Šta je novo?

Intel Kaby Lake

A to što većina primeraka može na 5GHz ili čak 5.2GHz za 24/7 upotrebu nije napredak?
 
I dalje mi je neverovatno da neki ljudi ignorišu zvanične objave intela (ili bilo koje druge kompanije) i da su zaprepašćeni što intel (ili bilo koja druga kompanije) nije izbacila proizvod koji oni žele, već proizvod koji su najavili.

Npr. intel je najavio da nema razlike u arhitekturi između Skylake-a i Kaby Lake-a i sada se neki čude što nema razlike u arhitekturi između Skylake-a i Kaby Lake-a.
 
Poslednja izmena:
Ako pod "vecinom primeraka" podrazumevas birane primerke koje su ranije dostavili test sajtovima, onda govorimo razlicitim jezikom. Takodje, od SB naovamo 5ghz za svaki dan i nije neka breaking news...
Tehnicki gledano, svaka generacija posle Sandy Bridge-a jeste napredak, ali koliko je taj napredak vidljiv i isplativ u stvarnom koriscenju kompa, to je vrlo diskutabilno, barem sto se mene tice...
 
Od SB-a naovamo 5GHz je bilo moguće sa golden batch čipovima poput ovog mog.

Sada će bar svaki treći, ako ne i 50% moći na 5GHz sa ~1.3V, a zlatni primerci mnogo više, cenim i do 5.5GHz...vreme će pokazati.

Postoje i drugi izvori osim test sajtova koji takođe potvrđuju da je 5GHz lako dostižno.
 
To je bukvalno i jedina stvar koja mi je interesantna kod 7700K u odnosu na moj matori 4790K, sto ce potencijalno moci 5-5.2GHz za svaki dan.
Fin procesor, ali je vreme da nam u mainstream-u daju neki 6 core :)
 
Zasto ne kazete da tih 5GHz je dostupno samo kad se one bale zamene... A i 24/7 cisto sumnjam, intel cpu su postali dosta nezni.
 
Koje bale? Ako misliš na TIM koji Intel stavlja, takav kvalitet paste ne možeš da kupiš nigde, odlična je.

Problem je u debljini silikona, tj. preveliki je gap izmeđi IHS-a i jezgra i samo zbog toga je potreban delid.

Za 5GHz sa 1.3V ne mora delid, dobar vazdušni kuler je dovoljan. I ovaj 3570K nije delidovan i radi na 5GHz sa 1.35V bez problema.

Ja na vodi očekujem minimum 5.2GHz sa naponom nižim od 1.4V za 24/7, a sa odrađenim delidom i višim naponom...videćemo.
 
Poslednja izmena:
6 godina kasnije ljudi sto su uzeli 2500/2600k jos uvek nemaju neki veliki skok u performansama, eto sta se desi kada nema konkurencije :/
Ako AMD ni sa zenom ne napravi nesto Intel moze i dalje ovako da nas voza :(
 
^
Da bi 2600K mogao da parira 6700K na 4.5GHz, morao bi da radi na min 5.3GHz, a zamisli tek koliki je clock potreban da se nosi sa 7700K na 5+ GHz sa 4000 memorijom(visok clock memorije je takođe poboljšanje koje donosi KL + Z270).

Moj 3570K na 5.2GHz sa 2133 memorijom ima gotovo jednake performanse kao i5-6600K na 4.5GHz sa 3000+ memorijom. Kaby Lake i5-7600K na 5GHz je nedostižan za mene, a prosečni 2500K/3570K koji idu do 4.5Ghz tek nemaju šta tu da traže.

Vreme je za upgrade SB/IB procesora.
 
Ja sam razmisljao u tom pravcu do pre par dana
Ali kada saberem sta dobijem za ulozeni novac nije isplativo i tu je tacka
Mozada jeste nekom ko radi ozbiljnije stavari od igranja igrica mada i tom nekom vise ide na ruku CPU sa 6 ili 8 jezgara
Da se ne lazemo poboljsanje od 3 do 5% u vecim rezolucijama tipa 1440p ne vredi svakako 600 ili vise € koliko bi me kostala nova kofinguracija sa maticnom, CPU i ramom.
 
Poslednja izmena:
Zašto misliš da je vreme za upgrade SB? Meni se čini da može Sandika još dosta da gura.
 
^
Da bi 2600K mogao da parira 6700K na 4.5GHz, morao bi da radi na min 5.3GHz, a zamisli tek koliki je clock potreban da se nosi sa 7700K na 5+ GHz sa 4000 memorijom(visok clock memorije je takođe poboljšanje koje donosi KL + Z270).

Moj 3570K na 5.2GHz sa 2133 memorijom ima gotovo jednake performanse kao i5-6600K na 4.5GHz sa 3000+ memorijom. Kaby Lake i5-7600K na 5GHz je nedostižan za mene, a prosečni 2500K/3570K koji idu do 4.5Ghz tek nemaju šta tu da traže.

