Šta je novo?

Intel Kaby Lake

U većini igara ne, tako da tvoj i5 u velikom broju igara parira stock R3 i R5 procesorima, a star je 4 godine. Bravo AMD...

Za R7 kapa dole, ali ne za gaming.
 
Da, ali ja ne mogu da pokrenem Overwatch i da udjem u Champ select za LoL, zabada jer je CPU preopterecen, a nije neki preteran load.

R5 je najbolje desavanje na procesorskoj sceni od 2500K.
 
Neće igre tražiti za optimalan rad više od 3-4 thread-a još dosta vremena, bar par godina. To se ne isplati ni sa programerske strane (jer je skupo), ni sa potrošačke (jer je procenat korisnika sa procesorima sa više od 4 thread-a mnogo mali). Čak i u poslovnom pogledu, mali je procenat IT industrije koja profitira od takve procesorske snage.
 
@Space Beer
Poredimo procesore iz suprotnog tabora.

@ivanbass1
Pa dobro, isto bi bilo i sa R3, a ni G4560 ne zaostaje mnogo.
R5 je dobar CPU i ništa više od toga, sve to zahvaljujući ceni. Haswell IPC i nizak clock nisu za hvalospeve, uskoro ćemo se uveriti da je to tako.

R5 je najbolje desavanje na procesorskoj sceni od 2500K.
Veći bum je napravio R7 jer je ošamario Intel HEDT.
 
Nisam znao da se procesori kupuju samo zbog igrica.

Sent from my S6 Edge
 
i5 7500 je tu negde sa kloknutim R3 koji ide na oko 3.9-4GHz sa stock kulerom.
Vecina zakljucanih intela koji nisu puno jeftiniji od otkljucanih ima bas nizak takt.

Nadam se da sledeca generacija intela nece biti osakacena u vidu paste na IHS, da ce biti svi otkljucani kako i treba i da ce B450 ploce(posto sumnjam da ce se zvati B350) imati mogucnost OC za memoriju i CPU, to bi bio veliki napredak.
 
Ma da, sad svi multitaskuju, strimuju, renderuju i drže 16 tabova otvoreno. A šta su radili poslednjih 6 godina, to me zanima?

Bilo je procesora za te radnje sve vreme.

Jasno je meni...Srbija, 12 tredova za 200e, to im je mantra. ;)

Nadam se da sledeca generacija intela nece biti osakacena u vidu paste na IHS, da ce biti svi otkljucani kako i treba i da ce B450 ploce(posto sumnjam da ce se zvati B350) imati mogucnost OC za memoriju i CPU, to bi bio veliki napredak.

Teško...
 
Poslednja izmena:
Opet ti o tome :) Nove igre koriste 4 jezgra (ili više). U pozadini trči još 50 programa i servisa koji koriste CPU resurse. Ako CPU ima samo 4 jezgra, onda će igra deliti CPU resurse sa npr. Defenderom i Outlookom. Ako CPU ima više, onda će npr. Defender i Outlook uzeti ono što je slobodno.


@Space Beer
Poredimo procesore iz suprotnog tabora.
Poredimo šta se može kupiti za 250-300€ u poslednjih 5-6 godina.

@ivanbass1
Haswell IPC i nizak clock nisu za hvalospeve, uskoro ćemo se uveriti da je to tako.
Ja evo već spremam da bacim moj i7-4790 u kantu.

I ia IPC poređenja se mogu slobodno zanemariti. Ne zato što razlika ne postoji, već zato što varira, baš kao i HT vs SMT. Tako da u nekoj igri razlika između R5 1600X i i7-7700 može biti 0% a u drugoj 20%.

