Šta je novo?

Intel Kaby Lake

Jel imas okvirnu racunicu koliko bi to kostalo ?
Sastavio bih i ja nesto slicno, ali ako vec imas u glavi cifre, ustedeces mi vreme :)
 
Pa nisam racunao od nule, posto vec imam kuciste, SSD, RAM i kuler (Noctua NH-L9i). Procesor ce biti 80ak, ploce su otprilike isto toliko.

Jedino sto bi moglo da nadmasi ovu konfiguraciju je neki AMD CPU koji ima i HEVC dekodiranje (naslednik AM1 platforme), ali mislim da to nece tako skoro.
 
S obzirom na to da ima igara u kojima je Haswell-E/Broadwell-E brži od Skylake-a, svakako će biti igara u kojima će 6c/12t ili 8c/16t Ryzen biti brži od 7700K. Takođe, u svim igrama u kojima je i7-6700K/7700K brži od solidno klokovanih 6c/12t ili 8c/16t i7 modela, razlika je mizerna u korist 4c/8t procesora. Zapravo, problem je što klokovan Boradwell-E traži mnogo bolju (skuplju) dodatnu opremu (ploča, hlađenje). Takođe i za klokovanje 7700K treba odvojiti za ploču malo više, dok će Ryzen moći da se klokuje i na B350 pločama i svaki će biti otključan. Tako da tvoja priča ima smisla samo ako cena ne igra ulogu. U suprotnom, 7700K + Z170/270 + hlađenje za 5 GHz mogu toliko skuplji od 4c/8t Ryzen kombinacije da umesto GTX 1070 + i7-7700K, možeš da kupiš GTX 1080 i Ryzen. Nisam ekspert, ali mislim da bi gaming iskustvo bilo bolje u drugom slučaju. Na stranu što AMD možda ponudi 6c/12t po ceni 7700K

Pri tom nisam siguran da već sada ne postoji bolji procesor za gaming
http://www.hardwarecanucks.com/foru...el-kaby-lake-i7-7700k-i5-7600k-review-11.html
http://www.hardwarecanucks.com/foru...el-kaby-lake-i7-7700k-i5-7600k-review-12.html

Ploča je uz napajanje komponenta na kojoj nikada ne treba štedeti, pogotovo ne gledati uštede od par desetina evra. A stalno spominješ "jeftinije" ploče. Čak je i procesor na listi prioriteta daleko ispred GPU, jer se u tu osnovu ulaže jednom u 4-5-6 godina i ta osnova mora da bude zdrava.

GPU je nešto što se menja na godišnjem nivou, nešto što najbrže napreduje i nešto što najbrže gubi na ceni, pogotovo ako se ne menja sa svakom generacijom. Čak i da trenutni budžet ne može da pokrije željenu klasu, pokriće ga sa sledećom generacijom.
 
Kad kažem jeftinije, mislim na jeftinije od preskupih Z170/270 koje su neophodne za bilo kakav OC. Znam da intel ima dobrih B85/B150 ploča, problem je što si na njima zaključan, čak i ako imaju dovoljno dobru naponsku, ili što nemaš mogućnost za RAID (kome to treba). S druge strane, ja sam moju A88 platio 70-80€, nudi sve što je moglo da se dobije pre 3 godine, nije pravljena za OC, ali može da "povuče" :)

Npr. MSI B150M Mortar košta 70-80€. Nema razloga da B350M Mortar bude skuplja. A sa tom pločom imaš sve što ti treba, plus nisi zaključan. Tu je npr. i ASRock B150M Pro4 po sličnoj ceni, generalno postoji dobar izbor.
 
Poslednja izmena:
Pa sto ne uzeti jeftiniji procesor i neku jeftinu grafiku za htpc, zajedno sa najobicnijom plocom, nego racunati na integrisanu i uzimati skupu plocu?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Manja potrosnja, manje buke od samog HTPC-a (ne rade ventilatori na grafickoj). A i onaj subjektivan osecaj da se poseduje cutting edge. Ali cena/performanse ne idu na ruku za ovaj scenario.
 