Vreme je za upgrade SB/IB procesora.
Performanse? Igrice ili neki koristan sw?! Npr za rad u PS i LR prakticno nema okom vidljive razlike izmedju 3.5/4/4.5ghz. Ima razlike u nekim operacijama ali je to u rangu 2-5%, dakle skoro pa nista. sa druge strane, veoma mali broj ozbiljnog sw-a ume da iskoristi vise od 6 jezgara, skaliranje posle tog broja je jako slabo. Vreme za upgrade sb/ib jos nije doslo osim ako neko zivi od rendanja ili ima kesh pa hoce nesto novije; za sve drugo i sb/ib rade jako, jako dobro...
 
Poslednja izmena:
Za cist gaming i to u vecim rezolucijama nikako nije potrebno menjati cpu.
 
6 godina kasnije ljudi sto su uzeli 2500/2600k jos uvek nemaju neki veliki skok u performansama, eto sta se desi kada nema konkurencije :/
Ako AMD ni sa zenom ne napravi nesto Intel moze i dalje ovako da nas voza :(
Čekajte, ovo je dobro ili loše?
Pa ljudi zar smo toliko ponudili?

Već 5-6 godina ljudi nam omogućavaju da imamo proizvod koji ni po čemu ne zaostaje za najnovijim (osim 20W veće potrošnje). Samo je za hard core gaming potrebno dokupiti VGA (ranije se morala kupovati potpuno nova konfiguracija).

Tehnički, od pojave prvih visejezgarnih procesora hardver nikada nije bio usko grlo. Problem je uvijek bio u softveru koji nije mogao iskoristiti nekada ni 30% mogućnosti jednog 4core procesora, a ljudi su i na to tražili dalja poboljšanja!

Mjenjanje arhitekture i prije nego što je softver iskoristio potencijal trenutne.
Napišu smeće od koda i onda traže od hardveraša da mi donesu arhitekturu koja će to da izvršava 30-40% brže.

Hardveraši upadaju u tu zamku i izlaze im u susret što dovodi do njihove međusobne trke, ne samo na polju procesora nego celokupnog hardvera. Što opet drastično povećava cijenu razvoja i kompanije ostvaruju sve manju dobit, a neke i ne preživljavaju.

Naravno za to vrijeme softveraši (Google, FB, Microsoft,...) zauzimaju top 5 mjesta i nastavljaju sa radom u sve "višim" programskim jezicima.
Pa danas imamo framework-e pisane u drugim framework-cima! Znate li koliko tu ima generičkog koda koji treba kompajlirati, a zatim i izvršiti na procesoru? Najmanje 95%!
A posljednji kompajler napisan od 0 je vjerovatno prije 15 godina.

Sa razvojem novih radnih okruženja sve će otići još jedan nivo više, a već sada ljudi koji postavljaju pola Web sadržaja ne znaju napisati algoritam IF naredbe.

Naravno, svu ovu "umjetnost" programiranja treba izvršiti, a posebno sve te "ideje" prvenstvo smestiti u RAM. Zbog toga je sada 4/8GB standard za memorijski modul u prodavnici, a Office (Word, Excel, PowerPoint) 2017 ima 30% više mogućnosti od Office 97 koji je radio jednako na 64/128 MB.

Do skoro se znalo:
od svakog novog softvera se ne zahtjeva da radi fluidnije i efikasnije nego baš suprotno, a korisnik će dodatnu potrebnu snagu obezbjediti novim i16 procesorom, ako ga na svoju ruku "k(l)okne" na 14GHz, naravno uz podršku od 128GB RAM memorije.

E ova priča je pukla negdje sa raspadom WIntel-a (popularne simbioze MS Windows+Intel) tačnije kada su ljudi iz Intela skontali da u toj saradnji oni dobijaju mnogo manji dio kolača, a dodatno im se poklopilo (slučajno ili namjerno) i loše stanje u AMD koji se preorijentisao na grafičke karte.

Zato ćemo od sada imati potpuno kontrolisani napredak 3-5% sa novim serijama procesora.
 
Desilo se ono što sam i očekivao,malo bolje performanse u renderovanju(zbog podrške za H.265) i to je to.Posebno sam razočaran iGPU,očekivao sam da će barem to poboljšati.Sve više želim da ih AMD protrese malo sa Zenom,kao Nvidiu sa Polarisom.

A kako su to potresli nvidiu sa Polarisom? :d

Eventualno mogu nešto sa vegom, a ako budu takvi i ovde, slobodno mogu da se gase.