Takođe, u igrama je u 95% slučajeva grafika usko grlo, osim ako neko ne juri 140+ FPS na Ultra sa GTX 1080 Ti u 1080p. Tako da ko ide na 60-80 FPS u 1080p, bolje mu je da gleda da potroši pare na grafiku a ne na procesor (gde je razlika još manja, ako je i ima uopšte.). Odnosno 1600X + GTX 1070 je svakako bolja kombinacija nego i7-7700K na 5 GHz + GTX 1060

Edit: link u mom potpisu najbolje govori koji je najbolji izbor za gaming procesor danas :d Zatko kažem da je svejedno i da je najbolje da gleda šta mu još treba od PC-a (ili će trebati)
 
Poslednja izmena:
Ma da, sad svi multitaskuju, strimuju, renderuju i drže 16 tabova otvoreno. A šta su radili poslednjih 6 godina, to me zanima?

Bilo je procesora za te radnje sve vreme.

Jasno je meni...Srbija, 12 tredova za 200e, to im je mantra. ;)



Teško...

Ma kaki 200 jura,ima i za 50e ko moj i na 4.6Ghz mu ne beze bas mnogo r5 :D
 
A po meni voziti nešto na 3.9GHz, pa macar i octa core u 2017 je fail.

Ovim si sam sebe isključio iz bilo kakve diuskusije, bilo gde.

Zbog takvih je i postojao Netburst, koji je, gle čuda, propali projekat.

Uostalom, kupi neki Netburst, klokuj ga na 4 GHz, bude ti toplo oko srca.

Nisam znao da se procesori kupuju samo zbog igrica.

Sad znaš. Posebno na ovom forumu. :)

Jasno je meni...Srbija, 12 tredova za 200e, to im je mantra. ;)

Aha. Sad je mantra.

Da Intel ponudi isto, to bi bio veći pronalazak od golfa dvojke.
 
Poslednja izmena:
Do pre godinu dana se prodavao i7-4790 za 300€, tako da isto to (R5 1500X) za manje od 200€ i jeste čudo, bar za one kojima je cena bitna ;)

Edit: I ponovo mašiš poentu. Nije pitanje koji je procesor najbrži, već koji je najbolji za moje potrebe. Tvojom logikom niko ne treba da kupuje G4560, kad je i5-7500 mnogo bolji u svemu. Iako se neće videti razlika u svakodnevnom radu za običnu home upotrebu. Meni je i7-4790 i dalje neiskorišćen, tako da sad kupujem PC za istu upotrebu, ne bih gledao dalje od R5-1500X (ili 1600/X).
 
Poslednja izmena:
Dobro, umorio sam se od raspravke, ne mogu više. :D

Super je Ryzen, niko ne negira, niko ne kaže da je loš. Ali nije ni bajan kakvim se predstavlja.

Nervira me što smo sirotinja, pa kada je nešto jeftino, ma to je sve i svja, samo kad ne košta puno.

Kao čuveni LC kuler za 20-25e, pa sunce mu j***m, skupi još koju hiljadu i kupi malo bolji kuler. Hoću da imam još 3 stepena nižu temp. iz inata, neću da štekarim na nečemu što volim, neću da me sistem j**e. Primer samo. :)
 
Kuler 25e, ali dodaj jos 20-30 za 2-3 stepena nizu cenu.

Tako je to kada te nVidia i Intel naviknu da se malo placa mnogo, pocnes da mrzis i "sirotinju"..


Sad ce izvestaji, Ryzen je hit svuda u svetu - USA, Japan, Nemacka.. Kaby Lake se uopste nije proslavio.
 
Ne mora biti razlog samo niža temperatura, hoću lepši da imam. :)

I sebe svrstavam u sirotinju, ali borim se.
 
Poslednja izmena:
Ma da, sad svi multitaskuju, strimuju, renderuju i drže 16 tabova otvoreno. A šta su radili poslednjih 6 godina, to me zanima?
Bilo je procesora za te radnje sve vreme. Jasno je meni...Srbija, 12 tredova za 200e, to im je mantra. ;) Teško...
Lepo rece neko analogiju za Golf2. Da je ovo Intel uradio, a nije, sto razara srca svih Intel fanbojeva globalno, to bi bilo na nivou izuma vatre ili tocka. Deceniju 4 jezgra po astronomskim cenama i onda dodje AMD i okrene, obesmisli sve sto ima Intel. Cenovno naravno, jer najvise za najmanje ulozenog novca jeste i treba da ostane mantra, a ne drzanje za neke brendove po cenu da ispadnete smesni sa kojim logikom i sta pisete. Da, neuporedivo vise nas koristi komp za nesto drugo osim igrica, vise jezgara, vise tredova, vise ukupne snage treba stalno, posmatranje kroz prizmu igrica je veoma daleko od stvarnosti...