Na novim grafickama ne rade ventovi u idle i tim low loadovomima, idu bez 6pin i trose kao upaljaci [emoji14]

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
...Sto ce reci samo MB i procesor za 4k HTPC su ~400E.

Da li je za HTPC neophodan procesor od ~200 EUR? Ako pravis neki gejming hibrid, OK, ali iskljucivo za entertainment kupiti i5 nema logike.
 
Prvo jedan disclaimer. Iako sam planirao takav HTPC, zasad je to sve SBBKBB.

Ideja je bila da iskoristim cinjenicu da Kaby Lake ima 4k native dekoding i da ide u node 202 kuciste. Pored toga da mogu da obrnem neku igricu, ali da prvenstveno radi KODI + youtube 1080p+. Takodje da je konfiguracija future-proof, tj. 4k + da mogu da dodam graficku ako zatreba i/ili upgradujem plocu. Ali kad sam bacio sve komponente na papir, cena me ubija.
 
Sta stavljate u te konfiguracije :p

Nedavno sam sklopio jednu HTPC/Gaming hibrid, Asus Z170I Pro Gaming, Core i5-6400, 16GB DDR4 2666 HyperX, Thermaltake Core V1, Samsung 850 M.2 250GB i 1060 6GB Gaming, sve zajedno ~860EUR.
 
Evo SBBKBB HTPC-a


DeoKomponentaCenaKomentar
KucisteFractal Design Node 20285Lepo miniITX kuciste sa mogucnoscu dodavanja graficke kartice, VCR/console look&feel
NapajanjeCorsair SF450105SFX napajanje, modularno, dovoljno i za GPU, na malim opterecenjima i ne pali ventilator, cena premijum kao i za ostala SFX napajanja
ProcesorI5-7500232Overkill za samo KODI, ima snage i za igrice. Ima isti iGPU kao i i3-6100 koji je ~140E
PlocaASROCK Fatal1ty Z270 ITX/ac210Totalni overkill, ali jedina miniITX u ovom trenutku sa HDMI 2.0, prethodna generacija, Z170 ove ploce je imala velikih problema sa HDMI2 zbog cipa koji je konvertovao DP->HDMI. Ocekivao sam da MB u rangu 80+E imaju HDMI2, kad ono...
MemorijaHyperX 16GB Fury DDR480Cene su skocile 2x u zadnjih 6 meseci.
SSDSAMSUNG SM951 128GB90M.2 disk, 2 kabla manje, bolja provetrenost miniITX kucista
HladnjakScythe BIG Shuriken 2 Rev. B45Bolji i tisi od Intel stock coolera. Crne boje pa se lepo uklapa sa node 202 koji bi bio tacno ispod TV-a


Summa sumarum: 850E, cene iz EU. MB zasad samo u DE (cena sa idealo.de)
 
Ne znam kako P11 stoji sa podrškom za VP9 i H265 na 4K, ali s obzirom na to da ima pasivnih RX 460 modela, ne vidim zašto bi neko dao 450€ na ploču i procesor. Takođe, GTX 1050 (Ti) se mogu naći u low-profile formatu, samo treba videti kako im rade ventilatori. ITX ploče se mogu naći za 80€, KL Pentium za isto toliko, a sa diskretnom grafičkom je i gaming moguć. Može se uzeti i 35W TDP Pentium i hladiti pasivno (nekim većim hladnjakom), i tako dobiti potpuno pasivno hlađen PC. MB+CPU+GPU < 300€
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako P11 stoji sa podrškom za VP9 i H265 na 4K, ali s obzirom na to da ima pasivnih RX 460 modela, ne vidim zašto bi neko dao 450€ na ploču i procesor. Takođe, GTX 1050 (Ti) se mogu naći u low-profile formatu, samo treba videti kako im rade ventilatori. ITX ploče se mogu naći za 80€, KL Pentium za isto toliko, a sa diskretnom grafičkom je i gaming moguć. Može se uzeti i 35W TDP Pentium i hladiti pasivno (nekim većim hladnjakom), i tako dobiti potpuno pasivno hlađen PC. MB+CPU+GPU < 300€