Izbacili 480 koji je od 1070 sporiji taman toliko koliko je i jeftiniji, a nvidia je i to poklopila sa 1060 i napunila tržište pre nego što je AMD uopšte i uspeo da ga opskrbi sa rx 480. Kao rezultat toga među gaming populacijom (steam hw survey) nvidia iz meseca u mesec povećava udeo na tržištu, A RX 480 sa udelom ne može da se poredi ni sa GTX 1080.

http://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

DIRECTX 12 GPUS:

GTX 1080 -1.32%
GTX 1070 -2.52%
GTX 1060 -2.79%

RX 480 - 0.66%

1050ti ima duplo veći udeo od rx 470.

Nema šta, potresli su se... Kako bi to izgledalo da se nisu potresli?

Jedino ako rudari iz zemalja trećeg sveta sa jeftinom električnom energijom ne povećaju neki promil, ako je to uopšte još uvek i popularno...
 
Poslednja izmena:
Zašto misliš da je vreme za upgrade SB? Meni se čini da može Sandika još dosta da gura.

Preformulisaću...po prvi put do sada bi upgrade SB-a imao smisla za neke korisnike kojima je potreban snažniji CPU.

Da je prosečan overclock i dalje 4.5GHz kao što je bio do sada, možda i ne, ali KL je definitivno pomerio granicu.

Pored toga, mirnije bih spavao znajući da imam novu ploču i memoriju sa 3 god. garancije.

Mojoj Z77 je istekla pre 6-7 meseci, stara je više od 3 god. O P67 i Z68 da i ne govorim.

Treba razmišljati i u tom pravcu, ne samo o sirovoj snazi.
 
Ja sam pričao o tome da se npr.RX 480 sada skoro izjednačio sa GTX 1060 što se tiče performansi,software su značajno poboljšali i konačno imaju nešto što se može uporediti sa nvidia software-om.Uvek sam imao Nvidia GPU,ali sada bih uzeo RX 470 ili RX 480 pre nego GTX 1050 Ti,GTX 1060.GTX 1050 Ti je preblizu RX 470,a duplo je manji fps u nekim igrama,GTX 1060 3GB je karta koja će moći da se koristi još godinu,dve i to je to,poješće je nove igre zbog toliko malog VRAM-a.Nisam rekao da ih je Polaris uništio,ali su uradili po meni solidan posao.
 
Poslednja izmena:
@rama jedino što kartica 480 sama sebe kupi za manje od godinu dana ;)
 
perfrel_1920_1080.png
perfrel_2560_1440.png


Mislim da ovo vecinu ovde interesuje -Gaming i korist od novog procesora.
https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i7-7700K_vs_6700K_Game_Performance/25.html
 
@goldi Auuuu, gdje ovo iskopa :)
 
Evo i ja da se malo oglasim...

Čitao sam nekoliko testova Kaby Lake 7700K i moram reći da sam vrlo prijatno iznenađen overkloking performansama istoga.

Većina sajtova je vrlo lako izvukla 5 Ghz stabilno, a poneki su uspeli i 5.1 Ghz uz potpunu stabilnost.

Jedino nije uvek navedeno da li su u pitanju Retail ili Engineering Sample primerci procesora.

Sto se Z270 ploča tiče, MSI je izgleda napravio dobar korak unapred što se kvaliteta ploča tice, a takođe i Gigabyte sa AORUS serijom ploča.


Kad je na defaultu zaista nemam sta da kažem, Intel nije smeo sebi da dozvoli da nema nikakvog napretka. Jedino ga spasava što 7700k ima ovoliko dobre overkloking rezultate...

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kasapine, podeli sa Kostom kolko nam dobro radi AORUS BIOS. Sjajan korak unapred :d
 
Jel daje 1.4V na Auto za stock clock? :d
 
Kasapine, podeli sa Kostom kolko nam dobro radi AORUS BIOS. Sjajan korak unapred :d
O da :d Gigabyte je napravio koji korak unapred sto se tice estetike i konektivnosti, ali zato bios par koraka unazad.
Nepregledan do zla boga. Prvo mora da se otvara bar 3-4 menija da se nadje bilo sta, kontrola ventilatora je dosta komplikovana. Dalje kada dodjemo do overkloka, podesite jedno u biosu za mnozilac, on stavi po svome, pa sam iz softwera mogao da podesim nizi mnozilac, ali ne i da ga vratim na visu vrednost, isto vazi i za napon. Podesim mnozilac za jezgro nekako, ali on sam od sebe obori cashe frekvenciju, iako sam podesio zeljenu frekvenciju. Mora dosta da se cacka LLC jer prvih par podesavanja, je beskorisno i dozvoljava da napon pada do 0.05V dok ove pri vrhu daju i do 0.06V preko zeljenog napona pod opterecenjem. Dva od 7 nivoa su valjali, 4 i 5 da ne sara napon mnogo. Trebalo mi je par sati da sve ustelim, ali je navukla 7600K na 5GHz sa 1.310V i cashe na 4Ghz. Ram je radio na 3200Mhz Cl16. Dobre komponente sve super, ali je bios prava muka raditi sa njim.
 
Nazad
Vrh Dno