Pa definitivno se više kupuju zbog igrica, nego zbog rendera i virtuelizacije zajedno.

Neoporedivo vise ljudi se bavi necim ozbiljnim na kompu nego gejmingom. Na ovom i mnogim drugim forumima, stvara se lazna slika o nekakvoj vaznosti gejminga za IT industriju uopste. Sjajna marketinska zamena teza, namenjena sisanju ovaca. Deca to tesko razumeju jer ionako pare za to dolaze iz tudjeg dzepa...
 
Poslednja izmena:
jer najvise za najmanje ulozenog novca jeste i treba da ostane mantra
Kada skoro da ne igraš igre i kada se ne baviš nečim ozbiljnim na kompu, nego ti je to hobi i sve što kupiš je za svoju dušu, onda to ne važi.

Hoću lepši kuler...izvolite 3000 din više. :)
 
Srbija je ovo, naravno da ce se uzimati najbolje za ulozen novac. Ryzen je pokazao da je zdrava platforma na kojoj ce se razvijati AMD jos nekoliko godina sigurno. Govorim ovo koji od 775 procesora imam samo Intel. Da uzimam masinu za svaki dan, uzeo bih Ryzen neki.
Posto je Intel bolji za OC i LN2, zato i imam Intela, inače kakva je sada situacija sigurno ne bih davao vise para za Intel.

Sent from my S6 Edge
 
Aha, tih 1000€ jedva čekaju da se samo uberu, hvala na prosvetljenju.
 
Poslednja izmena:
Ne, ali u Srbiji čovek daje celu platu za PC, a u W-EU/USA daje 1/3 ili 1/4 plate. Ili još bolje, u Srbiji čovek uspe da uštedi 50€ mesečno, a tamo 200-300€. Pa ako hoće da kupi 100€ skuplji PC, kod nas mora da štedi još 2 meseca, a tamo još 10-15 dana :)
 
Neoporedivo vise ljudi se bavi necim ozbiljnim na kompu nego gejmingom. Na ovom i mnogim drugim forumima, stvara se lazna slika o nekakvoj vaznosti gejminga za IT industriju uopste. Sjajna marketinska zamena teza, namenjena sisanju ovaca. Deca to tesko razumeju jer ionako pare za to dolaze iz tudjeg dzepa...

Nisam rekao nečim ozbiljnijim, već konkretno render i virtuelizacija. Naravno da najveći deo IT industrije, odnosno, konkretno prodaje računara ide na igranje i ostalu razonodu.

P.S. Svuda glumiš neku staru majku, svi smo deca za tebe, oladi malo.
 
Zanimljivo je kako neki preporucuju 1600, kao da se graficka vise nece menjati. Nece valjda menjati procesor kada bude uzeo sledecu generaciju graficke, poput recimo 1170 ili kako ce se vec zvati...
Preporucivati Ryzen nekome ko gleda da kupi komp za igranje je smesno. Nateze se sa i5, a sa 7700 nema sta da trazi, ni na defaultu.
Da, svi imamo 250 procesa u pozadini, pa nam treba 18 korova...
Neko ovde spomenu cak i whatsapp kao cpu hungry proces, koji koci 7700...Isuse.
90% ljudi igra igre, gleda filmove i surfuje netom na privatnim kompjuterima.
Igram igre vecinu svog zivota, od Amige, pa nikada nisam nista radio na kompu i nikada nisam u pozadini drzao FB, Whatsapp(sta radite uopste sa njima u pozadini, nemate mobilni, nego volite da prekidate igru svakih 10 minuta?), niti twitch, vec uzivam u igrama za sebe. Vecina ljudi radi isto.
Imam 6700k na 4.6Ghz i gtx1070, nista mi nije prislo 100% zauzeca. Najvise je poterao Watch Dogs 2, svih 8 threadova do 80% u retkim trenucima.
Video sam poredjenje 7600k i 1700 Ryzena u WD2 i 1700 je jedva izvlacio par fpsa vise u trenucima gde i5 dodje do 100% zauzeca.
Mislim da trenutno nema vise cpu bound igre od te, a ni ona ne vidi prednost u Ryzenu.

Bole me uvo i za Intel i za Amd, sledeci cu kupiti koji tada bude bolji za gaming i to je to, ali sada je 7700 ipak najbolji za to.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Nisam rekao nečim ozbiljnijim, već konkretno render i virtuelizacija. Naravno da najveći deo IT industrije, odnosno, konkretno prodaje računara ide na igranje i ostalu razonodu.
P.S. Svuda glumiš neku staru majku, svi smo deca za tebe, oladi malo.
Iskuliraj se sa tonom obracanja! Nisam rekao za tebe da si dete, vec ovde ima previse dece koja samo kmeche oko frejmova. Ako te bas zanima, ja spadam u najstarije na forumu tako da za mene jeste vecinom deca.
Posto smo ovu diskusiju vodili pre par meseci, bicu prinudjen da citiram samog sebe, a vi nastavite da zivite u svetu fantazije. U medjuvremenu evo malo cinjenica o "bitnosti" gejming industrije.

Intel 2016 revenue - 59.38 mlrd $
HP 2016 revenue - 49 mlrd $
AMD 2016 revenue - 4.26 mlrd $
nVidia 2015 revenue - 5.01 mlrd $

Trenutno nema tacnih podataka ali se procenjuje da samo 10 najvecih hardverskih korporacija na svetu ima oko 900 mlrd $ revenue u 2016.
PC gaming industry revenue 2016 - 26.9 mlrd $ (27% sveukupnog gaming trzista, smartphone gaming 27% trzista)
Tako da ne znam o cemu ovde govorimo, ideja da je pc gejming u ekonomskom smislu bitan faktor je samo vlazan san...
 
@Xeroj87
Blind testovi su na strani Rajzena, 7700k jest bolji trenutno, ali gejming industrija ce se posle ovih novih poteza Intela kretati u pravcu iskoriscavanja sve vise jezgara.
Jedan od primera moze biti Sony, jer sto bi on implementirao konzolu sa brdo jezgara ako ne namerava da ih koristi, mogao je da stavi u konzolu jedan g4560 i da rastura.
I ja sebe smatram gejmerom, svaki dan na Doti po bar 4 sata i da meni je u pozadini otvoreno brdo tabova jer sva volimd a pratim i b92 i fejs i tube.
 
sustina je da kome ne gori da kupi komp odmah da je bolje da saceka kafeno jezero koje je iza coska. AMD je zapoceo thread wars i sada nema nazad. sto se tice Ryzena, on moze da bude odlican procesor do nista specijalno procesor, zavisi iz koga se ugla gleda. odlican je jer je skoro sustigao Intel posle dugogodisnjeg debelog kaskanja, plus je ponudio vise C/T za slicne pare ili isti broj za manje para. druga strana novcica je da ogromna vecina ljudi to ne ume da iskoristi/ne treba im i osim gladnih ociju nema nekog realnog benefita od toga. a nije nista specijalno jer mora da se napinje da bi u preovladjujucim scenarijima (kao sto su recimo igre) sustigao Intela koji se zabode i mozak na otavu. u skladu za vestima da ce CL izjednaciti ponudu C/T, a sve uz vise klokove, bolji OC i bolji IPC, glupo je kupovati aktuelni KL ali i Ryzen, osim ako bas ne moze da se saceka jos koji mesec.
 
Nazad
Vrh Dno