Naravno, to je daleko smislenija kombinacija. Ipak, za LP kuciste koje ce ici u komodu pametnije je uzeti nesto sa aktivnim gladjenjem (dugo sam koristio slicnu kombinaciju sa 750Ti, koja jako malo trosi ali se opet poprilicno grejala kada se bilo kakva igra pokrene).
 
Najbolje je uzeti neki model koji ima opciju da se iskljuce ventilatori do odredjene temperature.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne vidim poentu te teme, kada ooodavno znamo da neke igre imaju a neke nemaju benefita od HT. Kao i da vec 3+ godine cekamo da 4 threada postanu nedovoljni za igre. :d
 
Poslednja izmena:
Ako si procitao jos postava video si sta kolege pisu koliko se kaby i5 klokuje i da sa taktom od 5 -5.2 skoro je isti kao i7 4790 na 4.8. Da ne pricamo onda za 7700k koj takodje ide preko 5. Sta onda ima tu da se uporedjuje vise neki 2600k to je dobar cpu bio ali ga vreme pregazilo.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Masis poentu. Pogledaj brojke sa testova sto je okacio DAS i izvuci zakljucak koliko je procentualno poboljsanje nakon 6 godina. ;)

2600K je daleko, bas daleko od toga "vreme ga pregazilo".
 
Bas je daleko od "vreme ga je pregazilo."

20ak% clock per clock razlike, ali da li ce svaki 2600k dostici taj clock sa lakocom kao 7700k?
Da je dosta bolji 7700k, sto zbog viseg ipc-a, sto zbog boljeg klokovanja.
Ali da se ne isplati nekom prodavati 2600k i kupovati ovaj, odnos ulozeno/dobijeno je katastrofalan.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam bas tako mislio da ga vreme pregazilo lose sam se izrazio. [emoji3]

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Vreme ga mozda nije skroz pregazilo ali test pokazuje u dosta slučajeva čistu pobedu 7700k.

Samo u nekim slučajevima je od 2.3 do 5 procenata razlika.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Sklapam lagano nov računar i bacate me u bedak sa vašim postovima. Čas hoću ovo, čas ono.

Sreća pa mi se ne žuri, sačekaću zen pa ću valjda dotle da odlučim ali mi deluje da će ipak biti i5 6500, pogotovo ako padnu cene tada.

Mada, počinjem da se ložim i na klokovanje čitajući vaše postove. [emoji30]
 
Vreme ga mozda nije skroz pregazilo ali test pokazuje u dosta slučajeva čistu pobedu 7700k.

Samo u nekim slučajevima je od 2.3 do 5 procenata razlika.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk

Niko to ne osporava.

Ali sest godina i "smesna" razlika...



Sklapam lagano nov računar i bacate me u bedak sa vašim postovima. Čas hoću ovo, čas ono.

Sreća pa mi se ne žuri, sačekaću zen pa ću valjda dotle da odlučim ali mi deluje da će ipak biti i5 6500, pogotovo ako padnu cene tada.

Mada, počinjem da se ložim i na klokovanje čitajući vaše postove. [emoji30]

Tesko da ce padati. Ali svakako od Kabija nema leba, tako da i5 6xxx ili neki Zen.
 
Poslednja izmena:
Ako 4c/8t zen bude po najavljenoj/pretpostavljenoj/spekulisanoj ceni od 150 dolara i5 6500/7500 morace da kostaju maximum isto toliko da bi neko uopste razmislio o kupovini, ako zen bude mocan srazmerno najavama.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno