroz drajvere, na nekoj NV kartici ( jacine kao i 270X ), verovatno bi ovaj procesor bolje sljakao...
 
Poslednja izmena:
Ovo je Tomb 2016, mislio sam da ste taj rekli da probam

Sent from my Z5
 
Okey je, bench nije nesto cpu zahtevan, vise je gpu orjetisan. CPU bound scene su u Sibiru, kolko se secam....

Probaj malo gameplay iz same igre, na pocetku nije nesto procesorski zahtevna igra, ne bi trebalo da bude obaranja fps-a....
 
Poslednja izmena:
Padao je ponekad dok sam igrao, isto kasnije na Primal

Pustio sam sad unigine heaven malo da vrti, iz nekog razloga je oborio klok na 1020 tokom testa
unigine.jpg

Pasce reinstal windowsa cim predjem hitmana, no nemam puno vremena za igru ovih dana
 
Poslednja izmena:
Ako obara klok kod Heaven, onda nije do procesora, jer je ovaj test 99% gpu bound,.....sto se vidi, cpu usage je oko 15 - 20%.

Ipak, na kraju, me opet buni onaj visoki cpu load od preko 80% ( u prvom postu sto si postavio ). Mislim, da ne bi trebao da bude toliko visok. Neko moje iskustvo koje sam stekao tokom testiranja proceva i grafike, cpu load bi trebalo sa tim procom i tom grafikom, da se krece u gpu situacijama oko tih 20 -30% i u nekim cpu situacijama, oko 40 - 60%.
Probaj sa tim novim windows', verovatno ce biti bolja sitauacija....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno