Šta je novo?

Windows 10 - 100% disk usage misterija?!

BitrAtE

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
24.08.2003
Poruke
4,904
Poena
925
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7800X3D @ DeepCool LT520 WH
Matična ploča
Gigabyte B650M AORUS ELITE AX
RAM
32GB Kingston FURY Renegade DDR5 RGB DDR5-6000 CL32-38-38 @1.35V
GPU
Gigabyte AORUS RX 7900 XTX ELITE 24G
Storage
Kingston KC3000 2TB + 1TB / Seagate BarraCuda 3TB 2.5"
Zvuk
NZXT Relay 2.0 + NZXT Subwoofer @ AudioQuest DragonFly Black v1.5 / Steelseries Arctic 1 Wireless
PSU
Corsair SF750 80 PLUS Platinum
Kućište
Jonsbo D31 Mesh SC White
Monitor
Dell G2724D 27" QHD 165Hz
Miš & tastatura
Razer Pro Type Ultra & Razer Viper Ultimate Mercury
Ostale periferije
C1 55" & PS5 & Q990B
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S24 Ultra
Pametni uređaji
Huawei GT2 Pro...
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Dakle 3 Asusa imamo u firmi. U pitanju je ASUS VivoBook Pro N752VX-GC106D. Na njima je sve licencirano (Windows 10 i dodatni software). Ovaj na kome ja radim imam par mjeseci i od starta je radio odlicno, toliko dobro da sam odustao od nabavke SSD diska jer nije bilo potrebe. Druga dva koja su stigla za kolege prije neki dan su od starta imala problem da se butuju po par minuta i da nakon sto se butuju disk usage zakuca na 100% i notebookovi rade ocajno. Spusti se taj usage posle nekog vremena ali svako malo se penje na 100% i generalno rade ocajno.

Naravno, odmah mi na pamet pada da su stigli sa losim diskovima, testiram diskove i sve pokazuje da je u redu. Ponovim par puta cistu instalaciju, odmah zakuca na 100% bez ikakvog dodatnog software-a instaliranog, bez drivera cak.
Ajde reko stigla neka losa serija kad juce ovaj moj koji je radio savrseno pokupio neki update, restartujem i vidim podize se presporo, ajde reko mozda instalira update u pozadini. Posle mucnog boot-a imao sam sta zateci, i meni se javlja ovo 100% zauzece :S::wall:

Laptop odjednom pocinje da radi ocajno, vuce se bukvalno boot traje po nekoliko minuta. Ajde reko da nadjem koji je to update i da ga obrisem, vjerujuci da cu tako rijesiti problem medjutim u dijelu gdje je lista instaliranih updateova, pokazuje da su instalirana samo 2, sto je naravno notorna laz jer Windows 10 svako malo instalira neki update a sistem je instaliran prije nekoliko mjeseci jos. Obrisem jedan update, ovaj drugi mi ne dozvoljava, resetujem racunar i nista naravno, drzi jos zauzece, vuce se. Sjetim se system restore-a, vidim da mi je zadnja tacka prije nekoliko dana sacuvana, odlicno reko, odradim to kad novo iznenadjenje. Nisam rijesio problem a i neka to nego neke datoteke sto sam taj imao i dalje su mi na desktopu a po pravilu restore me morao vratiti na nekoliko dana prije :wall:

Instalirao sam 8.1 i posle sat vremena koriscenja radi odlicno, nisam primijetio jace zauzece i reko da ga pregazim desetkom i tako probam da "zeznem sistem" ali djavola, nista nisam napravio. Da napomenem da sam sve probao od predloga na internetu, od gasenja windows search, superfetch i BiTS servisa pa do "Show me tips from Windows 10" Mislim, ne bi trebao nista od ovog da diram, valjda bi to trebalo sve da radi kako treba "bez otvaranja haube" ali eto, probao sam. Dzaba, ne pomaze nista. Vidim na netu da ima mnogo problema sa ovim ali bas niti jedan odgovor nisam nasao a da opisuje tacan uzrok ovog problema, a resenja se svode na ovo gasenje servisa koje sam spomenuo.


Par puta sam nosio u ovlasceni servis laptopove, prave se mutavi, kao oni testiraju svojim nekim programima i ustanovili su da su notebookovi skroz ispravni, ne znam vise sta da radim, da li iko mozda ima jos neki predlog?!
 
Evo šta kaže:

4ea0b0f891ef43b2bcf6a3d4e78f93c3.jpg


Sent from my SM-G930F
 
Jesu li sa ssd+hdd kombinaciji? kazu da ima bag u toj kombinaciji.
Tipa ssd sistem a neke aplikacije na hhd, navodno ako su na ssd sa sistemom ne koci i ne "drlja".
 
Nije, samo je hdd 1tb. evo kompletnog screenshota. Da napomenem da je i bios notebooka up to date.

61caed7cdcbd113d58d2452ed6d2fd2c.jpg


Sent from my SM-G930F
 
Kucaj na google "Windows 10 lite" to je modovana desetka sa iskljucenim dosta stvarima.
 
da li si rešio problem? Pitam zato što ja imam identičan problem ...
 
Imam kombinaciju SSD i HDD i nikada nisam imao ovaj problem. U pitanju je masina iz potpisa.
 
Poslednja izmena:
Imam kombinaciju SSD i HDD i nikada nisam imao ovaj problem. U pitanju je masina iz potpisa.

Moguće da je razlog što ja imam amd platformu i da tu nešto ne štima sa optimizacijom??? Mogu samo da nagađam jer poznato mi je da neki drugari koji takođe su na inetlu nemaju taj problem koji ja imam ...
 
Verovatno ti je loš hardver, do savršenog sistema - windows 10 sigurno nije.
 
Poslednja izmena:
Verovatno ti je loš hardver, to savršenog sistema - windows 10 sigurno nije.

win 10 od samog početka mi je radio sasvim korektno do AU nakon čega mi se i ispoljava ovaj problem, a da li je savršen sistem to ne mogu da tvrdim ali jeste ok je ja sam zadovoljan ...
 
Moguće da je razlog što ja imam amd platformu i da tu nešto ne štima sa optimizacijom??? Mogu samo da nagađam jer poznato mi je da neki drugari koji takođe su na inetlu nemaju taj problem koji ja imam ...

Probaj najnoviji AMD SATA drajver za tvoj controller, ili, ako vec imas isti, probaj sa generickim drajverom sto dolazi uz OS.
 
Samo da se zameni sata driver i sve ce proraditi !!1


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sve ti je ispravno.
Instaliraj windows 7 i uzivaj.
Windows 8.1 je mutant,a desetka na hdd-u tom ocigledno non-stop nesto sljaka i trebace vremena da se hard stabilizuje.
Naravno,ono najvaznije,pre svega toga OCISTI KONTAKTE NA HDD-U :D
 
Probaj najnoviji AMD SATA drajver za tvoj controller, ili, ako vec imas isti, probaj sa generickim drajverom sto dolazi uz OS.


To sam mislio da uradim probaću sa amd catalyst on bi trebao da povuče drajvere obzirom da mi je ploča sa amd čipsetom.
 
Nije los ni w8.1 po meni je bolji od w7 oseti se razlika u radu korist w8.1 !!!
 
Sve ti je ispravno.
Instaliraj windows 7 i uzivaj.
Windows 8.1 je mutant,a desetka na hdd-u tom ocigledno non-stop nesto sljaka i trebace vremena da se hard stabilizuje.
Naravno,ono najvaznije,pre svega toga OCISTI KONTAKTE NA HDD-U :D

:D nemam nikakavih kontakata na HDD ali ako nesto nadju osim Tare Rid :p neka im je sa srecom
 
@BitrAtE
Dva puta sam ti napisao da postaviš skrinšot od disk taba u Resource monitoru, oba puta džaba.
Po onome što si postavio jesi imao zabagovan windows update, da si postavio skrinšot iz disk taba znalo bi se još sigurnije ali i ono što si okačio dovoljno upućuje na uzročnika drljanja po hardu.

P.S. Nisi jedini, relativno čest problem na win 10.
 
Poslednja izmena:
@TosaNS
Kod mene za sad stabilno skoro 48h. :) Uradio uninstal sata drajvera(Asmedia SATA Controller Driver) koji sam imao,i skinuo ovaj http://support.amd.com/en-us/download/chipset?os=Windows 10 - 64 (41MB) Ekstraktovao ga i odradio update iz Device Managera.Brovsuj instaler na dir. gde je paket raznih drajvera.Kod mene pre par pokušaja klasična instalacija nije davala rezultate.Imao sam dnevno i do 20-etak frizova od po 20-etak sec.Sad radi.Ovako izgleda posle instalacije.
Untitled.png
Pozz. i Srećno
 
@BitrAtE
Dva puta sam ti napisao da postaviš skrinšot od disk taba u Resource monitoru, oba puta džaba.
Po onome što si postavio jesi imao zabagovan windows update, da si postavio skrinšot iz disk taba znalo bi se još sigurnije ali i ono što si okačio dovoljno upućuje na uzročnika drljanja po hardu.

P.S. Nisi jedini, relativno čest problem na win 10.

Poolmakeru svaka čast za potpis hteo sam da ti se zahvalim i napišem to u PP da je to ono što sam dugo tražio po netu čist ISO 10th2 zadnje apdejtovan pre avgustovskog ažuriranja :D, a što se tiče skrin šota pokušao sam ali ne zabeleži ništa značajno jer u tom momentu kada se desi taj usage hit komp ne reaguje tj. ja mogu samo mišem da pomeram kursor po ekranu ali ništa više od toga nakon što prođe taj momenat loodila sve se vrati u normalu i mogu da uradim PS ali nema tih procesa više, jedino da uradim u sekund nakon toga pa da okačim taj skrinšot. Još jednom thx na odličnom potpisu koji mi je bio od velike pomoći.
 
Poslednja izmena:
@TosaNS
Kod mene za sad stabilno skoro 48h. :) Uradio uninstal sata drajvera(Asmedia SATA Controller Driver) koji sam imao,i skinuo ovaj http://support.amd.com/en-us/download/chipset?os=Windows 10 - 64 (41MB) Ekstraktovao ga i odradio update iz Device Managera.Brovsuj instaler na dir. gde je paket raznih drajvera.Kod mene pre par pokušaja klasična instalacija nije davala rezultate.Imao sam dnevno i do 20-etak frizova od po 20-etak sec.Sad radi.Ovako izgleda posle instalacije.
Pogledajte prilog 210461
Pozz. i Srećno

Mislim da to i mene zeza obavezno javi ako sve bude ok pa da probam i ja isti recept. Ako je to to onda da ponovo na svom kompu dignem 10ku :)

hvala drugari na pomoći ;)
 
Poslednja izmena:
Molim, zgodna je alatka.

Ono je bilo namenjeno pokretaču teme, on je imao dugotrajna drljanja po hardu koja je očigledno uzrokovao zabagovan windows update.

Ne mora da znači da je i kod tebe isti uzročnik.
Nisam te najbolje razumeo.
Ti u stvari kažeš da imaš toliko kratka zauzeća hdd-a da nema ništa prijavljeno, ne prijavljuje se proces koji ih uzrokuje?
Ili da se sistem napola smrzava (možeš samo miš da pomeraš)?
Ili nešto treće?
 
Molim, zgodna je alatka.

Ono je bilo namenjeno pokretaču teme, on je imao dugotrajna drljanja po hardu koja je očigledno uzrokovao zabagovan windows update.

Ne mora da znači da je i kod tebe isti uzročnik.
Nisam te najbolje razumeo.
Ti u stvari kažeš da imaš toliko kratka zauzeća hdd-a da nema ništa prijavljeno, ne prijavljuje se proces koji ih uzrokuje?
Ili da se sistem napola smrzava (možeš samo miš da pomeraš)?
Ili nešto treće?

Da upravo tako kada se desi taj random problem sa disc usage koji traje 10ak sekundi ja praktično ne mogu ništa da radim na kompu za to vreme vidim da ssd radi (lampica na kućištu kompa radi i ne gasi se za vreme dok traje taj usage) i kad odem da proverim u sistem menager vidim grafikon da je za to vreme zakucan na 100%. To sve se dešava nakon ovog AU apdejta što je bio u avgustu koliko sam saznao to je bio problem za koji je ms znao i koji je trebao biti rešen narednim hot fixom ali sam hteo da probam sam naći rešenje za ovaj problem dok čekam hot fix jer se on nije javljao kod svih korisnika nego samo kod određenog broja ... Nisam razumeo da je čovek koji je otvorio ovu temu imao taj problem da mu je zabagovan windows update zabagovan, nego sam video da je pisao o disc usage problemu pa reko da ga pitam da li je rešio problem i kako, u nadi da će mi dati neku ideju, probao sa brisanjem procesa itd ali se problem isto ponavljao, i poslednja opcija mi je da sačekam jedno mesec dana ne bi li se ispravio taj problem i da reinstaliram SATA drajvere ...
 
Poslednja izmena:
Jedina je sličnost 100% disc usage kod vas dvoje, sve ostale okolnosti se razlikuju.
Kod njega je dugotrajnije (i ne usporava sistem na isti način kao kod tebe), njegov problem nije vezan za AU update kao takav, dešava se kod njega na hdd.
Kod tebe imaš povremeno zamrzavanje sistema na ssd disku koje traje desetak sekundi, koje je počelo nakon AU updejta.

Da, po svoj prilici sata driveri (eventualno chipset driveri), koje je zabagovalo nešto u au updejtu.
Sačekaj pa vidi šta kaže spaad pa probaj i druge sata drivere...
 
Kod mene i dalje radi bez problema.:) Danas i juče sam ga baš mučio svačim.
 
Poslednja izmena:
Ok to bi moglo biti rešenje problema sa zauzećem videću da dignem desetku i apdejtujem sata drajvere pa se javim ukoliko bude sve ok.
 
Nazad
Vrh Dno